Race Results for…
19th Annual Bishop England 5K

March 11, 2017 presented by Bishop England High School and timed by Charlestowne Road Race Services
Participants:
116
Last Updated:
3/11/2017 10:26:26 AM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 351 ERIC ASHTON 00:16:02.016 05:10 min/mile DANIEL ISLAND 49
2 334 KARL WALSH 00:16:04.310 05:10 min/mile MT PLEASANT 41
3 199 BRAD GROSS 00:17:22.055 05:36 min/mile DANIEL ISLAND 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 671 JOY MILLER 00:17:30.746 05:38 min/mile BEAUFORT 29
2 295 BLAIR TURNAGE 00:18:58.329 06:07 min/mile SULLIVANS ISLE 34
3 379 CATHERINE HOLLISTER 00:19:28.282 06:16 min/mile MT PLEASANT 47

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
116 entrants …
5K Results
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
1 351 ERIC ASHTON M 49 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:02.016 05:10 min/mile
2 334 KARL WALSH M 41 MT PLEASANT SC O/A 00:16:04.310 05:10 min/mile
3 199 BRAD GROSS M 30 DANIEL ISLAND SC O/A 00:17:22.055 05:36 min/mile
4 671 JOY MILLER F 29 BEAUFORT SC O/A 00:17:30.746 05:38 min/mile
5 295 BLAIR TURNAGE F 34 SULLIVANS ISLE SC O/A 00:18:58.329 06:07 min/mile
6 379 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC O/A 00:19:28.282 06:16 min/mile
7 290 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC O/A 00:19:34.967 06:18 min/mile
8 371 ROMAN KEPES M 19 SULLIVANS ISLAND SC 1 00:19:39.105 06:20 min/mile
9 89 ELYSE BORISKO F 25 CHAS SC 1 00:19:41.425 06:20 min/mile
10 406 ROBERT GIBBENS M 30 CHAS SC 1 00:20:12.143 06:30 min/mile
11 247 TAYLOR HARTLEY M 32 CHAS SC 2 00:20:48.974 06:42 min/mile
12 407 ED VILT M 56 MT PLEASANT SC 1 00:21:14.100 06:50 min/mile
13 300 JOHN ULETT M 30 SUMMERVILLE SC 3 00:21:40.768 06:59 min/mile
14 672 EMMA LAWRENCE F 17 CHAS SC 1 00:22:11.904 07:09 min/mile
15 497 MATTHEW EWALD M 31 CHAS SC 4 00:22:12.000 07:09 min/mile
16 285 DAVID PAGLIARINI M 47 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:13.810 07:10 min/mile
17 202 GEORGE GUTZWILLER M 28 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:14.926 07:10 min/mile
18 194 DENNIS GONZALEZ M 26 LADSON SC 2 00:22:21.641 07:12 min/mile
19 372 BART LAWRENCE M 52 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:50.705 07:21 min/mile
20 500 PATRICIA GEORGE F 15 MT PLEASANT SC 2 00:22:53.024 07:22 min/mile
21 682 RHETTA MOORE F 17 MT PLEASANT SC 3 00:22:53.778 07:22 min/mile
22 493 LESLIE IARIA F 41 DANIEL ISLAND SC O/A 00:22:59.255 07:24 min/mile
23 278 DINO MASSOGLIA M 44 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:15.551 07:30 min/mile
24 103 CHAD BRITTINGHAM M 40 N CHAS SC 2 00:23:29.650 07:34 min/mile
25 183 JOHN EDENFIELD M 63 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:32.125 07:35 min/mile
26 289 PETER REDDY M 54 DANIEL ISLAND SC 2 00:23:34.968 07:36 min/mile
27 188 TOM FECHHELM M 45 GOOSE CREEK SC 2 00:23:42.158 07:38 min/mile
28 182 DAVID DOMBROWSKI M 65 MT PLEASANT SC 2 00:23:54.666 07:42 min/mile
29 274 BENJIE LANIER M 40 HOLLYWOOD SC 3 00:23:59.122 07:44 min/mile
30 496 DAN KLEIN M 52 DANIEL ISLAND SC 3 00:24:31.385 07:54 min/mile
31 196 KIRSTIN GREGORY F 40 DANIEL ISLAND SC 1 00:24:43.249 07:58 min/mile
32 416 CHRISTINE VILT F 53 MT PLEASANT SC 1 00:25:01.779 08:04 min/mile
33 107 FIORE CASALE M 22 DURHAM NC 2 00:25:11.377 08:07 min/mile
34 281 MONICA MUMME F 54 N CHAS SC 2 00:25:14.158 08:08 min/mile
35 498 DONOVAN RICEFF M 18 CHAS SC 3 00:25:16.018 08:09 min/mile
36 697 STEVEN BAHM M 37 HANAHAN SC 1 00:25:20.724 08:10 min/mile
37 187 IAN FECHHELM M 15 GOOSE CREEK SC 1 00:25:38.413 08:16 min/mile
38 678 MARCO BROUETTE M 15 DANIEL ISLAND SC 2 00:25:43.841 08:17 min/mile
39 394 PATRICK WELCH M 69 CHAS SC 3 00:26:17.629 08:28 min/mile
40 101 MICHAEL BRIFNEK M 59 CHAS SC 2 00:26:26.881 08:31 min/mile
41 200 JACKIE GROSS M 33 DANIEL ISLAND SC 5 00:26:43.241 08:37 min/mile
42 271 SARA JENDERNY F 28 MT PLEASANT SC 2 00:26:54.419 08:40 min/mile
43 145 MICHAEL COLE M 43 DANIEL ISLAND SC 4 00:27:52.208 08:59 min/mile
44 91 SUZANNE BRANDON F 33 CHAS SC 1 00:27:53.166 08:59 min/mile
45 190 SARAH JANE FRANCISCUS F 33 HANAHAN SC 2 00:28:03.107 09:02 min/mile
46 674 GRACE LAVIA F 14 DANIEL ISLAND SC 4 00:28:12.684 09:05 min/mile
47 494 MICHAEL DAHLMAN JR M 27 N CHAS SC 3 00:28:24.574 09:09 min/mile
48 298 PATRICK WOODS M 63 DANIEL ISLAND SC 4 00:28:24.961 09:09 min/mile
49 106 LAUREN BURKE F 33 SILVER SPRING MD 3 00:28:30.414 09:11 min/mile
50 675 GRIFFIN MURPHY M 15 MT PLEASANT SC 3 00:28:38.993 09:14 min/mile
116 entrants …

Masters Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
49 entrants …
Masters Results
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
1 351 ERIC ASHTON M 49 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:02.016 05:10 min/mile
2 334 KARL WALSH M 41 MT PLEASANT SC O/A 00:16:04.310 05:10 min/mile
6 379 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC O/A 00:19:28.282 06:16 min/mile
7 290 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC O/A 00:19:34.967 06:18 min/mile
12 407 ED VILT M 56 MT PLEASANT SC 1 00:21:14.100 06:50 min/mile
16 285 DAVID PAGLIARINI M 47 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:13.810 07:10 min/mile
19 372 BART LAWRENCE M 52 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:50.705 07:21 min/mile
22 493 LESLIE IARIA F 41 DANIEL ISLAND SC O/A 00:22:59.255 07:24 min/mile
23 278 DINO MASSOGLIA M 44 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:15.551 07:30 min/mile
24 103 CHAD BRITTINGHAM M 40 N CHAS SC 2 00:23:29.650 07:34 min/mile
25 183 JOHN EDENFIELD M 63 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:32.125 07:35 min/mile
26 289 PETER REDDY M 54 DANIEL ISLAND SC 2 00:23:34.968 07:36 min/mile
27 188 TOM FECHHELM M 45 GOOSE CREEK SC 2 00:23:42.158 07:38 min/mile
28 182 DAVID DOMBROWSKI M 65 MT PLEASANT SC 2 00:23:54.666 07:42 min/mile
29 274 BENJIE LANIER M 40 HOLLYWOOD SC 3 00:23:59.122 07:44 min/mile
30 496 DAN KLEIN M 52 DANIEL ISLAND SC 3 00:24:31.385 07:54 min/mile
31 196 KIRSTIN GREGORY F 40 DANIEL ISLAND SC 1 00:24:43.249 07:58 min/mile
32 416 CHRISTINE VILT F 53 MT PLEASANT SC 1 00:25:01.779 08:04 min/mile
34 281 MONICA MUMME F 54 N CHAS SC 2 00:25:14.158 08:08 min/mile
39 394 PATRICK WELCH M 69 CHAS SC 3 00:26:17.629 08:28 min/mile
40 101 MICHAEL BRIFNEK M 59 CHAS SC 2 00:26:26.881 08:31 min/mile
43 145 MICHAEL COLE M 43 DANIEL ISLAND SC 4 00:27:52.208 08:59 min/mile
48 298 PATRICK WOODS M 63 DANIEL ISLAND SC 4 00:28:24.961 09:09 min/mile
53 350 JOHN CANTEY M 42 CHAS SC 5 00:28:40.235 09:14 min/mile
58 260 HOWARD HERBERT M 66 CHAS SC 5 00:28:44.472 09:16 min/mile
66 92 LINDA BRIFNEK F 53 CHAS SC 3 00:29:31.023 09:31 min/mile
67 287 JAMES PLATZER M 48 DANIEL ISLAND SC 3 00:30:45.639 09:55 min/mile
74 283 KAREN ORCUTT F 48 MT PLEASANT SC 1 00:31:19.089 10:06 min/mile
75 364 DEIRDRE RAGAN F 46 CHAS SC 2 00:31:21.140 10:06 min/mile
78 297 JEANNE WOODS F 64 DANIEL ISLAND SC 1 00:32:28.018 10:28 min/mile
82 279 CLYDE MIZZELL M 81 DANIEL ISLAND SC 1 00:33:59.785 10:57 min/mile
85 392 JOHN BUSCHE M 44 GOOSE CREEK SC 6 00:34:30.668 11:07 min/mile
86 495 RHONDA GARRISION F 50 KNOXVILLE TN 4 00:34:36.077 11:09 min/mile
89 378 PATRICK FILLIPPA M 49 CHAS SC 4 00:35:50.345 11:33 min/mile
96 184 SHARON EHINGER F 65 DANIEL ISLAND SC 2 00:39:24.531 12:42 min/mile
97 280 JAN MIZZELL F 80 DANIEL ISLAND SC 1 00:43:08.686 13:54 min/mile
99 387 ALYCIA BUSCHE F 46 GOOSE CREEK SC 3 00:44:01.752 14:11 min/mile
103 352 MARY JOHNSON F 57 CHAS SC 1 00:46:16.044 14:55 min/mile
105 273 SUZANNE KOBBE F 49 SUMMERVILLE SC 4 00:50:37.465 16:19 min/mile
106 237 BETH HANSELL F 63 MT PLEASANT SC 3 00:50:50.955 16:23 min/mile
107 46 ANDREA ASHLEY F 49 LADSON SC 5 00:52:03.476 16:47 min/mile
108 49 BRUCE ASHLEY M 47 LADSON SC 5 00:53:18.294 17:11 min/mile
109 464 JOE BYRNES M 47 CORNELIUS NC 6 00:55:33.214 17:55 min/mile
110 469 MORGAN BYRNES M 75 DANIEL ISLAND SC 1 00:55:35.130 17:55 min/mile
111 282 NELSON OHL M 56 FOLLY BEACH SC 3 00:56:47.498 18:19 min/mile
112 291 BILL SPOOR M 87 DANIEL ISLAND SC 2 00:56:53.954 18:20 min/mile
113 181 KAREN DEAS F 58 UNION NJ 2 00:58:02.046 18:43 min/mile
114 261 TERESA HERBERT F 59 CHAS SC 3 01:02:46.446 20:14 min/mile
116 422 KATHY DOMBROWSKI F 64 MT PLEASANT SC 4 01:02:50.024 20:16 min/mile
49 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
1 351 ERIC ASHTON M 49 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:02.016 05:10 min/mile
2 334 KARL WALSH M 41 MT PLEASANT SC O/A 00:16:04.310 05:10 min/mile
3 199 BRAD GROSS M 30 DANIEL ISLAND SC O/A 00:17:22.055 05:36 min/mile
4 671 JOY MILLER F 29 BEAUFORT SC O/A 00:17:30.746 05:38 min/mile
5 295 BLAIR TURNAGE F 34 SULLIVANS ISLE SC O/A 00:18:58.329 06:07 min/mile
6 379 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC O/A 00:19:28.282 06:16 min/mile
Masters
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
7 290 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC O/A 00:19:34.967 06:18 min/mile
22 493 LESLIE IARIA F 41 DANIEL ISLAND SC O/A 00:22:59.255 07:24 min/mile
1 - 12
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
69 197 LIAM GRIFFIN M 9 DANIEL ISLAND SC 1 00:30:57.270 09:59 min/mile
90 483 BRADEN SCHWEDE M 12 JOHNS ISLAND SC 2 00:36:52.570 11:53 min/mile
71 104 REESE BRITTINGHAM F 8 N CHAS SC 1 00:30:58.349 09:59 min/mile
84 382 ISABELLA MCGRATH F 7 GOOSE CREEK SC 2 00:34:29.568 11:07 min/mile
98 386 EMMA GRACE BUSCHE F 6 GOOSE CREEK SC 3 00:43:58.494 14:10 min/mile
13 - 17
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
37 187 IAN FECHHELM M 15 GOOSE CREEK SC 1 00:25:38.413 08:16 min/mile
38 678 MARCO BROUETTE M 15 DANIEL ISLAND SC 2 00:25:43.841 08:17 min/mile
50 675 GRIFFIN MURPHY M 15 MT PLEASANT SC 3 00:28:38.993 09:14 min/mile
14 672 EMMA LAWRENCE F 17 CHAS SC 1 00:22:11.904 07:09 min/mile
20 500 PATRICIA GEORGE F 15 MT PLEASANT SC 2 00:22:53.024 07:22 min/mile
21 682 RHETTA MOORE F 17 MT PLEASANT SC 3 00:22:53.778 07:22 min/mile
18 - 24
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
8 371 ROMAN KEPES M 19 SULLIVANS ISLAND SC 1 00:19:39.105 06:20 min/mile
33 107 FIORE CASALE M 22 DURHAM NC 2 00:25:11.377 08:07 min/mile
35 498 DONOVAN RICEFF M 18 CHAS SC 3 00:25:16.018 08:09 min/mile
65 363 ELLEN UNDERWOOD F 23 DANIEL ISLAND SC 1 00:29:20.316 09:27 min/mile
72 680 KATHLEEN GRIFFITH F 18 MT PLEASANT SC 2 00:30:58.460 09:59 min/mile
88 193 KATIE GEISLER F 23 MT PLEASANT SC 3 00:35:39.037 11:30 min/mile
25 - 29
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
17 202 GEORGE GUTZWILLER M 28 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:14.926 07:10 min/mile
18 194 DENNIS GONZALEZ M 26 LADSON SC 2 00:22:21.641 07:12 min/mile
47 494 MICHAEL DAHLMAN JR M 27 N CHAS SC 3 00:28:24.574 09:09 min/mile
9 89 ELYSE BORISKO F 25 CHAS SC 1 00:19:41.425 06:20 min/mile
42 271 SARA JENDERNY F 28 MT PLEASANT SC 2 00:26:54.419 08:40 min/mile
73 292 SARAH STAFFORD F 28 CHAS SC 3 00:31:06.097 10:01 min/mile
30 - 34
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
10 406 ROBERT GIBBENS M 30 CHAS SC 1 00:20:12.143 06:30 min/mile
11 247 TAYLOR HARTLEY M 32 CHAS SC 2 00:20:48.974 06:42 min/mile
13 300 JOHN ULETT M 30 SUMMERVILLE SC 3 00:21:40.768 06:59 min/mile
44 91 SUZANNE BRANDON F 33 CHAS SC 1 00:27:53.166 08:59 min/mile
45 190 SARAH JANE FRANCISCUS F 33 HANAHAN SC 2 00:28:03.107 09:02 min/mile
49 106 LAUREN BURKE F 33 SILVER SPRING MD 3 00:28:30.414 09:11 min/mile
35 - 39
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
36 697 STEVEN BAHM M 37 HANAHAN SC 1 00:25:20.724 08:10 min/mile
68 198 ROBERT GRIFFIN M 38 DANIEL ISLAND SC 2 00:30:55.088 09:58 min/mile
101 174 JONATHAN DAVIS M 37 DANIEL ISLAND SC 3 00:45:37.956 14:42 min/mile
83 180 LAURIE DAVIS F 38 DANIEL ISLAND SC 1 00:34:07.243 11:00 min/mile
91 491 CHANDLER SCHWEDE F 38 JOHNS ISLAND SC 2 00:36:55.139 11:54 min/mile
40 - 44
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
23 278 DINO MASSOGLIA M 44 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:15.551 07:30 min/mile
24 103 CHAD BRITTINGHAM M 40 N CHAS SC 2 00:23:29.650 07:34 min/mile
29 274 BENJIE LANIER M 40 HOLLYWOOD SC 3 00:23:59.122 07:44 min/mile
31 196 KIRSTIN GREGORY F 40 DANIEL ISLAND SC 1 00:24:43.249 07:58 min/mile
45 - 49
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
16 285 DAVID PAGLIARINI M 47 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:13.810 07:10 min/mile
27 188 TOM FECHHELM M 45 GOOSE CREEK SC 2 00:23:42.158 07:38 min/mile
67 287 JAMES PLATZER M 48 DANIEL ISLAND SC 3 00:30:45.639 09:55 min/mile
74 283 KAREN ORCUTT F 48 MT PLEASANT SC 1 00:31:19.089 10:06 min/mile
75 364 DEIRDRE RAGAN F 46 CHAS SC 2 00:31:21.140 10:06 min/mile
99 387 ALYCIA BUSCHE F 46 GOOSE CREEK SC 3 00:44:01.752 14:11 min/mile
50 - 54
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
19 372 BART LAWRENCE M 52 DANIEL ISLAND SC 1 00:22:50.705 07:21 min/mile
26 289 PETER REDDY M 54 DANIEL ISLAND SC 2 00:23:34.968 07:36 min/mile
30 496 DAN KLEIN M 52 DANIEL ISLAND SC 3 00:24:31.385 07:54 min/mile
32 416 CHRISTINE VILT F 53 MT PLEASANT SC 1 00:25:01.779 08:04 min/mile
34 281 MONICA MUMME F 54 N CHAS SC 2 00:25:14.158 08:08 min/mile
66 92 LINDA BRIFNEK F 53 CHAS SC 3 00:29:31.023 09:31 min/mile
55 - 59
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
12 407 ED VILT M 56 MT PLEASANT SC 1 00:21:14.100 06:50 min/mile
40 101 MICHAEL BRIFNEK M 59 CHAS SC 2 00:26:26.881 08:31 min/mile
111 282 NELSON OHL M 56 FOLLY BEACH SC 3 00:56:47.498 18:19 min/mile
103 352 MARY JOHNSON F 57 CHAS SC 1 00:46:16.044 14:55 min/mile
113 181 KAREN DEAS F 58 UNION NJ 2 00:58:02.046 18:43 min/mile
114 261 TERESA HERBERT F 59 CHAS SC 3 01:02:46.446 20:14 min/mile
60 - 69
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
25 183 JOHN EDENFIELD M 63 DANIEL ISLAND SC 1 00:23:32.125 07:35 min/mile
28 182 DAVID DOMBROWSKI M 65 MT PLEASANT SC 2 00:23:54.666 07:42 min/mile
39 394 PATRICK WELCH M 69 CHAS SC 3 00:26:17.629 08:28 min/mile
78 297 JEANNE WOODS F 64 DANIEL ISLAND SC 1 00:32:28.018 10:28 min/mile
96 184 SHARON EHINGER F 65 DANIEL ISLAND SC 2 00:39:24.531 12:42 min/mile
106 237 BETH HANSELL F 63 MT PLEASANT SC 3 00:50:50.955 16:23 min/mile
70 - 79
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
110 469 MORGAN BYRNES M 75 DANIEL ISLAND SC 1 00:55:35.130 17:55 min/mile
80 - 99
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Gun Time Pace
82 279 CLYDE MIZZELL M 81 DANIEL ISLAND SC 1 00:33:59.785 10:57 min/mile
112 291 BILL SPOOR M 87 DANIEL ISLAND SC 2 00:56:53.954 18:20 min/mile
97 280 JAN MIZZELL F 80 DANIEL ISLAND SC 1 00:43:08.686 13:54 min/mile

Race Info

Participants:
116
Last Updated:
3/11/2017 10:26:26 AM
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

5K - 116


Male
Total Finishers Avg Pace
64 09:22

Female
Total Finishers Avg Pace
52 11:25

KIDS - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction