Race Results for…
Silicon Valley Sprint Triathlon

April 20, 2013 Presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
444
Last Updated:
4/23/2013 6:40:23 PM


These are preliminary.
Stats

Leaderboards

SP-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 402 Yong-Sung Leal 01:21:55 San Lorenzo 29
2 539 Michael Spiegel 01:23:42 San Francisco 30
3 321 Ben Goldman 01:24:15 Los Gatos 35
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 544 Pamela Stevens 01:32:05 San Francisco 37
2 545 kelly stewart 01:33:56 san jose 23
3 430 Claire Mancini 01:34:16 Hillsborough 26

SP-AQUA BIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 230 wojciech betlej 01:14:58 sacramento 29
2 260 Brian Claes 01:29:14 San Jose 63
3 631 Andrew Peel 01:31:26 52
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 375 Julianne Kanzaki 01:11:27 Dublin 33
2 386 Jill Klinge 01:22:51 San Ramon 51
3 483 Amanda Pitts 01:39:33 Bakersfield 32

SP-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 587 Watsons Warriors 01:29:24 San jose
2 490 Los Paladinos 01:37:06 Benicia
3 635 Team Guidebook 01:38:36 Palo Alto

SP-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 328 Jannine Grant 01:50:08 San Jose 55
2 262 Paulette Cobb 01:51:18 Hollister 45
3 498 Alison Riley 02:08:59 Gilroy 51

SP-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 245 Daniel Camp 01:46:43 San Ramon 49
2 276 Robert Devilbiss 01:50:00 Santa Rosa 33
3 497 Douglas Rigg 01:52:43 San Jose 51

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
399 entrants …
SP-Age Group Results
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
3 402 Yong-Sung Leal 07:45:00 00:15:41 00:01:38 00:48:00 00:00:34 00:16:02 01:21:55 SP-AGE GROUP 1 1 29 M 1
5 539 Michael Spiegel GGTC 07:45:00 00:12:52 00:00:54 00:49:38 00:00:42 00:19:36 01:23:42 SP-AGE GROUP 2 1 30 M 2
6 321 Ben Goldman Kain Performance 07:49:00 00:17:59 00:01:09 00:46:42 00:00:35 00:17:50 01:24:15 SP-AGE GROUP 3 1 35 M 3
7 460 Brian Mott SF Tri Club 07:45:00 00:17:44 00:01:07 00:49:49 00:00:46 00:19:21 01:28:47 SP-AGE GROUP 4 2 32 M 4
9 349 Todd Heinzen River City Tridents 07:53:00 00:13:49 00:01:04 00:51:09 00:00:40 00:22:39 01:29:21 SP-AGE GROUP 5 1 47 M 5
11 203 JB Louvet 07:49:00 00:17:50 00:01:28 00:47:54 00:00:45 00:21:47 01:29:44 SP-AGE GROUP 6 2 35 M 6
12 211 Austin Amoroso 07:45:00 00:15:59 00:00:31 00:52:46 00:00:52 00:20:37 01:30:45 SP-AGE GROUP 7 3 31 M 7
14 544 Pamela Stevens 08:01:00 00:15:27 00:02:53 00:51:08 00:01:04 00:21:33 01:32:05 SP-AGE GROUP 8 1 37 F 1
15 443 Ken Meagor 07:49:00 00:15:51 00:01:49 00:53:37 00:00:46 00:20:17 01:32:20 SP-AGE GROUP 9 1 43 M 8
16 643 Missing Name 07:53:00 00:31:01 00:04:22 00:39:54 00:02:43 00:22:54 01:32:54 SP-AGE GROUP 10 0 99 M 9
17 366 Mike Hsi 07:53:00 00:13:48 00:02:03 00:53:59 00:01:01 00:22:07 01:32:58 SP-AGE GROUP 11 2 49 M 10
18 456 Eddie Mock Forward Motion Race Club 07:49:00 00:18:26 00:01:08 00:52:16 00:00:46 00:20:28 01:33:04 SP-AGE GROUP 12 2 40 M 11
19 232 Alan Blank Team Guidebook 07:45:00 00:18:27 00:02:15 00:51:20 00:01:12 00:20:06 01:33:20 SP-AGE GROUP 13 2 28 M 12
20 622 Mike Portman 07:45:00 00:17:42 00:01:51 00:54:05 00:01:06 00:18:40 01:33:24 SP-AGE GROUP 14 3 27 M 13
21 545 kelly stewart 07:57:00 00:14:49 00:01:43 00:55:03 00:00:39 00:21:42 01:33:56 SP-AGE GROUP 15 1 23 F 2
22 496 Harold Reimer SVTC 07:53:00 00:18:20 00:02:25 00:49:51 00:00:55 00:22:44 01:34:15 SP-AGE GROUP 16 1 54 M 14
23 430 Claire Mancini Team Sheeper 07:57:00 00:15:47 00:01:54 00:54:33 00:00:50 00:21:12 01:34:16 SP-AGE GROUP 17 1 26 F 3
24 562 John Tomaich River City Tridents 07:49:00 00:19:14 00:02:19 00:52:01 00:01:03 00:20:00 01:34:37 SP-AGE GROUP 18 3 44 M 15
25 210 Alejandro Alvarez-Bautista 07:45:00 00:19:35 00:02:08 00:52:38 00:01:07 00:19:14 01:34:42 SP-AGE GROUP 19 1 24 M 16
26 628 Brooke Smith Forward Motion 08:01:00 00:15:20 00:01:04 00:53:35 00:00:44 00:24:10 01:34:53 SP-AGE GROUP 20 2 35 F 4
27 532 David Slothower BigWaveDave 07:53:00 00:16:31 00:01:56 00:51:58 00:01:28 00:23:28 01:35:21 SP-AGE GROUP 21 1 56 M 17
28 403 Sami Lee TC3 07:57:00 00:15:23 00:01:02 00:55:08 00:00:35 00:23:19 01:35:27 SP-AGE GROUP 22 1 18 F 5
29 213 Joe Angelo 07:45:00 00:20:56 00:01:46 00:50:30 00:00:51 00:21:27 01:35:30 SP-AGE GROUP 23 4 30 M 18
30 344 Chris Hastings 07:49:00 00:17:55 00:01:40 00:53:10 00:00:55 00:22:02 01:35:42 SP-AGE GROUP 24 3 38 M 19
31 477 Brianna Pettit 07:57:00 00:16:48 00:01:16 00:54:14 00:01:01 00:22:32 01:35:51 SP-AGE GROUP 25 2 29 F 6
32 473 Brett Olsson SF Tri Club 07:49:00 00:19:30 00:02:56 00:51:59 00:01:35 00:20:06 01:36:06 SP-AGE GROUP 26 4 35 M 20
33 413 Lawrence Lindsey 07:53:00 00:18:03 00:02:33 00:53:03 00:01:27 00:21:19 01:36:25 SP-AGE GROUP 27 3 47 M 21
34 336 Carl Guardino SVTC 07:53:00 00:17:33 00:01:36 00:53:30 00:00:53 00:22:54 01:36:26 SP-AGE GROUP 28 2 52 M 22
36 320 Benjamin Gibson 07:53:00 00:14:49 00:02:39 00:54:39 00:01:26 00:24:12 01:37:45 SP-AGE GROUP 29 4 45 M 23
37 565 Dane Tomseth 07:45:00 00:23:26 00:00:59 00:51:11 00:00:45 00:21:42 01:38:03 SP-AGE GROUP 30 2 23 M 24
38 301 Cory Floyd FCA Endurance 07:45:00 00:18:50 00:02:13 00:54:08 00:00:56 00:22:11 01:38:18 SP-AGE GROUP 31 4 29 M 25
39 239 kelvin brillante FilAmTri Club 07:45:00 00:23:38 00:01:02 00:51:19 00:00:40 00:21:45 01:38:24 SP-AGE GROUP 32 3 24 M 26
41 353 Robert Heugly 07:49:00 00:24:35 00:03:12 00:51:06 00:00:48 00:19:01 01:38:42 SP-AGE GROUP 33 4 41 M 27
42 263 Clay Coelho 07:53:00 00:16:58 00:01:44 00:54:16 00:00:49 00:25:15 01:39:02 SP-AGE GROUP 34 5 47 M 28
43 417 Caroline Looney SVTC 08:01:00 00:18:03 00:01:36 00:54:56 00:01:21 00:23:14 01:39:10 SP-AGE GROUP 35 3 37 F 7
44 351 Christina Hepper 08:01:00 00:16:29 00:01:50 00:54:58 00:01:01 00:24:58 01:39:16 SP-AGE GROUP 36 1 45 F 8
45 609 jersey miranda 07:45:00 00:20:03 00:01:29 00:51:59 00:00:54 00:25:05 01:39:30 SP-AGE GROUP 37 5 31 M 29
47 217 Ken Ashcraft Triforce 07:45:00 00:20:04 00:01:27 00:53:44 00:01:03 00:23:44 01:40:02 SP-AGE GROUP 38 6 33 M 30
48 450 Scott Millhouse 07:45:00 00:19:40 00:02:37 00:54:34 00:01:01 00:22:17 01:40:09 SP-AGE GROUP 39 7 33 M 31
49 484 Joe Poole 07:45:00 00:16:55 00:02:17 00:56:37 00:01:16 00:23:31 01:40:36 SP-AGE GROUP 40 5 25 M 32
50 541 Leta Spradley 07:57:00 00:13:41 00:01:55 00:58:47 00:01:01 00:25:13 01:40:37 SP-AGE GROUP 41 2 16 F 9
51 250 William Cerny 07:53:00 00:15:50 00:02:23 00:56:47 00:01:06 00:24:59 01:41:05 SP-AGE GROUP 42 1 65 M 33
52 380 Steve Kilik 07:53:00 00:17:50 00:02:50 00:55:08 00:01:11 00:24:21 01:41:20 SP-AGE GROUP 43 6 48 M 34
53 592 Katie Williams Team Guidebook 07:57:00 00:20:30 00:01:45 00:54:59 00:00:52 00:23:16 01:41:22 SP-AGE GROUP 44 2 24 F 10
54 216 Steve Ashbaker 07:49:00 00:00:00 00:21:55 00:54:13 00:01:27 00:23:48 01:41:23 SP-AGE GROUP 45 5 44 M 35
55 546 Kevin Stuart 07:53:00 00:19:18 00:02:29 00:55:50 00:00:58 00:23:06 01:41:41 SP-AGE GROUP 46 3 53 M 36
56 424 Kristi Mahadocon 08:01:00 00:16:51 00:01:19 00:55:32 00:00:53 00:27:24 01:41:59 SP-AGE GROUP 47 1 43 F 11
57 457 John Monson 07:53:00 00:18:38 00:03:33 00:55:26 00:01:30 00:22:59 01:42:06 SP-AGE GROUP 48 2 58 M 37
58 616 Andrea Beck 08:01:00 00:16:41 00:02:20 00:59:25 00:01:04 00:22:50 01:42:20 SP-AGE GROUP 49 2 41 F 12
59 337 Leslee Guardino SVTC 08:01:00 00:15:37 00:01:25 00:58:56 00:01:07 00:25:17 01:42:22 SP-AGE GROUP 50 2 46 F 13
399 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
1 - 19
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
71 551 Christopher Swanson Fremont High School 07:45:00 00:26:33 00:02:06 00:55:59 00:00:28 00:19:37 01:44:43 SP-Age Group 62 1 18 M 46
121 354 Shaan Heugly 07:45:00 00:16:22 00:01:55 01:05:46 00:00:31 00:27:47 01:52:21 SP-Age Group 108 2 16 M 84
173 420 Christian Hauser 07:45:00 00:28:50 00:02:38 01:00:50 00:00:49 00:26:09 01:59:16 SP-Age Group 157 3 18 M 114
195 278 Joshua Diaz Chico Tri Club 07:45:00 00:28:41 00:03:00 01:00:15 00:01:53 00:27:58 02:01:47 SP-Age Group 178 4 18 M 126
220 333 Maurice Growney 07:45:00 00:25:31 00:04:23 01:05:51 00:02:21 00:26:36 02:04:42 SP-Age Group 202 5 18 M 143
28 403 Sami Lee TC3 07:57:00 00:15:23 00:01:02 00:55:08 00:00:35 00:23:19 01:35:27 SP-Age Group 22 1 18 F 5
50 541 Leta Spradley 07:57:00 00:13:41 00:01:55 00:58:47 00:01:01 00:25:13 01:40:37 SP-Age Group 41 2 16 F 9
221 549 Braelyn Swan Tri Brave 07:57:00 00:14:57 00:02:24 01:17:31 00:00:58 00:29:14 02:05:04 SP-Age Group 203 3 15 F 60
222 290 Lynn Egami 07:57:00 00:20:30 00:03:19 01:12:25 00:00:31 00:28:26 02:05:11 SP-Age Group 204 4 12 F 61
244 641 Jennifer Adams 07:57:00 00:20:27 00:03:34 01:14:49 00:01:21 00:28:08 02:08:19 SP-Age Group 225 5 16 F 70
20 - 24
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
25 210 Alejandro Alvarez-Bautista 07:45:00 00:19:35 00:02:08 00:52:38 00:01:07 00:19:14 01:34:42 SP-Age Group 19 1 24 M 16
37 565 Dane Tomseth 07:45:00 00:23:26 00:00:59 00:51:11 00:00:45 00:21:42 01:38:03 SP-Age Group 30 2 23 M 24
39 239 kelvin brillante FilAmTri Club 07:45:00 00:23:38 00:01:02 00:51:19 00:00:40 00:21:45 01:38:24 SP-Age Group 32 3 24 M 26
72 237 David Bradshaw 07:45:00 00:22:44 00:05:05 00:51:05 00:01:33 00:24:21 01:44:48 SP-Age Group 63 4 24 M 47
104 367 Zack Hsi 07:45:00 00:19:55 00:02:21 01:01:00 00:00:45 00:26:02 01:50:03 SP-Age Group 93 5 22 M 72
21 545 kelly stewart 07:57:00 00:14:49 00:01:43 00:55:03 00:00:39 00:21:42 01:33:56 SP-Age Group 15 1 23 F 2
53 592 Katie Williams Team Guidebook 07:57:00 00:20:30 00:01:45 00:54:59 00:00:52 00:23:16 01:41:22 SP-Age Group 44 2 24 F 10
148 579 Alexandra Vetterlein 07:57:00 00:14:46 00:02:27 01:08:47 00:00:55 00:27:32 01:54:27 SP-Age Group 133 3 22 F 32
189 582 Lauren Visico 07:57:00 00:21:20 00:02:44 01:07:41 00:01:04 00:28:34 02:01:23 SP-Age Group 173 4 21 F 49
211 243 Michele Callaway 07:57:00 00:19:47 00:06:38 01:02:23 00:01:15 00:33:35 02:03:38 SP-Age Group 194 5 23 F 57
25 - 29
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
3 402 Yong-Sung Leal 07:45:00 00:15:41 00:01:38 00:48:00 00:00:34 00:16:02 01:21:55 SP-Age Group 1 1 29 M 1
19 232 Alan Blank Team Guidebook 07:45:00 00:18:27 00:02:15 00:51:20 00:01:12 00:20:06 01:33:20 SP-Age Group 13 2 28 M 12
20 622 Mike Portman 07:45:00 00:17:42 00:01:51 00:54:05 00:01:06 00:18:40 01:33:24 SP-Age Group 14 3 27 M 13
38 301 Cory Floyd FCA Endurance 07:45:00 00:18:50 00:02:13 00:54:08 00:00:56 00:22:11 01:38:18 SP-Age Group 31 4 29 M 25
49 484 Joe Poole 07:45:00 00:16:55 00:02:17 00:56:37 00:01:16 00:23:31 01:40:36 SP-Age Group 40 5 25 M 32
23 430 Claire Mancini Team Sheeper 07:57:00 00:15:47 00:01:54 00:54:33 00:00:50 00:21:12 01:34:16 SP-Age Group 17 1 26 F 3
31 477 Brianna Pettit 07:57:00 00:16:48 00:01:16 00:54:14 00:01:01 00:22:32 01:35:51 SP-Age Group 25 2 29 F 6
102 614 Audra Sorman 07:57:00 00:18:41 00:03:49 01:03:21 00:00:42 00:23:23 01:49:56 SP-Age Group 92 3 29 F 21
108 339 Renee Haase 07:57:00 00:15:29 00:01:57 01:02:31 00:01:00 00:29:42 01:50:39 SP-Age Group 96 4 28 F 23
140 633 Alexandra Augustin 07:57:00 00:17:43 00:06:16 00:59:14 00:02:41 00:27:59 01:53:53 SP-Age Group 125 5 27 F 29
30 - 34
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
5 539 Michael Spiegel GGTC 07:45:00 00:12:52 00:00:54 00:49:38 00:00:42 00:19:36 01:23:42 SP-Age Group 2 1 30 M 2
7 460 Brian Mott SF Tri Club 07:45:00 00:17:44 00:01:07 00:49:49 00:00:46 00:19:21 01:28:47 SP-Age Group 4 2 32 M 4
12 211 Austin Amoroso 07:45:00 00:15:59 00:00:31 00:52:46 00:00:52 00:20:37 01:30:45 SP-Age Group 7 3 31 M 7
29 213 Joe Angelo 07:45:00 00:20:56 00:01:46 00:50:30 00:00:51 00:21:27 01:35:30 SP-Age Group 23 4 30 M 18
45 609 jersey miranda 07:45:00 00:20:03 00:01:29 00:51:59 00:00:54 00:25:05 01:39:30 SP-Age Group 37 5 31 M 29
66 322 Allison Gomez 07:57:00 00:18:25 00:01:35 00:59:12 00:01:07 00:23:47 01:44:06 SP-Age Group 57 1 31 F 14
67 241 Suzanne Butler SVTC 07:57:00 00:19:44 00:02:05 00:56:39 00:01:20 00:24:39 01:44:27 SP-Age Group 58 2 34 F 15
120 311 Naomi Frigo Tri Valley Triathlon Club 07:57:00 00:17:27 00:01:59 01:03:13 00:00:30 00:29:06 01:52:15 SP-Age Group 107 3 30 F 24
122 340 Veronica Haendel Forward Motion Race Club 07:57:00 00:22:05 00:02:39 01:01:12 00:00:53 00:25:35 01:52:24 SP-Age Group 109 4 30 F 25
141 297 Amanda Fine 07:57:00 00:21:24 00:02:53 01:03:10 00:00:57 00:25:31 01:53:55 SP-Age Group 126 5 30 F 30
35 - 39
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
6 321 Ben Goldman Kain Performance 07:49:00 00:17:59 00:01:09 00:46:42 00:00:35 00:17:50 01:24:15 SP-Age Group 3 1 35 M 3
11 203 JB Louvet 07:49:00 00:17:50 00:01:28 00:47:54 00:00:45 00:21:47 01:29:44 SP-Age Group 6 2 35 M 6
30 344 Chris Hastings 07:49:00 00:17:55 00:01:40 00:53:10 00:00:55 00:22:02 01:35:42 SP-Age Group 24 3 38 M 19
32 473 Brett Olsson SF Tri Club 07:49:00 00:19:30 00:02:56 00:51:59 00:01:35 00:20:06 01:36:06 SP-Age Group 26 4 35 M 20
81 449 rob miller 07:49:00 00:17:11 00:02:16 01:00:37 00:01:46 00:25:06 01:46:56 SP-Age Group 71 5 37 M 54
14 544 Pamela Stevens 08:01:00 00:15:27 00:02:53 00:51:08 00:01:04 00:21:33 01:32:05 SP-Age Group 8 1 37 F 1
26 628 Brooke Smith Forward Motion 08:01:00 00:15:20 00:01:04 00:53:35 00:00:44 00:24:10 01:34:53 SP-Age Group 20 2 35 F 4
43 417 Caroline Looney SVTC 08:01:00 00:18:03 00:01:36 00:54:56 00:01:21 00:23:14 01:39:10 SP-Age Group 35 3 37 F 7
68 400 Helen Lavin 08:01:00 00:00:00 00:00:00 01:20:16 00:01:58 00:22:16 01:44:30 SP-Age Group 59 4 36 F 16
97 442 Molly McNamara SVTC 08:01:00 00:22:52 00:00:57 00:59:32 00:00:33 00:25:06 01:49:00 SP-Age Group 87 5 36 F 20
40 - 44
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
15 443 Ken Meagor 07:49:00 00:15:51 00:01:49 00:53:37 00:00:46 00:20:17 01:32:20 SP-Age Group 9 1 43 M 8
18 456 Eddie Mock Forward Motion Race Club 07:49:00 00:18:26 00:01:08 00:52:16 00:00:46 00:20:28 01:33:04 SP-Age Group 12 2 40 M 11
24 562 John Tomaich River City Tridents 07:49:00 00:19:14 00:02:19 00:52:01 00:01:03 00:20:00 01:34:37 SP-Age Group 18 3 44 M 15
41 353 Robert Heugly 07:49:00 00:24:35 00:03:12 00:51:06 00:00:48 00:19:01 01:38:42 SP-Age Group 33 4 41 M 27
54 216 Steve Ashbaker 07:49:00 00:00:00 00:21:55 00:54:13 00:01:27 00:23:48 01:41:23 SP-Age Group 45 5 44 M 35
56 424 Kristi Mahadocon 08:01:00 00:16:51 00:01:19 00:55:32 00:00:53 00:27:24 01:41:59 SP-Age Group 47 1 43 F 11
58 616 Andrea Beck 08:01:00 00:16:41 00:02:20 00:59:25 00:01:04 00:22:50 01:42:20 SP-Age Group 49 2 41 F 12
79 223 Bella Banbury 08:01:00 00:18:25 00:01:42 00:59:09 00:01:03 00:26:12 01:46:31 SP-Age Group 70 3 41 F 17
137 234 Christy Bonstelle Team Sheeper 08:01:00 00:21:27 00:02:38 01:06:00 00:01:14 00:22:16 01:53:35 SP-Age Group 123 4 42 F 28
152 499 Ursula Ringham 08:01:00 00:17:47 00:02:53 01:03:25 00:01:29 00:29:38 01:55:12 SP-Age Group 137 5 42 F 35
45 - 49
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
9 349 Todd Heinzen River City Tridents 07:53:00 00:13:49 00:01:04 00:51:09 00:00:40 00:22:39 01:29:21 SP-Age Group 5 1 47 M 5
17 366 Mike Hsi 07:53:00 00:13:48 00:02:03 00:53:59 00:01:01 00:22:07 01:32:58 SP-Age Group 11 2 49 M 10
33 413 Lawrence Lindsey 07:53:00 00:18:03 00:02:33 00:53:03 00:01:27 00:21:19 01:36:25 SP-Age Group 27 3 47 M 21
36 320 Benjamin Gibson 07:53:00 00:14:49 00:02:39 00:54:39 00:01:26 00:24:12 01:37:45 SP-Age Group 29 4 45 M 23
42 263 Clay Coelho 07:53:00 00:16:58 00:01:44 00:54:16 00:00:49 00:25:15 01:39:02 SP-Age Group 34 5 47 M 28
44 351 Christina Hepper 08:01:00 00:16:29 00:01:50 00:54:58 00:01:01 00:24:58 01:39:16 SP-Age Group 36 1 45 F 8
59 337 Leslee Guardino SVTC 08:01:00 00:15:37 00:01:25 00:58:56 00:01:07 00:25:17 01:42:22 SP-Age Group 50 2 46 F 13
107 224 Sharon Barclay 08:01:00 00:17:17 00:02:33 01:00:53 00:01:03 00:28:32 01:50:18 SP-Age Group 95 3 45 F 22
131 307 Elizabeth Fox 08:01:00 00:18:13 00:02:02 01:04:17 00:01:01 00:27:32 01:53:05 SP-Age Group 117 4 48 F 27
186 568 Liisa Travis 08:01:00 00:24:58 00:02:20 01:00:24 00:01:46 00:31:44 02:01:12 SP-Age Group 170 5 45 F 47
50 - 54
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
22 496 Harold Reimer SVTC 07:53:00 00:18:20 00:02:25 00:49:51 00:00:55 00:22:44 01:34:15 SP-Age Group 16 1 54 M 14
34 336 Carl Guardino SVTC 07:53:00 00:17:33 00:01:36 00:53:30 00:00:53 00:22:54 01:36:26 SP-Age Group 28 2 52 M 22
55 546 Kevin Stuart 07:53:00 00:19:18 00:02:29 00:55:50 00:00:58 00:23:06 01:41:41 SP-Age Group 46 3 53 M 36
65 634 John Cummins 07:53:00 00:17:52 00:02:17 00:56:56 00:01:09 00:25:43 01:43:57 SP-Age Group 56 4 52 M 43
74 362 Andy Hopkins 07:53:00 00:17:21 00:01:52 00:59:30 00:01:09 00:25:41 01:45:33 SP-Age Group 65 5 53 M 49
89 459 Elaine Morison FMRC 08:01:00 00:14:22 00:01:21 01:03:25 00:00:58 00:27:59 01:48:05 SP-Age Group 79 1 53 F 18
128 364 Michelle Hornberger El Camino YMCA 08:01:00 00:20:41 00:02:45 01:02:24 00:01:16 00:25:44 01:52:50 SP-Age Group 114 2 50 F 26
194 480 jane pimentel 08:01:00 00:24:43 00:02:22 01:05:26 00:01:39 00:27:28 02:01:38 SP-Age Group 177 3 52 F 52
268 520 Christa Schenk 08:01:00 00:24:08 00:02:21 01:09:48 00:01:36 00:33:51 02:11:44 SP-Age Group 246 4 50 F 81
289 359 Maureen Hogan 08:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 02:14:32 02:14:32 SP-Age Group 266 5 54 F 89
55 - 59
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
27 532 David Slothower BigWaveDave 07:53:00 00:16:31 00:01:56 00:51:58 00:01:28 00:23:28 01:35:21 SP-Age Group 21 1 56 M 17
57 457 John Monson 07:53:00 00:18:38 00:03:33 00:55:26 00:01:30 00:22:59 01:42:06 SP-Age Group 48 2 58 M 37
77 632 Paul Lusk 07:53:00 00:18:46 00:03:58 00:57:22 00:01:47 00:24:25 01:46:18 SP-Age Group 68 3 56 M 52
175 350 Fredrick Hela 07:53:00 00:23:18 00:03:08 01:01:49 00:02:08 00:29:18 01:59:41 SP-Age Group 159 4 56 M 116
229 229 Eric Berggren 07:53:00 00:26:32 00:05:10 01:04:16 00:02:01 00:28:05 02:06:04 SP-Age Group 210 5 58 M 147
181 376 Lela Karzian-Banos El Camino YMCA 08:01:00 00:24:12 00:02:42 01:02:07 00:01:42 00:29:41 02:00:24 SP-Age Group 165 1 57 F 46
187 368 Cathy Huang 08:01:00 00:15:40 00:03:50 01:06:58 00:01:32 00:33:13 02:01:13 SP-Age Group 171 2 58 F 48
336 411 Nancy Libbey Tri-M-C-A 08:01:00 00:22:39 00:02:18 01:20:19 00:01:24 00:42:31 02:29:11 SP-Age Group 310 3 58 F 112
60 - 64
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
76 285 Frank Drobot El Camino YMCA 07:53:00 00:22:01 00:03:30 00:53:30 00:01:32 00:25:29 01:46:02 SP-Age Group 67 1 64 M 51
82 995 Hans Facer 07:53:00 00:17:48 00:02:57 00:59:52 00:01:11 00:25:24 01:47:12 SP-Age Group 72 2 60 M 55
115 593 Greg Wilson Forward Motion Race Club 07:53:00 00:21:53 00:02:58 00:56:13 00:01:56 00:28:37 01:51:37 SP-Age Group 102 3 60 M 79
127 338 Jose Ignacio Guerrero 07:53:00 00:24:55 00:03:42 00:57:06 00:01:49 00:25:15 01:52:47 SP-Age Group 113 4 62 M 88
129 327 Tony Grant 07:53:00 00:18:40 00:02:29 01:01:15 00:01:24 00:29:04 01:52:52 SP-Age Group 115 5 61 M 89
92 455 melanie mociun 08:01:00 00:15:46 00:02:25 01:01:09 00:00:58 00:28:03 01:48:21 SP-Age Group 82 1 61 F 19
65 - 69
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
51 250 William Cerny 07:53:00 00:15:50 00:02:23 00:56:47 00:01:06 00:24:59 01:41:05 SP-Age Group 42 1 65 M 33
70 - 98
Race Place Bib Name Team Name Start Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Place Age Gender Gender Place
332 557 stephen tennis Olympic Club Tri Club 07:53:00 00:24:52 00:07:26 01:14:46 00:01:55 00:38:46 02:27:45 SP-Age Group 306 1 71 M 196
362 604 Bill Ziering 07:53:00 00:54:01 00:07:05 00:44:04 00:08:16 00:51:08 02:44:34 SP-Age Group 333 2 83 M 210

Race Info

Participants:
444
Last Updated:
4/23/2013 6:40:23 PM


These are preliminary.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

DNF - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

SP-Age Group - 348


Male
Total Finishers Avg Pace
216 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
132 00:00

SP-Aqua Bike - 8


Male
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SP-Relay - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-Athena - 10


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

SP-Clydesdale - 5


Male
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction