Race Results for…
California Sprint Triathlon

June 28, 2014 presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
583
Last Updated:
6/29/2014 5:25:15 PM
Results are preliminary for 5 days.
Stats

Leaderboards

AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 345 STEPHEN QUINN 01:00:06 LIVERMORE 28
2 567 BRICE WINKLER 01:01:25 26
3 460 RICARDO URBINA 01:02:30 PHILADELPHIA 35
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 553 KENZI WILSON 01:07:28 15
2 504 TINA ZAMORA 01:10:58 SAN JOSE 40
3 453 LESLIE TOMAICH 01:11:12 ROSEVILLE 43

CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 338 MICHAEL PERSONS 01:19:38 MORAGA 28
2 154 JORDAN GEIMAN 01:19:46 ALAMEDA 32
3 466 CLAY VEGSUND 01:24:43 MANTECA 48

ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 180 AMY HARLEY 01:29:40 MOUNTAIN VIEW 41
2 193 KELLY HICKLIN 01:39:28 CULVER CITY 31
3 442 LESLEY TELFORD 01:41:43 SAN JOSE 26

AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 258 FRANCIS REILLY 01:01:06 PLEASANTON 60
2 297 VICTOR MISSIRIAN 01:01:18 DAVIS 30
3 581 LAWRENCE HOWARD 01:01:59 71
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 46 JEANNE BRADLEY-VANCE 01:06:17 SACRAMENTO 44
2 578 VALERIE KWAI BEN 01:10:19 51
3 471 HILLARY WALENT 01:11:44 SAN FRANCISCO 30

CHALLENGED

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 107 JONATHAN DISBRO 01:12:58 RENO 43

RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 514 HENSEL PHELPS WINNERS! 01:12:12 VACAVILLE
2 526 VINCENT FAMILY TRI 01:15:36 LIVERMORE
3 527 WATSONS WARRIORS 01:16:13 SAN JOSE

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
521 entrants …
Age Group Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
345 STEPHEN QUINN 08:00:00 00:11:15 00:00:36 00:29:06 00:00:46 00:18:23 00:00:00 01:00:06 AGE GROUP 1 28 1 M 1
567 BRICE WINKLER GGTC 08:00:00 00:12:39 00:00:54 00:29:16 00:00:42 00:17:54 00:00:00 01:01:25 AGE GROUP 2 26 2 M 2
460 RICARDO URBINA 08:04:00 00:13:30 00:00:35 00:29:07 00:00:29 00:18:49 00:00:00 01:02:30 AGE GROUP 3 35 1 M 3
314 TREVOR NIBLOCK PACWEST ATHLETICS 08:04:00 00:12:09 00:01:10 00:29:10 00:00:33 00:19:52 00:00:00 01:02:54 AGE GROUP 4 35 2 M 4
247 TRAVIS LANTZ 08:04:00 00:11:13 00:00:52 00:28:58 00:00:39 00:21:44 00:00:00 01:03:26 AGE GROUP 5 33 1 M 5
300 AUSTIN MITCHELL 08:00:00 00:14:37 00:00:31 00:29:34 00:00:42 00:18:36 00:00:00 01:04:00 AGE GROUP 6 26 3 M 6
554 ZACH WILSON ELITE MULTISPORT 08:00:00 00:10:46 00:00:54 00:32:31 00:00:40 00:19:10 00:00:00 01:04:01 AGE GROUP 7 13 1 M 7
173 LEE GUINCHARD 08:08:00 00:12:45 00:00:46 00:29:23 00:00:43 00:20:58 00:00:00 01:04:35 AGE GROUP 8 44 1 M 8
426 DERRILL STEPP SVTC 08:12:00 00:14:14 00:01:02 00:28:28 00:00:46 00:20:53 00:00:00 01:05:23 AGE GROUP 9 52 1 M 9
244 BRYAN LAM PACWEST ATHLETICS 08:04:00 00:11:50 00:01:19 00:30:20 00:00:47 00:21:09 00:00:00 01:05:25 AGE GROUP 10 33 2 M 10
59 ROBERT CANNON 08:00:00 00:15:21 00:01:05 00:29:17 00:00:39 00:19:17 00:00:00 01:05:39 AGE GROUP 11 29 4 M 11
539 JEFF TUDOR 08:08:00 00:13:54 00:01:36 00:29:28 00:00:41 00:20:17 00:00:00 01:05:56 AGE GROUP 12 43 2 M 12
551 JON BALLACK AFFINITY MULTISPORT 08:08:00 00:10:49 00:00:48 00:30:09 00:00:45 00:23:47 00:00:00 01:06:18 AGE GROUP 13 48 1 M 13
571 TROY BARBA WATTIE INK 08:04:00 00:14:42 00:01:08 00:28:43 00:01:13 00:20:45 00:00:00 01:06:31 AGE GROUP 14 38 3 M 14
392 YUTA SANO SPORTS BASEMENT 08:00:00 00:10:38 00:00:58 00:32:40 00:00:49 00:21:36 00:00:00 01:06:41 AGE GROUP 15 26 5 M 15
396 ERIK SCHMIDT 08:12:00 00:12:43 00:01:25 00:29:57 00:00:56 00:21:47 00:00:00 01:06:48 AGE GROUP 16 52 2 M 16
137 WES FORNES SVTC 08:04:00 00:15:14 00:01:20 00:29:03 00:00:37 00:20:55 00:00:00 01:07:09 AGE GROUP 17 38 4 M 17
475 NICK WASHBURN SVTC 08:04:00 00:15:24 00:01:14 00:28:49 00:01:11 00:20:33 00:00:00 01:07:11 AGE GROUP 18 34 3 M 18
536 LUIGI PETRONE 08:04:00 00:12:45 00:02:09 00:29:16 00:01:33 00:21:42 00:00:00 01:07:25 AGE GROUP 19 32 4 M 19
553 KENZI WILSON ELITE MULTISPORT 08:00:00 00:12:30 00:00:34 00:32:27 00:00:42 00:21:15 00:00:00 01:07:28 AGE GROUP 20 15 1 F 1
434 CONNOR TABATABAI 08:00:00 00:13:24 00:00:59 00:32:25 00:00:41 00:20:06 00:00:00 01:07:35 AGE GROUP 21 17 2 M 20
25 BENJAMIN BEAUDRY 08:00:00 00:12:25 00:02:21 00:33:06 00:00:38 00:19:05 00:00:00 01:07:35 AGE GROUP 22 15 3 M 21
556 JASON GENTRY 08:08:00 00:15:05 00:00:54 00:27:57 00:01:17 00:22:56 00:00:00 01:08:09 AGE GROUP 23 44 3 M 22
48 PEER-TIMO BREMER PEER-TIMO BREMER 08:04:00 00:11:45 00:01:07 00:33:10 00:00:37 00:21:37 00:00:00 01:08:16 AGE GROUP 24 39 5 M 23
414 ROBERTO SOTELO 08:04:00 00:13:40 00:01:24 00:31:10 00:00:42 00:21:45 00:00:00 01:08:41 AGE GROUP 25 38 6 M 24
324 JAMES OSULLIVAN 08:04:00 00:15:02 00:00:37 00:34:11 00:00:41 00:18:13 00:00:00 01:08:44 AGE GROUP 26 30 5 M 25
461 ANDY VALLA 08:08:00 00:17:15 00:00:49 00:30:55 00:00:32 00:19:26 00:00:00 01:08:57 AGE GROUP 27 43 4 M 26
570 LAWRENCE LINDSEY 08:08:00 00:16:49 00:01:09 00:29:31 00:00:53 00:20:47 00:00:00 01:09:09 AGE GROUP 28 48 2 M 27
312 LUAN NGO ENDURANCE JUNKIES 08:08:00 00:16:24 00:01:06 00:30:37 00:00:45 00:21:28 00:00:00 01:10:20 AGE GROUP 29 40 5 M 28
504 TINA ZAMORA SVTC 08:08:00 00:16:51 00:00:53 00:29:51 00:00:59 00:22:24 00:00:00 01:10:58 AGE GROUP 30 40 1 F 2
169 TRENT GRAVES 08:04:00 00:13:08 00:00:52 00:31:49 00:01:23 00:23:51 00:00:00 01:11:03 AGE GROUP 31 39 7 M 29
453 LESLIE TOMAICH BICYCLES PLUS/ASHTON PRICE 08:08:00 00:13:50 00:01:29 00:32:12 00:00:54 00:22:47 00:00:00 01:11:12 AGE GROUP 32 43 2 F 3
544 TODD BENTLEY 08:04:00 00:15:22 00:00:59 00:31:16 00:01:05 00:22:55 00:00:00 01:11:37 AGE GROUP 33 36 8 M 30
192 TIMOTHY HESS FCA ENDURANCE 08:12:00 00:15:27 00:00:59 00:30:34 00:00:54 00:23:44 00:00:00 01:11:38 AGE GROUP 34 50 3 M 31
496 ALEXANDRA YAKOVLEVA 08:04:00 00:13:53 00:01:12 00:32:39 00:01:26 00:22:43 00:00:00 01:11:53 AGE GROUP 35 31 1 F 4
290 MANUEL MENDEZ CANO 08:04:00 00:13:27 00:01:04 00:32:26 00:01:14 00:23:46 00:00:00 01:11:57 AGE GROUP 36 33 6 M 32
226 SEAN KELLY EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:12:41 00:01:11 00:32:09 00:00:46 00:25:19 00:00:00 01:12:06 AGE GROUP 37 63 1 M 33
437 ANDREW TAMONEY 08:00:00 00:17:03 00:01:08 00:30:28 00:00:45 00:23:25 00:00:00 01:12:49 AGE GROUP 38 26 6 M 34
343 RYAN POPPLE 08:04:00 00:15:42 00:00:48 00:31:49 00:00:41 00:24:14 00:00:00 01:13:14 AGE GROUP 39 37 9 M 35
575 MICHAEL SANCHEZ TC3 08:08:00 00:15:10 00:01:10 00:31:30 00:00:45 00:24:44 00:00:00 01:13:19 AGE GROUP 40 45 3 M 36
413 ROBIN SOARES FCA ENDURANCE 08:08:00 00:15:45 00:01:19 00:33:15 00:00:58 00:22:04 00:00:00 01:13:21 AGE GROUP 41 40 3 F 5
320 SCOT OLIVIER 08:12:00 00:14:06 00:01:27 00:32:03 00:01:36 00:24:10 00:00:00 01:13:22 AGE GROUP 42 51 4 M 37
248 ROGER S RAHN 08:12:00 00:13:53 00:02:11 00:33:39 00:01:06 00:22:35 00:00:00 01:13:24 AGE GROUP 43 42 6 M 38
336 MATTHEW PERRY 08:00:00 00:13:46 00:01:10 00:31:13 00:00:57 00:26:20 00:00:00 01:13:26 AGE GROUP 44 19 1 M 39
84 CARLY CLUSSERATH 08:00:00 00:15:54 00:00:49 00:33:30 00:00:56 00:22:40 00:00:00 01:13:49 AGE GROUP 45 21 1 F 6
66 WILLIAM CERNY 08:12:00 00:12:55 00:01:57 00:34:21 00:00:54 00:23:43 00:00:00 01:13:50 AGE GROUP 46 66 1 M 40
212 KIRT IVERSON SVTC 08:08:00 00:15:01 00:01:29 00:33:45 00:01:06 00:22:38 00:00:00 01:13:59 AGE GROUP 47 44 7 M 41
321 DON OLLILA TRIFINITI 08:04:00 00:14:00 00:01:52 00:32:28 00:01:46 00:24:02 00:00:00 01:14:08 AGE GROUP 48 39 10 M 42
477 JACK WEIXEL FORWARD MOTION RACE CLUB 08:12:00 00:14:55 00:01:30 00:33:46 00:01:04 00:23:04 00:00:00 01:14:19 AGE GROUP 49 56 1 M 43
134 CORY FLOYD 08:04:00 00:16:40 00:02:10 00:32:00 00:00:46 00:23:14 00:00:00 01:14:50 AGE GROUP 50 30 7 M 44
521 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
345 STEPHEN QUINN 08:00:00 00:11:15 00:00:36 00:29:06 00:00:46 00:18:23 00:00:00.000 01:00:06 AGE GROUP 1 28 1 M 1
553 KENZI WILSON ELITE MULTISPORT 08:00:00 00:12:30 00:00:34 00:32:27 00:00:42 00:21:15 00:00:00.000 01:07:28 AGE GROUP 20 15 1 F 1
1 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
336 MATTHEW PERRY 08:00:00 00:13:46 00:01:10 00:31:13 00:00:57 00:26:20 00:00:00.000 01:13:26 AGE GROUP 44 19 1 M 39
554 ZACH WILSON ELITE MULTISPORT 08:00:00 00:10:46 00:00:54 00:32:31 00:00:40 00:19:10 00:00:00.000 01:04:01 AGE GROUP 7 13 1 M 7
434 CONNOR TABATABAI 08:00:00 00:13:24 00:00:59 00:32:25 00:00:41 00:20:06 00:00:00.000 01:07:35 AGE GROUP 21 17 2 M 20
25 BENJAMIN BEAUDRY 08:00:00 00:12:25 00:02:21 00:33:06 00:00:38 00:19:05 00:00:00.000 01:07:35 AGE GROUP 22 15 3 M 21
265 TYLER LU 08:00:00 00:19:18 00:01:41 00:35:01 00:00:54 00:19:34 00:00:00.000 01:16:28 AGE GROUP 59 18 4 M 51
553 KENZI WILSON ELITE MULTISPORT 08:00:00 00:12:30 00:00:34 00:32:27 00:00:42 00:21:15 00:00:00.000 01:07:28 AGE GROUP 20 15 1 F 1
281 ANNIKA MCBRIDE 08:00:00 00:13:34 00:02:06 00:38:00 00:00:59 00:22:10 00:00:00.000 01:16:49 AGE GROUP 62 15 2 F 10
238 ELIZABETH KRAVTCHENKO 08:00:00 00:13:19 00:01:22 00:40:26 00:01:24 00:24:37 00:00:00.000 01:21:08 AGE GROUP 102 12 3 F 20
494 HESPER WU 08:00:00 00:14:45 00:02:20 00:41:16 00:00:43 00:28:14 00:00:00.000 01:27:18 AGE GROUP 164 16 4 F 39
464 PRIYANKA VASHISHT GOEL 08:00:00 00:17:01 00:01:17 00:41:20 00:01:30 00:33:53 00:00:00.000 01:35:01 AGE GROUP 257 17 5 F 73
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
74 JOSHUA CHEN 08:00:00 00:13:10 00:01:49 00:34:21 00:02:02 00:26:01 00:00:00.000 01:17:23 AGE GROUP 68 22 2 M 58
187 JAMES HENDERSON HENSEL PHELPS 08:00:00 00:18:02 00:02:09 00:36:50 00:01:51 00:23:25 00:00:00.000 01:22:17 AGE GROUP 118 24 3 M 93
256 DANIEL LEWIS 08:00:00 00:21:24 00:02:30 00:39:29 00:00:59 00:22:58 00:00:00.000 01:27:20 AGE GROUP 166 22 4 M 127
357 BENNY REEVES 08:00:00 00:33:29 00:02:20 00:44:40 00:00:46 00:23:16 00:00:00.000 01:44:31 AGE GROUP 341 21 5 M 224
15 ALEJANDRO ARTEAGA 08:00:00 00:23:06 00:02:36 00:48:46 00:00:39 00:29:24 00:00:00.000 01:44:31 AGE GROUP 342 21 6 M 225
84 CARLY CLUSSERATH 08:00:00 00:15:54 00:00:49 00:33:30 00:00:56 00:22:40 00:00:00.000 01:13:49 AGE GROUP 45 21 1 F 6
545 ROSIE SMITH 08:00:00 00:18:05 00:01:25 00:35:30 00:00:37 00:20:25 00:00:00.000 01:16:02 AGE GROUP 56 23 2 F 7
366 MELISSA ROCQUE 08:00:00 00:13:33 00:03:13 00:37:30 00:01:27 00:23:26 00:00:00.000 01:19:09 AGE GROUP 87 24 3 F 16
174 LEAH GUNN 08:00:00 00:21:57 00:01:38 00:40:09 00:01:01 00:24:24 00:00:00.000 01:29:09 AGE GROUP 189 20 4 F 47
415 TATUM SOUZA 08:00:00 00:21:33 00:02:42 00:41:42 00:01:07 00:22:54 00:00:00.000 01:29:58 AGE GROUP 205 22 5 F 52
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
345 STEPHEN QUINN 08:00:00 00:11:15 00:00:36 00:29:06 00:00:46 00:18:23 00:00:00.000 01:00:06 AGE GROUP 1 28 1 M 1
567 BRICE WINKLER GGTC 08:00:00 00:12:39 00:00:54 00:29:16 00:00:42 00:17:54 00:00:00.000 01:01:25 AGE GROUP 2 26 2 M 2
300 AUSTIN MITCHELL 08:00:00 00:14:37 00:00:31 00:29:34 00:00:42 00:18:36 00:00:00.000 01:04:00 AGE GROUP 6 26 3 M 6
59 ROBERT CANNON 08:00:00 00:15:21 00:01:05 00:29:17 00:00:39 00:19:17 00:00:00.000 01:05:39 AGE GROUP 11 29 4 M 11
392 YUTA SANO SPORTS BASEMENT 08:00:00 00:10:38 00:00:58 00:32:40 00:00:49 00:21:36 00:00:00.000 01:06:41 AGE GROUP 15 26 5 M 15
88 ELIZABETH COMBS 08:00:00 00:15:22 00:01:50 00:36:58 00:01:16 00:26:17 00:00:00.000 01:21:43 AGE GROUP 109 29 1 F 23
178 RENEE HAASE 08:00:00 00:15:04 00:00:55 00:35:59 00:00:42 00:29:08 00:00:00.000 01:21:48 AGE GROUP 111 29 2 F 24
241 EMILY LAGNADO GOLDEN GATE TRIATHLON CLUB 08:00:00 00:17:15 00:02:45 00:38:24 00:01:05 00:23:58 00:00:00.000 01:23:27 AGE GROUP 131 26 3 F 28
235 DELINA KORBEL 08:00:00 00:21:24 00:01:38 00:36:07 00:00:54 00:24:32 00:00:00.000 01:24:35 AGE GROUP 140 27 4 F 32
450 LINDSEY THURMAN 08:00:00 00:17:12 00:02:17 00:36:39 00:02:05 00:27:23 00:00:00.000 01:25:36 AGE GROUP 149 26 5 F 35
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
247 TRAVIS LANTZ 08:04:00 00:11:13 00:00:52 00:28:58 00:00:39 00:21:44 00:00:00.000 01:03:26 AGE GROUP 5 33 1 M 5
244 BRYAN LAM PACWEST ATHLETICS 08:04:00 00:11:50 00:01:19 00:30:20 00:00:47 00:21:09 00:00:00.000 01:05:25 AGE GROUP 10 33 2 M 10
475 NICK WASHBURN SVTC 08:04:00 00:15:24 00:01:14 00:28:49 00:01:11 00:20:33 00:00:00.000 01:07:11 AGE GROUP 18 34 3 M 18
536 LUIGI PETRONE 08:04:00 00:12:45 00:02:09 00:29:16 00:01:33 00:21:42 00:00:00.000 01:07:25 AGE GROUP 19 32 4 M 19
324 JAMES OSULLIVAN 08:04:00 00:15:02 00:00:37 00:34:11 00:00:41 00:18:13 00:00:00.000 01:08:44 AGE GROUP 26 30 5 M 25
496 ALEXANDRA YAKOVLEVA 08:04:00 00:13:53 00:01:12 00:32:39 00:01:26 00:22:43 00:00:00.000 01:11:53 AGE GROUP 35 31 1 F 4
564 BLAIRE MORSE 08:04:00 00:14:51 00:01:57 00:36:50 00:00:44 00:24:23 00:00:00.000 01:18:45 AGE GROUP 82 33 2 F 15
27 ADRIENNE BELLIVEAU 08:04:00 00:13:47 00:01:30 00:34:06 00:01:45 00:28:05 00:00:00.000 01:19:13 AGE GROUP 89 30 3 F 17
186 ASHLEY HEHER 08:04:00 00:16:24 00:01:19 00:36:47 00:01:02 00:25:11 00:00:00.000 01:20:43 AGE GROUP 99 30 4 F 19
288 JENESSE MELLICAN 08:04:00 00:19:08 00:01:12 00:34:13 00:01:08 00:25:53 00:00:00.000 01:21:34 AGE GROUP 106 31 5 F 21
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
460 RICARDO URBINA 08:04:00 00:13:30 00:00:35 00:29:07 00:00:29 00:18:49 00:00:00.000 01:02:30 AGE GROUP 3 35 1 M 3
314 TREVOR NIBLOCK PACWEST ATHLETICS 08:04:00 00:12:09 00:01:10 00:29:10 00:00:33 00:19:52 00:00:00.000 01:02:54 AGE GROUP 4 35 2 M 4
571 TROY BARBA WATTIE INK 08:04:00 00:14:42 00:01:08 00:28:43 00:01:13 00:20:45 00:00:00.000 01:06:31 AGE GROUP 14 38 3 M 14
137 WES FORNES SVTC 08:04:00 00:15:14 00:01:20 00:29:03 00:00:37 00:20:55 00:00:00.000 01:07:09 AGE GROUP 17 38 4 M 17
48 PEER-TIMO BREMER PEER-TIMO BREMER 08:04:00 00:11:45 00:01:07 00:33:10 00:00:37 00:21:37 00:00:00.000 01:08:16 AGE GROUP 24 39 5 M 23
548 EILEER SWANSON 08:04:00 00:14:36 00:00:45 00:36:18 00:00:50 00:25:13 00:00:00.000 01:17:42 AGE GROUP 72 37 1 F 12
573 PEGGY GRILLO TRENTO 08:04:00 00:19:29 00:01:59 00:40:15 00:00:47 00:25:56 00:00:00.000 01:28:26 AGE GROUP 180 35 2 F 43
31 HEATHER BISBEE 08:04:00 00:20:35 00:03:25 00:35:42 00:01:54 00:27:52 00:00:00.000 01:29:28 AGE GROUP 197 38 3 F 51
130 CARLY FIGEL HENSEL PHELPS 08:04:00 00:24:04 00:02:18 00:01:08 00:39:52 00:26:16 00:00:00.000 01:33:38 AGE GROUP 241 35 4 F 67
184 JOLIE HAUCK 08:04:00 00:18:15 00:03:19 00:42:08 00:01:07 00:29:10 00:00:00.000 01:33:59 AGE GROUP 244 36 5 F 68
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
173 LEE GUINCHARD 08:08:00 00:12:45 00:00:46 00:29:23 00:00:43 00:20:58 00:00:00.000 01:04:35 AGE GROUP 8 44 1 M 8
539 JEFF TUDOR 08:08:00 00:13:54 00:01:36 00:29:28 00:00:41 00:20:17 00:00:00.000 01:05:56 AGE GROUP 12 43 2 M 12
556 JASON GENTRY 08:08:00 00:15:05 00:00:54 00:27:57 00:01:17 00:22:56 00:00:00.000 01:08:09 AGE GROUP 23 44 3 M 22
461 ANDY VALLA 08:08:00 00:17:15 00:00:49 00:30:55 00:00:32 00:19:26 00:00:00.000 01:08:57 AGE GROUP 27 43 4 M 26
312 LUAN NGO ENDURANCE JUNKIES 08:08:00 00:16:24 00:01:06 00:30:37 00:00:45 00:21:28 00:00:00.000 01:10:20 AGE GROUP 29 40 5 M 28
504 TINA ZAMORA SVTC 08:08:00 00:16:51 00:00:53 00:29:51 00:00:59 00:22:24 00:00:00.000 01:10:58 AGE GROUP 30 40 1 F 2
453 LESLIE TOMAICH BICYCLES PLUS/ASHTON PRICE 08:08:00 00:13:50 00:01:29 00:32:12 00:00:54 00:22:47 00:00:00.000 01:11:12 AGE GROUP 32 43 2 F 3
413 ROBIN SOARES FCA ENDURANCE 08:08:00 00:15:45 00:01:19 00:33:15 00:00:58 00:22:04 00:00:00.000 01:13:21 AGE GROUP 41 40 3 F 5
270 KRISTI MAHADOCON 08:08:00 00:16:40 00:00:53 00:32:41 00:00:46 00:27:44 00:00:00.000 01:18:44 AGE GROUP 81 44 4 F 14
534 ANNA GUNN 08:08:00 00:19:28 00:02:14 00:36:19 00:01:37 00:21:58 00:00:00.000 01:21:36 AGE GROUP 107 44 5 F 22
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
551 JON BALLACK AFFINITY MULTISPORT 08:08:00 00:10:49 00:00:48 00:30:09 00:00:45 00:23:47 00:00:00.000 01:06:18 AGE GROUP 13 48 1 M 13
570 LAWRENCE LINDSEY 08:08:00 00:16:49 00:01:09 00:29:31 00:00:53 00:20:47 00:00:00.000 01:09:09 AGE GROUP 28 48 2 M 27
575 MICHAEL SANCHEZ TC3 08:08:00 00:15:10 00:01:10 00:31:30 00:00:45 00:24:44 00:00:00.000 01:13:19 AGE GROUP 40 45 3 M 36
549 REID SWANSON 08:08:00 00:16:28 00:00:52 00:32:51 00:00:47 00:25:07 00:00:00.000 01:16:05 AGE GROUP 57 46 4 M 50
151 PAUL GARNER 08:08:00 00:19:55 00:01:28 00:32:10 00:00:53 00:23:29 00:00:00.000 01:17:55 AGE GROUP 74 48 5 M 61
182 MARGUERITE HARRIS MC2: POWER OF TWO 08:08:00 00:14:25 00:01:27 00:33:37 00:00:51 00:25:57 00:00:00.000 01:16:17 AGE GROUP 58 46 1 F 8
72 ELLEN CHARNLEY 08:08:00 00:15:32 00:02:08 00:34:03 00:01:00 00:23:51 00:00:00.000 01:16:34 AGE GROUP 60 45 2 F 9
190 CHRISTINA HEPPER 08:08:00 00:16:23 00:01:22 00:33:56 00:01:05 00:24:56 00:00:00.000 01:17:42 AGE GROUP 71 46 3 F 11
416 SARAH SQUIERS 08:08:00 00:16:51 00:01:09 00:33:09 00:01:05 00:25:37 00:00:00.000 01:17:51 AGE GROUP 73 47 4 F 13
275 CHRIS MANTUA FORWARD MOTION RACE CLUB 08:08:00 00:16:21 00:01:00 00:35:35 00:00:46 00:26:43 00:00:00.000 01:20:25 AGE GROUP 98 45 5 F 18
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
426 DERRILL STEPP SVTC 08:12:00 00:14:14 00:01:02 00:28:28 00:00:46 00:20:53 00:00:00.000 01:05:23 AGE GROUP 9 52 1 M 9
396 ERIK SCHMIDT 08:12:00 00:12:43 00:01:25 00:29:57 00:00:56 00:21:47 00:00:00.000 01:06:48 AGE GROUP 16 52 2 M 16
192 TIMOTHY HESS FCA ENDURANCE 08:12:00 00:15:27 00:00:59 00:30:34 00:00:54 00:23:44 00:00:00.000 01:11:38 AGE GROUP 34 50 3 M 31
320 SCOT OLIVIER 08:12:00 00:14:06 00:01:27 00:32:03 00:01:36 00:24:10 00:00:00.000 01:13:22 AGE GROUP 42 51 4 M 37
83 ROBERT CLARK 08:12:00 00:15:17 00:01:40 00:33:51 00:01:20 00:23:10 00:00:00.000 01:15:18 AGE GROUP 52 51 5 M 46
225 JANET KELCH 08:12:00 00:17:53 00:01:57 00:40:00 00:01:51 00:23:18 00:00:00.000 01:24:59 AGE GROUP 142 50 1 F 33
105 SUSAN DIGIROLAMO 08:12:00 00:16:11 00:01:33 00:36:21 00:01:23 00:32:46 00:00:00.000 01:28:14 AGE GROUP 177 54 2 F 42
529 KATHY DILLINGHAM FORWARD MOTION RACE CLUB 08:12:00 00:18:57 00:01:26 00:37:41 00:01:30 00:30:37 00:00:00.000 01:30:11 AGE GROUP 209 50 3 F 54
114 MADDI DREIER 08:12:00 00:19:16 00:02:16 00:38:51 00:01:04 00:32:52 00:00:00.000 01:34:19 AGE GROUP 249 50 4 F 71
349 JOYCE RAIDLE 08:12:00 00:23:38 00:02:05 00:39:30 00:01:56 00:28:49 00:00:00.000 01:35:58 AGE GROUP 266 53 5 F 76
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
477 JACK WEIXEL FORWARD MOTION RACE CLUB 08:12:00 00:14:55 00:01:30 00:33:46 00:01:04 00:23:04 00:00:00.000 01:14:19 AGE GROUP 49 56 1 M 43
411 DAVID SLOTHOWER 08:12:00 00:15:08 00:01:44 00:31:57 00:01:15 00:25:39 00:00:00.000 01:15:43 AGE GROUP 55 57 2 M 49
283 HOWARD MCCLARY 08:12:00 00:14:33 00:02:00 00:33:33 00:01:28 00:25:12 00:00:00.000 01:16:46 AGE GROUP 61 56 3 M 52
135 CLYDE FLOYD FCA ENDURANCE 08:12:00 00:19:05 00:01:57 00:30:57 00:00:48 00:26:11 00:00:00.000 01:18:58 AGE GROUP 84 55 4 M 69
302 JOHN MULLER 08:12:00 00:16:38 00:01:09 00:33:40 00:01:05 00:26:31 00:00:00.000 01:19:03 AGE GROUP 86 58 5 M 71
93 SHEILA COTTER FORWARD MOTION RACE CLUB 08:12:00 00:18:55 00:01:35 00:34:58 00:01:06 00:27:00 00:00:00.000 01:23:34 AGE GROUP 132 57 1 F 29
109 LOREE DONALDSON 08:12:00 00:18:30 00:02:54 00:39:55 00:02:12 00:31:57 00:00:00.000 01:35:28 AGE GROUP 262 57 2 F 75
443 CATHY TELLA YTRICLUB 08:12:00 00:23:54 00:03:40 00:40:40 00:03:00 00:31:25 00:00:00.000 01:42:39 AGE GROUP 322 55 3 F 109
206 MARIE HUGHES EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:21:18 00:01:33 00:43:14 00:01:36 00:35:57 00:00:00.000 01:43:38 AGE GROUP 329 57 4 F 112
441 SUE TAYLOR EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:21:13 00:03:16 00:47:15 00:01:31 00:37:25 00:00:00.000 01:50:40 AGE GROUP 380 57 5 F 140
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
226 SEAN KELLY EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:12:41 00:01:11 00:32:09 00:00:46 00:25:19 00:00:00.000 01:12:06 AGE GROUP 37 63 1 M 33
552 TOM CAMPBELL 08:12:00 00:14:26 00:03:51 00:33:58 00:01:38 00:26:25 00:00:00.000 01:20:18 AGE GROUP 96 64 2 M 79
299 MARCUS MITCHELL 08:12:00 00:14:36 00:01:42 00:36:35 00:00:43 00:28:02 00:00:00.000 01:21:38 AGE GROUP 108 62 3 M 86
353 MICHAEL RATH 08:12:00 00:18:15 00:03:13 00:36:58 00:02:42 00:25:17 00:00:00.000 01:26:25 AGE GROUP 156 63 4 M 118
296 RONALD MISSIRIAN 08:12:00 00:19:50 00:02:01 00:34:59 00:01:13 00:28:42 00:00:00.000 01:26:45 AGE GROUP 159 63 5 M 121
298 SUZAN MITCHELL 08:12:00 00:18:33 00:01:38 00:37:36 00:01:18 00:30:02 00:00:00.000 01:29:07 AGE GROUP 188 60 1 F 46
528 BETSY BARSAMIAN-TEMAN FORWARD MOTION RACE CLUB 08:12:00 00:22:12 00:02:23 00:41:15 00:01:50 00:34:40 00:00:00.000 01:42:20 AGE GROUP 320 63 2 F 107
52 CHRISTINA BROWNSON EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:20:54 00:04:37 00:42:45 00:02:07 00:34:46 00:00:00.000 01:45:09 AGE GROUP 346 64 3 F 119
412 CYNTHIA SMITH 08:12:00 00:21:57 00:02:59 00:40:14 00:02:52 00:38:27 00:00:00.000 01:46:29 AGE GROUP 358 61 4 F 128
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
66 WILLIAM CERNY 08:12:00 00:12:55 00:01:57 00:34:21 00:00:54 00:23:43 00:00:00.000 01:13:50 AGE GROUP 46 66 1 M 40
115 FRANK DROBOT EL CAMINO YMCA 08:12:00 00:18:34 00:02:01 00:33:30 00:00:59 00:25:19 00:00:00.000 01:20:23 AGE GROUP 97 65 2 M 80
303 JOHN MUNSEY 08:12:00 00:17:16 00:01:24 00:38:39 00:01:54 00:30:42 00:00:00.000 01:29:55 AGE GROUP 204 66 3 M 153
227 TIMOTHY KEMP 08:12:00 00:16:55 00:04:28 00:33:48 00:03:28 00:35:02 00:00:00.000 01:33:41 AGE GROUP 243 65 4 M 176
60 TED CARTER 08:12:00 00:23:49 00:01:58 00:38:38 00:01:55 00:29:29 00:00:00.000 01:35:49 AGE GROUP 264 66 5 M 189
42 SUSAN BOULWARE ONE10 08:12:00 00:18:54 00:03:30 00:42:57 00:02:17 00:38:11 00:00:00.000 01:45:49 AGE GROUP 350 65 1 F 122
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
317 PENNY NOBLE 08:12:00 00:23:11 00:04:31 00:43:05 00:03:20 00:44:08 00:00:00.000 01:58:15 AGE GROUP 404 72 1 F 155
75 - 98
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
508 BILL ZIERING 08:12:00 00:31:42 00:04:59 00:43:46 00:02:42 00:46:01 00:00:00.000 02:09:10 AGE GROUP 427 84 1 M 256
99 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
583
Last Updated:
6/29/2014 5:25:15 PM
Results are preliminary for 5 days.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

AGE GROUP - 442


Male
Total Finishers Avg Pace
260 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
182 00:00

CLYDESDALE - 15


Male
Total Finishers Avg Pace
15 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

ATHENA - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

AQUABIKE - 12


Male
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction