Race Results for…
2016 Charleston James Island Connector Run

October 22, 2016 Results presented by James Island Connector Run and timed by Charlestowne Road Race Services
Participants:
1056
Last Updated:
10/24/2016 5:47:05 PM

USA T&F CERT #SC10077BS 10K

                        SC11038DW 5K

Stats

Leaderboards

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1001 MICHAEL BANKS 00:14:39 CHAS 30
2 1249 MACKENZIE JOHNSTON 00:15:52 CHAS 23
3 1002 ORINTHAL STRIGGLES 00:16:55 COLUMBIA 40
4 1464 ANDREW TYLER 00:16:57 CHAS 22
5 1241 BRIAN JOHNSON 00:17:02 MT PLEASANT 41
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1003 SHAWANNA WHITE 00:18:02 COLUMBIA 36
2 1490 MARY LEGARE WHALEY 00:18:52 CHAS 31
3 1018 LILLIAN APPLE 00:21:06 MT PLEASANT 34
4 1343 RIVES OCONNELL 00:22:18 FOLLY BEACH 39
5 1425 JACQUELINE SMITH 00:22:32 MT PLEASANT 26

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 30 CHRIS BAILEY 00:33:46 CHAS 26
2 611 JONATHAN KRAS 00:33:57 SOUTH BEACH 41
3 638 ERIC ASHTON 00:34:30 DANIEL ISLAND 47
4 59 CAMERON BROWN 00:35:04 CHAS 23
5 230 SAEED JONES 00:37:25 LADSON 23
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1 SHANNON MILLER 00:39:00 MONCKS CORNER 32
2 639 SARA ASHTON 00:39:21 DANIEL ISLAND 31
3 603 KONNELIO KOSTKA 00:40:18 CHAS 24
4 202 CATHERINE HOLLISTER 00:41:57 MT PLEASANT 47
5 72 SARA CARPER 00:43:39 N CHAS 26

10K WCHAIR

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 41 JUSTIN BENNETT 00:42:19 MT PLEASANT 26
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 905 SARAH CASTEEL 00:33:33 GREENVILLE 35

10K BIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 938 PETER SMITH 00:19:38 CHAS 58
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 942 ERICA POWELL 00:23:11 CHAS 23

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
529 entrants …
10K Results
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
1 30 CHRIS BAILEY M 26 CHAS SC 10K O/A 00:33:46
2 611 JONATHAN KRAS M 41 SOUTH BEACH FL 10K O/A 00:33:57
3 638 ERIC ASHTON M 47 DANIEL ISLAND SC 10K O/A 00:34:30
4 59 CAMERON BROWN M 23 CHAS SC 10K O/A 00:35:04
5 230 SAEED JONES M 23 LADSON SC 10K O/A 00:37:25
6 1 SHANNON MILLER F 32 MONCKS CORNER SC 10K O/A 00:39:00
7 370 JEFFREY PECORA M 29 SAVANNAH GA 10K 1 00:39:10
8 610 BRADY MCDONLAD M 22 MT PLEASANT SC 10K 1 00:39:11
9 639 SARA ASHTON F 31 DANIEL ISLAND SC 10K O/A 00:39:21
10 442 JOSHUA SCAIFE M 21 JACKSONVILLE NC 10K 2 00:39:37
11 614 EMILO GARUY M 41 CHAS SC 10K 1 00:39:50
12 195 BURT HODGES M 43 MT PLEASANT SC 10K 2 00:40:09
13 603 KONNELIO KOSTKA F 24 CHAS SC 10K O/A 00:40:18
14 599 RONNIE MANIS M 51 KNOXVILLE TN 10K 1 00:40:31
15 382 ZACH POINAR M 29 CHAS SC 10K 2 00:41:01
16 508 DAN UPTMOR M 26 SUMMERVILLE SC 10K 3 00:41:07
17 269 TRENT LAWHORN M 34 CHAS SC 10K 1 00:41:09
18 283 MARK MALANDRA M 34 LADSON SC 10K 2 00:41:10
19 627 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC 10K 1 00:41:41
20 130 BOBBY FANCHER M 46 MT PLEASANT SC 10K 1 00:41:49
21 202 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC 10K O/A 00:41:57
22 29 ANTHONY ASHCRAFT M 37 CHAS SC 10K 1 00:42:27
23 572 KEN YOUNG M 25 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:42:43
24 635 STEPHEN WILSON M 26 LADSON SC 10K 5 00:42:44
25 181 DANIEL HEENAN M 35 CHAS SC 10K 2 00:42:54
26 510 KERWIN VARGAS M 26 HANAHAN SC 10K 6 00:42:55
27 445 JOE SCHACHT M 34 CHAS SC 10K 3 00:43:01
28 168 ANDREW HALEVI M 50 CHAS SC 10K 2 00:43:17
29 214 HARRISON HUNTLEY M 21 CARY NC 10K 3 00:43:23
30 273 JOSHUA LETENDRE M 26 N CHAS SC 10K 7 00:43:26
31 174 FRANK HARRELL M 55 CHAS SC 10K 2 00:43:32
32 72 SARA CARPER F 26 N CHAS SC 10K O/A 00:43:39
33 402 WILL RAMSEY M 29 CHAS SC 10K 8 00:43:43
34 403 CRAIG RANGER M 32 DALLAS TX 10K 4 00:43:43
35 183 AMANDA HENDERSON F 22 CHAS SC 10K 1 00:43:50
36 560 DILLON MCDONALD M 24 CHAS SC 10K 4 00:44:09
37 634 CHRIS DRUCE M 29 CHAS SC 10K 9 00:44:15
38 597 MORGAN HAWKINS F 24 CHAS SC 10K 2 00:44:18
39 157 BRYAN GRANGER M 30 N CHAS SC 10K 5 00:44:21
40 150 ROBERT GIBBENS M 30 CHAS SC 10K 6 00:44:43
41 563 JUSTIN SHEPHERD M 30 CHAS SC 10K 7 00:44:47
42 326 FRITZ MEYER M 28 CHAS SC 10K 10 00:44:54
43 250 MICHELLE KNOPP F 29 N CHAS SC 10K 1 00:44:58
44 419 DAN RODELL M 48 MT PLEASANT SC 10K 2 00:45:00
45 21 CHARLES ALSDURF M 33 MT PLEASANT SC 10K 8 00:45:26
46 275 JONAS LIPS M 27 MT PLEASANT SC 10K 11 00:45:27
47 82 LANA CILLIE F 30 N CHAS SC 10K 1 00:45:30
48 204 ANNIE HOLLOWAY F 17 HODGES SC 10K 1 00:45:33
49 448 AMY SCOTT F 31 CHAS SC 10K 2 00:45:36
50 308 JOHN MCELWAINE M 46 MT PLEASANT SC 10K 3 00:45:41
529 entrants …

MASTERS Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
118 entrants …
MASTERS Results
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
2 611 JONATHAN KRAS M 41 SOUTH BEACH FL 10K O/A 00:33:57
3 638 ERIC ASHTON M 47 DANIEL ISLAND SC 10K O/A 00:34:30
11 614 EMILO GARUY M 41 CHAS SC 10K 1 00:39:50
12 195 BURT HODGES M 43 MT PLEASANT SC 10K 2 00:40:09
20 130 BOBBY FANCHER M 46 MT PLEASANT SC 10K 1 00:41:49
21 202 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC 10K O/A 00:41:57
28 168 ANDREW HALEVI M 50 CHAS SC 10K 2 00:43:17
44 419 DAN RODELL M 48 MT PLEASANT SC 10K 2 00:45:00
50 308 JOHN MCELWAINE M 46 MT PLEASANT SC 10K 3 00:45:41
52 48 STEVEN BOOTH M 48 LITTLE ROCK AR 10K 4 00:45:48
69 105 DWIGHT DAVIS M 41 MONCKS CORNER SC 10K 3 00:47:36
74 566 THOMAS POLLEHN M 48 MT PLEASANT SC 10K 5 00:47:56
79 399 JASON QUINTON M 46 SUMMERVILLE SC 10K 6 00:48:12
85 36 SCOTT BATES M 47 MONCKS CORNER SC 10K 7 00:48:31
95 559 PATRICK FOOTE M 45 YONKERS NY 10K 8 00:49:22
97 109 MARIE DELORENZO F 45 CHAS SC 10K 1 00:49:32
98 371 JAMES PENDARVIS M 41 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:49:34
106 37 KATHLEEN BEEBE F 46 CHAS SC 10K 2 00:49:59
117 640 BO DARVILLE M 43 CHAS SC 10K 5 00:50:42
120 347 JONATHAN NEUFELD M 45 CHAS SC 10K 9 00:50:46
121 381 DAVID PLACK M 46 TALLAHASSEE FL 10K 10 00:50:50
141 432 BYRON SAMONTE M 46 MT PLEASANT SC 10K 11 00:52:06
145 342 CHRIS MULLINAX M 45 MAYLENE AL 10K 12 00:52:22
149 304 RUPERT MCCORMAC M 43 PIEDMONT SC 10K 6 00:52:35
150 218 BETSY HUTSON F 48 CHAS SC 10K 3 00:52:42
152 600 JP RINGER M 41 CHAS SC 10K 7 00:52:45
158 126 STEVEN ELLIS M 41 JOHNS ISLAND SC 10K 8 00:53:01
169 392 KELLEY PRUITT F 45 N CHAS SC 10K 4 00:53:26
174 479 MIKE STEBBINS M 46 CHAS SC 10K 13 00:53:52
176 235 TOM KASCAK M 45 CHAS SC 10K 14 00:54:02
180 434 CHERYL-LYN SAMUELS F 48 N CHAS SC 10K 5 00:54:12
184 86 MELISSA CLARK F 49 CHAS SC 10K 6 00:54:30
188 475 CARLOS SOLARES M 49 MIAMI FL 10K 15 00:54:42
190 361 GINA ORR F 44 MT PLEASANT SC 10K 1 00:54:45
197 17 JASON ALEXANDER M 47 MT PLEASANT SC 10K 16 00:54:58
199 262 MALINDA LAMB F 40 N LIBERTY IA 10K 2 00:55:03
200 601 PAUL ROOF M 44 CHAS SC 10K 9 00:55:05
205 321 NICK MCNEILL M 42 CHAS SC 10K 10 00:55:20
216 557 ERIC SMITH M 43 SUMMERVILLE SC 10K 11 00:55:42
217 626 CRAIG FORTE M 46 LOWES DE 10K 17 00:55:52
218 16 DOROTHEA ALEXANDER F 49 CHAS SC 10K 7 00:55:53
224 411 AMANDA REINHARDT F 40 N CHAS SC 10K 3 00:56:09
227 417 DQ RILEY F 41 LADSON SC 10K 4 00:56:19
229 422 MARK ROGGE M 44 N CHAS SC 10K 12 00:56:22
233 598 JENNIFER CURL F 43 MT PLEASANT SC 10K 5 00:56:28
234 20 LISA ALLISON F 42 MOUNT PLEASANT SC 10K 6 00:56:28
236 54 BRIAN BRENNAN M 46 CHAS SC 10K 18 00:56:35
245 450 MILTON SCOTT M 50 SUMMERVILLE SC 10K 11 00:57:10
246 80 MARINA CHURCHILL F 47 CHAS SC 10K 8 00:57:10
247 595 MONTE HANSFORD M 48 SUMMERVILLE SC 10K 19 00:57:11
118 entrants …

GRAND MASTERS Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
84 entrants …
GRAND MASTERS Results
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
14 599 RONNIE MANIS M 51 KNOXVILLE TN 10K 1 00:40:31
19 627 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC 10K 1 00:41:41
28 168 ANDREW HALEVI M 50 CHAS SC 10K 2 00:43:17
31 174 FRANK HARRELL M 55 CHAS SC 10K 2 00:43:32
58 596 JAMES ROMMELL M 56 MT AIRY MD 10K 3 00:46:25
65 446 PHIL SCHENA M 62 VOLUNTOWN CT 10K 1 00:47:18
77 120 JOHN EDENFIELD M 62 CHAS SC 10K 2 00:48:01
87 330 DAVID MILLER M 63 CHAS SC 10K 3 00:48:57
91 313 CHAPPY MCKAY M 52 CHAS SC 10K 3 00:49:07
108 637 KEVIN LLOYD M 63 DARIEN CT 10K 4 00:50:05
118 27 SIMON ARIES M 54 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:50:45
122 134 STEVE FINE M 55 CHARLOTTE NC 10K 4 00:50:52
128 494 REGINALD THOMAS M 62 HARLEYVILLE SC 10K 5 00:51:23
133 591 JOHN MASSALON M 54 CHAS SC 10K 5 00:51:47
138 324 GARY MELVILLE M 71 CHAS SC 10K 1 00:51:59
139 349 BRADLEY NIRENBLATT M 53 MT PLEASANT SC 10K 6 00:52:01
143 609 GARY ROBERTSON M 56 NORTH CHARLESTON SC 10K 5 00:52:21
151 618 CRAIG ILGEN F 55 CHAS SC 10K 1 00:52:45
155 406 PETER REDDY M 54 DANIEL ISLAND SC 10K 7 00:52:56
159 83 DANIEL CLAPPER M 63 N CHAS SC 10K 6 00:53:05
181 615 PATRICK WELCH M 68 CHAS SC 10K 1 00:54:22
186 449 KATY SCOTT F 51 SUMMERVILLE SC 10K 1 00:54:40
187 565 NORMAN SCOTT M 52 N CHAS SC 10K 8 00:54:41
192 344 MICHAEL MYERS M 53 MT PLEASANT SC 10K 9 00:54:50
193 247 DAVID KNAB M 59 CHAS SC 10K 6 00:54:53
194 538 GARY WILCOX M 65 DANIEL ISLAND SC 10K 2 00:54:53
204 643 MONICA MUMME F 53 CHAS SC 10K 2 00:55:19
211 146 KEVIN GASKILL M 53 STACY NC 10K 10 00:55:33
222 100 NANCY CURRY F 69 MT PLEASANT SC 10K 1 00:56:02
238 55 GEOFF BRITTAIN M 62 SUMMERVILLE SC 10K 7 00:56:40
240 613 JERRY LARIMER M 65 CHAS SC 10K 3 00:56:53
243 502 DAVE TRAUTMAN M 61 CHAS SC 10K 8 00:57:05
245 450 MILTON SCOTT M 50 SUMMERVILLE SC 10K 11 00:57:10
259 164 STEVE GRIFFIN M 63 CHAS SC 10K 9 00:58:03
260 92 PAUL COMAR M 62 CHAS SC 10K 10 00:58:03
265 46 ROBERT S. BLENIS M 71 SUMMERVILLE SC 10K 2 00:58:20
266 625 GEORGE SANDO M 51 SUMMERVILLE SC 10K 12 00:58:21
300 364 LYNN PABALAN F 53 JACKSONVILLE FL 10K 3 01:00:37
301 35 NICK BATALLER M 57 JOHNS ISLAND SC 10K 7 01:00:38
305 617 FRED KRAIZIN M 60 CHAS SC 10K 11 01:00:45
326 314 MARSHALL MCLEAN M 55 SUMMERVILLE SC 10K 8 01:01:45
331 644 DAVID LOONEY M 52 CHAS SC 10K 13 01:02:06
355 112 SUSAN DETORRE F 54 JOHNS ISLAND SC 10K 4 01:03:22
362 136 REUBEN FLANDERS M 57 WAYCROSS GA 10K 9 01:03:54
363 207 EDWARD HOLTON M 52 HANAHAN SC 10K 14 01:03:57
365 365 JAMI PAGE F 50 MT PLEASANT SC 10K 5 01:04:02
374 623 AL CUSICK M 68 MT PLEASANT SC 10K 4 01:04:34
375 106 JAMES DAVIS M 74 N CHAS SC 10K 3 01:04:35
384 443 MARYLOU SCALZITI F 55 BRECKSVILLE OH 10K 2 01:05:32
385 212 FRANK HUGHES M 52 CHAS SC 10K 15 01:05:38
84 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
1 30 CHRIS BAILEY M 26 CHAS SC 10K O/A 00:33:46
2 611 JONATHAN KRAS M 41 SOUTH BEACH FL 10K O/A 00:33:57
3 638 ERIC ASHTON M 47 DANIEL ISLAND SC 10K O/A 00:34:30
4 59 CAMERON BROWN M 23 CHAS SC 10K O/A 00:35:04
5 230 SAEED JONES M 23 LADSON SC 10K O/A 00:37:25
6 1 SHANNON MILLER F 32 MONCKS CORNER SC 10K O/A 00:39:00
9 639 SARA ASHTON F 31 DANIEL ISLAND SC 10K O/A 00:39:21
13 603 KONNELIO KOSTKA F 24 CHAS SC 10K O/A 00:40:18
21 202 CATHERINE HOLLISTER F 47 MT PLEASANT SC 10K O/A 00:41:57
32 72 SARA CARPER F 26 N CHAS SC 10K O/A 00:43:39
MASTERS
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
GRAND MASTERS
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
1 - 13
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
146 303 JAMES MCCORMAC M 13 PIEDMONT SC 10K 1 00:52:23
248 18 RILEY ALEXANDER M 13 MT PLEASANT SC 10K 2 00:57:21
394 237 JACOB KESTENBAUM M 12 CHAS SC 10K 3 01:06:18
14 - 19
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
60 343 ANDREW MYERS M 18 CHAS SC 10K 1 00:46:38
71 629 ANTHONY VITEROI M 19 CHAS SC 10K 2 00:47:43
92 22 JACOPO ANCONA M 17 CHAS SC 10K 3 00:49:13
101 628 JAMES LOFT M 18 GOOSE CREEK SC 10K 4 00:49:40
103 633 PETER NEIL M 19 DECATUR AL 10K 5 00:49:47
48 204 ANNIE HOLLOWAY F 17 HODGES SC 10K 1 00:45:33
119 586 CLAIRE SEELY F 18 CHAS SC 10K 2 00:50:46
162 573 KATE BOCKRATH F 18 CENTERVILLE OH 10K 3 00:53:14
195 96 MELISSA COTE F 18 CHAS SC 10K 4 00:54:53
209 500 KATE TOBIN F 18 GROSSE ILE MI 10K 5 00:55:26
20 - 24
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
8 610 BRADY MCDONLAD M 22 MT PLEASANT SC 10K 1 00:39:11
10 442 JOSHUA SCAIFE M 21 JACKSONVILLE NC 10K 2 00:39:37
29 214 HARRISON HUNTLEY M 21 CARY NC 10K 3 00:43:23
36 560 DILLON MCDONALD M 24 CHAS SC 10K 4 00:44:09
55 289 MICHAEL MARSHALL M 21 BEDFORD MA 10K 5 00:46:09
35 183 AMANDA HENDERSON F 22 CHAS SC 10K 1 00:43:50
38 597 MORGAN HAWKINS F 24 CHAS SC 10K 2 00:44:18
78 592 MARY MASSALON F 24 CHAS SC 10K 3 00:48:10
86 340 KAYLA MOSES F 23 MT PLEASANT SC 10K 4 00:48:33
116 636 LINDSEY SHULS F 24 CHAS SC 10K 5 00:50:41
25 - 29
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
7 370 JEFFREY PECORA M 29 SAVANNAH GA 10K 1 00:39:10
15 382 ZACH POINAR M 29 CHAS SC 10K 2 00:41:01
16 508 DAN UPTMOR M 26 SUMMERVILLE SC 10K 3 00:41:07
23 572 KEN YOUNG M 25 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:42:43
24 635 STEPHEN WILSON M 26 LADSON SC 10K 5 00:42:44
43 250 MICHELLE KNOPP F 29 N CHAS SC 10K 1 00:44:58
51 571 MITZI PARMENTIER F 28 CHAS SC 10K 2 00:45:46
68 318 LIZZIE MCNEAL F 27 CHAS SC 10K 3 00:47:34
100 154 CLARE GOODWIN F 29 SULLIVANS ISLAND SC 10K 4 00:49:39
109 581 KENDRA KESTY F 26 CHAS SC 10K 5 00:50:06
30 - 34
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
17 269 TRENT LAWHORN M 34 CHAS SC 10K 1 00:41:09
18 283 MARK MALANDRA M 34 LADSON SC 10K 2 00:41:10
27 445 JOE SCHACHT M 34 CHAS SC 10K 3 00:43:01
34 403 CRAIG RANGER M 32 DALLAS TX 10K 4 00:43:43
39 157 BRYAN GRANGER M 30 N CHAS SC 10K 5 00:44:21
47 82 LANA CILLIE F 30 N CHAS SC 10K 1 00:45:30
49 448 AMY SCOTT F 31 CHAS SC 10K 2 00:45:36
61 578 JESSICA BISIGNANO F 33 PHILADELPHIA PA 10K 3 00:46:41
62 631 STETANYA DALESANDRO F 30 CHAS SC 10K 4 00:46:44
73 220 KATHRYN JAMESON F 30 CHAS SC 10K 5 00:47:48
35 - 39
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
22 29 ANTHONY ASHCRAFT M 37 CHAS SC 10K 1 00:42:27
25 181 DANIEL HEENAN M 35 CHAS SC 10K 2 00:42:54
82 607 RYAN LEVERING M 35 ARLINGTON VA 10K 3 00:48:24
84 171 JAMES HARBIN M 37 CHAS SC 10K 4 00:48:29
113 358 MICHAEL OBRIEN M 38 CHAS SC 10K 5 00:50:27
67 587 ERICA WATTS F 38 HANAHAN SC 10K 1 00:47:32
134 191 KELLY HILL F 38 HANAHAN SC 10K 2 00:51:49
148 125 MOLLY ELLIS F 37 JOHNS ISLAND SC 10K 3 00:52:34
156 346 EMILY NELSON F 37 CHAS SC 10K 4 00:52:56
173 467 RACHAEL SMILOWITZ F 38 CHAS SC 10K 5 00:53:44
40 - 44
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
11 614 EMILO GARUY M 41 CHAS SC 10K 1 00:39:50
12 195 BURT HODGES M 43 MT PLEASANT SC 10K 2 00:40:09
69 105 DWIGHT DAVIS M 41 MONCKS CORNER SC 10K 3 00:47:36
98 371 JAMES PENDARVIS M 41 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:49:34
117 640 BO DARVILLE M 43 CHAS SC 10K 5 00:50:42
190 361 GINA ORR F 44 MT PLEASANT SC 10K 1 00:54:45
199 262 MALINDA LAMB F 40 N LIBERTY IA 10K 2 00:55:03
224 411 AMANDA REINHARDT F 40 N CHAS SC 10K 3 00:56:09
227 417 DQ RILEY F 41 LADSON SC 10K 4 00:56:19
233 598 JENNIFER CURL F 43 MT PLEASANT SC 10K 5 00:56:28
45 - 49
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
20 130 BOBBY FANCHER M 46 MT PLEASANT SC 10K 1 00:41:49
44 419 DAN RODELL M 48 MT PLEASANT SC 10K 2 00:45:00
50 308 JOHN MCELWAINE M 46 MT PLEASANT SC 10K 3 00:45:41
52 48 STEVEN BOOTH M 48 LITTLE ROCK AR 10K 4 00:45:48
74 566 THOMAS POLLEHN M 48 MT PLEASANT SC 10K 5 00:47:56
97 109 MARIE DELORENZO F 45 CHAS SC 10K 1 00:49:32
106 37 KATHLEEN BEEBE F 46 CHAS SC 10K 2 00:49:59
150 218 BETSY HUTSON F 48 CHAS SC 10K 3 00:52:42
169 392 KELLEY PRUITT F 45 N CHAS SC 10K 4 00:53:26
180 434 CHERYL-LYN SAMUELS F 48 N CHAS SC 10K 5 00:54:12
50 - 54
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
14 599 RONNIE MANIS M 51 KNOXVILLE TN 10K 1 00:40:31
28 168 ANDREW HALEVI M 50 CHAS SC 10K 2 00:43:17
91 313 CHAPPY MCKAY M 52 CHAS SC 10K 3 00:49:07
118 27 SIMON ARIES M 54 SUMMERVILLE SC 10K 4 00:50:45
133 591 JOHN MASSALON M 54 CHAS SC 10K 5 00:51:47
186 449 KATY SCOTT F 51 SUMMERVILLE SC 10K 1 00:54:40
204 643 MONICA MUMME F 53 CHAS SC 10K 2 00:55:19
300 364 LYNN PABALAN F 53 JACKSONVILLE FL 10K 3 01:00:37
355 112 SUSAN DETORRE F 54 JOHNS ISLAND SC 10K 4 01:03:22
365 365 JAMI PAGE F 50 MT PLEASANT SC 10K 5 01:04:02
55 - 59
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
19 627 BOB SAMS M 55 GOOSE CREEK SC 10K 1 00:41:41
31 174 FRANK HARRELL M 55 CHAS SC 10K 2 00:43:32
58 596 JAMES ROMMELL M 56 MT AIRY MD 10K 3 00:46:25
122 134 STEVE FINE M 55 CHARLOTTE NC 10K 4 00:50:52
143 609 GARY ROBERTSON M 56 NORTH CHARLESTON SC 10K 5 00:52:21
151 618 CRAIG ILGEN F 55 CHAS SC 10K 1 00:52:45
384 443 MARYLOU SCALZITI F 55 BRECKSVILLE OH 10K 2 01:05:32
418 25 DIANE ANNAND F 55 MT PLEASANT SC 10K 3 01:08:07
441 384 DENISE PORTER F 59 SUMMERVILLE SC 10K 4 01:11:19
452 454 SUSAN SHANNON F 55 CHAS SC 10K 5 01:12:51
60 - 64
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
65 446 PHIL SCHENA M 62 VOLUNTOWN CT 10K 1 00:47:18
77 120 JOHN EDENFIELD M 62 CHAS SC 10K 2 00:48:01
87 330 DAVID MILLER M 63 CHAS SC 10K 3 00:48:57
108 637 KEVIN LLOYD M 63 DARIEN CT 10K 4 00:50:05
128 494 REGINALD THOMAS M 62 HARLEYVILLE SC 10K 5 00:51:23
423 90 KATHY COLON F 61 CHARLESTON SC 10K 1 01:09:16
473 418 BETSY RIVERS F 61 CHAS SC 10K 2 01:15:33
517 515 CHRISTINE WAINWRIGHT F 63 MT PLEASANT SC 10K 3 01:28:06
65 - 69
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
181 615 PATRICK WELCH M 68 CHAS SC 10K 1 00:54:22
194 538 GARY WILCOX M 65 DANIEL ISLAND SC 10K 2 00:54:53
240 613 JERRY LARIMER M 65 CHAS SC 10K 3 00:56:53
374 623 AL CUSICK M 68 MT PLEASANT SC 10K 4 01:04:34
470 482 FERRIS STEWART M 68 ISLE OF PALMS SC 10K 5 01:14:33
222 100 NANCY CURRY F 69 MT PLEASANT SC 10K 1 00:56:02
436 589 DIXIE DUNBAR F 69 CHAS SC 10K 2 01:10:37
70 - 74
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time
138 324 GARY MELVILLE M 71 CHAS SC 10K 1 00:51:59
265 46 ROBERT S. BLENIS M 71 SUMMERVILLE SC 10K 2 00:58:20
375 106 JAMES DAVIS M 74 N CHAS SC 10K 3 01:04:35
420 555 ART ZIMMERMAN M 71 MT PLEASANT SC 10K 4 01:08:41
391 256 JOAN MULVIHILL F 71 JOHNS ISLAND SC 10K 1 01:06:05
75 - 99
Div Place Bib Name Gender Age City State Division Age Place Gun Time

Race Info

Participants:
1056
Last Updated:
10/24/2016 5:47:05 PM

USA T&F CERT #SC10077BS 10K

                        SC11038DW 5K

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

5K - 480


Male
Total Finishers Avg Pace
206 11:45

Female
Total Finishers Avg Pace
274 13:45

5K GRAND MASTERS 5k - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 06:24

Female
Total Finishers Avg Pace
1 07:48

5K MASTERS 5k - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 05:36

Female
Total Finishers Avg Pace
1 07:39

10K - 529


Male
Total Finishers Avg Pace
247 08:54

Female
Total Finishers Avg Pace
282 10:20

GRAND MASTERS 10k - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 06:20

Female
Total Finishers Avg Pace
1 08:13

MASTERS 10k - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 06:19

Female
Total Finishers Avg Pace
1 07:11

10K WCHAIR - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 06:49

Female
Total Finishers Avg Pace
1 05:24

10K BIKE - 37


Male
Total Finishers Avg Pace
25 04:55

Female
Total Finishers Avg Pace
12 05:52

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction