Race Results for…
Robbie Burns 8k Road Race

January 28, 2018 Results presented by Burlington Runners and timed by Enfield Timing
Last Updated:
2/7/2018 1:56:50 PM


Stats

Leaderboards

8K

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 477 BLAIR MORGAN 00:24:31.0 00:24:31.0 03:03 min/km DUNDAS 24
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 3 VICTORIA COATES 00:27:30.0 00:27:29.0 03:26 min/km HAMILTON 26

8K WALK

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 1084 GREG STEPHANIAN 00:53:02.0 00:52:08.0 06:31 min/km TORONTO 57
2 1009 BRUCE BRYDSON 01:01:56.0 01:00:55.0 07:36 min/km BRAMPTON 73
3 1034 KEVIN KIRKPATRICK 01:07:16.0 01:06:07.0 08:15 min/km HAMILTON 33
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 1080 LEE SCOTT 00:52:48.0 00:51:54.0 06:29 min/km TORONTO 57
2 1045 KAREN LIPTRAP 00:55:14.0 00:54:12.0 06:46 min/km OAKVILLE 52
3 1061 RITA MELVILLE 00:55:19.0 00:54:27.0 06:48 min/km LONDON 68

OMA 8K CHAMPIONSHIPS

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 2788 AARON COOPER 00:24:53.0 00:24:53.0 03:06 min/km CAMLACHIE 31
2 2855 PREDRAG MLADENOVIC 00:26:18.0 00:26:18.0 03:17 min/km TORONTO 45
3 2040 ROSS BAIN 00:26:28.0 00:26:27.0 03:18 min/km TORONTO 37
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 2817 MARY UNSWORTH 00:27:55.0 00:27:54.0 03:29 min/km PORT SYDNEY 40
2 2002 KRISTA DUCHENE 00:28:03.0 00:28:03.0 03:30 min/km BRANTFORD 41
3 2848 HEATHER PADY 00:31:01.0 00:30:55.0 03:51 min/km MONO 44

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
775 entrants …
8k Results
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
477 BLAIR MORGAN 00:24:31.0 00:24:31.0 24 8K M DUNDAS HARBOUR TRACK - HAMILTON 1 1 O/A 03:03 min/km
9 TIM HUEBSCH 00:24:48.0 00:24:48.0 26 8K M TORONTO 2 2 1 03:06 min/km
788 AARON COOPER 00:24:53.0 00:24:53.0 31 8K M CAMLACHIE 3 3 1 03:06 min/km
11 HUSSEIN HASHI 00:24:54.0 00:24:54.0 28 8K M MISSISSAUGA 4 4 2 03:06 min/km
150 JEFF COSTEN 00:25:05.0 00:25:05.0 26 8K M TORONTO 5 5 3 03:08 min/km
576 PAUL ROCHUS 00:25:07.0 00:25:07.0 24 8K M HAMILTON HARBOUR TRACK 6 6 1 03:08 min/km
740 PHIL PARROT-MIGAS 00:25:18.0 00:25:18.0 24 8K M LONDON 7 7 2 03:09 min/km
121 REJEAN CHIASSON 00:25:23.0 00:25:22.0 34 8K M ETOBICOKE PACE & MIND 8 8 2 03:10 min/km
775 MILES AVALOS 00:25:51.0 00:25:50.0 20 8K M TORONTO 9 9 3 03:13 min/km
26 CURTIS ANDERSON 00:25:52.0 00:25:52.0 24 8K M TORONTO BLACK LUNGS 10 10 4 03:14 min/km
855 PREDRAG MLADENOVIC 00:26:18.0 00:26:18.0 45 8K M TORONTO SAUCONY CANADA HURRICANE 11 11 O/A 03:17 min/km
68 PADDY BIRCH 00:26:25.0 00:26:24.0 29 8K M ETOBICOKE MOCAA TORONTO 12 12 4 03:18 min/km
40 ROSS BAIN 00:26:28.0 00:26:27.0 37 8K M TORONTO BLACK LUNGS 13 13 1 03:18 min/km
318 FRASER HUTTON 00:26:30.0 00:26:30.0 34 8K M WATERLOO FASTISFUN 14 14 3 03:18 min/km
699 DAN WAY 00:26:32.0 00:26:32.0 31 8K M TORONTO BLACK LUNGS 15 15 4 03:19 min/km
6 MICHAEL DOYLE 00:27:20.0 00:27:19.0 37 8K M TORONTO 16 16 2 03:24 min/km
7 NICK CROKER 00:27:24.0 00:27:23.0 32 8K M TORONTO BLACK LUNGS 17 17 5 03:25 min/km
857 MARC SICOVA 00:27:27.0 00:27:26.0 21 8K M TORONTO TORONTO WEST ATHLETICS 18 18 5 03:25 min/km
447 JOHN MCLEAN 00:27:28.0 00:27:28.0 36 8K M CAMBRIDGE 19 19 3 03:26 min/km
3 VICTORIA COATES 00:27:30.0 00:27:29.0 26 8K F HAMILTON DUNDAS VALLEY TRACK 1 20 O/A 03:26 min/km
131 DAVE CLARK 00:27:30.0 00:27:29.0 37 8K M TORONTO BLACK LUNGS 20 21 4 03:26 min/km
238 MITCH FREE 00:27:34.0 00:27:34.0 40 8K M ST. GEORGE GRAND RIVER ENDURANCE 21 22 1 03:26 min/km
770 EDGAR MALCHIC 00:27:37.0 00:27:36.0 23 8K M SCARBOROUGH 22 23 6 03:27 min/km
169 ROBERT GAROFALO 00:27:43.0 00:27:41.0 38 8K M TORONTO 23 24 5 03:27 min/km
777 JON MINKARIOUS 00:27:44.0 00:27:40.0 29 8K M TORONTO 24 25 5 03:27 min/km
854 KEVIN SMITH 00:27:44.0 00:27:43.0 48 8K M MISSISSAUGA MARATHON DYNAMICS 25 26 1 03:27 min/km
419 DANY MALLEY 00:27:51.0 00:27:50.0 27 8K M WATERDOWN THE FIGHTING KOALAS 26 27 6 03:28 min/km
495 BRENDAN NEELY 00:27:54.0 00:27:52.0 27 8K M TERRA NOVA 27 28 7 03:29 min/km
817 MARY UNSWORTH 00:27:55.0 00:27:54.0 40 8K F PORT SYDNEY MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 2 29 O/A 03:29 min/km
2 KRISTA DUCHENE 00:28:03.0 00:28:03.0 41 8K F BRANTFORD SPEED RIVER 3 30 1 03:30 min/km
772 JESSEY THE ELF 00:28:13.0 00:28:12.0 23 8K M WATERDOWN FIGHTING KOALAS 28 31 7 03:31 min/km
394 ANDREW LOCKWOOD 00:28:20.0 00:28:18.0 37 8K M TORONTO BLACK LUNGS 29 32 6 03:32 min/km
8 DARREN LEE 00:28:22.0 00:28:22.0 43 8K M TORONTO BLACK LUNGS 30 33 2 03:32 min/km
136 FRASER CLIFT 00:28:25.0 00:28:23.0 32 8K M TORONTO BLACK LUNGS 31 34 6 03:32 min/km
488 ALISTAIR MUNRO 00:28:26.0 00:28:23.0 51 8K M TORONTO MB PERFORMANCE 32 35 O/A 03:32 min/km
856 KYLE LANDRY 00:28:28.0 00:28:26.0 32 8K M TORONTO BLACK LUNGS 33 36 7 03:33 min/km
602 SAM SHI 00:28:36.0 00:28:34.0 25 8K M TORONTO BLACK LUNGS 34 37 8 03:34 min/km
631 PETER SPEIGHT 00:28:41.0 00:28:39.0 38 8K M TORONTO BLACK LUNGS 35 38 7 03:34 min/km
312 ADRIAN HORVATH 00:28:44.0 00:28:44.0 40 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 36 39 3 03:35 min/km
634 BILL STEINBURG 00:28:57.0 00:28:55.0 49 8K M HAMILTON RUNNERS SHOP 37 40 2 03:36 min/km
797 STEVE ELLIOTT 00:28:57.0 00:28:56.0 33 8K M BARRIE BLACK LUNGS 38 41 8 03:37 min/km
832 TANIS BOLTON 00:28:58.0 00:28:57.0 26 8K F PARIS GRAND RIVER ENDURANCE 4 42 1 03:37 min/km
807 MATTHEW KERRY 00:29:03.0 00:29:00.0 36 8K M TORONTO PACE AND MIND 39 43 8 03:37 min/km
10 SARAH ELLIOTT 00:29:06.0 00:29:04.0 32 8K F GUELPH RUNNING WITH RICK 5 44 1 03:38 min/km
806 ANDREW YOUNG 00:29:11.0 00:29:11.0 41 8K M TORONTO PACE AND MIND 40 45 4 03:38 min/km
358 IAN KINSELLA 00:29:12.0 00:29:09.0 36 8K M TORONTO MB PERFORMANCE 41 46 9 03:38 min/km
725 MATTHEW WONGKEE 00:29:14.0 00:29:13.0 29 8K M HAMILTON 42 47 9 03:39 min/km
65 ROB BERG 00:29:18.0 00:29:16.0 38 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 43 48 10 03:39 min/km
319 PAUL HUYER 00:29:28.0 00:29:24.0 59 8K M ETOBICOKE (RUNWAY) THE RUNWAY 44 49 1 03:40 min/km
569 GERARDO REYES 00:29:30.0 00:29:28.0 42 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 45 50 5 03:41 min/km
775 entrants …

Masters Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
529 entrants …
Masters Results
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
855 PREDRAG MLADENOVIC 00:26:18.0 00:26:18.0 45 8K M TORONTO SAUCONY CANADA HURRICANE 11 11 O/A 03:17 min/km
238 MITCH FREE 00:27:34.0 00:27:34.0 40 8K M ST. GEORGE GRAND RIVER ENDURANCE 21 22 1 03:26 min/km
854 KEVIN SMITH 00:27:44.0 00:27:43.0 48 8K M MISSISSAUGA MARATHON DYNAMICS 25 26 1 03:27 min/km
817 MARY UNSWORTH 00:27:55.0 00:27:54.0 40 8K F PORT SYDNEY MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 2 29 O/A 03:29 min/km
2 KRISTA DUCHENE 00:28:03.0 00:28:03.0 41 8K F BRANTFORD SPEED RIVER 3 30 1 03:30 min/km
8 DARREN LEE 00:28:22.0 00:28:22.0 43 8K M TORONTO BLACK LUNGS 30 33 2 03:32 min/km
312 ADRIAN HORVATH 00:28:44.0 00:28:44.0 40 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 36 39 3 03:35 min/km
634 BILL STEINBURG 00:28:57.0 00:28:55.0 49 8K M HAMILTON RUNNERS SHOP 37 40 2 03:36 min/km
806 ANDREW YOUNG 00:29:11.0 00:29:11.0 41 8K M TORONTO PACE AND MIND 40 45 4 03:38 min/km
319 PAUL HUYER 00:29:28.0 00:29:24.0 59 8K M ETOBICOKE (RUNWAY) THE RUNWAY 44 49 1 03:40 min/km
569 GERARDO REYES 00:29:30.0 00:29:28.0 42 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 45 50 5 03:41 min/km
23 EDWIN ALVARADO 00:29:38.0 00:29:35.0 42 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 48 53 6 03:41 min/km
193 ALLISON (ALI) DRYNAN 00:29:47.0 00:29:46.0 41 8K F TORONTO BLACK LUNGS 7 55 2 03:43 min/km
388 LAWRENCE LEWIS 00:30:11.0 00:30:08.0 51 8K M SCARBOROUGH ADAPTIVE RUNNERS 54 61 1 03:46 min/km
522 PETER PACAK 00:30:23.0 00:30:17.0 52 8K M MILTON 55 63 2 03:47 min/km
456 JOHN MEIJER 00:30:25.0 00:30:21.0 56 8K M TORONTO BLACK LUNGS 56 64 2 03:47 min/km
348 RYSZARD KAGAN 00:30:37.0 00:30:33.0 59 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 60 68 3 03:49 min/km
470 CHARLIE MOLINA 00:30:39.0 00:30:36.0 44 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 62 70 7 03:49 min/km
612 IAN SINCLAIR 00:30:40.0 00:30:37.0 48 8K M TORONTO TORONTO 63 71 3 03:49 min/km
848 HEATHER PADY 00:31:01.0 00:30:55.0 44 8K F MONO 9 74 3 03:51 min/km
754 JIANPING XU 00:31:02.0 00:31:00.0 52 8K M DUNDAS HARBOUR TRACK 66 75 3 03:52 min/km
292 ROBERT HANKS 00:31:03.0 00:31:01.0 55 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 67 76 4 03:52 min/km
730 RANDY ZABUKOVEC 00:31:10.0 00:31:06.0 47 8K M KINGSTON 69 78 4 03:53 min/km
683 MICHELLE CLARKE 00:31:18.0 00:31:13.0 43 8K F TORONTO 10 79 4 03:54 min/km
751 JAKE LOPEZ 00:31:20.0 00:31:17.0 41 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 70 80 8 03:54 min/km
254 ROBERT GAZZALE 00:31:22.0 00:31:19.0 49 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 71 81 5 03:54 min/km
378 CONRAD LEDREW 00:31:32.0 00:31:29.0 52 8K M TORONTO BLACK LUNGS 73 83 4 03:56 min/km
748 TRICIA BACHMAN 00:31:45.0 00:31:40.0 49 8K F WHITBY 11 84 1 03:57 min/km
171 TREVOR DAVIES 00:31:48.0 00:31:45.0 44 8K M KINGSTON IRONSTRIDES 74 85 9 03:58 min/km
771 GEOFF PALMER 00:31:50.0 00:31:50.0 42 8K M ANCASTER 75 86 10 03:58 min/km
767 ANDY SAITO 00:31:51.0 00:31:45.0 40 8K M MILTON RUN-TO-BEER 76 88 11 03:58 min/km
821 DANIEL MACKINNON 00:31:56.0 00:31:51.0 53 8K M PICKERING RUNNING FREE 78 90 5 03:58 min/km
313 HENRY HUBERS 00:32:06.0 00:32:01.0 44 8K M BURLINGTON FIGHTING KOALAS 80 93 12 04:00 min/km
702 ZOE WEBSTER 00:32:11.0 00:32:07.0 45 8K F TORONTO BLACK LUNGS 14 94 2 04:00 min/km
852 PETER MILLICAN 00:32:20.0 00:32:15.0 52 8K M MADOC LONGBOAT ROADRUNNERS 82 96 6 04:01 min/km
132 JOHN CLARKE 00:32:32.0 00:32:29.0 66 8K M ORANGEVILLE 85 99 1 04:03 min/km
372 TARA LAPSTRA 00:32:32.0 00:32:28.0 46 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 15 100 3 04:03 min/km
482 BARRY MORTON 00:32:35.0 00:32:31.0 52 8K M TORONTO TORONTO OLYMPIC CLUB 86 101 7 04:03 min/km
483 ROGER MOSS 00:32:38.0 00:32:33.0 54 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 87 104 8 04:04 min/km
301 DEREK HEBB 00:32:40.0 00:32:39.0 52 8K M BURLINGTON 88 105 9 04:04 min/km
207 RAY EMOFF 00:32:42.0 00:32:36.0 48 8K M BRANTFORD RUNNING WITH RICK 89 107 6 04:04 min/km
435 COLIN MCCREATH 00:32:44.0 00:32:33.0 43 8K M TORONTO WEST TORONTO PACERS 90 108 13 04:04 min/km
794 KEVIN GALLAGHER 00:33:00.0 00:32:56.0 53 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 92 110 10 04:07 min/km
736 CHRIS GRIMWOOD 00:33:01.0 00:32:57.0 41 8K M RICHMOND HILL 93 112 14 04:07 min/km
474 MICHAEL MORAN 00:33:14.0 00:33:06.0 45 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 94 113 7 04:08 min/km
345 ROBERT JULIAN 00:33:19.0 00:33:13.0 58 8K M BURLINGTON BURLINGTON RUNNERS 95 114 5 04:09 min/km
457 NIR MELTZER 00:33:24.0 00:33:01.0 52 8K M TORONTO BEACHES RUNNERS CLUB 96 115 11 04:07 min/km
555 KARIM RAHIM 00:33:28.0 00:33:17.0 49 8K M TORONTO 97 116 8 04:09 min/km
700 ELIZABETH WAYWELL 00:33:34.0 00:33:34.0 60 8K F GUELPH 21 118 1 04:11 min/km
496 ANDREW NEVILLS 00:33:41.0 00:33:33.0 54 8K M HAMILTON 99 121 12 04:11 min/km
529 entrants …

Grandmasters Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
367 entrants …
Grandmasters Results
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
488 ALISTAIR MUNRO 00:28:26.0 00:28:23.0 51 8K M TORONTO MB PERFORMANCE 32 35 O/A 03:32 min/km
319 PAUL HUYER 00:29:28.0 00:29:24.0 59 8K M ETOBICOKE (RUNWAY) THE RUNWAY 44 49 1 03:40 min/km
388 LAWRENCE LEWIS 00:30:11.0 00:30:08.0 51 8K M SCARBOROUGH ADAPTIVE RUNNERS 54 61 1 03:46 min/km
522 PETER PACAK 00:30:23.0 00:30:17.0 52 8K M MILTON 55 63 2 03:47 min/km
456 JOHN MEIJER 00:30:25.0 00:30:21.0 56 8K M TORONTO BLACK LUNGS 56 64 2 03:47 min/km
348 RYSZARD KAGAN 00:30:37.0 00:30:33.0 59 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 60 68 3 03:49 min/km
754 JIANPING XU 00:31:02.0 00:31:00.0 52 8K M DUNDAS HARBOUR TRACK 66 75 3 03:52 min/km
292 ROBERT HANKS 00:31:03.0 00:31:01.0 55 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 67 76 4 03:52 min/km
378 CONRAD LEDREW 00:31:32.0 00:31:29.0 52 8K M TORONTO BLACK LUNGS 73 83 4 03:56 min/km
821 DANIEL MACKINNON 00:31:56.0 00:31:51.0 53 8K M PICKERING RUNNING FREE 78 90 5 03:58 min/km
763 TAMMY PURDY 00:32:03.0 00:32:01.0 51 8K F MISSISSAUGA 13 92 O/A 04:00 min/km
852 PETER MILLICAN 00:32:20.0 00:32:15.0 52 8K M MADOC LONGBOAT ROADRUNNERS 82 96 6 04:01 min/km
132 JOHN CLARKE 00:32:32.0 00:32:29.0 66 8K M ORANGEVILLE 85 99 1 04:03 min/km
482 BARRY MORTON 00:32:35.0 00:32:31.0 52 8K M TORONTO TORONTO OLYMPIC CLUB 86 101 7 04:03 min/km
483 ROGER MOSS 00:32:38.0 00:32:33.0 54 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 87 104 8 04:04 min/km
301 DEREK HEBB 00:32:40.0 00:32:39.0 52 8K M BURLINGTON 88 105 9 04:04 min/km
794 KEVIN GALLAGHER 00:33:00.0 00:32:56.0 53 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 92 110 10 04:07 min/km
345 ROBERT JULIAN 00:33:19.0 00:33:13.0 58 8K M BURLINGTON BURLINGTON RUNNERS 95 114 5 04:09 min/km
457 NIR MELTZER 00:33:24.0 00:33:01.0 52 8K M TORONTO BEACHES RUNNERS CLUB 96 115 11 04:07 min/km
700 ELIZABETH WAYWELL 00:33:34.0 00:33:34.0 60 8K F GUELPH 21 118 1 04:11 min/km
496 ANDREW NEVILLS 00:33:41.0 00:33:33.0 54 8K M HAMILTON 99 121 12 04:11 min/km
556 MARIO RAMIREZ 00:33:41.0 00:33:29.0 63 8K M OAKVILLE CONNORS RUNNERS 100 122 1 04:11 min/km
679 STEVEN VAN ALSTINE 00:33:43.0 00:33:36.0 50 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 101 123 13 04:12 min/km
415 ANTHONY MADOTT 00:33:50.0 00:33:36.0 57 8K M TORONTO 102 124 6 04:12 min/km
362 TREVOR KOBE 00:33:53.0 00:33:46.0 56 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 103 126 7 04:13 min/km
669 ROBIN TODD 00:33:55.0 00:33:49.0 53 8K F CAMBRIDGE 25 129 1 04:13 min/km
106 TOM CAROLAN 00:34:05.0 00:33:53.0 58 8K M HAMILTON 106 133 8 04:14 min/km
563 JIM RAWLING 00:34:13.0 00:34:08.0 62 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 108 137 2 04:16 min/km
680 JIM VAN BUSKIRK 00:34:28.0 00:34:13.0 62 8K M BRAMPTON NOMADS 111 144 3 04:16 min/km
732 LYLE ZARY 00:34:32.0 00:34:25.0 53 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 112 145 14 04:18 min/km
860 WADE CORBY 00:34:40.0 00:34:26.0 52 8K M 113 146 15 04:18 min/km
451 ALEX MCMILLIN 00:34:52.0 00:34:39.0 54 8K M BURLINGTON 116 151 16 04:19 min/km
484 STEVEN MOTA 00:34:53.0 00:34:34.0 54 8K M CAMBRIDGE CAMBRIDGE HARRIERS 117 152 17 04:19 min/km
277 TERRY GREENAWAY 00:34:56.0 00:34:47.0 53 8K M TORONTO 119 154 18 04:20 min/km
311 DERMOT HOLWELL 00:34:58.0 00:34:43.0 63 8K M MISSISSAUGA NOMADS 120 155 4 04:20 min/km
637 SUSAN STONE 00:35:02.0 00:34:56.0 57 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 37 157 1 04:22 min/km
393 CHRISTINE LOCH 00:35:03.0 00:34:54.0 55 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 39 159 2 04:21 min/km
375 DANIEL LE BLANC 00:35:12.0 00:34:58.0 59 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 121 161 9 04:22 min/km
201 BRIAN ELEY 00:35:14.0 00:35:09.0 57 8K M TORONTO BEACHES RUNNERS CLUB 123 163 10 04:23 min/km
194 MICHEL DUBE 00:35:16.0 00:35:09.0 59 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 124 165 11 04:23 min/km
506 CYNTHIA O'HALLORAN 00:35:39.0 00:35:31.0 54 8K F OAKVILLE TORONTO OLYMPIC CLUB 46 174 2 04:26 min/km
92 SCOT BROCKBANK 00:35:45.0 00:35:29.0 50 8K M PORT DOVER NORTH SHORE RUNNERS 132 178 19 04:26 min/km
650 TOMOKO TAMAOKI 00:35:46.0 00:35:40.0 55 8K F BURLINGTON 47 180 3 04:27 min/km
39 RICHARD BAILEY 00:35:49.0 00:35:41.0 69 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 134 181 2 04:27 min/km
551 MICHAEL PROMNITZ 00:35:53.0 00:35:42.0 57 8K M GUELPH 136 183 12 04:27 min/km
377 BETH LEBEDYK 00:35:58.0 00:35:57.0 50 8K F HAMILTON MACKATAK 49 185 3 04:29 min/km
78 ANDRE BOUDREAULT 00:36:06.0 00:35:51.0 52 8K M HUNTSVILLE MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 140 189 20 04:28 min/km
80 LYNN BOURQUE 00:36:09.0 00:35:58.0 54 8K F TORONTO RUNNERS SHOP 50 190 4 04:29 min/km
675 WENDY J TURNER 00:36:14.0 00:35:59.0 50 8K F MISSISSAUGA NOMADS 52 192 5 04:29 min/km
507 BRIAN O'HALLORAN 00:36:16.0 00:36:04.0 53 8K M OAKVILLE CONNORS RUNNERS 141 193 21 04:30 min/km
367 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
477 BLAIR MORGAN 00:24:31.0 00:24:31.0 24 8K M DUNDAS HARBOUR TRACK - HAMILTON 1 1 O/A 03:03 min/km
3 VICTORIA COATES 00:27:30.0 00:27:29.0 26 8K F HAMILTON DUNDAS VALLEY TRACK 1 20 O/A 03:26 min/km
Masters
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
855 PREDRAG MLADENOVIC 00:26:18.0 00:26:18.0 45 Masters M TORONTO SAUCONY CANADA HURRICANE 1 1 O/A 03:17 min/km
817 MARY UNSWORTH 00:27:55.0 00:27:54.0 40 Masters F PORT SYDNEY MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 1 1 O/A 03:29 min/km
Grandmasters
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
488 ALISTAIR MUNRO 00:28:26.0 00:28:23.0 51 Grandmasters M TORONTO MB PERFORMANCE 1 1 O/A 03:32 min/km
763 TAMMY PURDY 00:32:03.0 00:32:01.0 51 Grandmasters F MISSISSAUGA 1 1 O/A 04:00 min/km
12 - 14
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
302 CHRISTOPHER HEBB 00:43:38.0 00:43:15.0 14 8K M BURLINGTON 241 397 1 05:24 min/km
866 SYDNEY MURDOCK 00:38:58.0 00:38:54.0 12 8K F LONDON 84 261 1 04:51 min/km
367 MAYA KOZLOVA 00:42:51.0 00:42:43.0 12 8K F TORONTO 139 368 2 05:20 min/km
508 ERIN O'HALLORAN 00:45:15.0 00:45:02.0 14 8K F OAKVILLE CONNORS RUNNERS 181 441 3 05:37 min/km
15 - 19
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
780 JOSHUA LOURENCO OWEN 00:36:05.0 00:35:44.0 16 8K M BURLINGTON 139 188 1 04:28 min/km
873 TREVOR GARBINKLE 00:30:22.0 00:30:20.0 19 8K F SCARBOROUGH 8 62 1 03:47 min/km
564 ISABEL RAYMOND 00:33:28.0 00:33:27.0 15 8K F ETOBICOKE TORONTO WEST ATHLETICS 20 117 2 04:10 min/km
368 NICOLE KOZLOVA 00:38:58.0 00:38:56.0 17 8K F TORONTO 83 260 3 04:52 min/km
20 - 24
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
576 PAUL ROCHUS 00:25:07.0 00:25:07.0 24 8K M HAMILTON HARBOUR TRACK 6 6 1 03:08 min/km
740 PHIL PARROT-MIGAS 00:25:18.0 00:25:18.0 24 8K M LONDON 7 7 2 03:09 min/km
775 MILES AVALOS 00:25:51.0 00:25:50.0 20 8K M TORONTO 9 9 3 03:13 min/km
392 LAUREN LOCCO 00:32:40.0 00:32:39.0 21 8K F HAMILTON 18 106 1 04:04 min/km
836 KATELIN BARKEY 00:34:58.0 00:34:51.0 24 8K F HUNTSVILLE MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 36 156 2 04:21 min/km
105 IZZIE CAPONE 00:36:34.0 00:36:26.0 23 8K F HAMILTON RUNNING FREE 57 200 3 04:33 min/km
25 - 29
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
9 TIM HUEBSCH 00:24:48.0 00:24:48.0 26 8K M TORONTO 2 2 1 03:06 min/km
11 HUSSEIN HASHI 00:24:54.0 00:24:54.0 28 8K M MISSISSAUGA 4 4 2 03:06 min/km
150 JEFF COSTEN 00:25:05.0 00:25:05.0 26 8K M TORONTO 5 5 3 03:08 min/km
832 TANIS BOLTON 00:28:58.0 00:28:57.0 26 8K F PARIS GRAND RIVER ENDURANCE 4 42 1 03:37 min/km
346 SAMANTHA JURASCHKA 00:33:01.0 00:32:58.0 29 8K F MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 19 111 2 04:07 min/km
805 LAUREN HEINKEN 00:33:56.0 00:33:50.0 25 8K F MISSISSAUGA FIGHTING KOALAS TRIATHLON 26 130 3 04:13 min/km
30 - 34
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
788 AARON COOPER 00:24:53.0 00:24:53.0 31 8K M CAMLACHIE 3 3 1 03:06 min/km
121 REJEAN CHIASSON 00:25:23.0 00:25:22.0 34 8K M ETOBICOKE PACE & MIND 8 8 2 03:10 min/km
318 FRASER HUTTON 00:26:30.0 00:26:30.0 34 8K M WATERLOO FASTISFUN 14 14 3 03:18 min/km
10 SARAH ELLIOTT 00:29:06.0 00:29:04.0 32 8K F GUELPH RUNNING WITH RICK 5 44 1 03:38 min/km
837 KATHERINE AHOKAS 00:29:42.0 00:29:40.0 34 8K F HUNTSVILLE MUSKOKA ALGONQUIN RUNNERS 6 54 2 03:42 min/km
128 JOAN CHUNG 00:31:51.0 00:31:45.0 34 8K F KITCHENER UTTC MASTERS 12 87 3 03:58 min/km
35 - 39
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
40 ROSS BAIN 00:26:28.0 00:26:27.0 37 8K M TORONTO BLACK LUNGS 13 13 1 03:18 min/km
6 MICHAEL DOYLE 00:27:20.0 00:27:19.0 37 8K M TORONTO 16 16 2 03:24 min/km
447 JOHN MCLEAN 00:27:28.0 00:27:28.0 36 8K M CAMBRIDGE 19 19 3 03:26 min/km
618 NATALIE SLOMKA 00:32:37.0 00:32:32.0 35 8K F TORONTO PARKDALE ROAD RUNNERS 17 103 1 04:04 min/km
701 MARIA WEBER 00:33:51.0 00:33:38.0 38 8K F PICKERING 23 125 2 04:12 min/km
841 HAYLEY STEPHENS 00:33:56.0 00:33:51.0 39 8K F TORONTO MARATHON DYNAMICS 27 131 3 04:13 min/km
40 - 44
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
238 MITCH FREE 00:27:34.0 00:27:34.0 40 8K M ST. GEORGE GRAND RIVER ENDURANCE 21 22 1 03:26 min/km
8 DARREN LEE 00:28:22.0 00:28:22.0 43 8K M TORONTO BLACK LUNGS 30 33 2 03:32 min/km
312 ADRIAN HORVATH 00:28:44.0 00:28:44.0 40 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 36 39 3 03:35 min/km
2 KRISTA DUCHENE 00:28:03.0 00:28:03.0 41 8K F BRANTFORD SPEED RIVER 3 30 1 03:30 min/km
193 ALLISON (ALI) DRYNAN 00:29:47.0 00:29:46.0 41 8K F TORONTO BLACK LUNGS 7 55 2 03:43 min/km
848 HEATHER PADY 00:31:01.0 00:30:55.0 44 8K F MONO 9 74 3 03:51 min/km
45 - 49
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
854 KEVIN SMITH 00:27:44.0 00:27:43.0 48 8K M MISSISSAUGA MARATHON DYNAMICS 25 26 1 03:27 min/km
634 BILL STEINBURG 00:28:57.0 00:28:55.0 49 8K M HAMILTON RUNNERS SHOP 37 40 2 03:36 min/km
612 IAN SINCLAIR 00:30:40.0 00:30:37.0 48 8K M TORONTO TORONTO 63 71 3 03:49 min/km
748 TRICIA BACHMAN 00:31:45.0 00:31:40.0 49 8K F WHITBY 11 84 1 03:57 min/km
702 ZOE WEBSTER 00:32:11.0 00:32:07.0 45 8K F TORONTO BLACK LUNGS 14 94 2 04:00 min/km
372 TARA LAPSTRA 00:32:32.0 00:32:28.0 46 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 15 100 3 04:03 min/km
50 - 54
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
388 LAWRENCE LEWIS 00:30:11.0 00:30:08.0 51 8K M SCARBOROUGH ADAPTIVE RUNNERS 54 61 1 03:46 min/km
522 PETER PACAK 00:30:23.0 00:30:17.0 52 8K M MILTON 55 63 2 03:47 min/km
754 JIANPING XU 00:31:02.0 00:31:00.0 52 8K M DUNDAS HARBOUR TRACK 66 75 3 03:52 min/km
669 ROBIN TODD 00:33:55.0 00:33:49.0 53 8K F CAMBRIDGE 25 129 1 04:13 min/km
506 CYNTHIA O'HALLORAN 00:35:39.0 00:35:31.0 54 8K F OAKVILLE TORONTO OLYMPIC CLUB 46 174 2 04:26 min/km
377 BETH LEBEDYK 00:35:58.0 00:35:57.0 50 8K F HAMILTON MACKATAK 49 185 3 04:29 min/km
55 - 59
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
319 PAUL HUYER 00:29:28.0 00:29:24.0 59 8K M ETOBICOKE (RUNWAY) THE RUNWAY 44 49 1 03:40 min/km
456 JOHN MEIJER 00:30:25.0 00:30:21.0 56 8K M TORONTO BLACK LUNGS 56 64 2 03:47 min/km
348 RYSZARD KAGAN 00:30:37.0 00:30:33.0 59 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 60 68 3 03:49 min/km
637 SUSAN STONE 00:35:02.0 00:34:56.0 57 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 37 157 1 04:22 min/km
393 CHRISTINE LOCH 00:35:03.0 00:34:54.0 55 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 39 159 2 04:21 min/km
650 TOMOKO TAMAOKI 00:35:46.0 00:35:40.0 55 8K F BURLINGTON 47 180 3 04:27 min/km
60 - 64
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
556 MARIO RAMIREZ 00:33:41.0 00:33:29.0 63 8K M OAKVILLE CONNORS RUNNERS 100 122 1 04:11 min/km
563 JIM RAWLING 00:34:13.0 00:34:08.0 62 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 108 137 2 04:16 min/km
680 JIM VAN BUSKIRK 00:34:28.0 00:34:13.0 62 8K M BRAMPTON NOMADS 111 144 3 04:16 min/km
700 ELIZABETH WAYWELL 00:33:34.0 00:33:34.0 60 8K F GUELPH 21 118 1 04:11 min/km
820 CLARA NORTHCOTT 00:37:15.0 00:37:11.0 63 8K F MISSISSAUGA UTTC MASTERS 68 225 2 04:38 min/km
418 BRENDA MAHER 00:41:11.0 00:41:02.0 62 8K F VINELAND 108 316 3 05:07 min/km
65 - 69
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
132 JOHN CLARKE 00:32:32.0 00:32:29.0 66 8K M ORANGEVILLE 85 99 1 04:03 min/km
39 RICHARD BAILEY 00:35:49.0 00:35:41.0 69 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 134 181 2 04:27 min/km
492 ADAM NAIMAN 00:38:41.0 00:38:28.0 69 8K M MISSISSAUGA NOMADS 173 252 3 04:48 min/km
606 JACKIE SILVERBERG 00:41:36.0 00:41:19.0 67 8K F TORONTO 111 325 1 05:09 min/km
424 DIANE MARROW 00:42:20.0 00:42:03.0 67 8K F TILDEN LAKE LONGBOAT ROADRUNNERS 127 349 2 05:15 min/km
64 PHYLLIS BERCK 00:43:15.0 00:42:46.0 66 8K F TORONTO RUNNERS SHOP 144 376 3 05:20 min/km
70 - 74
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
135 WILLIAM CLEWS 00:36:58.0 00:36:53.0 71 8K M MISSISSAUGA RUNNERSGOALS 151 214 1 04:36 min/km
445 DOUG MCLAUCHLAN 00:37:27.0 00:37:16.0 70 8K M TORONTO 161 232 2 04:39 min/km
146 HUGH CONNOLLY 00:38:06.0 00:37:55.0 72 8K M TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 168 243 3 04:44 min/km
549 CLAIRE PREST 00:47:57.0 00:47:16.0 73 8K F TORONTO LONGBOAT ROADRUNNERS 217 500 1 05:54 min/km
69 ANN BIRD 00:50:12.0 00:49:37.0 72 8K F GRIMSBY RUNNERS EDGE 247 561 2 06:12 min/km
501 GLORIA NICOLL 00:55:48.0 00:54:57.0 70 8K F TORONTO 306 652 3 06:52 min/km
75 - 79
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
124 VERN CHRISTENSEN 00:44:01.0 00:43:49.0 77 8K M TORONTO UTTC MASTERS 244 408 1 05:28 min/km
387 TOMMY LETTNER 00:45:34.0 00:45:23.0 77 8K M MISSISSAUGA SOUTHDOWN STRIDERS 261 445 2 05:40 min/km
181 MOHAN DHILLON 01:23:55.0 01:23:51.0 77 8K M BRAMPTON 379 768 3 10:28 min/km
789 IRENE TURPIE 01:18:36.0 01:18:36.0 76 8K F HAMILTON 384 762 1 09:49 min/km
80 - 98
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
228 ROGER FISHER 00:45:50.0 00:45:09.0 80 8K M OAKVILLE SOUTHDOWN STRIDERS 262 447 1 05:38 min/km
158 RON CRICHTON 00:49:03.0 00:48:43.0 81 8K M TORONTO 298 529 2 06:05 min/km
255 JACK GEDDES 00:50:52.0 00:50:40.0 80 8K M TORONTO 315 566 3 06:20 min/km
822 AGNES KEENAN 01:06:18.0 01:05:15.0 80 8K F 365 737 1 08:09 min/km

Race Info

Participants:
956
Last Updated:
2/7/2018 1:56:50 PM


Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

8K - 770


Male
Total Finishers Avg Pace
379 05:06

Female
Total Finishers Avg Pace
391 05:55

8K WALK - 89


Male
Total Finishers Avg Pace
21 09:08

Female
Total Finishers Avg Pace
68 08:58

OMA 8K CHAMPIONSHIPS - 92


Male
Total Finishers Avg Pace
46 04:25

Female
Total Finishers Avg Pace
46 05:08
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction