Race Results for…
Hollandfest Run

July 29, 2017 Presented by Holland Guild Gezelschap and timed by Absolute Race Timing
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

2 MILE RUN

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 411 JEFF JOHNSON 00:11:04 05:32 min/mile 32
2 412 JOE JOHNSON 00:11:11 05:35 min/mile 26
3 424 TREVOR WILL 00:11:21 05:40 min/mile 28
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 449 MEGEN RAPP 00:12:32 06:16 min/mile 24
2 298 PAYTON NAVIS 00:12:52 06:26 min/mile CEDAR GROVE 14
3 254 CARIS JAEGER 00:13:21 06:40 min/mile SHEBOYGAN 12

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 475 STEPHEN LANEY 00:36:22 05:51 min/mile 17
2 115 ROBERT FLEUCHAUS 00:37:25 06:02 min/mile BELGIUM 44
3 162 JIM STANEK 00:39:34 06:22 min/mile SAUKVILLE 50
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 9630 LILY PAUL 00:43:22 06:59 min/mile 19
2 129 JAMIE KARRELS 00:44:12 07:07 min/mile GRAFTON 23
3 138 JULIE LANSER 00:44:19 07:08 min/mile BELGIUM 23

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
280 entrants …
2 Mile Run Results
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
411 JEFF JOHNSON 00:11:04 05:32 min/mile 2 MILE RUN 1 32 1 M 1
412 JOE JOHNSON 00:11:11 05:35 min/mile 2 MILE RUN 2 26 1 M 2
424 TREVOR WILL 00:11:21 05:40 min/mile 2 MILE RUN 3 28 2 M 3
390 ROZZ YOST 00:11:24 05:42 min/mile 2 MILE RUN 4 15 1 M 4 HOWARDS GROVE WI
219 JACOB FISCHER 00:11:34 05:47 min/mile 2 MILE RUN 5 15 2 M 5 PORT WASHINGTON WI
265 GARRET KLOMPENHOUWER 00:11:38 05:49 min/mile 2 MILE RUN 6 22 3 M 6 SHEBOYGAN WI
253 CAM JAEGER 00:12:08 06:04 min/mile 2 MILE RUN 7 15 3 M 7 SHEBOYGAN WI
401 JAKE DAANE 00:12:22 06:11 min/mile 2 MILE RUN 8 18 4 M 8
415 DUSTIN RUNKAL 00:12:28 06:14 min/mile 2 MILE RUN 9 20 4 M 9
449 MEGEN RAPP 00:12:32 06:16 min/mile 2 MILE RUN 10 24 1 F 1
298 PAYTON NAVIS 00:12:52 06:26 min/mile 2 MILE RUN 11 14 1 F 2 CEDAR GROVE WI
260 COLE KETTERHAGEN 00:12:56 06:28 min/mile 2 MILE RUN 12 13 1 M 10 CEDAR GROVE WI
358 BRAYDEN TEUNISSEN 00:13:15 06:37 min/mile 2 MILE RUN 13 10 2 M 11 BELVIDERE IL
206 MARK DAMKOT 00:13:20 06:40 min/mile 2 MILE RUN 14 16 5 M 12 WEST BEND WI
254 CARIS JAEGER 00:13:21 06:40 min/mile 2 MILE RUN 15 12 2 F 3 SHEBOYGAN WI
279 ANDREW LANGLAND 00:13:26 06:43 min/mile 2 MILE RUN 16 36 2 M 13 BELGIUM WI
407 JON DAMKOT 00:13:26 06:43 min/mile 2 MILE RUN 17 37 3 M 14
403 PETE VOSKUIL 00:13:30 06:45 min/mile 2 MILE RUN 18 45 1 M 15
416 JOSHUA DEBRAEY 00:13:30 06:45 min/mile 2 MILE RUN 19 15 6 M 16
223 LUCAS FRUTIG 00:13:31 06:45 min/mile 2 MILE RUN 20 16 7 M 17 DENMARK WI
388 THOMAS WIESNER 00:13:41 06:50 min/mile 2 MILE RUN 21 9 1 M 18 CEDAR GROVE WI
356 JOSHUA TENDOLLE 00:13:54 06:57 min/mile 2 MILE RUN 22 18 8 M 19 OOSTBURG WI
210 OWEN DORMER-TEUNISSEN 00:14:00 07:00 min/mile 2 MILE RUN 23 15 9 M 20 BRENTWOOD CA
301 EIRIK NELSON 00:14:11 07:05 min/mile 2 MILE RUN 24 41 2 M 21 SHEBOYGAN WI
399 AJ SCHAEFER 00:14:11 07:05 min/mile 2 MILE RUN 25 17 10 M 22
173 PAUL BADURA 00:14:13 07:06 min/mile 2 MILE RUN 26 64 1 M 23 GREENDALE WI
293 JESSICA MEINEN 00:14:15 07:07 min/mile 2 MILE RUN 27 25 2 F 4 CEDAR GROVE WI
197 MARCUS BUEHLER 00:14:17 07:08 min/mile 2 MILE RUN 28 25 5 M 24 CEDAR GROVE WI
383 LA WESER 00:14:20 07:10 min/mile 2 MILE RUN 29 48 1 F 5 SHEBOYGAN WI
394 KELLEN MCCOY 00:14:25 07:12 min/mile 2 MILE RUN 30 16 11 M 25
372 HANNAH VOELLER 00:14:27 07:13 min/mile 2 MILE RUN 31 18 1 F 6 SAUKVILLE WI
423 DANIEL FUENTEZ 00:14:37 07:18 min/mile 2 MILE RUN 32 14 3 M 26
361 BRYSON TEUNISSEN 00:14:38 07:19 min/mile 2 MILE RUN 33 8 2 M 27 BELVIDERE IL
354 ASHLEY SWIHART 00:14:40 07:20 min/mile 2 MILE RUN 34 16 2 F 7 OOSTBURG WI
417 LINDAY VANEGEREN 00:14:41 07:20 min/mile 2 MILE RUN 35 15 3 F 8
455 JOE FRITSCH 00:14:46 07:23 min/mile 2 MILE RUN 36 54 1 M 28
249 WESTON HUENINK 00:14:47 07:23 min/mile 2 MILE RUN 37 9 3 M 29 CEDAR GROVE WI
421 ANIA VOSKUIL 00:14:49 07:24 min/mile 2 MILE RUN 38 31 1 F 9
287 ABBEY MARTIN 00:14:50 07:25 min/mile 2 MILE RUN 39 17 4 F 10 SHEBOYGAN WI
303 TAYLOR OONK 00:14:53 07:26 min/mile 2 MILE RUN 40 17 5 F 11 SHEBOYGAN FALLS WI
420 ETHAN RAU 00:14:57 07:28 min/mile 2 MILE RUN 41 8 4 M 30
332 CARTER SCHMITZ 00:14:58 07:29 min/mile 2 MILE RUN 42 9 5 M 31 CEDAR GROVE WI
248 KAREN HUENINK 00:14:58 07:29 min/mile 2 MILE RUN 43 32 2 F 12 CEDAR GROVE WI
436 LAURIE WANTA 00:14:59 07:29 min/mile 2 MILE RUN 44 49 2 F 13
302 KEVIN OONK 00:15:02 07:31 min/mile 2 MILE RUN 45 45 3 M 32 SHEBOYGAN FALLS WI
331 ALLISON SCHMITZ 00:15:02 07:31 min/mile 2 MILE RUN 46 9 1 F 14 SHEBOYGAN FALLS WI
402 MEGAN DAANE 00:15:03 07:31 min/mile 2 MILE RUN 47 20 3 F 15
406 ROY PIRRUNG 00:15:03 07:31 min/mile 2 MILE RUN 48 69 2 M 33
213 SHAWN EGERER 00:15:04 07:32 min/mile 2 MILE RUN 49 13 4 M 34 KIEL WI
435 THERAN WANTA 00:15:04 07:32 min/mile 2 MILE RUN 50 18 12 M 35
280 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
411 JEFF JOHNSON 00:11:04 05:32 min/mile 2 MILE RUN 1 32 1 M 1
449 MEGEN RAPP 00:12:32 06:16 min/mile 2 MILE RUN 10 24 1 F 1
1 - 9
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
388 THOMAS WIESNER 00:13:41 06:50 min/mile 2 MILE RUN 21 9 1 M 18 CEDAR GROVE WI
361 BRYSON TEUNISSEN 00:14:38 07:19 min/mile 2 MILE RUN 33 8 2 M 27 BELVIDERE IL
249 WESTON HUENINK 00:14:47 07:23 min/mile 2 MILE RUN 37 9 3 M 29 CEDAR GROVE WI
420 ETHAN RAU 00:14:57 07:28 min/mile 2 MILE RUN 41 8 4 M 30
332 CARTER SCHMITZ 00:14:58 07:29 min/mile 2 MILE RUN 42 9 5 M 31 CEDAR GROVE WI
331 ALLISON SCHMITZ 00:15:02 07:31 min/mile 2 MILE RUN 46 9 1 F 14 SHEBOYGAN FALLS WI
290 ASHLEIGH MCCLUSKEY 00:17:44 08:52 min/mile 2 MILE RUN 121 9 2 F 44 CEDAR GROVE WI
418 LYRA KEEGAN 00:18:22 09:11 min/mile 2 MILE RUN 138 9 3 F 53
308 CLAIRE PRINSEN 00:19:27 09:43 min/mile 2 MILE RUN 166 8 4 F 69 CEDAR GROVE WI
363 HAILEY TEUNISSEN 00:19:51 09:55 min/mile 2 MILE RUN 180 6 5 F 77 CEDAR GROVE WI
10 - 14
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
260 COLE KETTERHAGEN 00:12:56 06:28 min/mile 2 MILE RUN 12 13 1 M 10 CEDAR GROVE WI
358 BRAYDEN TEUNISSEN 00:13:15 06:37 min/mile 2 MILE RUN 13 10 2 M 11 BELVIDERE IL
423 DANIEL FUENTEZ 00:14:37 07:18 min/mile 2 MILE RUN 32 14 3 M 26
213 SHAWN EGERER 00:15:04 07:32 min/mile 2 MILE RUN 49 13 4 M 34 KIEL WI
250 WILLIAM HUENINK 00:15:05 07:32 min/mile 2 MILE RUN 52 10 5 M 36 CEDAR GROVE WI
298 PAYTON NAVIS 00:12:52 06:26 min/mile 2 MILE RUN 11 14 1 F 2 CEDAR GROVE WI
254 CARIS JAEGER 00:13:21 06:40 min/mile 2 MILE RUN 15 12 2 F 3 SHEBOYGAN WI
271 FAITH KONZAK 00:15:04 07:32 min/mile 2 MILE RUN 51 12 3 F 16 CEDAR GROVE WI
218 GRACIE FISCHER 00:15:14 07:37 min/mile 2 MILE RUN 56 12 4 F 18 PORT WASHINGTON WI
426 ALIVIA ROERDINK 00:15:32 07:46 min/mile 2 MILE RUN 63 12 5 F 19
15 - 19
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
390 ROZZ YOST 00:11:24 05:42 min/mile 2 MILE RUN 4 15 1 M 4 HOWARDS GROVE WI
219 JACOB FISCHER 00:11:34 05:47 min/mile 2 MILE RUN 5 15 2 M 5 PORT WASHINGTON WI
253 CAM JAEGER 00:12:08 06:04 min/mile 2 MILE RUN 7 15 3 M 7 SHEBOYGAN WI
401 JAKE DAANE 00:12:22 06:11 min/mile 2 MILE RUN 8 18 4 M 8
206 MARK DAMKOT 00:13:20 06:40 min/mile 2 MILE RUN 14 16 5 M 12 WEST BEND WI
372 HANNAH VOELLER 00:14:27 07:13 min/mile 2 MILE RUN 31 18 1 F 6 SAUKVILLE WI
354 ASHLEY SWIHART 00:14:40 07:20 min/mile 2 MILE RUN 34 16 2 F 7 OOSTBURG WI
417 LINDAY VANEGEREN 00:14:41 07:20 min/mile 2 MILE RUN 35 15 3 F 8
287 ABBEY MARTIN 00:14:50 07:25 min/mile 2 MILE RUN 39 17 4 F 10 SHEBOYGAN WI
303 TAYLOR OONK 00:14:53 07:26 min/mile 2 MILE RUN 40 17 5 F 11 SHEBOYGAN FALLS WI
20 - 29
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
412 JOE JOHNSON 00:11:11 05:35 min/mile 2 MILE RUN 2 26 1 M 2
424 TREVOR WILL 00:11:21 05:40 min/mile 2 MILE RUN 3 28 2 M 3
265 GARRET KLOMPENHOUWER 00:11:38 05:49 min/mile 2 MILE RUN 6 22 3 M 6 SHEBOYGAN WI
415 DUSTIN RUNKAL 00:12:28 06:14 min/mile 2 MILE RUN 9 20 4 M 9
197 MARCUS BUEHLER 00:14:17 07:08 min/mile 2 MILE RUN 28 25 5 M 24 CEDAR GROVE WI
449 MEGEN RAPP 00:12:32 06:16 min/mile 2 MILE RUN 10 24 1 F 1
293 JESSICA MEINEN 00:14:15 07:07 min/mile 2 MILE RUN 27 25 2 F 4 CEDAR GROVE WI
402 MEGAN DAANE 00:15:03 07:31 min/mile 2 MILE RUN 47 20 3 F 15
274 EMILY KRETZ 00:16:22 08:11 min/mile 2 MILE RUN 90 20 4 F 30 OOSTBURG WI
382 KATELYN WERNER 00:18:30 09:15 min/mile 2 MILE RUN 143 26 5 F 56 BELGIUM WI
30 - 39
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
411 JEFF JOHNSON 00:11:04 05:32 min/mile 2 MILE RUN 1 32 1 M 1
279 ANDREW LANGLAND 00:13:26 06:43 min/mile 2 MILE RUN 16 36 2 M 13 BELGIUM WI
407 JON DAMKOT 00:13:26 06:43 min/mile 2 MILE RUN 17 37 3 M 14
193 ANDY BRILL 00:15:17 07:38 min/mile 2 MILE RUN 57 37 4 M 39 CEDAR GROVE WI
431 JON TENDOLLE 00:15:18 07:39 min/mile 2 MILE RUN 59 32 5 M 41
421 ANIA VOSKUIL 00:14:49 07:24 min/mile 2 MILE RUN 38 31 1 F 9
248 KAREN HUENINK 00:14:58 07:29 min/mile 2 MILE RUN 43 32 2 F 12 CEDAR GROVE WI
334 KRISTIN SCHMITZ 00:15:06 07:33 min/mile 2 MILE RUN 55 35 3 F 17 SHEBOYGAN FALLS WI
239 JACQUELINE HOOPMAN 00:15:35 07:47 min/mile 2 MILE RUN 64 39 4 F 20 CEDAR GROVE WI
195 JAMIE BRILL 00:15:36 07:48 min/mile 2 MILE RUN 67 33 5 F 22 CEDAR GROVE WI
40 - 49
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
403 PETE VOSKUIL 00:13:30 06:45 min/mile 2 MILE RUN 18 45 1 M 15
301 EIRIK NELSON 00:14:11 07:05 min/mile 2 MILE RUN 24 41 2 M 21 SHEBOYGAN WI
302 KEVIN OONK 00:15:02 07:31 min/mile 2 MILE RUN 45 45 3 M 32 SHEBOYGAN FALLS WI
264 DANIEL KLEINHANS 00:15:06 07:33 min/mile 2 MILE RUN 54 40 4 M 38 SHOREWOOD WI
353 RICK SWEDBERG 00:15:50 07:55 min/mile 2 MILE RUN 73 40 5 M 49 SHEBOYGAN WI
383 LA WESER 00:14:20 07:10 min/mile 2 MILE RUN 29 48 1 F 5 SHEBOYGAN WI
436 LAURIE WANTA 00:14:59 07:29 min/mile 2 MILE RUN 44 49 2 F 13
404 JILL SCHOLTEN 00:15:36 07:48 min/mile 2 MILE RUN 68 45 3 F 23
393 KENDA KETTENHOVEN 00:15:57 07:58 min/mile 2 MILE RUN 76 49 4 F 27
454 ANN LIMBERG 00:16:21 08:10 min/mile 2 MILE RUN 89 49 5 F 29
50 - 59
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
455 JOE FRITSCH 00:14:46 07:23 min/mile 2 MILE RUN 36 54 1 M 28
172 RANDY ALBRIGHT 00:15:49 07:54 min/mile 2 MILE RUN 72 53 2 M 48 MANITOWOC WI
296 JAMES MOLTER 00:16:38 08:19 min/mile 2 MILE RUN 93 51 3 M 62 OOSTBURG WI
400 MIKE DAANE 00:17:04 08:32 min/mile 2 MILE RUN 103 51 4 M 69
317 JEFF RISSEEUW 00:17:05 08:32 min/mile 2 MILE RUN 105 58 5 M 70 CEDAR GROVE WI
266 DIANNE KOBER 00:16:33 08:16 min/mile 2 MILE RUN 92 52 1 F 31 SHEBOYGAN WI
396 BARBIE GOSEWEHR 00:17:05 08:32 min/mile 2 MILE RUN 104 52 2 F 35
204 KIM CONKLIN 00:18:47 09:23 min/mile 2 MILE RUN 157 52 3 F 62 SHEBOYGAN FALLS WI
445 JACKIE POSTHUMA 00:20:42 10:21 min/mile 2 MILE RUN 201 52 4 F 89
307 CARLA PETERSON 00:21:31 10:45 min/mile 2 MILE RUN 218 55 5 F 101 KEWASKUM WI
60 - 69
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
173 PAUL BADURA 00:14:13 07:06 min/mile 2 MILE RUN 26 64 1 M 23 GREENDALE WI
406 ROY PIRRUNG 00:15:03 07:31 min/mile 2 MILE RUN 48 69 2 M 33
456 JIM TENDOLLE 00:17:51 08:55 min/mile 2 MILE RUN 124 60 3 M 80
432 TERRY LUTZ 00:18:30 09:15 min/mile 2 MILE RUN 144 63 4 M 88
437 JON RITSMAN 00:19:51 09:55 min/mile 2 MILE RUN 181 69 5 M 104
405 JUDY DEBOER 00:18:02 09:01 min/mile 2 MILE RUN 127 69 1 F 45
70 - 99
Bib Name Chip Elapsed Time Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State
367 DICK VAN DE KREEKE 00:15:40 07:50 min/mile 2 MILE RUN 70 70 1 M 47 SHEBOYGAN WI
368 LEE VANDEWALL 00:19:41 09:50 min/mile 2 MILE RUN 173 70 2 M 101 CEDAR GROVE WI
316 JOHN RIORDAN 00:20:38 10:19 min/mile 2 MILE RUN 198 75 3 M 112 BELGIUM WI
263 ROBERT KIRST 00:23:43 11:51 min/mile 2 MILE RUN 245 78 4 M 122 KEWASKUM WI
314 KERRY REINOOS 00:26:47 13:23 min/mile 2 MILE RUN 267 71 5 M 129 WEST ALLIS WI
304 NANCY PANZER 00:23:14 11:37 min/mile 2 MILE RUN 232 80 1 F 113 KEWASKUM WI
177 MARCIA BALTHAZOR 00:24:58 12:29 min/mile 2 MILE RUN 254 75 2 F 130 WEST ALLIS WI
283 CHERYL LORENZ 00:26:24 13:12 min/mile 2 MILE RUN 266 71 3 F 138 WEST BEND WI
276 VIRGINIA KUMROW 00:35:58 17:59 min/mile 2 MILE RUN 278 76 4 F 143 ADELL WI

Race Info

Participants:
385
Last Updated:
7/29/2017 10:06:57 AM

10K Overall Results

10K Age Group Results

2 Mile Overall Results

2 Mile Age Group Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

2 MILE RUN - 280


Male
Total Finishers Avg Pace
136 08:57

Female
Total Finishers Avg Pace
144 10:01

10K - 105


Male
Total Finishers Avg Pace
52 08:26

Female
Total Finishers Avg Pace
53 09:09
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction