Race Results for…
Seaton Soaker

May 14, 2016 Results presented by Running Free and timed by Enfield Timing
Last Updated:
5/17/2016 10:56:51 PM

Enfield Timing

Stats

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
118 entrants …
50k Results
Bib Name # of Laps City Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
117 ROB VANDERWERF 2 OWEN SOUND 04:10:52 05:01 min/km 50K 1 M 1 33 O/A
75 JOHN MCALISTER 2 EAST YORK 04:18:00 05:09 min/km 50K 2 M 2 42 O/A
50 CHRISTOPHER GIESLER 2 CAMBRIDGE 04:23:52 05:16 min/km 50K 3 M 3 37 O/A
22 RICHARD BOWRY 2 TORONTO 04:24:18 05:17 min/km 50K 4 M 4 45 1
24 MATTHEW BRIGGS 2 RICHMOND HILL 04:41:28 05:37 min/km 50K 5 M 5 27 1
108 PETER TAYLOR 2 CREEMORE 04:42:31 05:39 min/km 50K 6 M 6 46 2
122 DALE WITTY 2 CORNWALL 04:45:27 05:42 min/km 50K 7 M 7 44 3
64 FRANCK JUSSAUME 2 WHITBY 04:48:09 05:45 min/km 50K 8 M 8 43 4
113 JIM VAN BUSKIRK 2 BRAMPTON 04:51:45 05:50 min/km 50K 9 M 9 60 1
97 JEFF ROWTHORN 2 MOUNT HOPE 04:55:12 05:54 min/km 50K 10 M 10 38 2
11 DOUG BARTON 2 KINGSTON 04:59:02 05:58 min/km 50K 11 M 11 43 5
16 JESSE BERGMAN 2 GUELPH 05:01:06 06:01 min/km 50K 12 M 12 39 3
56 NOEL HULSMAN 2 TORONTO 05:02:11 06:02 min/km 50K 13 M 13 48 6
81 STEPHAN MIKLOS 2 TORONTO 05:03:08 06:03 min/km 50K 14 M 14 46 7
397 MIKE BIGELOW 2 OTTAWA 05:04:58 06:05 min/km 50K 15 M 15 57 2
4 TOM ARBAN 2 TORONTO 05:07:49 06:09 min/km 50K 16 M 16 43 8
105 MIKE SIMPSON 2 WHITBY 05:11:34 06:13 min/km 50K 17 M 17 39 4
446 MATTA LOWE 2 HAMILTON 05:14:15 06:17 min/km 50K 18 M 18 35 5
429 JEREMY HINZMAN 2 TORONTO 05:15:47 06:18 min/km 50K 19 M 19 37 6
3 MATTHEW ANDRES 2 WHITBY 05:15:59 06:19 min/km 50K 20 M 20 37 7
5 JEFF ASHIZAWA 2 WATERLOO 05:17:12 06:20 min/km 50K 21 M 21 50 3
76 DEANNE MCDOOM 2 TORONTO 05:19:59 06:23 min/km 50K 22 F 1 38 O/A
23 STEPHEN BRIDSON 2 STAYNER 05:20:41 06:24 min/km 50K 23 M 22 53 4
1 TROY ADAMS 2 FOREST 05:20:49 06:24 min/km 50K 24 M 23 29 8
9 DAVE BANNISTER 2 NEWMARKET 05:21:49 06:26 min/km 50K 25 M 24 56 5
19 HEATHER BORSELLINO 2 MOUNT HOPE 05:22:57 06:27 min/km 50K 26 F 2 36 O/A
120 JEFF WILLIAMS 2 WOODVILLE 05:24:08 06:28 min/km 50K 27 M 25 45 9
118 NAOMI WASITIS 2 ARNPRIOR 05:24:11 06:29 min/km 50K 28 F 3 43 O/A
79 TODD MICKOLWIN 2 RICHMOND HILL 05:25:36 06:30 min/km 50K 29 M 26 48 10
14 ASHLEY BENEDICT 2 TORONTO 05:27:21 06:32 min/km 50K 30 M 27 47 11
40 GORD ENGLAND 2 TORONTO 05:28:52 06:34 min/km 50K 31 M 28 63 6
434 CAMERON LUTLEY 2 TORONTO 05:29:25 06:35 min/km 50K 32 M 29 38 9
63 LYN JONES 2 PETERBOROUGH 05:31:15 06:37 min/km 50K 33 M 30 50 7
57 STEVEN HUNTER 2 ORANGEVILLE 05:32:20 06:38 min/km 50K 34 M 31 46 12
99 DION RUSSELL 2 HAMILTON 05:32:31 06:39 min/km 50K 35 M 32 48 13
60 SHANE JANTZI 2 AYR 05:33:21 06:40 min/km 50K 36 M 33 44 14
15 TRISH BENOIT 2 WATERLOO 05:37:15 06:44 min/km 50K 37 F 4 38 1
94 NOEL PRATT 2 PICKERING 05:37:22 06:44 min/km 50K 38 M 34 33 10
36 DAVE DEANE 2 BOWMANVILLE 05:38:12 06:45 min/km 50K 39 M 35 35 11
67 JIURONG LI 2 STOUFFVILLE 05:43:21 06:52 min/km 50K 40 M 36 50 8
66 ANDY LEE 2 TORONTO 05:46:29 06:55 min/km 50K 41 M 37 50 9
114 KIMBERLEY VAN DELST 2 KITCHENER 05:46:50 06:56 min/km 50K 42 F 5 45 1
111 KEVIN TROMMESHAUSER 2 COURTICE 05:47:04 06:56 min/km 50K 43 M 38 39 12
68 KEVIN LOGEMAN 2 BOWMANVILLE 05:47:42 06:57 min/km 50K 44 M 39 52 10
51 JENNIFER GRAY 2 PETROLIA 05:51:08 07:01 min/km 50K 45 F 6 23 2
37 LONGYUAN DU 2 TORONTO 05:52:35 07:03 min/km 50K 46 M 40 27 13
34 DAVID CRAIG 2 MILTON 05:53:04 07:03 min/km 50K 47 M 41 63 11
58 NEIL IBEY 2 BRIGHTON 05:53:49 07:04 min/km 50K 48 M 42 50 12
391 CELINE ST. GERMAIN 2 SUDBURY 05:55:22 07:06 min/km 50K 49 F 7 38 3
78 BRIAN MCPHEE 2 GRIMSBY 05:55:27 07:06 min/km 50K 50 M 43 52 13
118 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name # of Laps City Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
117 ROB VANDERWERF 2 OWEN SOUND 04:10:52 05:01 min/km 50K 1 M 1 33 O/A
75 JOHN MCALISTER 2 EAST YORK 04:18:00 05:09 min/km 50K 2 M 2 42 O/A
50 CHRISTOPHER GIESLER 2 CAMBRIDGE 04:23:52 05:16 min/km 50K 3 M 3 37 O/A
76 DEANNE MCDOOM 2 TORONTO 05:19:59 06:23 min/km 50K 22 F 1 38 O/A
19 HEATHER BORSELLINO 2 MOUNT HOPE 05:22:57 06:27 min/km 50K 26 F 2 36 O/A
118 NAOMI WASITIS 2 ARNPRIOR 05:24:11 06:29 min/km 50K 28 F 3 43 O/A
1 - 39
Bib Name # of Laps City Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
24 MATTHEW BRIGGS 2 RICHMOND HILL 04:41:28 05:37 min/km 50K 5 M 5 27 1
97 JEFF ROWTHORN 2 MOUNT HOPE 04:55:12 05:54 min/km 50K 10 M 10 38 2
16 JESSE BERGMAN 2 GUELPH 05:01:06 06:01 min/km 50K 12 M 12 39 3
105 MIKE SIMPSON 2 WHITBY 05:11:34 06:13 min/km 50K 17 M 17 39 4
446 MATTA LOWE 2 HAMILTON 05:14:15 06:17 min/km 50K 18 M 18 35 5
15 TRISH BENOIT 2 WATERLOO 05:37:15 06:44 min/km 50K 37 F 4 38 1
51 JENNIFER GRAY 2 PETROLIA 05:51:08 07:01 min/km 50K 45 F 6 23 2
391 CELINE ST. GERMAIN 2 SUDBURY 05:55:22 07:06 min/km 50K 49 F 7 38 3
32 JENNIFER COLEMAN 2 DUNDAS 06:27:28 07:44 min/km 50K 73 F 14 35 4
110 KANDIS TIEMAN 2 GRAND BEND 06:30:08 07:48 min/km 50K 74 F 15 27 5
40 - 49
Bib Name # of Laps City Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
22 RICHARD BOWRY 2 TORONTO 04:24:18 05:17 min/km 50K 4 M 4 45 1
108 PETER TAYLOR 2 CREEMORE 04:42:31 05:39 min/km 50K 6 M 6 46 2
122 DALE WITTY 2 CORNWALL 04:45:27 05:42 min/km 50K 7 M 7 44 3
64 FRANCK JUSSAUME 2 WHITBY 04:48:09 05:45 min/km 50K 8 M 8 43 4
11 DOUG BARTON 2 KINGSTON 04:59:02 05:58 min/km 50K 11 M 11 43 5
114 KIMBERLEY VAN DELST 2 KITCHENER 05:46:50 06:56 min/km 50K 42 F 5 45 1
80 KINGA MIKLOS 2 TORONTO 05:55:47 07:06 min/km 50K 51 F 8 40 2
95 WANDA PROCHAZKA 2 TORONTO 06:01:13 07:13 min/km 50K 56 F 9 42 3
93 HEATHER PHILLIPS 2 TORONTO 06:03:37 07:16 min/km 50K 57 F 10 42 4
42 LYNN FERRON 2 OTTAWA 06:09:50 07:23 min/km 50K 63 F 12 49 5
50 - 98
Bib Name # of Laps City Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
113 JIM VAN BUSKIRK 2 BRAMPTON 04:51:45 05:50 min/km 50K 9 M 9 60 1
397 MIKE BIGELOW 2 OTTAWA 05:04:58 06:05 min/km 50K 15 M 15 57 2
5 JEFF ASHIZAWA 2 WATERLOO 05:17:12 06:20 min/km 50K 21 M 21 50 3
23 STEPHEN BRIDSON 2 STAYNER 05:20:41 06:24 min/km 50K 23 M 22 53 4
9 DAVE BANNISTER 2 NEWMARKET 05:21:49 06:26 min/km 50K 25 M 24 56 5
6 JOHANNE AUDET 2 GATINEAU 06:08:31 07:22 min/km 50K 62 F 11 51 1
10 MICHELLE BARRETT 2 BROOKLIN 06:23:52 07:40 min/km 50K 71 F 13 52 2
26 ROBIN BRUNET 2 BRADFORD 06:35:29 07:54 min/km 50K 83 F 20 51 3
107 CELINE TALLIAN 2 KESWICK 06:35:30 07:54 min/km 50K 84 F 21 51 4
27 LARISSA CHANKSELIANI 2 CONCORD 06:52:06 08:14 min/km 50K 93 F 27 54 5

Race Info

Participants:
386
Last Updated:
5/17/2016 10:56:51 PM

Enfield Timing

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

15K - 131


Male
Total Finishers Avg Pace
56 07:01

Female
Total Finishers Avg Pace
75 07:54

25K - 136


Male
Total Finishers Avg Pace
81 06:31

Female
Total Finishers Avg Pace
55 07:31

50K - 111


Male
Total Finishers Avg Pace
77 07:00

Female
Total Finishers Avg Pace
34 07:50

15K RELAY - 9


Male
Total Finishers Avg Pace
1 05:36

Female
Total Finishers Avg Pace
8 07:37
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction