Race Results for…
KEYSTONE STATE SUPER SPRINT TRI & DU

August 23, 2014 Presented by Mid-Atlantic Timing and timed by Mid Atlantic Timing
Participants:
58
Last Updated:
8/24/2014 9:51:18 AM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

SUPER SPRINT

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 296 MIKE HEBE 00:43:13 46
2 231 ANDREW HINKEL 00:45:04 40
3 270 DAVID SCHOFIELD 00:47:47 32
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 251 BETH KIMMEL 00:56:15 49
2 220 STEPHANIE GROSS 00:58:38 24
3 267 SANDIE REYNOLDS 00:59:33 37

DU

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 289 ANDREW MARK 00:59:05 20
2 295 JOE WRIGHT 01:02:27 48
3 288 PATRICK MANEY 01:05:37 44
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 282 BETH ANN CONWAY 01:10:31 38
2 286 SHANNON KNORR 01:17:02 52
3 294 KRISTINE TRETTEL 01:19:34 53

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
47 entrants …
SUPER SPRINT Results
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 0 MIKE HEBE 296 00:43:13 00:06:26 00:00:37 00:25:47 00:00:28 00:09:55 46 M O/A 0
SUPER SPRINT 0 ANDREW HINKEL 231 00:45:04 00:07:24 00:00:45 00:26:06 00:00:22 00:10:27 40 M O/A 0
SUPER SPRINT 0 DAVID SCHOFIELD 270 00:47:47 00:07:17 00:00:45 00:29:46 00:00:16 00:09:43 32 M O/A 0
SUPER SPRINT 1 BOB WALKER 279 00:49:56 00:06:37 00:00:36 00:29:45 00:00:44 00:12:14 49 M 1 1
SUPER SPRINT 2 INGO GULDE 223 00:50:58 00:06:34 00:00:40 00:31:03 00:00:26 00:12:15 37 M 1 2
SUPER SPRINT 3 DAVID PFLAUM 265 00:51:14 00:07:45 00:01:47 00:29:01 00:01:15 00:11:26 50 M 1 3
SUPER SPRINT 4 CHRIS BERTINI 298 00:52:20 00:07:26 00:01:30 00:32:18 00:00:36 00:10:30 28 M 1 4
SUPER SPRINT 5 STEPHEN SCHENKEL 269 00:54:05 00:07:51 00:00:42 00:32:12 00:00:50 00:12:30 27 M 2 5
SUPER SPRINT 6 DON ACKER 6 00:55:07 00:08:30 00:00:29 00:33:23 00:01:21 00:11:24 57 M 1 6
SUPER SPRINT 0 BETH KIMMEL 251 00:56:15 00:07:50 00:01:00 00:33:42 00:00:39 00:13:04 49 F O/A 0
SUPER SPRINT 7 STEPHEN ISBELL 247 00:56:52 00:06:08 00:01:43 00:34:32 00:01:13 00:13:16 31 M 1 7
SUPER SPRINT 8 MATT KAAG 248 00:58:28 00:08:38 00:01:24 00:35:11 00:00:52 00:12:23 38 M 2 8
SUPER SPRINT 0 STEPHANIE GROSS 220 00:58:38 00:06:38 00:01:13 00:38:52 00:00:34 00:11:21 24 F O/A 0
SUPER SPRINT 0 SANDIE REYNOLDS 267 00:59:33 00:09:57 00:01:12 00:34:27 00:00:46 00:13:11 37 F O/A 0
SUPER SPRINT 9 GENE OTTO V 263 01:00:16 00:07:56 00:01:17 00:37:10 00:00:30 00:13:23 14 M 1 9
SUPER SPRINT 10 CHRISTINE FOREMAN 153 01:00:28 00:09:53 00:01:24 00:34:36 00:00:50 00:13:45 55 F 1 1
SUPER SPRINT 11 GENE OTTO IV 262 01:00:39 00:07:56 00:01:30 00:37:02 00:01:10 00:13:01 44 M 1 10
SUPER SPRINT 12 TROY SNYDER 273 01:00:56 00:12:06 00:02:27 00:33:12 00:01:08 00:12:03 38 M 3 11
SUPER SPRINT 13 BRADLEY LEISURE 299 01:01:20 00:07:22 00:01:32 00:35:44 00:00:59 00:15:43 60 M 1 12
SUPER SPRINT 14 MALAYNA PERLOFF 264 01:01:29 00:08:59 00:01:02 00:35:57 00:00:48 00:14:43 38 F 1 2
SUPER SPRINT 15 MICHAEL NEE 260 01:01:36 00:09:39 00:01:45 00:34:44 00:00:33 00:14:55 48 M 2 13
SUPER SPRINT 16 ANGELA FAIR 140 01:02:11 00:07:20 00:01:53 00:39:04 00:00:24 00:13:30 16 F 1 3
SUPER SPRINT 17 MICHAEL COVOLUS 132 01:02:19 00:06:40 00:02:09 00:41:38 00:00:24 00:11:28 26 M 3 14
SUPER SPRINT 18 SHALOM STAUB 274 01:03:04 00:11:41 00:02:01 00:34:31 00:01:05 00:13:46 75 M 1 15
SUPER SPRINT 19 DAVID MANN 257 01:03:14 00:12:39 00:03:31 00:34:58 00:00:32 00:11:34 50 M 2 16
SUPER SPRINT 20 JOSIE VITALE 297 01:04:17 00:12:02 00:00:47 00:37:10 00:00:35 00:13:43 34 F 1 4
SUPER SPRINT 21 ROB WILLS 280 01:04:21 00:07:54 00:02:25 00:39:00 00:01:19 00:13:43 39 M 4 17
SUPER SPRINT 22 DEMERY GARBER 154 01:04:25 00:09:23 00:02:13 00:37:11 00:00:51 00:14:47 34 F 2 5
SUPER SPRINT 23 SUSAN STOUGH 275 01:04:32 00:09:01 00:01:17 00:39:11 00:00:51 00:14:12 48 F 1 6
SUPER SPRINT 24 ALEXANDRA HOLDER 244 01:05:31 00:07:29 00:01:20 00:41:16 00:00:21 00:15:05 30 F 3 7
SUPER SPRINT 25 MICHAEL LANDIS 254 01:06:24 00:12:43 00:03:04 00:37:16 00:00:25 00:12:56 43 M 2 18
SUPER SPRINT 26 DANIEL SCOTT 271 01:08:21 00:08:08 00:04:51 00:40:21 00:00:41 00:14:20 40 M 3 19
SUPER SPRINT 27 ROBERT VEIGLE JR 278 01:08:37 00:08:34 00:01:16 00:40:14 00:01:04 00:17:29 57 M 2 20
SUPER SPRINT 28 DAVID GIUSTI 161 01:08:53 00:12:11 00:03:48 00:39:24 00:00:31 00:12:59 39 M 5 21
SUPER SPRINT 29 JEREMY ROBINSON 268 01:09:07 00:12:24 00:02:44 00:40:17 00:00:31 00:13:11 39 M 6 22
SUPER SPRINT 30 HEATHER HEWETT 230 01:09:14 00:09:00 00:02:45 00:40:11 00:02:11 00:15:07 45 F 2 8
SUPER SPRINT 31 JEREMIAH MAIN 256 01:09:23 00:12:46 00:01:43 00:40:58 00:00:25 00:13:31 36 M 7 23
SUPER SPRINT 32 JENA WOLGEMUTH 281 01:11:36 00:13:14 00:01:59 00:42:09 00:00:54 00:13:20 36 F 2 9
SUPER SPRINT 33 JAMI CLAYCOMB 124 01:12:37 00:10:49 00:01:34 00:44:35 00:00:25 00:15:14 45 F 3 10
SUPER SPRINT 34 MICHAEL BUTLER 57 01:13:15 00:12:50 00:01:49 00:44:50 00:01:05 00:12:41 43 M 4 24
SUPER SPRINT 35 J FITZGERALD 149 01:13:36 00:08:35 00:01:22 00:44:34 00:01:12 00:17:53 34 F 4 11
SUPER SPRINT 36 DAVID GREENE 186 01:14:43 00:09:50 00:01:49 00:45:00 00:00:49 00:17:15 47 M 3 25
SUPER SPRINT 37 JEANNETTA POLITIS 266 01:22:32 00:12:57 00:03:16 00:46:26 00:00:41 00:19:12 34 F 5 12
SUPER SPRINT 38 JANA DANDREA 135 01:23:40 00:07:44 00:04:44 00:41:58 00:04:16 00:24:58 34 F 6 13
SUPER SPRINT 39 JIM MORAN 259 01:27:31 00:09:46 00:02:26 00:46:40 00:00:47 00:27:52 60 M 2 26
SUPER SPRINT 40 MARCELLE HOLIDAY 245 01:35:33 00:13:36 00:02:34 00:59:11 00:00:00 09:38:33 42 F 1 14
SUPER SPRINT 41 KERRI LOHRFINK 255 01:37:43 01:13:28 00:00:00 00:59:33 00:00:00 09:40:43 37 F 3 15
47 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 1 BOB WALKER 279 00:49:56 00:06:37 00:00:36 00:29:45 00:00:44 00:12:14 49 M 1 1
SUPER SPRINT 2 INGO GULDE 223 00:50:58 00:06:34 00:00:40 00:31:03 00:00:26 00:12:15 37 M 1 2
SUPER SPRINT 3 DAVID PFLAUM 265 00:51:14 00:07:45 00:01:47 00:29:01 00:01:15 00:11:26 50 M 1 3
SUPER SPRINT 10 CHRISTINE FOREMAN 153 01:00:28 00:09:53 00:01:24 00:34:36 00:00:50 00:13:45 55 F 1 1
SUPER SPRINT 14 MALAYNA PERLOFF 264 01:01:29 00:08:59 00:01:02 00:35:57 00:00:48 00:14:43 38 F 1 2
SUPER SPRINT 16 ANGELA FAIR 140 01:02:11 00:07:20 00:01:53 00:39:04 00:00:24 00:13:30 16 F 1 3
1 - 19
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 9 GENE OTTO V 263 01:00:16 00:07:56 00:01:17 00:37:10 00:00:30 00:13:23 14 M 1 9
SUPER SPRINT 16 ANGELA FAIR 140 01:02:11 00:07:20 00:01:53 00:39:04 00:00:24 00:13:30 16 F 1 3
20 - 24
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
25 - 29
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 4 CHRIS BERTINI 298 00:52:20 00:07:26 00:01:30 00:32:18 00:00:36 00:10:30 28 M 1 4
SUPER SPRINT 5 STEPHEN SCHENKEL 269 00:54:05 00:07:51 00:00:42 00:32:12 00:00:50 00:12:30 27 M 2 5
SUPER SPRINT 17 MICHAEL COVOLUS 132 01:02:19 00:06:40 00:02:09 00:41:38 00:00:24 00:11:28 26 M 3 14
30 - 34
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 7 STEPHEN ISBELL 247 00:56:52 00:06:08 00:01:43 00:34:32 00:01:13 00:13:16 31 M 1 7
SUPER SPRINT 20 JOSIE VITALE 297 01:04:17 00:12:02 00:00:47 00:37:10 00:00:35 00:13:43 34 F 1 4
SUPER SPRINT 22 DEMERY GARBER 154 01:04:25 00:09:23 00:02:13 00:37:11 00:00:51 00:14:47 34 F 2 5
SUPER SPRINT 24 ALEXANDRA HOLDER 244 01:05:31 00:07:29 00:01:20 00:41:16 00:00:21 00:15:05 30 F 3 7
SUPER SPRINT 35 J FITZGERALD 149 01:13:36 00:08:35 00:01:22 00:44:34 00:01:12 00:17:53 34 F 4 11
SUPER SPRINT 37 JEANNETTA POLITIS 266 01:22:32 00:12:57 00:03:16 00:46:26 00:00:41 00:19:12 34 F 5 12
35 - 39
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 2 INGO GULDE 223 00:50:58 00:06:34 00:00:40 00:31:03 00:00:26 00:12:15 37 M 1 2
SUPER SPRINT 8 MATT KAAG 248 00:58:28 00:08:38 00:01:24 00:35:11 00:00:52 00:12:23 38 M 2 8
SUPER SPRINT 12 TROY SNYDER 273 01:00:56 00:12:06 00:02:27 00:33:12 00:01:08 00:12:03 38 M 3 11
SUPER SPRINT 21 ROB WILLS 280 01:04:21 00:07:54 00:02:25 00:39:00 00:01:19 00:13:43 39 M 4 17
SUPER SPRINT 28 DAVID GIUSTI 161 01:08:53 00:12:11 00:03:48 00:39:24 00:00:31 00:12:59 39 M 5 21
SUPER SPRINT 14 MALAYNA PERLOFF 264 01:01:29 00:08:59 00:01:02 00:35:57 00:00:48 00:14:43 38 F 1 2
SUPER SPRINT 32 JENA WOLGEMUTH 281 01:11:36 00:13:14 00:01:59 00:42:09 00:00:54 00:13:20 36 F 2 9
SUPER SPRINT 41 KERRI LOHRFINK 255 01:37:43 01:13:28 00:00:00 00:59:33 00:00:00 09:40:43 37 F 3 15
40 - 44
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 11 GENE OTTO IV 262 01:00:39 00:07:56 00:01:30 00:37:02 00:01:10 00:13:01 44 M 1 10
SUPER SPRINT 25 MICHAEL LANDIS 254 01:06:24 00:12:43 00:03:04 00:37:16 00:00:25 00:12:56 43 M 2 18
SUPER SPRINT 26 DANIEL SCOTT 271 01:08:21 00:08:08 00:04:51 00:40:21 00:00:41 00:14:20 40 M 3 19
SUPER SPRINT 34 MICHAEL BUTLER 57 01:13:15 00:12:50 00:01:49 00:44:50 00:01:05 00:12:41 43 M 4 24
SUPER SPRINT 40 MARCELLE HOLIDAY 245 01:35:33 00:13:36 00:02:34 00:59:11 00:00:00 09:38:33 42 F 1 14
45 - 49
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 1 BOB WALKER 279 00:49:56 00:06:37 00:00:36 00:29:45 00:00:44 00:12:14 49 M 1 1
SUPER SPRINT 15 MICHAEL NEE 260 01:01:36 00:09:39 00:01:45 00:34:44 00:00:33 00:14:55 48 M 2 13
SUPER SPRINT 36 DAVID GREENE 186 01:14:43 00:09:50 00:01:49 00:45:00 00:00:49 00:17:15 47 M 3 25
SUPER SPRINT 23 SUSAN STOUGH 275 01:04:32 00:09:01 00:01:17 00:39:11 00:00:51 00:14:12 48 F 1 6
SUPER SPRINT 30 HEATHER HEWETT 230 01:09:14 00:09:00 00:02:45 00:40:11 00:02:11 00:15:07 45 F 2 8
SUPER SPRINT 33 JAMI CLAYCOMB 124 01:12:37 00:10:49 00:01:34 00:44:35 00:00:25 00:15:14 45 F 3 10
50 - 54
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 3 DAVID PFLAUM 265 00:51:14 00:07:45 00:01:47 00:29:01 00:01:15 00:11:26 50 M 1 3
SUPER SPRINT 19 DAVID MANN 257 01:03:14 00:12:39 00:03:31 00:34:58 00:00:32 00:11:34 50 M 2 16
55 - 59
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 6 DON ACKER 6 00:55:07 00:08:30 00:00:29 00:33:23 00:01:21 00:11:24 57 M 1 6
SUPER SPRINT 27 ROBERT VEIGLE JR 278 01:08:37 00:08:34 00:01:16 00:40:14 00:01:04 00:17:29 57 M 2 20
SUPER SPRINT 10 CHRISTINE FOREMAN 153 01:00:28 00:09:53 00:01:24 00:34:36 00:00:50 00:13:45 55 F 1 1
60 - 64
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 13 BRADLEY LEISURE 299 01:01:20 00:07:22 00:01:32 00:35:44 00:00:59 00:15:43 60 M 1 12
SUPER SPRINT 39 JIM MORAN 259 01:27:31 00:09:46 00:02:26 00:46:40 00:00:47 00:27:52 60 M 2 26
65 - 69
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
70 - 98
Division Div Place Name Bib Total Time Swim T1 Bike T2 Run Age Gender Age Place Gender Place
SUPER SPRINT 18 SHALOM STAUB 274 01:03:04 00:11:41 00:02:01 00:34:31 00:01:05 00:13:46 75 M 1 15

Race Info

Participants:
58
Last Updated:
8/24/2014 9:51:18 AM
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

SUPER SPRINT - 47


Male
Total Finishers Avg Pace
29 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
18 00:00

DU - 11


Male
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction