Race Results for…
Samson Stomp & Romp

January 15, 2017 Presented by Milwaukee County and timed by Absolute Race Timing
Participants:
1213
Last Updated:
1/16/2017 9:51:51 AM

Overall Results

Age Group Results

Team Results

Results are preliminary for 3 days

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 345 JOHN DEWITT 00:15:49 05:06 min/mile WEST MILWAUKEE 25
2 349 DANNY MACHMUELLER 00:15:53 05:07 min/mile WEST MILWAUKEE 29
3 1353 JOSH PINTER 00:16:00 05:09 min/mile 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 1350 NAOMI FULTON 00:17:45 05:43 min/mile 30
2 827 LISA JOHNSON 00:19:56 06:25 min/mile RACINE 35
3 826 KELLY JOHNSON 00:19:58 06:26 min/mile WAUKESHA 23

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
1213 entrants …
5K Results
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
345 JOHN DEWITT 00:15:49 05:06 min/mile 5K 1 25 1 M 1 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
349 DANNY MACHMUELLER 00:15:53 05:07 min/mile 5K 2 29 2 M 2 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
1353 JOSH PINTER 00:16:00 05:09 min/mile 5K 3 30 1 M 3
1224 CHRIS WICHERT 00:16:53 05:26 min/mile 5K 4 32 2 M 4 MENOMONEE FALLS WI
354 JARROD SCHWITCHENBERG 00:16:55 05:27 min/mile 5K 5 28 3 M 5 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
348 ZAK LUTZ 00:17:16 05:34 min/mile 5K 6 28 4 M 6 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
262 BRIAN ROBERTSON 00:17:22 05:36 min/mile 5K 7 30 3 M 7 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
707 JOE FRISCH 00:17:33 05:39 min/mile 5K 8 17 1 M 8 FRANKLIN WI
1122 JOSHUA SOLORIO 00:17:38 05:41 min/mile 5K 9 27 5 M 9 WEST ALLIS WI
1350 NAOMI FULTON 00:17:45 05:43 min/mile 5K 10 30 1 F 1
1069 DAVID ROSS 00:17:45 05:43 min/mile 5K 11 36 1 M 10 FRANKSVILLE WI
186 EVAN HARDING 00:17:46 05:43 min/mile 5K 12 17 2 M 11 EAST TROY WI GRAPE STOMPERS
359 JON WROBEL 00:17:50 05:45 min/mile 5K 13 31 4 M 12 MADISON WI SUNDAY FUNDAY
1311 WYATT SCHLAGER 00:17:53 05:46 min/mile 5K 14 16 3 M 13
575 ADAM BRUSS 00:17:56 05:47 min/mile 5K 15 35 2 M 14 WEST ALLIS WI
90 NATE FLESCH 00:17:59 05:48 min/mile 5K 16 29 6 M 15 ELM GROVE WI CRASH AND DASH
991 TYLER NEUWIRTH 00:18:02 05:49 min/mile 5K 17 25 7 M 16 MENOMONEE FALLS WI
257 AARON PIERCE 00:18:09 05:51 min/mile 5K 18 34 5 M 17 BROWN DEER WI OMG IT'S COLD
1176 MIKE TREDER 00:18:19 05:54 min/mile 5K 19 31 6 M 18 BELLEVILLE WI
394 MIKE BEIX 00:18:25 05:56 min/mile 5K 20 42 1 M 19 CALEDONIA WI TEAM VA
258 CLINT PIPER 00:18:25 05:56 min/mile 5K 21 24 1 M 20 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
1375 BRIAN UDOVICH 00:18:27 05:57 min/mile 5K 22 42 2 M 21
1198 DAN VROBEL 00:18:33 05:59 min/mile 5K 23 22 2 M 22 SHOREWOOD WI
351 JEFFREY PLATE 00:18:33 05:59 min/mile 5K 24 43 3 M 23 BROOKFIELD WI SUNDAY FUNDAY
231 COREY THORNTON 00:18:37 06:00 min/mile 5K 25 17 4 M 24 MILWAUKEE WI MPSXC
1285 DAN BAKER 00:18:39 06:00 min/mile 5K 26 51 1 M 25
230 LOUIS KETCHMAN 00:18:39 06:00 min/mile 5K 27 15 5 M 26 MILWAUKEE WI MPSXC
820 SCOTT JANSKY 00:18:41 06:01 min/mile 5K 28 43 4 M 27 TWO RIVERS WI
1101 GRIFFIN SCHROEDER 00:18:55 06:06 min/mile 5K 29 30 7 M 28 OCONOMOWOC WI
1275 MATT HAYES 00:18:55 06:06 min/mile 5K 30 40 5 M 29 WAUWATOSA WI ZOO CREW
770 NATE HECKER 00:18:58 06:07 min/mile 5K 31 22 3 M 30 OAK CREEK WI
228 NAJEE AHMAD 00:19:01 06:08 min/mile 5K 32 18 6 M 31 MILWAUKEE WI MPSXC
894 NATHAN LANSER 00:19:09 06:10 min/mile 5K 33 35 3 M 32 BROOKFIELD WI
557 PETER BOLGERT 00:19:22 06:14 min/mile 5K 34 27 8 M 33 SHOREWOOD WI
355 TED SHUE 00:19:29 06:17 min/mile 5K 35 47 1 M 34 GLENDALE WI SUNDAY FUNDAY
64 ALEX SUELFLOW 00:19:29 06:17 min/mile 5K 36 16 7 M 35 WEST BEND WI BRADLEY CORPORATION
357 RICK STEFANOVIC 00:19:35 06:19 min/mile 5K 37 54 2 M 36 MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
989 ERIC NEUWIRTH 00:19:36 06:19 min/mile 5K 38 16 8 M 37 MENOMONEE FALLS WI
987 PAUL NELSON 00:19:37 06:19 min/mile 5K 39 37 4 M 38 WAUKESHA WI
745 JIM GROSS 00:19:39 06:20 min/mile 5K 40 52 3 M 39 MILWAUKEE WI
710 ANDY GABRYSIAK 00:19:41 06:20 min/mile 5K 41 37 5 M 40 MILWAUKEE WI
1180 PAUL TRUMBLE 00:19:44 06:21 min/mile 5K 42 36 6 M 41 SHOREWOOD WI
940 KEVIN MCCAULEY 00:19:46 06:22 min/mile 5K 43 40 6 M 42 WHITEFISH BAY WI
708 MATT FRITSCHEL 00:19:48 06:23 min/mile 5K 44 36 7 M 43 GRAFTON WI
606 JIM CICHY 00:19:51 06:24 min/mile 5K 45 54 4 M 44 MENOMONEE FALLS WI
470 JIM RIVKER 00:19:51 06:24 min/mile 5K 46 53 5 M 45 WEST AX LLIS WI WHO FARTLEKED?
614 CHARLIE COE 00:19:54 06:25 min/mile 5K 47 46 2 M 46 LINDENHURST IL
346 JOE DORFF 00:19:54 06:25 min/mile 5K 48 47 3 M 47 HARTLAND WI SUNDAY FUNDAY
827 LISA JOHNSON 00:19:56 06:25 min/mile 5K 49 35 1 F 2 RACINE WI
1191 ELI VASS 00:19:56 06:25 min/mile 5K 50 17 9 M 48 RACINE WI
1213 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
345 JOHN DEWITT 00:15:49 05:06 min/mile 5K 1 25 1 M 1 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
349 DANNY MACHMUELLER 00:15:53 05:07 min/mile 5K 2 29 2 M 2 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
1353 JOSH PINTER 00:16:00 05:09 min/mile 5K 3 30 1 M 3
1224 CHRIS WICHERT 00:16:53 05:26 min/mile 5K 4 32 2 M 4 MENOMONEE FALLS WI
354 JARROD SCHWITCHENBERG 00:16:55 05:27 min/mile 5K 5 28 3 M 5 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
1350 NAOMI FULTON 00:17:45 05:43 min/mile 5K 10 30 1 F 1
827 LISA JOHNSON 00:19:56 06:25 min/mile 5K 49 35 1 F 2 RACINE WI
826 KELLY JOHNSON 00:19:58 06:26 min/mile 5K 51 23 1 F 3 WAUKESHA WI
933 ABIGAIL MAUERMANN 00:20:05 06:28 min/mile 5K 54 17 1 F 4 BROOKFIELD WI
832 SHAWN JOHNSON 00:20:23 06:34 min/mile 5K 60 36 2 F 5 MUSKEGO WI
1 - 14
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
434 BEN KAWCZYNSKI 00:20:46 06:41 min/mile 5K 70 13 1 M 64 OAK CREEK WI THE RUNAHOLICS
1295 JOUN SHIELDS 00:21:48 07:01 min/mile 5K 91 14 2 M 80
1307 REID LANCASTER 00:22:41 07:19 min/mile 5K 110 14 3 M 95
129 CALE DENK 00:24:30 07:54 min/mile 5K 167 14 4 M 132 COLUMBUS WI DENK'S + 1
1068 ASA ROSS 00:25:08 08:06 min/mile 5K 198 9 5 M 153 FRANKSVILLE WI
1292 MARGARET FROH 00:22:14 07:10 min/mile 5K 103 14 1 F 12 MPSXC
549 LAURETTE BLANCHARD 00:25:48 08:19 min/mile 5K 232 11 2 F 60 ELM GROVE WI
1157 ISABELLA SWITALSKI 00:26:29 08:32 min/mile 5K 271 11 3 F 73 MILWAUKEE WI
132 ZOE DENK 00:26:37 08:35 min/mile 5K 279 12 4 F 78 COLUMBUS WI DENK'S + 1
510 NORAH AUGUSTINE 00:27:01 08:42 min/mile 5K 294 9 5 F 82 MUSKEGO WI
15 - 19
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
707 JOE FRISCH 00:17:33 05:39 min/mile 5K 8 17 1 M 8 FRANKLIN WI
186 EVAN HARDING 00:17:46 05:43 min/mile 5K 12 17 2 M 11 EAST TROY WI GRAPE STOMPERS
1311 WYATT SCHLAGER 00:17:53 05:46 min/mile 5K 14 16 3 M 13
231 COREY THORNTON 00:18:37 06:00 min/mile 5K 25 17 4 M 24 MILWAUKEE WI MPSXC
230 LOUIS KETCHMAN 00:18:39 06:00 min/mile 5K 27 15 5 M 26 MILWAUKEE WI MPSXC
933 ABIGAIL MAUERMANN 00:20:05 06:28 min/mile 5K 54 17 1 F 4 BROOKFIELD WI
515 MOLLY BALCH 00:22:42 07:19 min/mile 5K 111 15 2 F 16 KENOSHA WI
1154 JORDYN SUMMERFIELD 00:23:19 07:31 min/mile 5K 128 17 3 F 22 WAUWATOSA WI
1367 ANNA SELESTON 00:24:13 07:48 min/mile 5K 155 19 4 F 31
885 JULIA KRULL 00:24:26 07:52 min/mile 5K 162 17 5 F 33 MENOMONEE FALLS WI
20 - 24
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
258 CLINT PIPER 00:18:25 05:56 min/mile 5K 21 24 1 M 20 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
1198 DAN VROBEL 00:18:33 05:59 min/mile 5K 23 22 2 M 22 SHOREWOOD WI
770 NATE HECKER 00:18:58 06:07 min/mile 5K 31 22 3 M 30 OAK CREEK WI
1004 NATE NYQUIST 00:20:16 06:32 min/mile 5K 58 23 4 M 54 FRANKSVILLE WI
272 CHRISTOPHER GONZALEZ 00:20:43 06:40 min/mile 5K 67 20 5 M 62 MILWAUKEE WI ONETOUCHPOINT STRIDERS
826 KELLY JOHNSON 00:19:58 06:26 min/mile 5K 51 23 1 F 3 WAUKESHA WI
263 KENZIE SCHROEDER 00:20:44 06:41 min/mile 5K 69 24 2 F 6 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
1127 CHRIS SOSINSKI 00:22:52 07:22 min/mile 5K 115 24 3 F 17 ANTIOCH IL
253 JESSICA BENE 00:23:35 07:36 min/mile 5K 138 24 4 F 25 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
209 EMILY TANEL 00:26:19 08:29 min/mile 5K 263 20 5 F 70 NEW BERLIN WI HUSTLIN' HIPPOS
25 - 29
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
345 JOHN DEWITT 00:15:49 05:06 min/mile 5K 1 25 1 M 1 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
349 DANNY MACHMUELLER 00:15:53 05:07 min/mile 5K 2 29 2 M 2 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
354 JARROD SCHWITCHENBERG 00:16:55 05:27 min/mile 5K 5 28 3 M 5 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
348 ZAK LUTZ 00:17:16 05:34 min/mile 5K 6 28 4 M 6 WEST MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
1122 JOSHUA SOLORIO 00:17:38 05:41 min/mile 5K 9 27 5 M 9 WEST ALLIS WI
932 MICHELLE MATTER 00:22:24 07:13 min/mile 5K 105 25 1 F 13 SUSSEX WI
207 JUSTIN SELL 00:23:28 07:34 min/mile 5K 133 28 2 F 23 MILWAUKEE WI HUSTLIN' HIPPOS
252 ESTHEFANIE AVILA 00:23:30 07:34 min/mile 5K 134 25 3 F 24 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
809 TERYN HYNNING 00:24:30 07:54 min/mile 5K 166 28 4 F 35 GREENFIELD WI
1175 ERIN TREDER 00:24:33 07:55 min/mile 5K 169 29 5 F 36 BELLEVILLE WI
30 - 34
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
1353 JOSH PINTER 00:16:00 05:09 min/mile 5K 3 30 1 M 3
1224 CHRIS WICHERT 00:16:53 05:26 min/mile 5K 4 32 2 M 4 MENOMONEE FALLS WI
262 BRIAN ROBERTSON 00:17:22 05:36 min/mile 5K 7 30 3 M 7 MILWAUKEE WI OMG IT'S COLD
359 JON WROBEL 00:17:50 05:45 min/mile 5K 13 31 4 M 12 MADISON WI SUNDAY FUNDAY
257 AARON PIERCE 00:18:09 05:51 min/mile 5K 18 34 5 M 17 BROWN DEER WI OMG IT'S COLD
1350 NAOMI FULTON 00:17:45 05:43 min/mile 5K 10 30 1 F 1
148 JULIE FANGMANN 00:21:24 06:54 min/mile 5K 83 34 2 F 8 NEW BERLIN WI FANG GANG
1318 KATIE DISHINGER 00:21:34 06:57 min/mile 5K 87 34 3 F 9 SUNDAY FUNDAY
1277 TRINA BOWER 00:21:43 07:00 min/mile 5K 88 31 4 F 10
368 LYNDSAY SMANZ 00:22:26 07:14 min/mile 5K 107 34 5 F 14 GLENDALE WI TEAM GORILLA
35 - 39
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
1069 DAVID ROSS 00:17:45 05:43 min/mile 5K 11 36 1 M 10 FRANKSVILLE WI
575 ADAM BRUSS 00:17:56 05:47 min/mile 5K 15 35 2 M 14 WEST ALLIS WI
894 NATHAN LANSER 00:19:09 06:10 min/mile 5K 33 35 3 M 32 BROOKFIELD WI
987 PAUL NELSON 00:19:37 06:19 min/mile 5K 39 37 4 M 38 WAUKESHA WI
710 ANDY GABRYSIAK 00:19:41 06:20 min/mile 5K 41 37 5 M 40 MILWAUKEE WI
827 LISA JOHNSON 00:19:56 06:25 min/mile 5K 49 35 1 F 2 RACINE WI
832 SHAWN JOHNSON 00:20:23 06:34 min/mile 5K 60 36 2 F 5 MUSKEGO WI
578 LEANNE BUDDE-ROSS 00:20:57 06:45 min/mile 5K 75 35 3 F 7 FRANKSVILLE WI
869 JAMIE KLOSE 00:21:45 07:00 min/mile 5K 89 39 4 F 11 WAUKESHA WI
302 CAREY GRAFWALLNER 00:22:28 07:14 min/mile 5K 109 39 5 F 15 PEWAUKEE WI QUADZILLAS
40 - 44
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
394 MIKE BEIX 00:18:25 05:56 min/mile 5K 20 42 1 M 19 CALEDONIA WI TEAM VA
1375 BRIAN UDOVICH 00:18:27 05:57 min/mile 5K 22 42 2 M 21
351 JEFFREY PLATE 00:18:33 05:59 min/mile 5K 24 43 3 M 23 BROOKFIELD WI SUNDAY FUNDAY
820 SCOTT JANSKY 00:18:41 06:01 min/mile 5K 28 43 4 M 27 TWO RIVERS WI
1275 MATT HAYES 00:18:55 06:06 min/mile 5K 30 40 5 M 29 WAUWATOSA WI ZOO CREW
91 AMY FRANK 00:24:29 07:53 min/mile 5K 164 42 1 F 34 WAUKESHA WI CRASH AND DASH
617 AMANDA COLON 00:25:02 08:04 min/mile 5K 184 42 2 F 41 MILWAUKEE WI
475 GWEN TRAVIS 00:25:05 08:05 min/mile 5K 192 43 3 F 44 WAUKESHA WI WHO FARTLEKED?
130 CORI DENK 00:25:47 08:19 min/mile 5K 231 42 4 F 59 COLUMBUS WI DENK'S + 1
1177 ROBIN TREDER 00:25:49 08:19 min/mile 5K 233 42 5 F 61 MILWAUKEE WI
45 - 49
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
355 TED SHUE 00:19:29 06:17 min/mile 5K 35 47 1 M 34 GLENDALE WI SUNDAY FUNDAY
614 CHARLIE COE 00:19:54 06:25 min/mile 5K 47 46 2 M 46 LINDENHURST IL
346 JOE DORFF 00:19:54 06:25 min/mile 5K 48 47 3 M 47 HARTLAND WI SUNDAY FUNDAY
92 RICKY FRANK 00:20:01 06:27 min/mile 5K 52 45 4 M 49 WAUKESHA WI CRASH AND DASH
1115 GARETT SILLANPAA 00:20:05 06:28 min/mile 5K 53 49 5 M 50 KENOSHA WI
192 LYNN KUCHARSKI 00:23:35 07:36 min/mile 5K 139 46 1 F 26 FRANKLIN WI HAPPY FEET
590 MONICA CARLSON 00:24:00 07:44 min/mile 5K 148 48 2 F 29 WAUKESHA WI
1114 SUZANNE SILKWORTH 00:25:12 08:07 min/mile 5K 201 45 3 F 47 MUKWONAGO WI
851 DINA KEBBEKUS 00:25:37 08:15 min/mile 5K 224 45 4 F 55 RICHFIELD WI
667 JILL ELDREDGE 00:25:41 08:17 min/mile 5K 226 47 5 F 56 MILWAUKEE WI
50 - 54
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
1285 DAN BAKER 00:18:39 06:00 min/mile 5K 26 51 1 M 25
357 RICK STEFANOVIC 00:19:35 06:19 min/mile 5K 37 54 2 M 36 MILWAUKEE WI SUNDAY FUNDAY
745 JIM GROSS 00:19:39 06:20 min/mile 5K 40 52 3 M 39 MILWAUKEE WI
606 JIM CICHY 00:19:51 06:24 min/mile 5K 45 54 4 M 44 MENOMONEE FALLS WI
470 JIM RIVKER 00:19:51 06:24 min/mile 5K 46 53 5 M 45 WEST AX LLIS WI WHO FARTLEKED?
931 BELINDA MATTER 00:22:55 07:23 min/mile 5K 118 53 1 F 19 SUSSEX WI
737 CHRISTINE GOODMAN 00:24:00 07:44 min/mile 5K 149 51 2 F 30 GREENDALE WI
1093 KAREN SCHMITT 00:25:42 08:17 min/mile 5K 227 51 3 F 57 JUNEAU WI
735 MARIE GOERKE 00:25:45 08:18 min/mile 5K 229 54 4 F 58 WAUKESHA WI
839 DEBBIE KANIA 00:27:51 08:59 min/mile 5K 329 54 5 F 95 SUSSEX WI
55 - 59
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
255 PATRICK BIESER 00:21:14 06:50 min/mile 5K 78 56 1 M 71 SHOREWOOD WI OMG IT'S COLD
923 TONY MAIO 00:22:00 07:05 min/mile 5K 98 56 2 M 87 ST. FRANCIS WI
1281 BILL GOLMORE 00:22:06 07:07 min/mile 5K 100 57 3 M 89
300 JEFF DECKER 00:22:48 07:21 min/mile 5K 113 55 4 M 97 COLGATE WI QUADZILLAS
1357 GEORGE PAPAS 00:22:52 07:22 min/mile 5K 114 55 5 M 98
1034 KIM PETAK 00:24:24 07:52 min/mile 5K 161 59 1 F 32 MUSKEGO WI
244 JILL MCCURDY 00:26:06 08:25 min/mile 5K 254 56 2 F 67 GLENDALE WI NORTHWESTERN MUTUAL
210 JILL TANEL 00:26:35 08:34 min/mile 5K 277 55 3 F 77 NEW BERLIN WI HUSTLIN' HIPPOS
556 KATHY BOHLMAN 00:27:17 08:48 min/mile 5K 303 55 4 F 86 GREENFIELD WI
1204 ANNE WANDLER 00:27:49 08:58 min/mile 5K 328 55 5 F 94 WAUKESHA WI
60 - 64
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
733 JOE GLOWACKI 00:21:54 07:03 min/mile 5K 93 60 1 M 82 WAUWATOSA WI
353 DON SCHOBERG 00:22:00 07:05 min/mile 5K 99 63 2 M 88 NEW BERLIN WI SUNDAY FUNDAY
772 JIM HEIRING 00:24:17 07:50 min/mile 5K 158 61 3 M 127 KENOSHA WI
691 JIM FLEES 00:24:37 07:56 min/mile 5K 171 60 4 M 134 MUKWONAGO WI
398 JEFFREY CROSBY 00:24:55 08:02 min/mile 5K 179 61 5 M 139 WALES WI TEAM VA
1352 SUZANNE SELESTOW 00:25:25 08:11 min/mile 5K 211 60 1 F 51
1310 BETH ONINES 00:27:15 08:47 min/mile 5K 301 63 2 F 85
794 JONI HODOR 00:30:20 09:47 min/mile 5K 487 62 3 F 182 WHITEFISH BAY WI
930 DARLENE MATERNOWSKI 00:30:38 09:52 min/mile 5K 507 62 4 F 194 FRANKLIN WI
1181 DEBRA TUCKWOOD 00:31:11 10:03 min/mile 5K 519 62 5 F 200 MILWAUKEE WI
65 - 69
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
391 STEVE THOMPSON 00:29:27 09:30 min/mile 5K 433 69 1 M 281 WAUKESHA WI TEAM SPINNERS
499 DAVE ALLEN 00:29:55 09:39 min/mile 5K 455 69 2 M 289 PORT WASHINGTON WI
678 JOSEPH FARLEY 00:30:15 09:45 min/mile 5K 481 68 3 M 302 WAUWATOSA WI
387 MARK BLACKMAN 00:31:31 10:10 min/mile 5K 538 66 4 M 329 WAUKESHA WI TEAM SPINNERS
845 DAVID KARSHEN 00:32:32 10:29 min/mile 5K 597 65 5 M 354 GREENFIELD WI
500 NANCY ALLMAN 00:28:36 09:13 min/mile 5K 375 67 1 F 121 NORTH PRAIRIE WI
1256 PHYLLIS WOODWARD 00:30:11 09:44 min/mile 5K 473 67 2 F 177 MUSKEGO WI
902 SUE LEWANDOWSKI 00:35:45 11:31 min/mile 5K 765 66 3 F 350 MILWAUKEE WI
699 BEV FRANKE 00:36:21 11:43 min/mile 5K 794 66 4 F 373 FRANKLIN WI
388 GLORIA BRALICK 00:37:36 12:07 min/mile 5K 848 66 5 F 410 WAUKESHA WI TEAM SPINNERS
70 - 74
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
1188 DICK VAN DE KREEKE 00:24:04 07:45 min/mile 5K 151 70 1 M 121 SHEBOYGAN WI
1320 MIKE KIRKWOOD 00:24:09 07:47 min/mile 5K 153 74 2 M 123
611 DEWITT CLINTON 00:30:17 09:46 min/mile 5K 485 70 3 M 304 SHOREWOOD WI
659 RON EDER 00:30:18 09:46 min/mile 5K 486 71 4 M 305 MILWAUKEE WI
1282 JERRY BAUER 00:30:22 09:47 min/mile 5K 489 72 5 M 306
1297 FERN DAINS 00:37:47 12:11 min/mile 5K 852 74 1 F 413
946 BRIGITTA MCGRORTY 00:39:11 12:38 min/mile 5K 906 71 2 F 457 WAUKESHA WI
559 ANN BONNEAU 00:39:18 12:40 min/mile 5K 910 70 3 F 460 EAST TROY WI
14 CAROL HEGLAND 00:40:43 13:08 min/mile 5K 953 70 4 F 492 MILWAUKEE WI ACHEIVERS
338 IRMA WITZKE 00:44:34 14:22 min/mile 5K 1024 73 5 F 547 DELAVAN WI SEITZ
75 - 79
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
819 DOUG JANSKY 00:27:40 08:55 min/mile 5K 323 75 1 M 230 TWO RIVERS WI
494 JAMES RICHARD 00:37:15 12:00 min/mile 5K 834 78 2 M 432 MILWAUKEE WI ZOO CREW
1185 PAUL TURZINSKI 00:39:03 12:35 min/mile 5K 902 75 3 M 448 MEQUON WI
1313 MANUEL LOPEZ 00:52:12 16:50 min/mile 5K 1132 78 4 M 505
1213 SANDRA WEINSTEIN 00:34:09 11:00 min/mile 5K 674 77 1 F 289 MILWAUKEE WI
864 JUDY KIRCHOFFER 00:40:16 12:59 min/mile 5K 938 79 2 F 483 WAUKESHA WI
519 MARCIA BALTHAZOR 00:42:30 13:42 min/mile 5K 982 75 3 F 515 WEST ALLIS WI
941 DONNA MCDANIEL 00:44:43 14:25 min/mile 5K 1025 75 4 F 548 KENOSHA WI
80 - 99
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place City State Team Name
595 RON CARUSO 00:28:48 09:17 min/mile 5K 383 80 1 M 259 MILWAUKEE WI
553 EDWARD BLUMBERG 00:40:19 13:00 min/mile 5K 940 84 2 M 457 MILWAUKEE WI
607 JAMES CLAREY 00:45:10 14:34 min/mile 5K 1035 80 3 M 479 WAUWATOSA WI
918 O.T. LUPINSKI 01:05:37 21:10 min/mile 5K 1203 82 4 M 521 BAYSIDE WI

Race Info

Participants:
1213
Last Updated:
1/16/2017 9:51:51 AM

Overall Results

Age Group Results

Team Results

Results are preliminary for 3 days

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

5K - 1213


Male
Total Finishers Avg Pace
524 09:51

Female
Total Finishers Avg Pace
689 12:01
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction