Race Results for…
2017 HELL HOLE SWAMP FESTIVAL 10K

May 06, 2017 Results presented by Hell Hole Swamp Festival and timed by Charlestowne Road Race Services
Participants:
46
Last Updated:
5/6/2017 10:20:27 AM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 207 DAN MORGAN 00:41:44 PAWLEYS ISLAND 29
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 206 ERICA WATTS 00:46:31 HANAHAN 39

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
46 entrants …
10K Results
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
207 DAN MORGAN 00:41:44 29 10K M PAWLEYS ISLAND 1 1 1
161 MARK MALANDRA 00:41:58 35 10K M LADSON 2 2 1
147 MATTHEW KENT 00:42:39 42 10K M CHARLESTON 3 3 O/A
198 PAUL MACDONALD 00:44:08 55 10K M MT PLEASANT 4 4 1
90 JAKE GRILL 00:44:19 34 10K M N CHAS 5 5 2
206 ERICA WATTS 00:46:31 39 10K F HANAHAN 1 6 1
197 RICKY TINDAL 00:47:06 55 10K M MONCKS CORNER 6 7 2
187 JASON SCURRY 00:47:35 37 10K M HANAHAN 7 8 3
209 DANNY MORGAN 00:47:39 0 10K M PAWLEYS ISLAND 0 9 0
202 THERESA POWERS 00:47:41 34 10K F SUMMERVILLE 2 10 2
181 ANDREW MILLER 00:47:44 44 10K M SUMMERVILLE 8 11 1
199 WILLIAM DULL 00:48:01 38 10K M MT PLEASANT 9 12 4
88 ETHAN FELTS 00:48:05 16 10K M JAMESTOWN 10 13 1
89 ERIC FRAZIER 00:48:33 43 10K M GOOSE CREEK 11 14 2
74 SHANE CANUP 00:49:15 29 10K M SALEM 12 15 2
185 DEBBIE ROGINA 00:49:38 29 10K F MT PLEASANT 3 16 1
195 ED BARTHOLD 00:49:44 55 10K M GOOSE CREEK 13 17 3
130 CHERRY KENT 00:49:53 60 10K F CHARLESTON 4 18 O/A
190 PENNEY VERNIERI 00:50:24 36 10K F MT PLEASANT 5 19 3
183 CRAIG NESSEL 00:50:32 52 10K M BONNEAU 14 20 4
200 ELBERT HOWARD 00:51:26 72 10K M JAMESTOWN 15 21 1
210 RAMONA JASSO 00:51:51 52 10K F SUMMERVILLE 6 22 1
188 TOM SULKOWSKI 00:54:55 31 10K M N CHAS 16 23 5
189 DAN CLAPPER 00:55:01 63 10K M N CHAS 17 24 2
111 VALERIE HARVEY 00:56:26 33 10K F MT PLEASANT 7 25 4
194 DAVID WILLIAMS 00:57:35 16 10K M JAMESTOWN 18 26 2
87 REBECCA CHANDLER 00:57:43 27 10K F SALEM 8 27 2
112 TRACY HODGES 01:00:49 39 10K F JAMESTOWN 9 28 5
30 ALISA BRANNON 01:01:20 39 10K F SUMMERVILLE 10 29 6
127 RYAN KELLEY 01:01:31 30 10K F CHARLESTON 11 30 7
201 HEATHER RILBRTA 01:01:37 45 10K F LADSON 12 31 1
203 KAREN STEPHENSON 01:02:39 56 10K F MYRTLE BEACH 13 32 2
211 MATTHEW JASSO 01:02:52 52 10K M SUMMERVILLE 19 33 5
186 JACKIE SCHAEFER 01:03:39 33 10K F NEW SPRINGFIELD 14 34 8
205 EDDIE STROMAN 01:05:21 67 10K M MCCLELLANVILLE 20 35 3
184 CHRISTOPHER OLIVER 01:07:14 14 10K M JAMESTOWN 21 36 1
193 WILLIAM WILKINS 01:07:16 16 10K M JAMESTOWN 22 37 3
204 TODD HUSS 01:09:57 52 10K M MT PLEASANT 23 38 6
208 JUDY GILMAN 01:12:50 68 10K F MCCLELLANVILLE 15 39 1
196 CLYDE MIZZELL 01:13:42 81 10K M CHAS 24 40 4
180 REBECCA MARTIN 01:15:56 16 10K F JAMESTOWN 16 41 1
191 BRITNEY WARD 01:21:42 29 10K F MONCKS CORNER 17 42 3
192 PEGGY WARD 01:24:17 63 10K F MONCKS CORNER 18 43 2
101 MARILYN HAIR 01:24:18 74 10K F JAMESTOWN 19 44 3
37 TAMMY CADDELL 01:24:22 47 10K F GOOSE CREEK 20 45 2
182 JOSEPH L MYERS 01:43:55 75 10K M MT PLEASANT 25 46 5
46 entrants …

MASTERS Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
6 entrants …
MASTERS Results
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
147 MATTHEW KENT 00:42:39 42 10K M CHARLESTON 3 3 O/A
181 ANDREW MILLER 00:47:44 44 10K M SUMMERVILLE 8 11 1
89 ERIC FRAZIER 00:48:33 43 10K M GOOSE CREEK 11 14 2
130 CHERRY KENT 00:49:53 60 10K F CHARLESTON 4 18 O/A
201 HEATHER RILBRTA 01:01:37 45 10K F LADSON 12 31 1
37 TAMMY CADDELL 01:24:22 47 10K F GOOSE CREEK 20 45 2
6 entrants …

GRAND MASTERS Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
16 entrants …
GRAND MASTERS Results
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
198 PAUL MACDONALD 00:44:08 55 10K M MT PLEASANT 4 4 1
197 RICKY TINDAL 00:47:06 55 10K M MONCKS CORNER 6 7 2
195 ED BARTHOLD 00:49:44 55 10K M GOOSE CREEK 13 17 3
183 CRAIG NESSEL 00:50:32 52 10K M BONNEAU 14 20 4
200 ELBERT HOWARD 00:51:26 72 10K M JAMESTOWN 15 21 1
210 RAMONA JASSO 00:51:51 52 10K F SUMMERVILLE 6 22 1
189 DAN CLAPPER 00:55:01 63 10K M N CHAS 17 24 2
203 KAREN STEPHENSON 01:02:39 56 10K F MYRTLE BEACH 13 32 2
211 MATTHEW JASSO 01:02:52 52 10K M SUMMERVILLE 19 33 5
205 EDDIE STROMAN 01:05:21 67 10K M MCCLELLANVILLE 20 35 3
204 TODD HUSS 01:09:57 52 10K M MT PLEASANT 23 38 6
208 JUDY GILMAN 01:12:50 68 10K F MCCLELLANVILLE 15 39 1
196 CLYDE MIZZELL 01:13:42 81 10K M CHAS 24 40 4
192 PEGGY WARD 01:24:17 63 10K F MONCKS CORNER 18 43 2
101 MARILYN HAIR 01:24:18 74 10K F JAMESTOWN 19 44 3
182 JOSEPH L MYERS 01:43:55 75 10K M MT PLEASANT 25 46 5
16 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
207 DAN MORGAN 00:41:44 29 10K M PAWLEYS ISLAND 1 1 1
206 ERICA WATTS 00:46:31 39 10K F HANAHAN 1 6 1
MASTERS
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
147 MATTHEW KENT 00:42:39 42 MASTERS M CHARLESTON 1 1 O/A
130 CHERRY KENT 00:49:53 60 MASTERS F CHARLESTON 1 1 O/A
GRAND MASTERS
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
1 - 14
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
184 CHRISTOPHER OLIVER 01:07:14 14 10K M JAMESTOWN 21 36 1
15 - 19
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
88 ETHAN FELTS 00:48:05 16 10K M JAMESTOWN 10 13 1
194 DAVID WILLIAMS 00:57:35 16 10K M JAMESTOWN 18 26 2
193 WILLIAM WILKINS 01:07:16 16 10K M JAMESTOWN 22 37 3
180 REBECCA MARTIN 01:15:56 16 10K F JAMESTOWN 16 41 1
20 - 24
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
25 - 29
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
207 DAN MORGAN 00:41:44 29 10K M PAWLEYS ISLAND 1 1 1
74 SHANE CANUP 00:49:15 29 10K M SALEM 12 15 2
185 DEBBIE ROGINA 00:49:38 29 10K F MT PLEASANT 3 16 1
87 REBECCA CHANDLER 00:57:43 27 10K F SALEM 8 27 2
191 BRITNEY WARD 01:21:42 29 10K F MONCKS CORNER 17 42 3
30 - 34
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
90 JAKE GRILL 00:44:19 34 10K M N CHAS 5 5 2
188 TOM SULKOWSKI 00:54:55 31 10K M N CHAS 16 23 5
202 THERESA POWERS 00:47:41 34 10K F SUMMERVILLE 2 10 2
111 VALERIE HARVEY 00:56:26 33 10K F MT PLEASANT 7 25 4
127 RYAN KELLEY 01:01:31 30 10K F CHARLESTON 11 30 7
35 - 39
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
161 MARK MALANDRA 00:41:58 35 10K M LADSON 2 2 1
187 JASON SCURRY 00:47:35 37 10K M HANAHAN 7 8 3
199 WILLIAM DULL 00:48:01 38 10K M MT PLEASANT 9 12 4
206 ERICA WATTS 00:46:31 39 10K F HANAHAN 1 6 1
190 PENNEY VERNIERI 00:50:24 36 10K F MT PLEASANT 5 19 3
112 TRACY HODGES 01:00:49 39 10K F JAMESTOWN 9 28 5
40 - 44
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
147 MATTHEW KENT 00:42:39 42 10K M CHARLESTON 3 3 O/A
181 ANDREW MILLER 00:47:44 44 10K M SUMMERVILLE 8 11 1
89 ERIC FRAZIER 00:48:33 43 10K M GOOSE CREEK 11 14 2
45 - 49
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
201 HEATHER RILBRTA 01:01:37 45 10K F LADSON 12 31 1
37 TAMMY CADDELL 01:24:22 47 10K F GOOSE CREEK 20 45 2
50 - 54
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
183 CRAIG NESSEL 00:50:32 52 10K M BONNEAU 14 20 4
211 MATTHEW JASSO 01:02:52 52 10K M SUMMERVILLE 19 33 5
204 TODD HUSS 01:09:57 52 10K M MT PLEASANT 23 38 6
210 RAMONA JASSO 00:51:51 52 10K F SUMMERVILLE 6 22 1
55 - 59
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
198 PAUL MACDONALD 00:44:08 55 10K M MT PLEASANT 4 4 1
197 RICKY TINDAL 00:47:06 55 10K M MONCKS CORNER 6 7 2
195 ED BARTHOLD 00:49:44 55 10K M GOOSE CREEK 13 17 3
203 KAREN STEPHENSON 01:02:39 56 10K F MYRTLE BEACH 13 32 2
60 - 64
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
189 DAN CLAPPER 00:55:01 63 10K M N CHAS 17 24 2
130 CHERRY KENT 00:49:53 60 10K F CHARLESTON 4 18 O/A
192 PEGGY WARD 01:24:17 63 10K F MONCKS CORNER 18 43 2
65 - 69
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
205 EDDIE STROMAN 01:05:21 67 10K M MCCLELLANVILLE 20 35 3
208 JUDY GILMAN 01:12:50 68 10K F MCCLELLANVILLE 15 39 1
70 - 99
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
200 ELBERT HOWARD 00:51:26 72 10K M JAMESTOWN 15 21 1
196 CLYDE MIZZELL 01:13:42 81 10K M CHAS 24 40 4
182 JOSEPH L MYERS 01:43:55 75 10K M MT PLEASANT 25 46 5
101 MARILYN HAIR 01:24:18 74 10K F JAMESTOWN 19 44 3

Race Info

Participants:
46
Last Updated:
5/6/2017 10:20:27 AM
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

10K - 46


Male
Total Finishers Avg Pace
26 08:51

Female
Total Finishers Avg Pace
20 10:12
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction