Race Results for…
Steve Cullen Healthy Heart Club Run/Walk

February 11, 2017 Results presented by Badgerland Striders and timed by Absolute Race Timing
Participants:
357
Last Updated:
2/13/2017 10:52:43 AM

Overall Results

Age Group Results

Team Results

Results are preliminary for 3 days

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

8K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 411 GARICK HILL 00:27:33 05:30 min/mile ELM GROVE 35
2 491 DAVID MCCONVILLE 00:27:43 05:32 min/mile WAUKESHA 41
3 356 JOE FRISCH 00:29:09 05:49 min/mile FRANKLIN 17
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 131 JENNIFER WARD 00:33:14 06:38 min/mile FRANKLIN 34
2 1244 ANNAMARIE STREHLOW 00:34:22 06:52 min/mile THIENSVILLE 26
3 1028 ANNEMARIE PETERSON 00:34:36 06:55 min/mile LAKE MILLS 40

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
359 entrants …
8K Results
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
411 GARICK HILL 00:27:33 05:30 min/mile 8K 1 M 1 35 1 ELM GROVE WI PRO-MEN
491 DAVID MCCONVILLE 00:27:43 05:32 min/mile 8K 2 M 2 41 1 WAUKESHA WI
356 JOE FRISCH 00:29:09 05:49 min/mile 8K 3 M 3 17 1 FRANKLIN WI
89 MIKE BEIX 00:29:20 05:52 min/mile 8K 4 M 4 42 2 CALEDONIA WI
251 JAMES DAUL 00:29:30 05:54 min/mile 8K 5 M 5 32 1 WAUWATOSA WI PRO-MEN
454 ETHAN KLEIN 00:29:35 05:55 min/mile 8K 6 M 6 25 1 FOX POINT WI INSTEP
425 PATRICK JACKSON 00:29:39 05:55 min/mile 8K 7 M 7 29 2 MILWAUKEE WI
305 RYAN FINKE 00:29:40 05:56 min/mile 8K 8 M 8 23 1 MUKWONAGO WI
447 JOE KERHIN 00:29:40 05:56 min/mile 8K 9 M 9 28 3 WEST ALLIS WI
462 THOMAS KUHLMANN 00:29:58 05:59 min/mile 8K 10 M 10 51 1 SHOREWOOD WI
110 ADAM BRUSS 00:30:05 06:01 min/mile 8K 11 M 11 35 2 WEST ALLIS WI
153 DAN BAKER 00:30:28 06:05 min/mile 8K 12 M 12 51 2 DELAFIELD WI
1150 RICK STEFANOVIC 00:31:30 06:18 min/mile 8K 13 M 13 54 3 MILWAUKEE WI INSTEP
147 NUJEE AHMAD 00:31:35 06:19 min/mile 8K 14 M 14 18 2 MILWAUKEE WI
470 CHRIS LARSON 00:31:44 06:20 min/mile 8K 15 M 15 36 3 MILWAUKEE WI
1114 JIM RICKER 00:31:45 06:21 min/mile 8K 16 M 16 53 4 WEST ALLIS WI RACINE AREA RUNNING CLUB
1120 MICHAEL ROSPENDA 00:31:48 06:21 min/mile 8K 17 M 17 35 4 MILWAUKEE WI
497 RICH MERTES 00:31:48 06:21 min/mile 8K 18 M 18 45 1 WAUWATOSA WI
463 JOEL LAMMERS 00:31:56 06:23 min/mile 8K 19 M 19 54 5 OCONOMOWOC WI RACINE AREA RUNNING CLUB
466 NATHAN LANSER 00:32:00 06:24 min/mile 8K 20 M 20 35 5 BROOKFIELD WI PRO-MEN
1118 JOSE RODRIGUEZ 00:32:14 06:26 min/mile 8K 21 M 21 45 2 MILWAUKEE WI INSTEP
465 THOMAS LANGER 00:32:16 06:27 min/mile 8K 22 M 22 31 2 WAUWATOSA WI
121 JIM CICHY 00:32:16 06:27 min/mile 8K 23 M 23 54 6 MENOMONEE FALLS WI INSTEP
170 KEVIN DIAZ 00:32:26 06:29 min/mile 8K 24 M 24 17 3 MILWAUKEE WI
233 STEVE CUMMINS 00:32:40 06:32 min/mile 8K 25 M 25 58 1 SLINGER WI
285 ADAM DEVINS 00:32:44 06:32 min/mile 8K 26 M 26 28 4 WAUWATOSA WI
399 AARON HEIRING 00:33:03 06:36 min/mile 8K 27 M 27 27 5 KENOSHA WI
131 JENNIFER WARD 00:33:14 06:38 min/mile 8K 28 F 1 34 1 FRANKLIN WI
1294 MICHAEL TOLL 00:33:29 06:41 min/mile 8K 29 M 28 37 6 WHITEFISH BAY WI
387 JIM GROSS 00:34:06 06:49 min/mile 8K 30 M 29 52 7 MILWAUKEE WI
1276 JIM THOMSON 00:34:10 06:50 min/mile 8K 31 M 30 59 2 NEW BERLIN WI
96 BRADLEY BLAND 00:34:12 06:50 min/mile 8K 32 M 31 35 7 CHICAGO IL
158 MATTHEW HOFFMAN 00:34:15 06:51 min/mile 8K 33 M 32 39 8
1027 DAVID PERUGINI 00:34:17 06:51 min/mile 8K 34 M 33 53 8 KENOSHA WI RACINE AREA RUNNING CLUB
464 TIM LAMMERS 00:34:21 06:52 min/mile 8K 35 M 34 49 3 MENOMONEE FALLS WI RACINE AREA RUNNING CLUB
1244 ANNAMARIE STREHLOW 00:34:22 06:52 min/mile 8K 36 F 2 26 1 THIENSVILLE WI
477 JIM LODERMEIER 00:34:25 06:53 min/mile 8K 37 M 35 52 9 NEW BERLIN WI
119 CJ CHOMEAU 00:34:32 06:54 min/mile 8K 38 M 36 26 6 MILWAUKEE WI EY STRIDES M
1028 ANNEMARIE PETERSON 00:34:36 06:55 min/mile 8K 39 F 3 40 1 LAKE MILLS WI
98 MICHAEL BODE 00:34:41 06:56 min/mile 8K 40 M 37 38 9 GREENDALE WI RACINE AREA RUNNING CLUB
423 SAM JACKOYO 00:34:41 06:56 min/mile 8K 41 M 38 52 10 MILWAUKEE WI PRO-MEN
394 PAUL HARDER 00:34:47 06:57 min/mile 8K 42 M 39 32 3 DELAFIELD WI
95 CARLIE BLACKMAN 00:34:52 06:58 min/mile 8K 43 F 4 31 2 DELAVAN WI
172 ELIZABETH WHELAN 00:34:58 06:59 min/mile 8K 44 F 5 17 1 WAUWATOSA WI
105 AMELIA BRETL 00:34:59 06:59 min/mile 8K 45 F 6 18 2 WAUWATOSA WI
136 DON KOSSOW 00:35:02 07:00 min/mile 8K 46 M 40 35 10 WAUKESHA WI
443 GREG KEBBEKUS 00:35:02 07:00 min/mile 8K 47 M 41 45 4 RICHFIELD WI
235 PETER DALEIDEN 00:35:03 07:00 min/mile 8K 48 M 42 54 11 WAUWATOSA WI
286 KATIE DISHINGER 00:35:14 07:02 min/mile 8K 49 F 7 34 3 WAUWATOSA WI
279 KEVIN DEGENARO 00:35:20 07:04 min/mile 8K 50 M 43 45 5 NEW BERLIN WI
359 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
411 GARICK HILL 00:27:33 05:30 min/mile 8K 1 M 1 35 1 ELM GROVE WI PRO-MEN
491 DAVID MCCONVILLE 00:27:43 05:32 min/mile 8K 2 M 2 41 1 WAUKESHA WI
356 JOE FRISCH 00:29:09 05:49 min/mile 8K 3 M 3 17 1 FRANKLIN WI
89 MIKE BEIX 00:29:20 05:52 min/mile 8K 4 M 4 42 2 CALEDONIA WI
251 JAMES DAUL 00:29:30 05:54 min/mile 8K 5 M 5 32 1 WAUWATOSA WI PRO-MEN
131 JENNIFER WARD 00:33:14 06:38 min/mile 8K 28 F 1 34 1 FRANKLIN WI
1244 ANNAMARIE STREHLOW 00:34:22 06:52 min/mile 8K 36 F 2 26 1 THIENSVILLE WI
1028 ANNEMARIE PETERSON 00:34:36 06:55 min/mile 8K 39 F 3 40 1 LAKE MILLS WI
95 CARLIE BLACKMAN 00:34:52 06:58 min/mile 8K 43 F 4 31 2 DELAVAN WI
172 ELIZABETH WHELAN 00:34:58 06:59 min/mile 8K 44 F 5 17 1 WAUWATOSA WI
1 - 14
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
128 MARGARET FROH 00:35:55 07:11 min/mile 8K 61 F 11 14 1 MILWAUKEE WI
1113 GWEN RICHARDSON 00:36:11 07:14 min/mile 8K 65 F 13 14 2 ELKHORN WI
137 MONICA COFFEY 00:43:40 08:44 min/mile 8K 170 F 51 14 3 WAUWATOSA WI
135 ZOE ELKO 00:44:07 08:49 min/mile 8K 180 F 55 14 4 WAUWATOSA WI
116 EMMA CEPULIS 00:47:30 09:30 min/mile 8K 234 F 87 13 5 WAUWATOSA WI
15 - 19
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
356 JOE FRISCH 00:29:09 05:49 min/mile 8K 3 M 3 17 1 FRANKLIN WI
147 NUJEE AHMAD 00:31:35 06:19 min/mile 8K 14 M 14 18 2 MILWAUKEE WI
170 KEVIN DIAZ 00:32:26 06:29 min/mile 8K 24 M 24 17 3 MILWAUKEE WI
154 JAMES GILPATRIC 00:35:22 07:04 min/mile 8K 52 M 44 16 4 MILWAUKEE WI
295 BENJAMIN ERICKSON 00:35:52 07:10 min/mile 8K 60 M 50 15 5 CEDARBURG WI
172 ELIZABETH WHELAN 00:34:58 06:59 min/mile 8K 44 F 5 17 1 WAUWATOSA WI
105 AMELIA BRETL 00:34:59 06:59 min/mile 8K 45 F 6 18 2 WAUWATOSA WI
134 HANNAH OLENCHEK 00:35:21 07:04 min/mile 8K 51 F 8 15 3 WAUWATOSA WI
141 MACHENZIE ROSE 00:35:36 07:07 min/mile 8K 54 F 9 15 4
485 WENDY MANZKE 00:55:21 11:04 min/mile 8K 319 F 132 18 5 PEWAUKEE WI
20 - 24
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
305 RYAN FINKE 00:29:40 05:56 min/mile 8K 8 M 8 23 1 MUKWONAGO WI
383 CHRISTOPHER GONZALEZ 00:35:42 07:08 min/mile 8K 57 M 48 20 2 WAUKESHA WI ONETOUCHPOINT STRIDERS
1128 TYLER SCHAEFER 00:38:23 07:40 min/mile 8K 99 M 74 23 3 MILWAUKEE WI EY STRIDES M
260 JACOB DAVIES 00:38:36 07:43 min/mile 8K 100 M 75 23 4 MILWAUKEE WI EY STRIDES M
1122 ANDY ROWLEY 00:39:02 07:48 min/mile 8K 109 M 82 20 5 WAUWATOSA WI
1236 JULIA STRASZEWSKI 00:36:26 07:17 min/mile 8K 68 F 15 22 1 MILWAUKEE WI
1490 KRISTIN WOODARD 00:38:17 07:39 min/mile 8K 96 F 24 24 2 MILWAUKEE WI CULLEN DAVID
5 COLLEEN CULLEN 00:39:49 07:57 min/mile 8K 116 F 32 24 3 MILWAUKEE WI
1215 ALLY STONE 00:40:09 08:01 min/mile 8K 119 F 33 22 4 MENOMONEE FALLS WI FROEDTERT
118 CASSANDRA CHIAO 00:45:21 09:04 min/mile 8K 199 F 65 23 5 WAUWATOSA WI
25 - 29
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
454 ETHAN KLEIN 00:29:35 05:55 min/mile 8K 6 M 6 25 1 FOX POINT WI INSTEP
425 PATRICK JACKSON 00:29:39 05:55 min/mile 8K 7 M 7 29 2 MILWAUKEE WI
447 JOE KERHIN 00:29:40 05:56 min/mile 8K 9 M 9 28 3 WEST ALLIS WI
285 ADAM DEVINS 00:32:44 06:32 min/mile 8K 26 M 26 28 4 WAUWATOSA WI
399 AARON HEIRING 00:33:03 06:36 min/mile 8K 27 M 27 27 5 KENOSHA WI
1244 ANNAMARIE STREHLOW 00:34:22 06:52 min/mile 8K 36 F 2 26 1 THIENSVILLE WI
1129 KELLY SCHEIDEMANTEL 00:36:31 07:18 min/mile 8K 71 F 16 28 2 WAUWATOSA WI
656 CASSIE NESHEIM 00:37:15 07:27 min/mile 8K 81 F 19 29 3 MEQUON WI MAL DOG 20 20
3 KATHLEEN CULLEN 00:39:32 07:54 min/mile 8K 112 F 29 29 4 MILWAUKEE WI
102 MARA BRANDLI 00:40:30 08:06 min/mile 8K 125 F 36 27 5 MILWAUKEE WI
30 - 34
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
251 JAMES DAUL 00:29:30 05:54 min/mile 8K 5 M 5 32 1 WAUWATOSA WI PRO-MEN
465 THOMAS LANGER 00:32:16 06:27 min/mile 8K 22 M 22 31 2 WAUWATOSA WI
394 PAUL HARDER 00:34:47 06:57 min/mile 8K 42 M 39 32 3 DELAFIELD WI
396 MARK HARRIG 00:39:48 07:57 min/mile 8K 115 M 84 32 4 MILWAUKEE WI
732 RJ NOWAK 00:40:28 08:05 min/mile 8K 124 M 89 32 5 MILWAUKEE WI
131 JENNIFER WARD 00:33:14 06:38 min/mile 8K 28 F 1 34 1 FRANKLIN WI
95 CARLIE BLACKMAN 00:34:52 06:58 min/mile 8K 43 F 4 31 2 DELAVAN WI
286 KATIE DISHINGER 00:35:14 07:02 min/mile 8K 49 F 7 34 3 WAUWATOSA WI
475 KELLY LITTLE 00:36:25 07:17 min/mile 8K 67 F 14 31 4 WHITEFISH BAY WI
1486 GRETCHEN WITOWICH 00:36:51 07:22 min/mile 8K 76 F 18 32 5 WILLIAMS BAY WI
35 - 39
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
411 GARICK HILL 00:27:33 05:30 min/mile 8K 1 M 1 35 1 ELM GROVE WI PRO-MEN
110 ADAM BRUSS 00:30:05 06:01 min/mile 8K 11 M 11 35 2 WEST ALLIS WI
470 CHRIS LARSON 00:31:44 06:20 min/mile 8K 15 M 15 36 3 MILWAUKEE WI
1120 MICHAEL ROSPENDA 00:31:48 06:21 min/mile 8K 17 M 17 35 4 MILWAUKEE WI
466 NATHAN LANSER 00:32:00 06:24 min/mile 8K 20 M 20 35 5 BROOKFIELD WI PRO-MEN
1119 SHANNON ROLBIECKI 00:36:04 07:12 min/mile 8K 63 F 12 36 1 MILWAUKEE WI
575 SUZIE MITICH 00:38:05 07:37 min/mile 8K 91 F 23 38 2 OCONOMOWOC WI ONETOUCHPOINT STRIDERS
1289 CRYSTAL TOLL 00:38:59 07:47 min/mile 8K 108 F 27 38 3 WHITEFISH BAY WI PRO-WOMEN
412 MINDY HINK 00:40:27 08:05 min/mile 8K 122 F 34 38 4 WEST ALLIS WI
293 RACHEL ELLERMAN 00:43:29 08:41 min/mile 8K 168 F 49 38 5 SHOREWOOD WI
40 - 44
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
491 DAVID MCCONVILLE 00:27:43 05:32 min/mile 8K 2 M 2 41 1 WAUKESHA WI
89 MIKE BEIX 00:29:20 05:52 min/mile 8K 4 M 4 42 2 CALEDONIA WI
84 RJ BAST 00:36:31 07:18 min/mile 8K 70 M 55 43 3 MILWAUKEE WI
1087 NEIL PURISCH 00:36:47 07:21 min/mile 8K 74 M 58 42 4 LAKE MILLS WI
445 JIM KENESIE 00:38:03 07:36 min/mile 8K 90 M 68 40 5 KENOSHA WI
1028 ANNEMARIE PETERSON 00:34:36 06:55 min/mile 8K 39 F 3 40 1 LAKE MILLS WI
268 HELEEN DE HOOGE 00:35:46 07:09 min/mile 8K 59 F 10 42 2 ELM GROVE WI
162 GWEN TRANIS 00:40:27 08:05 min/mile 8K 123 F 35 43 3
267 NICOLE DAVILA 00:41:40 08:20 min/mile 8K 144 F 44 43 4 MILWAUKEE WI
278 KAREN DEGENARO 00:42:54 08:34 min/mile 8K 161 F 47 43 5 NEW BERLIN WI
45 - 49
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
497 RICH MERTES 00:31:48 06:21 min/mile 8K 18 M 18 45 1 WAUWATOSA WI
1118 JOSE RODRIGUEZ 00:32:14 06:26 min/mile 8K 21 M 21 45 2 MILWAUKEE WI INSTEP
464 TIM LAMMERS 00:34:21 06:52 min/mile 8K 35 M 34 49 3 MENOMONEE FALLS WI RACINE AREA RUNNING CLUB
443 GREG KEBBEKUS 00:35:02 07:00 min/mile 8K 47 M 41 45 4 RICHFIELD WI
279 KEVIN DEGENARO 00:35:20 07:04 min/mile 8K 50 M 43 45 5 NEW BERLIN WI
130 TERRI BODDEN 00:36:48 07:21 min/mile 8K 75 F 17 47 1 KEWASKUM WI
476 BRENDA LODERMEIER 00:38:40 07:44 min/mile 8K 101 F 26 48 2 NEW BERLIN WI
296 WANDA ERICKSON 00:39:33 07:54 min/mile 8K 113 F 30 49 3 CEDARBURG WI
484 HEATHER MANSFIELD 00:39:38 07:55 min/mile 8K 114 F 31 48 4 SHOREWOOD WI
442 DINA KEBBEKUS 00:40:36 08:07 min/mile 8K 128 F 38 45 5 RICHFIELD WI
50 - 54
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
462 THOMAS KUHLMANN 00:29:58 05:59 min/mile 8K 10 M 10 51 1 SHOREWOOD WI
153 DAN BAKER 00:30:28 06:05 min/mile 8K 12 M 12 51 2 DELAFIELD WI
1150 RICK STEFANOVIC 00:31:30 06:18 min/mile 8K 13 M 13 54 3 MILWAUKEE WI INSTEP
1114 JIM RICKER 00:31:45 06:21 min/mile 8K 16 M 16 53 4 WEST ALLIS WI RACINE AREA RUNNING CLUB
463 JOEL LAMMERS 00:31:56 06:23 min/mile 8K 19 M 19 54 5 OCONOMOWOC WI RACINE AREA RUNNING CLUB
304 JANEEN FINKE 00:37:17 07:27 min/mile 8K 82 F 20 51 1 MUKWONAGO WI
155 BETH DROLET 00:38:18 07:39 min/mile 8K 97 F 25 52 2
1131 KAREN SCHMITT 00:41:12 08:14 min/mile 8K 137 F 40 51 3 JUNEAU WI
1147 ANGELA SPRAU 00:41:30 08:18 min/mile 8K 142 F 43 51 4 WHITEFISH BAY WI
152 AMY OCONNOR 00:41:51 08:22 min/mile 8K 148 F 45 54 5 WHITEFISH WI
55 - 59
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
233 STEVE CUMMINS 00:32:40 06:32 min/mile 8K 25 M 25 58 1 SLINGER WI
1276 JIM THOMSON 00:34:10 06:50 min/mile 8K 31 M 30 59 2 NEW BERLIN WI
381 BILL GILMORE 00:35:41 07:08 min/mile 8K 56 M 47 57 3 JANESVILLE WI
420 JEFF HYNES 00:35:44 07:08 min/mile 8K 58 M 49 57 4 ELM GROVE WI
1149 PETE S. STEFANIAK 00:37:51 07:34 min/mile 8K 88 M 66 59 5 NEW BERLIN WI
492 JILL MCCURDY 00:43:44 08:44 min/mile 8K 172 F 52 56 1 LOVES PARK WI
390 DENISE HAMMERNIK 00:45:33 09:06 min/mile 8K 202 F 67 57 2 NEW BERLIN WI
100 KATHARINE BOTTONI 00:46:52 09:22 min/mile 8K 217 F 77 57 3 WAUWATOSA WI
103 GAYLE BRANDSTAETTER CASEY 00:47:44 09:32 min/mile 8K 238 F 90 56 4 WAUWATOSA WI
43 MARTHA ASLAKSON 00:47:51 09:34 min/mile 8K 241 F 93 55 5 RACINE WI
60 - 64
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
143 DON SCHOBERG 00:36:57 07:23 min/mile 8K 77 M 59 64 1 NEW BERLIN WI
216 DAVID CROSS 00:37:12 07:26 min/mile 8K 80 M 62 62 2 GLENDALE WI
280 JEFF DEMATTHEW 00:37:28 07:29 min/mile 8K 83 M 63 62 3 RACINE WI RACINE AREA RUNNING CLUB
596 MIKE MONDLOCH 00:38:01 07:36 min/mile 8K 89 M 67 63 4 WAUKESHA WI
400 JIM HEIRING 00:38:49 07:45 min/mile 8K 104 M 78 61 5 KENOSHA WI
407 DEBBIE HERRICK 00:46:57 09:23 min/mile 8K 219 F 79 60 1 APPLETON WI
488 DARLENE MATERNOWSKI 00:48:36 09:43 min/mile 8K 252 F 98 62 2 FRANKLIN WI
413 JONI HODOR 00:52:09 10:25 min/mile 8K 291 F 113 62 3 WHITEFISH BAY WI
1 GAEL CULLEN 00:52:36 10:31 min/mile 8K 294 F 116 63 4 MILWAUKEE WI
1295 DEBRA TUCKWOOD 00:56:34 11:18 min/mile 8K 330 F 139 62 5 MILWAUKEE WI
65 - 69
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
1043 ROY PIRRUNG 00:38:08 07:37 min/mile 8K 94 M 71 68 1 KOHLER WI INSTEP
120 MIKE CHOVONEC 00:41:44 08:20 min/mile 8K 147 M 103 67 2 BALTIMORE MD
113 JAMES CARRILLO 00:44:09 08:49 min/mile 8K 182 M 127 65 3 MILWAUKEE WI
1143 DENNIS SHOEMAKER 00:44:14 08:50 min/mile 8K 183 M 128 67 4 NEW BERLIN WI
253 BRUCE DAVIES 00:45:11 09:02 min/mile 8K 195 M 131 67 5 CUDAHY WI
1491 PHYLLIS WOODWARD 00:47:27 09:29 min/mile 8K 233 F 86 67 1 MUSKEGO WI
31 NANCY ALLMAN 00:47:49 09:33 min/mile 8K 239 F 91 67 2 NORTH PRAIRIE WI
337 BEV FRANKE 00:58:28 11:41 min/mile 8K 338 F 144 66 3 FRANKLIN WI
70 - 74
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
140 JERRY HUHN 00:49:22 09:52 min/mile 8K 261 M 161 71 1 BROOKFIELD WI
124 DEWITT CLINTON 00:50:20 10:04 min/mile 8K 271 M 167 70 2 SHOREWOOD WI
127 DENNIS EUTING 01:06:21 13:16 min/mile 8K 349 M 197 72 3 WAWAUTOSA WI
397 CAROL HEGLAND 01:01:45 12:21 min/mile 8K 341 F 146 70 1 MILWAUKEE WI HEART AND SOLE VILLAGE CH
75 - 79
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
87 JOHN BECKER 00:40:21 08:04 min/mile 8K 120 M 87 76 1 MILWAUKEE WI
108 JOHN BROPHY 01:13:38 14:43 min/mile 8K 354 M 200 78 2 BROOKFIELD WI
1479 SANDRA WEINSTEIN 00:56:49 11:21 min/mile 8K 332 F 140 77 1 MILWAUKEE WI INSTEP
453 JUDY KIRCHOFFER 01:04:16 12:51 min/mile 8K 348 F 152 79 2 WAUKESHA WI
80 - 99
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place City State Team Name
97 EDWARD BLUMBERG 01:07:58 13:35 min/mile 8K 351 M 198 84 1 MILWAUKEE WI INSTEP
123 JAMES CLAREY 01:14:53 14:58 min/mile 8K 356 M 201 80 2 WAUWATOSA WI

Race Info

Participants:
357
Last Updated:
2/13/2017 10:52:43 AM

Overall Results

Age Group Results

Team Results

Results are preliminary for 3 days

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

8K - 359


Male
Total Finishers Avg Pace
202 08:30

Female
Total Finishers Avg Pace
157 09:28
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction