Race Results for…
Shaver Lake "Mile High" Triathlon

September 18, 2016 Results presented by Sierra Cascades Multisport and timed by SVE Timing
Participants:
177
Last Updated:
9/18/2016 12:20:32 PM

Results are preliminary for 3 days.

Stats

Leaderboards

OLY-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 362 TREVOR LEAL 02:38:06 33
2 353 FARON REED 02:39:09 64
3 280 PATRICK MARINO 02:46:43 CLOVIS 45
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 288 JOANN MILLER 02:47:18 FRESNO 52
2 212 MONIQUE BENOIT-KRAUSE 02:56:40 CLOVIS 52
3 283 KELLY MATSON 03:36:43 AUBURN 32

SPR-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 336 ZACHARY MOON 01:07:11 20
2 282 DANE MATHIS 01:11:56 CLOVIS 46
3 252 NOAH HAWORTH 01:12:20 REEDLEY 19
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 258 MORGAN JAMES 01:07:12 CLOVIS 17
2 372 FELICIA GAMEZ 01:16:48 46
3 262 JILL KEMMERLING 01:21:04 SPRINGVILLE 58

SPR-AQUABIKE

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 223 HOLLY CARTOZIAN 01:20:20 FRESNO 44

OLYMPIC RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 334 HUEBNER GUARANTEE 03:06:56 AUBERRY

SPRINT RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 333 FAM 01:20:04 MADERA
2 332 UNDERTRAINED+OVERCONFIDEN 01:23:36 MADERA
3 351 TEAM GRANDPA 01:28:22

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1243 JAY HOLYVIN 00:22:59 21
2 300 DANIEL RAMIREZ 00:26:44 FRESNO 51
3 299 PETE RAMIREZ 00:26:45 LEMOORE 52
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 350 TARA COOPER 00:24:24 28
2 373 KELSEY CHRISMAN 00:25:17 26
3 281 MORGAN MATHIS 00:26:18 CLOVIS 14

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1241 PEDRO AMBROSIO 00:48:53 PORTEVILLE 39
2 1244 KEITH TERAMOTO 00:53:32 FRESNO 53
3 248 BONFILIO GONZALEZ 00:56:18 MADERA 54
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 375 CATHY CALZADA 01:00:51 39
2 1242 JONAH BELLE 01:00:55 PORTERVILLE 41
3 232 DEBBIE DER TOROSIAN 01:02:07 FRESNO 48

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
35 entrants …
OLY-AGE GROUP Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
362 TREVOR LEAL 08:00:00 00:21:14 00:01:30 01:23:50 00:00:34 00:50:56 02:38:06 33 1 OLY-AGE GROUP 1 M 1
353 FARON REED 08:00:00 00:26:34 00:00:55 01:19:06 00:00:38 00:51:53 02:39:09 64 1 OLY-AGE GROUP 2 M 2
280 PATRICK MARINO 08:00:00 00:30:50 00:01:05 01:25:07 00:00:36 00:49:03 02:46:43 45 1 OLY-AGE GROUP 3 M 3
288 JOANN MILLER PINNACLE RACING 08:00:00 00:31:22 00:02:33 01:23:13 00:01:18 00:48:50 02:47:18 52 1 OLY-AGE GROUP 4 F 1
228 DANIEL DAZA 08:00:00 00:29:58 00:02:32 01:23:35 00:00:37 00:51:04 02:47:49 39 2 OLY-AGE GROUP 5 M 4
369 REID WALKER 08:00:00 00:20:46 00:02:07 01:30:01 00:00:38 00:54:28 02:48:03 24 1 OLY-AGE GROUP 6 M 5
371 JESSE WALKER 08:00:00 00:24:00 00:02:50 01:29:10 00:00:52 00:52:52 02:49:46 26 2 OLY-AGE GROUP 7 M 6
312 DAVID SHEA 08:00:00 00:31:59 00:01:10 01:20:04 00:00:56 00:55:41 02:49:52 45 2 OLY-AGE GROUP 8 M 7
335 DAVID COHEN 08:00:00 00:28:26 00:02:23 01:23:00 00:00:56 00:55:05 02:49:52 47 3 OLY-AGE GROUP 9 M 8
329 RON WEBB 08:00:00 00:26:34 00:01:49 01:21:10 00:01:07 01:04:20 02:55:02 36 3 OLY-AGE GROUP 10 M 9
212 MONIQUE BENOIT-KRAUSE PINNACLE RACING 08:00:00 00:35:43 00:02:41 01:22:13 00:01:26 00:54:35 02:56:40 52 2 OLY-AGE GROUP 11 F 2
257 CHADLEY JAMES 08:00:00 00:28:39 00:03:30 01:31:38 00:01:16 00:52:34 02:57:40 33 4 OLY-AGE GROUP 12 M 10
315 KELLY SKEELS 08:00:00 00:29:52 00:01:57 01:25:22 00:01:15 01:01:06 02:59:33 58 1 OLY-AGE GROUP 13 M 11
208 JIM BATES 08:00:00 00:23:06 00:03:32 01:31:06 00:01:43 01:07:13 03:06:41 54 2 OLY-AGE GROUP 14 M 12
260 SCREVEN JONES 08:00:00 00:23:29 00:02:19 01:34:19 00:01:10 01:07:07 03:08:26 41 4 OLY-AGE GROUP 15 M 13
287 IVAR MILANA 08:00:00 00:38:30 00:03:03 01:25:33 00:01:11 01:06:27 03:14:46 41 5 OLY-AGE GROUP 16 M 14
296 JACOB PLOWMAN 08:00:00 00:29:13 00:02:34 01:40:17 00:02:01 01:03:32 03:17:40 20 3 OLY-AGE GROUP 17 M 15
295 DAVE PLOWMAN 08:00:00 00:36:57 00:03:05 01:35:51 00:01:20 01:02:58 03:20:13 46 6 OLY-AGE GROUP 18 M 16
225 MICHAEL COMERFORD 08:00:00 00:36:44 00:02:38 01:38:53 00:01:34 01:09:47 03:29:37 69 2 OLY-AGE GROUP 19 M 17
283 KELLY MATSON 08:00:00 00:36:10 00:01:36 01:51:54 00:00:32 01:06:29 03:36:43 32 1 OLY-AGE GROUP 20 F 3
227 KATHARINE CUTTONE 08:00:00 00:36:19 00:03:22 02:06:17 00:01:00 00:59:11 03:46:11 51 3 OLY-AGE GROUP 21 F 4
370 ELISE LAGERGREN 08:00:00 00:36:45 00:03:14 02:21:40 00:01:32 01:16:59 04:20:12 25 1 OLY-AGE GROUP 22 F 5
205 KATIE ASSELIN 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 32 0 OLY-AGE GROUP 23 F 6
206 KATIE ASSELIN 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 32 0 OLY-AGE GROUP 24 F 7
217 MIKE BRAHAM TC3 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 47 0 OLY-AGE GROUP 25 M 18
219 DAVID BROWN 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 53 0 OLY-AGE GROUP 26 M 19
224 KELLY CLAY TC3 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 41 0 OLY-AGE GROUP 27 F 8
230 DAVID DE SOTOMAYOR GGT CLUB 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 35 0 OLY-AGE GROUP 28 M 20
241 HENRY FRANCO 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 51 0 OLY-AGE GROUP 29 M 21
269 TOM KULIKOV TC3 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 70 0 OLY-AGE GROUP 30 M 22
277 MEGAN MACHADO 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 26 0 OLY-AGE GROUP 31 F 9
285 JENNIFER MENDES 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 37 0 OLY-AGE GROUP 32 F 10
317 LORI SORIANO BAKERSFIELD TRISPOKES 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 39 0 OLY-AGE GROUP 33 F 11
321 RONALD THOMSEN 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 71 0 OLY-AGE GROUP 34 M 23
330 DENNIS WIECHMANN TC3 08:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 47 0 OLY-AGE GROUP 35 M 24
35 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
362 TREVOR LEAL 08:00:00 00:21:14 00:01:30 01:23:50 00:00:34 00:50:56 02:38:06 33 1 OLY-AGE GROUP 1 M 1
353 FARON REED 08:00:00 00:26:34 00:00:55 01:19:06 00:00:38 00:51:53 02:39:09 64 1 OLY-AGE GROUP 2 M 2
280 PATRICK MARINO 08:00:00 00:30:50 00:01:05 01:25:07 00:00:36 00:49:03 02:46:43 45 1 OLY-AGE GROUP 3 M 3
228 DANIEL DAZA 08:00:00 00:29:58 00:02:32 01:23:35 00:00:37 00:51:04 02:47:49 39 2 OLY-AGE GROUP 5 M 4
369 REID WALKER 08:00:00 00:20:46 00:02:07 01:30:01 00:00:38 00:54:28 02:48:03 24 1 OLY-AGE GROUP 6 M 5
288 JOANN MILLER PINNACLE RACING 08:00:00 00:31:22 00:02:33 01:23:13 00:01:18 00:48:50 02:47:18 52 1 OLY-AGE GROUP 4 F 1
212 MONIQUE BENOIT-KRAUSE PINNACLE RACING 08:00:00 00:35:43 00:02:41 01:22:13 00:01:26 00:54:35 02:56:40 52 2 OLY-AGE GROUP 11 F 2
283 KELLY MATSON 08:00:00 00:36:10 00:01:36 01:51:54 00:00:32 01:06:29 03:36:43 32 1 OLY-AGE GROUP 20 F 3
227 KATHARINE CUTTONE 08:00:00 00:36:19 00:03:22 02:06:17 00:01:00 00:59:11 03:46:11 51 3 OLY-AGE GROUP 21 F 4
370 ELISE LAGERGREN 08:00:00 00:36:45 00:03:14 02:21:40 00:01:32 01:16:59 04:20:12 25 1 OLY-AGE GROUP 22 F 5
1 - 17
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
18 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
369 REID WALKER 08:00:00 00:20:46 00:02:07 01:30:01 00:00:38 00:54:28 02:48:03 24 1 OLY-AGE GROUP 6 M 5
371 JESSE WALKER 08:00:00 00:24:00 00:02:50 01:29:10 00:00:52 00:52:52 02:49:46 26 2 OLY-AGE GROUP 7 M 6
296 JACOB PLOWMAN 08:00:00 00:29:13 00:02:34 01:40:17 00:02:01 01:03:32 03:17:40 20 3 OLY-AGE GROUP 17 M 15
370 ELISE LAGERGREN 08:00:00 00:36:45 00:03:14 02:21:40 00:01:32 01:16:59 04:20:12 25 1 OLY-AGE GROUP 22 F 5
30 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
362 TREVOR LEAL 08:00:00 00:21:14 00:01:30 01:23:50 00:00:34 00:50:56 02:38:06 33 1 OLY-AGE GROUP 1 M 1
228 DANIEL DAZA 08:00:00 00:29:58 00:02:32 01:23:35 00:00:37 00:51:04 02:47:49 39 2 OLY-AGE GROUP 5 M 4
329 RON WEBB 08:00:00 00:26:34 00:01:49 01:21:10 00:01:07 01:04:20 02:55:02 36 3 OLY-AGE GROUP 10 M 9
257 CHADLEY JAMES 08:00:00 00:28:39 00:03:30 01:31:38 00:01:16 00:52:34 02:57:40 33 4 OLY-AGE GROUP 12 M 10
283 KELLY MATSON 08:00:00 00:36:10 00:01:36 01:51:54 00:00:32 01:06:29 03:36:43 32 1 OLY-AGE GROUP 20 F 3
40 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
280 PATRICK MARINO 08:00:00 00:30:50 00:01:05 01:25:07 00:00:36 00:49:03 02:46:43 45 1 OLY-AGE GROUP 3 M 3
312 DAVID SHEA 08:00:00 00:31:59 00:01:10 01:20:04 00:00:56 00:55:41 02:49:52 45 2 OLY-AGE GROUP 8 M 7
335 DAVID COHEN 08:00:00 00:28:26 00:02:23 01:23:00 00:00:56 00:55:05 02:49:52 47 3 OLY-AGE GROUP 9 M 8
260 SCREVEN JONES 08:00:00 00:23:29 00:02:19 01:34:19 00:01:10 01:07:07 03:08:26 41 4 OLY-AGE GROUP 15 M 13
287 IVAR MILANA 08:00:00 00:38:30 00:03:03 01:25:33 00:01:11 01:06:27 03:14:46 41 5 OLY-AGE GROUP 16 M 14
50 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
315 KELLY SKEELS 08:00:00 00:29:52 00:01:57 01:25:22 00:01:15 01:01:06 02:59:33 58 1 OLY-AGE GROUP 13 M 11
208 JIM BATES 08:00:00 00:23:06 00:03:32 01:31:06 00:01:43 01:07:13 03:06:41 54 2 OLY-AGE GROUP 14 M 12
288 JOANN MILLER PINNACLE RACING 08:00:00 00:31:22 00:02:33 01:23:13 00:01:18 00:48:50 02:47:18 52 1 OLY-AGE GROUP 4 F 1
212 MONIQUE BENOIT-KRAUSE PINNACLE RACING 08:00:00 00:35:43 00:02:41 01:22:13 00:01:26 00:54:35 02:56:40 52 2 OLY-AGE GROUP 11 F 2
227 KATHARINE CUTTONE 08:00:00 00:36:19 00:03:22 02:06:17 00:01:00 00:59:11 03:46:11 51 3 OLY-AGE GROUP 21 F 4
60 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
353 FARON REED 08:00:00 00:26:34 00:00:55 01:19:06 00:00:38 00:51:53 02:39:09 64 1 OLY-AGE GROUP 2 M 2
225 MICHAEL COMERFORD 08:00:00 00:36:44 00:02:38 01:38:53 00:01:34 01:09:47 03:29:37 69 2 OLY-AGE GROUP 19 M 17
70 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place
80 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Age Age Place Division Div Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
177
Last Updated:
9/18/2016 12:20:32 PM

Results are preliminary for 3 days.

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

OLY-AGE GROUP - 22


Male
Total Finishers Avg Pace
17 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

SPR-AGE GROUP - 71


Male
Total Finishers Avg Pace
43 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
28 00:00

SPR-AQUABIKE - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

OLYMPIC RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

5K - 30


Male
Total Finishers Avg Pace
13 10:09

Female
Total Finishers Avg Pace
17 12:17

10K - 22


Male
Total Finishers Avg Pace
12 10:10

Female
Total Finishers Avg Pace
10 11:04
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction