Race Results for…
Folsom Sprint Triathlon Part 2

August 11, 2013 presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
102
Last Updated:
8/19/2013 8:25:48 AM
Results are preliminary for 5 days.
Stats

Leaderboards

SP-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 572 STEVE FISHER 01:28:25 38
2 538 JOHN TOMAICH 01:28:36 SACRAMENTO 44
3 501 KYLE HUGHES 01:31:51 NAPA 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 543 MELINDA ZAVALA 01:34:45 DAVIS 22
2 533 MARY ANN SMITH 01:40:38 DAVIS 41
3 527 LAURIE PROULX 01:46:14 SACRAMENTO 53

SP-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 569 ADAM DONAVAN 01:45:29 33
2 528 JEFFREY RHOADS 02:25:30 FREMONT 47

SP-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 204 SHAWNA THIESSEN 02:09:11 FRESNO 38
2 516 STACEY MOHLER 02:20:32 FOLSOM 38

SP-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 480 STEVEN CARMACK 01:21:32 SUTTER 23
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 423 JANE TRIPPET 01:23:40 SACRAMENTO 58
2 512 JENNIFER MCCLAIN 02:18:00 DISCOVERY BAY 33
3 495 LISA FISCHER 00:00:00 DAVIS 52

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
82 entrants …
SP-Age Group Results
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
3 572 STEVE FISHER 07:30:00 00:12:41 00:01:28 00:52:17 00:01:04 00:20:55 01:28:25 SP-AGE GROUP 1 38 1 M 1
4 538 JOHN TOMAICH RIVER CITY TRIDENTS 07:34:00 00:15:21 00:01:48 00:50:54 00:01:10 00:19:23 01:28:36 SP-AGE GROUP 2 44 1 M 2
5 501 KYLE HUGHES TRAIN TO ENDURE 07:30:00 00:14:57 00:01:13 00:51:49 00:00:51 00:23:01 01:31:51 SP-AGE GROUP 3 30 1 M 3
6 575 MIKE PORTMAN 07:30:00 00:14:13 00:01:55 00:57:08 00:01:08 00:18:38 01:33:02 SP-AGE GROUP 4 27 1 M 4
7 545 RICHARD HOYT 07:30:00 00:12:41 00:01:21 00:54:56 00:01:03 00:23:27 01:33:28 SP-AGE GROUP 5 32 2 M 5
8 543 MELINDA ZAVALA UC DAVIS TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:14:10 00:02:19 00:57:09 00:01:27 00:19:40 01:34:45 SP-AGE GROUP 6 22 1 F 1
9 515 ERIC MILLER FORWARD MOTION RACE CLUB 07:30:00 00:15:59 00:00:56 00:56:17 00:00:54 00:21:42 01:35:48 SP-AGE GROUP 7 34 3 M 6
10 504 BRYAN LAM 07:30:00 00:12:02 00:02:32 01:01:40 00:01:03 00:20:55 01:38:12 SP-AGE GROUP 8 32 4 M 7
11 493 AUSTIN FINK 07:30:00 00:16:05 00:00:54 00:57:17 00:00:44 00:24:13 01:39:13 SP-AGE GROUP 9 24 1 M 8
12 567 MATTHEW FISHER 07:34:00 00:14:06 00:02:50 00:58:28 00:01:19 00:22:31 01:39:14 SP-AGE GROUP 10 50 1 M 9
13 535 ELMAR STEFKE DBC 07:34:00 00:14:34 00:02:10 00:56:45 00:01:04 00:24:52 01:39:25 SP-AGE GROUP 11 49 1 M 10
14 533 MARY ANN SMITH 07:34:00 00:17:12 00:01:51 00:57:22 00:00:48 00:23:25 01:40:38 SP-AGE GROUP 12 41 1 F 2
15 540 JACK WEIXEL FORWARD MOTION RACE CLUB 07:34:00 00:13:55 00:01:55 00:59:42 00:01:24 00:23:50 01:40:46 SP-AGE GROUP 13 55 1 M 11
16 518 DANIEL MULLIS WOLFPAK 07:34:00 00:16:21 00:01:17 01:00:05 00:01:06 00:24:50 01:43:39 SP-AGE GROUP 14 47 2 M 12
17 481 LORENZO CASTANEDA 07:30:00 00:18:46 00:01:18 00:59:35 00:00:48 00:23:59 01:44:26 SP-AGE GROUP 15 25 2 M 13
18 539 CHARLES WAIT 07:34:00 00:16:34 00:02:12 00:59:22 00:01:09 00:25:17 01:44:34 SP-AGE GROUP 16 49 3 M 14
19 517 PRESTON MORGAN 07:34:00 00:14:28 00:03:00 00:59:10 00:01:17 00:27:12 01:45:07 SP-AGE GROUP 17 41 2 M 15
20 240 MIKE DIXON 07:30:00 00:14:54 00:02:25 01:00:48 00:01:01 00:26:20 01:45:28 SP-AGE GROUP 18 37 2 M 16
22 492 SERAFIN FERNANDEZ 07:34:00 00:17:49 00:02:59 00:59:27 00:01:51 00:23:56 01:46:02 SP-AGE GROUP 19 46 4 M 17
23 527 LAURIE PROULX JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:34:00 00:18:07 00:01:41 00:59:18 00:01:16 00:25:52 01:46:14 SP-AGE GROUP 20 53 1 F 3
24 500 MATT HARTFIELD 07:30:00 00:14:10 00:02:45 01:07:46 00:01:59 00:21:00 01:47:40 SP-AGE GROUP 21 35 3 M 18
25 506 SUSAN LEE JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:30:00 00:18:34 00:01:23 01:00:39 00:01:14 00:26:36 01:48:26 SP-AGE GROUP 22 38 1 F 4
26 531 LISA SALAS 07:30:00 00:12:14 00:02:45 01:05:48 00:01:29 00:26:26 01:48:42 SP-AGE GROUP 23 38 2 F 5
27 478 TRIXIE BRADLEY 07:30:00 00:14:59 00:02:55 01:02:46 00:01:36 00:26:46 01:49:02 SP-AGE GROUP 24 39 3 F 6
28 406 HARVEY SOULE 07:34:00 00:19:09 00:02:54 00:58:00 00:02:24 00:26:41 01:49:08 SP-AGE GROUP 25 59 2 M 19
29 560 SAM REDMOND 07:30:00 00:18:37 00:02:10 01:00:52 00:01:46 00:26:17 01:49:42 SP-AGE GROUP 26 17 1 M 20
30 546 SCOTT KAGETA 07:30:00 00:18:57 00:02:24 01:01:28 00:01:38 00:25:15 01:49:42 SP-AGE GROUP 27 31 5 M 21
31 233 MAURICIO SERRANO 07:34:00 00:18:46 00:03:03 01:01:47 00:01:33 00:25:15 01:50:24 SP-AGE GROUP 28 46 5 M 22
32 477 MICHAEL BRADLEY 07:30:00 00:15:31 00:02:52 01:04:06 00:01:28 00:26:42 01:50:39 SP-AGE GROUP 29 39 4 M 23
33 580 MICHAEL GAUGHAN 07:30:00 00:18:35 00:01:11 01:05:33 00:00:54 00:24:30 01:50:43 SP-AGE GROUP 30 27 3 M 24
34 507 NORA LEONARDI 07:30:00 00:19:31 00:01:57 01:04:32 00:01:16 00:23:32 01:50:48 SP-AGE GROUP 31 29 1 F 7
35 496 MADISEN GRINNELL 07:30:00 00:13:35 00:01:19 01:08:14 00:01:11 00:26:41 01:51:00 SP-AGE GROUP 32 17 1 F 8
36 521 MARCUS NUNEZ TEAM RN 07:30:00 00:15:18 00:02:27 01:08:00 00:01:30 00:25:53 01:53:08 SP-AGE GROUP 33 30 6 M 25
37 463 CHRISTINA SANTSCHI 07:30:00 00:14:33 00:02:07 01:06:30 00:02:11 00:28:08 01:53:29 SP-AGE GROUP 34 39 4 F 9
38 530 DAVE ROCHLIN GDI 07:34:00 00:16:53 00:03:28 01:03:03 00:01:54 00:28:38 01:53:56 SP-AGE GROUP 35 50 2 M 26
39 536 JIM STEVENS 07:34:00 00:19:51 00:02:00 01:01:30 00:01:14 00:30:18 01:54:53 SP-AGE GROUP 36 44 3 M 27
40 300 EVAN ESKILSON 07:30:00 00:12:20 00:02:45 00:36:27 00:39:50 00:23:45 01:55:07 SP-AGE GROUP 37 14 2 M 28
41 488 CHRIS ENGEN MANTUA 07:34:00 00:15:21 00:01:09 01:11:22 00:00:55 00:26:23 01:55:10 SP-AGE GROUP 38 44 2 F 10
42 486 MILANA DOLEZAL 07:34:00 00:17:14 00:02:22 01:08:21 00:01:31 00:26:13 01:55:41 SP-AGE GROUP 39 43 3 F 11
43 498 NICOLAS GUNN 07:34:00 00:19:56 00:03:22 01:04:45 00:01:34 00:26:12 01:55:49 SP-AGE GROUP 40 45 6 M 29
44 544 MACEY ZAVALA 07:30:00 00:17:44 00:02:33 01:05:27 00:01:13 00:29:06 01:56:03 SP-AGE GROUP 41 38 5 M 30
45 534 LISA STEFKE DBC 07:34:00 00:16:29 00:01:54 01:06:12 00:01:18 00:30:27 01:56:20 SP-AGE GROUP 42 47 1 F 12
46 494 TERRY FINNEGAN 07:34:00 00:16:02 00:03:07 01:06:42 00:01:47 00:29:16 01:56:54 SP-AGE GROUP 43 61 1 M 31
47 526 CHRISTINA POON JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:30:00 00:17:57 00:01:21 01:06:44 00:01:10 00:30:15 01:57:27 SP-AGE GROUP 44 26 2 F 13
48 529 ALEX ROCHLIN GDI 07:30:00 00:13:18 00:03:30 01:10:37 00:01:17 00:29:13 01:57:55 SP-AGE GROUP 45 21 2 M 32
49 559 LEO REDMOND 07:34:00 00:22:51 00:04:15 01:02:27 00:02:07 00:27:49 01:59:29 SP-AGE GROUP 46 51 3 M 33
50 502 JILL HUGHES TRAIN TO ENDURE 07:30:00 00:18:51 00:02:54 01:10:10 00:01:23 00:26:52 02:00:10 SP-AGE GROUP 47 33 1 F 14
51 514 CINDY MCPHAIL 07:30:00 00:20:16 00:03:16 01:09:20 00:01:52 00:25:41 02:00:25 SP-AGE GROUP 48 28 3 F 15
52 483 JULIE COMSTOCK 07:34:00 00:26:20 00:03:17 00:59:47 00:01:37 00:29:50 02:00:51 SP-AGE GROUP 49 46 2 F 16
53 510 NANCY MASON 07:34:00 00:19:10 00:01:48 01:10:29 00:01:53 00:29:35 02:02:55 SP-AGE GROUP 50 52 2 F 17
82 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
3 572 STEVE FISHER 07:30:00 00:12:41 00:01:28 00:52:17 00:01:04 00:20:55 01:28:25 SP-Age Group 1 38 1 M 1
8 543 MELINDA ZAVALA UC DAVIS TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:14:10 00:02:19 00:57:09 00:01:27 00:19:40 01:34:45 SP-Age Group 6 22 1 F 1
1 - 19
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
29 560 SAM REDMOND 07:30:00 00:18:37 00:02:10 01:00:52 00:01:46 00:26:17 01:49:42 SP-Age Group 26 17 1 M 20
40 300 EVAN ESKILSON 07:30:00 00:12:20 00:02:45 00:36:27 00:39:50 00:23:45 01:55:07 SP-Age Group 37 14 2 M 28
80 491 SERAFIN FERNANDEZ 07:30:00 00:21:49 00:02:54 00:00:00 00:00:00 05:35:32 05:35:32 SP-Age Group 71 17 3 M 41
35 496 MADISEN GRINNELL 07:30:00 00:13:35 00:01:19 01:08:14 00:01:11 00:26:41 01:51:00 SP-Age Group 32 17 1 F 8
60 462 LARA VANDERBILT 07:30:00 00:00:00 01:44:18 00:00:00 00:01:05 00:28:58 02:14:21 SP-Age Group 56 16 2 F 19
20 - 24
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
11 493 AUSTIN FINK 07:30:00 00:16:05 00:00:54 00:57:17 00:00:44 00:24:13 01:39:13 SP-Age Group 9 24 1 M 8
48 529 ALEX ROCHLIN GDI 07:30:00 00:13:18 00:03:30 01:10:37 00:01:17 00:29:13 01:57:55 SP-Age Group 45 21 2 M 32
55 522 ALEXANDER ORIBELLO 07:30:00 00:19:26 00:06:03 01:10:02 00:02:35 00:26:48 02:04:54 SP-Age Group 52 24 3 M 35
78 561 MATTEW REDMOND 07:30:00 00:23:57 00:03:50 02:56:01 00:10:30 00:44:21 04:18:39 SP-Age Group 70 21 4 M 40
8 543 MELINDA ZAVALA UC DAVIS TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:14:10 00:02:19 00:57:09 00:01:27 00:19:40 01:34:45 SP-Age Group 6 22 1 F 1
59 574 DONA CANTU 07:30:00 00:18:02 00:06:36 01:12:22 00:01:22 00:32:19 02:10:41 SP-Age Group 55 23 2 F 18
67 497 KATE GUNN 07:30:00 00:15:34 00:03:39 01:17:57 00:02:28 00:44:38 02:24:16 SP-Age Group 61 23 3 F 23
25 - 29
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
6 575 MIKE PORTMAN 07:30:00 00:14:13 00:01:55 00:57:08 00:01:08 00:18:38 01:33:02 SP-Age Group 4 27 1 M 4
17 481 LORENZO CASTANEDA 07:30:00 00:18:46 00:01:18 00:59:35 00:00:48 00:23:59 01:44:26 SP-Age Group 15 25 2 M 13
33 580 MICHAEL GAUGHAN 07:30:00 00:18:35 00:01:11 01:05:33 00:00:54 00:24:30 01:50:43 SP-Age Group 30 27 3 M 24
34 507 NORA LEONARDI 07:30:00 00:19:31 00:01:57 01:04:32 00:01:16 00:23:32 01:50:48 SP-Age Group 31 29 1 F 7
47 526 CHRISTINA POON JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:30:00 00:17:57 00:01:21 01:06:44 00:01:10 00:30:15 01:57:27 SP-Age Group 44 26 2 F 13
51 514 CINDY MCPHAIL 07:30:00 00:20:16 00:03:16 01:09:20 00:01:52 00:25:41 02:00:25 SP-Age Group 48 28 3 F 15
76 476 LIANNA BAGARINO SVTC 07:30:00 00:28:44 00:04:43 01:31:36 00:04:42 00:45:48 02:55:33 SP-Age Group 68 25 4 F 29
30 - 34
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
5 501 KYLE HUGHES TRAIN TO ENDURE 07:30:00 00:14:57 00:01:13 00:51:49 00:00:51 00:23:01 01:31:51 SP-Age Group 3 30 1 M 3
7 545 RICHARD HOYT 07:30:00 00:12:41 00:01:21 00:54:56 00:01:03 00:23:27 01:33:28 SP-Age Group 5 32 2 M 5
9 515 ERIC MILLER FORWARD MOTION RACE CLUB 07:30:00 00:15:59 00:00:56 00:56:17 00:00:54 00:21:42 01:35:48 SP-Age Group 7 34 3 M 6
10 504 BRYAN LAM 07:30:00 00:12:02 00:02:32 01:01:40 00:01:03 00:20:55 01:38:12 SP-Age Group 8 32 4 M 7
30 546 SCOTT KAGETA 07:30:00 00:18:57 00:02:24 01:01:28 00:01:38 00:25:15 01:49:42 SP-Age Group 27 31 5 M 21
50 502 JILL HUGHES TRAIN TO ENDURE 07:30:00 00:18:51 00:02:54 01:10:10 00:01:23 00:26:52 02:00:10 SP-Age Group 47 33 1 F 14
61 484 MELISSA DAVIS 07:30:00 00:22:32 00:05:50 01:14:54 00:01:36 00:29:29 02:14:21 SP-Age Group 57 32 2 F 20
35 - 39
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
3 572 STEVE FISHER 07:30:00 00:12:41 00:01:28 00:52:17 00:01:04 00:20:55 01:28:25 SP-Age Group 1 38 1 M 1
20 240 MIKE DIXON 07:30:00 00:14:54 00:02:25 01:00:48 00:01:01 00:26:20 01:45:28 SP-Age Group 18 37 2 M 16
24 500 MATT HARTFIELD 07:30:00 00:14:10 00:02:45 01:07:46 00:01:59 00:21:00 01:47:40 SP-Age Group 21 35 3 M 18
32 477 MICHAEL BRADLEY 07:30:00 00:15:31 00:02:52 01:04:06 00:01:28 00:26:42 01:50:39 SP-Age Group 29 39 4 M 23
44 544 MACEY ZAVALA 07:30:00 00:17:44 00:02:33 01:05:27 00:01:13 00:29:06 01:56:03 SP-Age Group 41 38 5 M 30
25 506 SUSAN LEE JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:30:00 00:18:34 00:01:23 01:00:39 00:01:14 00:26:36 01:48:26 SP-Age Group 22 38 1 F 4
26 531 LISA SALAS 07:30:00 00:12:14 00:02:45 01:05:48 00:01:29 00:26:26 01:48:42 SP-Age Group 23 38 2 F 5
27 478 TRIXIE BRADLEY 07:30:00 00:14:59 00:02:55 01:02:46 00:01:36 00:26:46 01:49:02 SP-Age Group 24 39 3 F 6
37 463 CHRISTINA SANTSCHI 07:30:00 00:14:33 00:02:07 01:06:30 00:02:11 00:28:08 01:53:29 SP-Age Group 34 39 4 F 9
77 570 EILEEN LABARCA VIVA PINK 07:30:00 00:44:12 00:01:29 01:57:31 00:01:27 00:52:43 03:37:22 SP-Age Group 69 35 5 F 30
40 - 44
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
4 538 JOHN TOMAICH RIVER CITY TRIDENTS 07:34:00 00:15:21 00:01:48 00:50:54 00:01:10 00:19:23 01:28:36 SP-Age Group 2 44 1 M 2
19 517 PRESTON MORGAN 07:34:00 00:14:28 00:03:00 00:59:10 00:01:17 00:27:12 01:45:07 SP-Age Group 17 41 2 M 15
39 536 JIM STEVENS 07:34:00 00:19:51 00:02:00 01:01:30 00:01:14 00:30:18 01:54:53 SP-Age Group 36 44 3 M 27
14 533 MARY ANN SMITH 07:34:00 00:17:12 00:01:51 00:57:22 00:00:48 00:23:25 01:40:38 SP-Age Group 12 41 1 F 2
41 488 CHRIS ENGEN MANTUA 07:34:00 00:15:21 00:01:09 01:11:22 00:00:55 00:26:23 01:55:10 SP-Age Group 38 44 2 F 10
42 486 MILANA DOLEZAL 07:34:00 00:17:14 00:02:22 01:08:21 00:01:31 00:26:13 01:55:41 SP-Age Group 39 43 3 F 11
62 482 KAREN COLLINS FOLSOM BIKE AND TRI 07:34:00 00:19:59 00:06:10 01:13:43 00:03:02 00:34:20 02:17:14 SP-Age Group 58 42 4 F 21
66 241 STEPHANIE DIXON 07:34:00 00:30:14 00:04:26 01:13:11 00:06:29 00:27:15 02:21:35 SP-Age Group 60 40 5 F 22
45 - 49
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
13 535 ELMAR STEFKE DBC 07:34:00 00:14:34 00:02:10 00:56:45 00:01:04 00:24:52 01:39:25 SP-Age Group 11 49 1 M 10
16 518 DANIEL MULLIS WOLFPAK 07:34:00 00:16:21 00:01:17 01:00:05 00:01:06 00:24:50 01:43:39 SP-Age Group 14 47 2 M 12
18 539 CHARLES WAIT 07:34:00 00:16:34 00:02:12 00:59:22 00:01:09 00:25:17 01:44:34 SP-Age Group 16 49 3 M 14
22 492 SERAFIN FERNANDEZ 07:34:00 00:17:49 00:02:59 00:59:27 00:01:51 00:23:56 01:46:02 SP-Age Group 19 46 4 M 17
31 233 MAURICIO SERRANO 07:34:00 00:18:46 00:03:03 01:01:47 00:01:33 00:25:15 01:50:24 SP-Age Group 28 46 5 M 22
45 534 LISA STEFKE DBC 07:34:00 00:16:29 00:01:54 01:06:12 00:01:18 00:30:27 01:56:20 SP-Age Group 42 47 1 F 12
52 483 JULIE COMSTOCK 07:34:00 00:26:20 00:03:17 00:59:47 00:01:37 00:29:50 02:00:51 SP-Age Group 49 46 2 F 16
71 485 JOYCE DELA CRUZ WETRI TEAM 07:34:00 00:28:25 00:03:06 01:19:54 00:02:18 00:33:11 02:26:54 SP-Age Group 64 46 3 F 25
50 - 54
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
12 567 MATTHEW FISHER 07:34:00 00:14:06 00:02:50 00:58:28 00:01:19 00:22:31 01:39:14 Sp-Age Group 10 50 1 M 9
38 530 DAVE ROCHLIN GDI 07:34:00 00:16:53 00:03:28 01:03:03 00:01:54 00:28:38 01:53:56 SP-Age Group 35 50 2 M 26
49 559 LEO REDMOND 07:34:00 00:22:51 00:04:15 01:02:27 00:02:07 00:27:49 01:59:29 SP-Age Group 46 51 3 M 33
23 527 LAURIE PROULX JAMIE WHITMORE'S GUTZY TRI TEAM 07:34:00 00:18:07 00:01:41 00:59:18 00:01:16 00:25:52 01:46:14 SP-Age Group 20 53 1 F 3
53 510 NANCY MASON 07:34:00 00:19:10 00:01:48 01:10:29 00:01:53 00:29:35 02:02:55 SP-Age Group 50 52 2 F 17
68 542 DENISE WILBER SAC TRI CLUB 07:34:00 00:23:44 00:03:04 01:12:27 00:02:02 00:43:09 02:24:26 SP-Age Group 62 53 3 F 24
55 - 59
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
15 540 JACK WEIXEL FORWARD MOTION RACE CLUB 07:34:00 00:13:55 00:01:55 00:59:42 00:01:24 00:23:50 01:40:46 SP-Age Group 13 55 1 M 11
28 406 HARVEY SOULE 07:34:00 00:19:09 00:02:54 00:58:00 00:02:24 00:26:41 01:49:08 SP-Age Group 25 59 2 M 19
60 - 64
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
46 494 TERRY FINNEGAN 07:34:00 00:16:02 00:03:07 01:06:42 00:01:47 00:29:16 01:56:54 SP-Age Group 43 61 1 M 31
65 - 69
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
75 469 MARY ELLEN KARA 07:34:00 00:20:11 00:08:58 01:17:47 00:03:13 00:46:31 02:36:40 SP-Age Group 67 66 1 F 28
70 - 74
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
70 511 HOWARD MASON 07:34:00 00:24:14 00:04:42 01:17:04 00:02:44 00:37:10 02:25:54 SP-Age Group 63 71 1 M 39
73 520 PENNY NOBLE 07:34:00 00:24:45 00:06:57 01:14:26 00:03:35 00:40:07 02:29:50 SP-Age Group 65 71 1 F 26
75 - 98
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
99 - 99
Race Place Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
81 568 Missing Name 07:30:00 00:23:45 00:05:18 03:32:46 00:02:52 02:38:05 06:42:46 SP-Age Group 72 99 1 M 42

Race Info

Participants:
102
Last Updated:
8/19/2013 8:25:48 AM
Results are preliminary for 5 days.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

DNF - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-Age Group - 72


Male
Total Finishers Avg Pace
42 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
30 00:00

SP-Clydesdale - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-Athena - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

SP-Aquabike - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction