Race Results for…
California Sprint Triathlon

June 28, 2015 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
416
Last Updated:
6/30/2015 10:14:06 AM
Results are preliminary for 5 days.
Stats

Leaderboards

SPRINT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 847 RICARDO URBINA 00:54:54 REDWOOD CITY 36
2 788 DANIEL RALEIGH 00:54:59 SAN FRANCISCO 30
3 626 BRYAN DUNKER 00:55:28 MOUNTAIN VIEW 36
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 644 ILLI GARDNER 00:59:12 PALO ALTO 16
2 918 SOLETTE WESTERBERG 01:01:34 SUNNYVALE 38
3 658 DAISY GUINCHARD 01:02:33 LIVERMORE 14

SPRINT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 921 TIM ELWELL 01:09:08 DANVILLE 46
2 913 STEPHEN WEBBER 01:14:49 FRESNO 48
3 906 DONALD LEWIS 01:16:55 ALAMO 49

SPRINT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 665 AMY HARLEY 01:20:16 MOUNTAIN VIEW 42
2 688 KIMBERLY KAISER PIERPONT 01:24:28 LIVERMORE 44
3 692 REBECCA KELLER 01:35:13 MODESTO 48

SPRINT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 600 BRIAN CLAES 00:48:49 SAN JOSE 65
2 746 RONALD MISSIRIAN 00:50:35 MOUNTAIN VIEW 64
3 874 KEVIN YAMAGUCHI 00:56:29 CAMPBELL 35
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 728 MARY MARQUEZ 00:47:10 SAN JOSE 54
2 607 SARA CUTRIGNELLI 00:47:49 SAN MARTIN 41
3 837 LESLEY TELFORD 00:52:17 SUNNYVALE 27

SPRINT-CHALLENGED

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 889 ERIC ZENTNER 01:35:31 LIVERMORE 50
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 695 KERRY KINGDON 02:38:20 SAN LORENZO 34
Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 895 TYRANNOSAURUS RAX 01:39:28 SONOMA
2 891 MACARENA 02:38:11 ALBAMY

SPRINT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 964 WOLFPAK RELAY 01:02:12 MORGAN HILL
2 896 WOLFPAK RACING 01:06:24 MORGAN HILL
3 948 WOLFPAK GIRLS 01:07:35 MORGAN HILL

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
375 entrants …
SPRINT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
847 RICARDO URBINA 07:33:00 00:13:31 00:00:45 00:21:24 00:00:27 00:18:46 00:00:00 00:54:54 SPRINT-AGE GROUP 1 36 1 M 1
788 DANIEL RALEIGH 07:33:00 00:14:23 00:00:54 00:21:51 00:00:37 00:17:12 00:00:00 00:54:59 SPRINT-AGE GROUP 2 30 1 M 2
626 BRYAN DUNKER 07:33:00 00:12:51 00:00:38 00:21:56 00:00:50 00:19:12 00:00:00 00:55:28 SPRINT-AGE GROUP 3 36 2 M 3
823 STEVE SLOAN 07:30:00 00:14:25 00:00:43 00:21:40 00:00:43 00:18:11 00:00:00 00:55:45 SPRINT-AGE GROUP 4 18 1 M 4
570 BENJAMIN BEAUDRY 07:30:00 00:12:01 00:01:59 00:24:02 00:00:21 00:17:26 00:00:00 00:55:51 SPRINT-AGE GROUP 5 16 2 M 5
909 JEREMY POND 07:30:00 00:14:00 00:01:51 00:21:48 00:00:39 00:18:04 00:00:00 00:56:24 SPRINT-AGE GROUP 6 16 3 M 6
830 DERRILL STEPP 07:39:00 00:14:25 00:00:55 00:20:56 00:00:43 00:20:24 00:00:00 00:57:26 SPRINT-AGE GROUP 7 53 1 M 7
737 TWAIN MEIN 07:36:00 00:13:40 00:01:22 00:21:08 00:01:00 00:20:27 00:00:00 00:57:39 SPRINT-AGE GROUP 8 49 1 M 8
735 KEN MEAGOR 07:36:00 00:13:01 00:01:04 00:22:23 00:00:41 00:20:38 00:00:00 00:57:48 SPRINT-AGE GROUP 9 45 2 M 9
843 JEFF TUDOR SLS3 07:36:00 00:14:03 00:00:52 00:23:37 00:00:37 00:19:43 00:00:00 00:58:54 SPRINT-AGE GROUP 10 44 1 M 10
798 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 07:39:00 00:12:34 00:00:43 00:22:31 00:00:43 00:22:24 00:00:00 00:58:58 SPRINT-AGE GROUP 11 50 2 M 11
869 ANDREW WOOD 07:30:00 00:15:01 00:00:59 00:22:55 00:00:38 00:19:33 00:00:00 00:59:09 SPRINT-AGE GROUP 12 17 4 M 12
644 ILLI GARDNER 07:30:00 00:12:13 00:01:06 00:24:04 00:00:40 00:21:07 00:00:00 00:59:12 SPRINT-AGE GROUP 13 16 1 F 1
851 KONNOR VAN WORTH WETRI TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:13:19 00:01:02 00:24:22 00:00:41 00:20:06 00:00:00 00:59:32 SPRINT-AGE GROUP 14 16 5 M 13
706 JEFF LAM GOLDEN GATE TRIATHLON CLUB 07:33:00 00:16:20 00:01:19 00:21:58 00:00:39 00:19:44 00:00:00 01:00:02 SPRINT-AGE GROUP 15 37 3 M 14
612 DOMINIC DE MARTINI 07:30:00 00:12:38 00:01:02 00:22:39 00:00:37 00:23:06 00:00:00 01:00:04 SPRINT-AGE GROUP 16 25 1 M 15
625 KELLEN DUKE 07:30:00 00:14:43 00:01:13 00:23:02 00:00:42 00:20:46 00:00:00 01:00:29 SPRINT-AGE GROUP 17 29 2 M 16
574 DUSTIN BENTON WOLFPAK 07:30:00 00:14:15 00:00:46 00:23:54 00:00:38 00:21:24 00:00:00 01:00:58 SPRINT-AGE GROUP 18 21 1 M 17
711 DAVE LEROY SVTC 07:39:00 00:14:22 00:00:47 00:22:58 00:01:02 00:21:58 00:00:00 01:01:09 SPRINT-AGE GROUP 19 52 3 M 18
918 SOLETTE WESTERBERG SVTC 07:33:00 00:13:33 00:01:02 00:23:59 00:00:47 00:22:10 00:00:00 01:01:34 SPRINT-AGE GROUP 20 38 1 F 2
898 TROY BARBA TRIBE TRIATHLON 07:33:00 00:15:45 00:02:13 00:21:09 00:01:21 00:21:08 00:00:00 01:01:37 SPRINT-AGE GROUP 21 39 4 M 19
774 MATTHEW PERRY UC SANTA BARBARA TRIATHLON CLUB 07:30:00 00:13:08 00:01:00 00:22:03 00:01:00 00:24:34 00:00:00 01:01:48 SPRINT-AGE GROUP 22 20 2 M 20
764 ED OWEN 07:36:00 00:12:48 00:00:48 00:23:47 00:00:41 00:23:54 00:00:00 01:02:00 SPRINT-AGE GROUP 23 44 2 M 21
658 DAISY GUINCHARD 07:30:00 00:12:42 00:00:59 00:25:52 00:00:50 00:22:07 00:00:00 01:02:33 SPRINT-AGE GROUP 24 14 2 F 3
955 RANDY BATTERSON SVTC 07:39:00 00:14:34 00:01:12 00:22:38 00:00:58 00:23:14 00:00:00 01:02:39 SPRINT-AGE GROUP 25 53 4 M 22
880 RON MICHAEL YU WETRI TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:13:05 00:01:11 00:27:11 00:00:58 00:20:25 00:00:00 01:02:52 SPRINT-AGE GROUP 26 15 6 M 23
560 EMILY AMENT-URDANETA TC3 07:33:00 00:15:21 00:01:01 00:24:29 00:00:39 00:21:40 00:00:00 01:03:12 SPRINT-AGE GROUP 27 34 1 F 4
582 KELVIN BRILLANTE BANGARANG RUNNERS 07:30:00 00:18:19 00:01:02 00:22:30 00:01:06 00:20:16 00:00:00 01:03:15 SPRINT-AGE GROUP 28 26 3 M 24
961 ANNEMARIE AURE PACWEST ATHLETICS 07:33:00 00:15:46 00:01:21 00:23:13 00:01:09 00:21:52 00:00:00 01:03:23 SPRINT-AGE GROUP 29 31 2 F 5
780 RYAN POPPLE 07:33:00 00:16:20 00:01:05 00:23:53 00:00:43 00:21:39 00:00:00 01:03:42 SPRINT-AGE GROUP 30 38 5 M 25
729 SETH MARRS 07:36:00 00:16:09 00:01:21 00:23:10 00:01:10 00:22:09 00:00:00 01:04:01 SPRINT-AGE GROUP 31 40 3 M 26
775 EDWARD PETERSON 07:30:00 00:12:49 00:01:15 00:25:55 00:01:10 00:23:07 00:00:00 01:04:17 SPRINT-AGE GROUP 32 18 7 M 27
651 KAYLAH GRANT WOLFPAK 07:30:00 00:14:37 00:00:42 00:26:43 00:00:35 00:21:44 00:00:00 01:04:23 SPRINT-AGE GROUP 33 16 3 F 6
827 ROBERTO SOTELO 07:33:00 00:15:02 00:01:49 00:24:01 00:00:57 00:22:53 00:00:00 01:04:44 SPRINT-AGE GROUP 34 39 6 M 28
946 PETER PIRNEJAD 07:36:00 00:15:54 00:01:59 00:22:21 00:01:07 00:23:20 00:00:00 01:04:44 SPRINT-AGE GROUP 35 45 3 M 29
949 ROBERT KEYES 07:36:00 00:15:59 00:02:23 00:23:46 00:01:01 00:22:53 00:00:00 01:06:04 SPRINT-AGE GROUP 36 41 4 M 30
960 MICHELLE LARSON OLOLYMPIC CLUB 07:36:00 00:15:13 00:02:09 00:25:27 00:01:45 00:21:32 00:00:00 01:06:09 SPRINT-AGE GROUP 37 41 1 F 7
669 TIMOTHY HESS FCA ENDURANCE 07:39:00 00:16:30 00:01:47 00:22:24 00:01:45 00:23:56 00:00:00 01:06:24 SPRINT-AGE GROUP 38 51 5 M 31
683 SCOTT JOHNSTON ROCKLING ENDURANCE SPORTS 07:36:00 00:15:50 00:02:07 00:24:24 00:01:02 00:23:12 00:00:00 01:06:36 SPRINT-AGE GROUP 39 44 5 M 32
850 GINA VAN MEURS 07:30:00 00:16:24 00:01:25 00:24:34 00:01:01 00:23:16 00:00:00 01:06:41 SPRINT-AGE GROUP 40 28 1 F 8
726 JORDAN MARCUS 07:30:00 00:18:33 00:01:45 00:26:53 00:00:36 00:19:29 00:00:00 01:07:18 SPRINT-AGE GROUP 41 17 8 M 33
717 JEROME LOCSIN 07:36:00 00:15:16 00:02:43 00:26:13 00:00:50 00:22:20 00:00:00 01:07:24 SPRINT-AGE GROUP 42 49 4 M 34
854 JON WAIDE 07:36:00 00:16:01 00:01:56 00:24:25 00:00:54 00:24:07 00:00:00 01:07:26 SPRINT-AGE GROUP 43 47 5 M 35
963 MATTHEW APPLEBY 07:30:00 00:15:22 00:01:38 00:26:35 00:01:10 00:22:47 00:00:00 01:07:33 SPRINT-AGE GROUP 44 22 3 M 36
576 CHRISTINA BLAISDELL 07:33:00 00:18:44 00:01:12 00:24:03 00:00:43 00:22:49 00:00:00 01:07:34 SPRINT-AGE GROUP 45 33 3 F 9
722 JARVIS MAK 07:36:00 00:16:42 00:02:03 00:26:06 00:01:09 00:22:03 00:00:00 01:08:05 SPRINT-AGE GROUP 46 40 6 M 37
922 BLAIRE MORSE 07:33:00 00:14:28 00:01:37 00:28:20 00:00:28 00:23:40 00:00:00 01:08:34 SPRINT-AGE GROUP 47 35 2 F 10
945 MARLENE SUMMERS 07:33:00 00:14:50 00:00:54 00:24:49 00:00:55 00:27:12 00:00:00 01:08:42 SPRINT-AGE GROUP 48 37 3 F 11
939 CLAUDIUS SHROPSHISE 07:30:00 00:17:50 00:02:46 00:25:23 00:01:01 00:21:43 00:00:00 01:08:46 SPRINT-AGE GROUP 49 24 4 M 38
956 JEFFREY CYMGRYS 07:33:00 00:16:10 00:01:27 00:26:26 00:01:01 00:23:47 00:00:00 01:08:52 SPRINT-AGE GROUP 50 35 7 M 39
375 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
847 RICARDO URBINA 07:33:00 00:13:31 00:00:45 00:21:24 00:00:27 00:18:46 00:00:00 00:54:54 SPRINT-AGE GROUP 1 36 1 M 1
644 ILLI GARDNER 07:30:00 00:12:13 00:01:06 00:24:04 00:00:40 00:21:07 00:00:00 00:59:12 SPRINT-AGE GROUP 13 16 1 F 1
1 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
823 STEVE SLOAN 07:30:00 00:14:25 00:00:43 00:21:40 00:00:43 00:18:11 00:00:00 00:55:45 SPRINT-AGE GROUP 4 18 1 M 4
570 BENJAMIN BEAUDRY 07:30:00 00:12:01 00:01:59 00:24:02 00:00:21 00:17:26 00:00:00 00:55:51 SPRINT-AGE GROUP 5 16 2 M 5
909 JEREMY POND 07:30:00 00:14:00 00:01:51 00:21:48 00:00:39 00:18:04 00:00:00 00:56:24 SPRINT-AGE GROUP 6 16 3 M 6
869 ANDREW WOOD 07:30:00 00:15:01 00:00:59 00:22:55 00:00:38 00:19:33 00:00:00 00:59:09 SPRINT-AGE GROUP 12 17 4 M 12
851 KONNOR VAN WORTH WETRI TRIATHLON TEAM 07:30:00 00:13:19 00:01:02 00:24:22 00:00:41 00:20:06 00:00:00 00:59:32 SPRINT-AGE GROUP 14 16 5 M 13
644 ILLI GARDNER 07:30:00 00:12:13 00:01:06 00:24:04 00:00:40 00:21:07 00:00:00 00:59:12 SPRINT-AGE GROUP 13 16 1 F 1
658 DAISY GUINCHARD 07:30:00 00:12:42 00:00:59 00:25:52 00:00:50 00:22:07 00:00:00 01:02:33 SPRINT-AGE GROUP 24 14 2 F 3
651 KAYLAH GRANT WOLFPAK 07:30:00 00:14:37 00:00:42 00:26:43 00:00:35 00:21:44 00:00:00 01:04:23 SPRINT-AGE GROUP 33 16 3 F 6
715 SYDNEY LEWIS 07:30:00 00:17:24 00:01:11 00:26:37 00:00:35 00:26:53 00:00:00 01:12:43 SPRINT-AGE GROUP 83 14 4 F 19
815 SARAH SHAFFER 07:30:00 00:14:59 00:01:20 00:29:12 00:00:58 00:28:01 00:00:00 01:14:33 SPRINT-AGE GROUP 96 17 5 F 25
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
574 DUSTIN BENTON WOLFPAK 07:30:00 00:14:15 00:00:46 00:23:54 00:00:38 00:21:24 00:00:00 01:00:58 SPRINT-AGE GROUP 18 21 1 M 17
774 MATTHEW PERRY UC SANTA BARBARA TRIATHLON CLUB 07:30:00 00:13:08 00:01:00 00:22:03 00:01:00 00:24:34 00:00:00 01:01:48 SPRINT-AGE GROUP 22 20 2 M 20
963 MATTHEW APPLEBY 07:30:00 00:15:22 00:01:38 00:26:35 00:01:10 00:22:47 00:00:00 01:07:33 SPRINT-AGE GROUP 44 22 3 M 36
939 CLAUDIUS SHROPSHISE 07:30:00 00:17:50 00:02:46 00:25:23 00:01:01 00:21:43 00:00:00 01:08:46 SPRINT-AGE GROUP 49 24 4 M 38
562 ALEJANDRO ARTEAGA 07:30:00 00:19:01 00:02:27 00:28:29 00:01:50 00:23:28 00:00:00 01:15:17 SPRINT-AGE GROUP 102 22 5 M 76
809 COURTNEY SCHWIESOW 07:30:00 00:12:16 00:02:48 00:30:04 00:01:14 00:24:19 00:00:00 01:10:44 SPRINT-AGE GROUP 66 21 1 F 15
917 MELISSA WILDER 07:30:00 00:14:56 00:01:49 00:28:49 00:01:14 00:28:27 00:00:00 01:15:17 SPRINT-AGE GROUP 101 24 2 F 26
776 MICHELLE PHAM 07:30:00 00:16:08 00:02:23 00:30:43 00:01:12 00:26:31 00:00:00 01:16:57 SPRINT-AGE GROUP 116 24 3 F 32
794 NICOLE REYES 07:30:00 00:14:38 00:03:15 00:31:41 00:01:51 00:28:23 00:00:00 01:19:50 SPRINT-AGE GROUP 146 23 4 F 46
865 COURTNEY WINTERBAUER 07:30:00 00:21:47 00:01:17 00:29:45 00:01:06 00:30:46 00:00:00 01:24:43 SPRINT-AGE GROUP 188 22 5 F 61
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
612 DOMINIC DE MARTINI 07:30:00 00:12:38 00:01:02 00:22:39 00:00:37 00:23:06 00:00:00 01:00:04 SPRINT-AGE GROUP 16 25 1 M 15
625 KELLEN DUKE 07:30:00 00:14:43 00:01:13 00:23:02 00:00:42 00:20:46 00:00:00 01:00:29 SPRINT-AGE GROUP 17 29 2 M 16
582 KELVIN BRILLANTE BANGARANG RUNNERS 07:30:00 00:18:19 00:01:02 00:22:30 00:01:06 00:20:16 00:00:00 01:03:15 SPRINT-AGE GROUP 28 26 3 M 24
782 HENRY POTTER 07:30:00 00:21:02 00:02:14 00:24:27 00:01:17 00:21:13 00:00:00 01:10:15 SPRINT-AGE GROUP 62 25 4 M 48
704 PRINCETON KWONG 07:30:00 00:14:24 00:01:38 00:25:53 00:01:14 00:27:34 00:00:00 01:10:46 SPRINT-AGE GROUP 67 26 5 M 52
850 GINA VAN MEURS 07:30:00 00:16:24 00:01:25 00:24:34 00:01:01 00:23:16 00:00:00 01:06:41 SPRINT-AGE GROUP 40 28 1 F 8
751 FIONA MORIARTY TRIFORCE 07:30:00 00:18:53 00:01:46 00:26:35 00:00:53 00:20:47 00:00:00 01:08:56 SPRINT-AGE GROUP 52 27 2 F 12
757 EMILY NELSON 07:30:00 00:18:30 00:02:41 00:27:51 00:01:51 00:27:46 00:00:00 01:18:41 SPRINT-AGE GROUP 130 27 3 F 38
758 NINA NESMITH 07:30:00 00:18:12 00:02:40 00:28:04 00:01:08 00:31:41 00:00:00 01:21:46 SPRINT-AGE GROUP 165 26 4 F 51
713 KRISTINA LEVESQUE 07:30:00 00:14:37 00:04:09 00:34:52 00:01:37 00:27:49 00:00:00 01:23:06 SPRINT-AGE GROUP 179 27 5 F 57
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
788 DANIEL RALEIGH 07:33:00 00:14:23 00:00:54 00:21:51 00:00:37 00:17:12 00:00:00 00:54:59 SPRINT-AGE GROUP 2 30 1 M 2
848 KEDRIC VAN DE CARR 07:33:00 00:17:22 00:02:37 00:28:09 00:00:38 00:21:28 00:00:00 01:10:16 SPRINT-AGE GROUP 63 33 2 M 49
943 ADAM BROWNE 07:33:00 00:18:32 00:02:19 00:24:46 00:01:28 00:24:21 00:00:00 01:11:28 SPRINT-AGE GROUP 76 30 3 M 58
621 GEOFFREY DOMORACKI 07:33:00 00:21:47 00:01:36 00:26:26 00:01:22 00:24:54 00:00:00 01:16:06 SPRINT-AGE GROUP 109 31 4 M 81
642 PAUL GADOW 07:33:00 00:20:32 00:02:01 00:26:56 00:00:39 00:26:07 00:00:00 01:16:17 SPRINT-AGE GROUP 112 34 5 M 82
560 EMILY AMENT-URDANETA TC3 07:33:00 00:15:21 00:01:01 00:24:29 00:00:39 00:21:40 00:00:00 01:03:12 SPRINT-AGE GROUP 27 34 1 F 4
961 ANNEMARIE AURE PACWEST ATHLETICS 07:33:00 00:15:46 00:01:21 00:23:13 00:01:09 00:21:52 00:00:00 01:03:23 SPRINT-AGE GROUP 29 31 2 F 5
576 CHRISTINA BLAISDELL 07:33:00 00:18:44 00:01:12 00:24:03 00:00:43 00:22:49 00:00:00 01:07:34 SPRINT-AGE GROUP 45 33 3 F 9
860 RACHEL WELLS EL CAMINO YMCA 07:33:00 00:18:15 00:01:55 00:25:15 00:01:08 00:26:37 00:00:00 01:13:12 SPRINT-AGE GROUP 85 31 4 F 21
661 RENEE HAASE GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:33:00 00:15:04 00:01:02 00:27:42 00:00:37 00:29:00 00:00:00 01:13:26 SPRINT-AGE GROUP 90 30 5 F 23
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
847 RICARDO URBINA 07:33:00 00:13:31 00:00:45 00:21:24 00:00:27 00:18:46 00:00:00 00:54:54 SPRINT-AGE GROUP 1 36 1 M 1
626 BRYAN DUNKER 07:33:00 00:12:51 00:00:38 00:21:56 00:00:50 00:19:12 00:00:00 00:55:28 SPRINT-AGE GROUP 3 36 2 M 3
706 JEFF LAM GOLDEN GATE TRIATHLON CLUB 07:33:00 00:16:20 00:01:19 00:21:58 00:00:39 00:19:44 00:00:00 01:00:02 SPRINT-AGE GROUP 15 37 3 M 14
898 TROY BARBA TRIBE TRIATHLON 07:33:00 00:15:45 00:02:13 00:21:09 00:01:21 00:21:08 00:00:00 01:01:37 SPRINT-AGE GROUP 21 39 4 M 19
780 RYAN POPPLE 07:33:00 00:16:20 00:01:05 00:23:53 00:00:43 00:21:39 00:00:00 01:03:42 SPRINT-AGE GROUP 30 38 5 M 25
918 SOLETTE WESTERBERG SVTC 07:33:00 00:13:33 00:01:02 00:23:59 00:00:47 00:22:10 00:00:00 01:01:34 SPRINT-AGE GROUP 20 38 1 F 2
922 BLAIRE MORSE 07:33:00 00:14:28 00:01:37 00:28:20 00:00:28 00:23:40 00:00:00 01:08:34 SPRINT-AGE GROUP 47 35 2 F 10
945 MARLENE SUMMERS 07:33:00 00:14:50 00:00:54 00:24:49 00:00:55 00:27:12 00:00:00 01:08:42 SPRINT-AGE GROUP 48 37 3 F 11
826 COURTNEY SNELL TC3 07:33:00 00:16:31 00:01:17 00:25:06 00:00:58 00:26:52 00:00:00 01:10:46 SPRINT-AGE GROUP 68 35 4 F 16
932 MELANIE REEVES-WICKLOW 07:33:00 00:16:51 00:01:58 00:28:31 00:01:21 00:27:17 00:00:00 01:16:00 SPRINT-AGE GROUP 108 38 5 F 28
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
843 JEFF TUDOR SLS3 07:36:00 00:14:03 00:00:52 00:23:37 00:00:37 00:19:43 00:00:00 00:58:54 SPRINT-AGE GROUP 10 44 1 M 10
764 ED OWEN 07:36:00 00:12:48 00:00:48 00:23:47 00:00:41 00:23:54 00:00:00 01:02:00 SPRINT-AGE GROUP 23 44 2 M 21
729 SETH MARRS 07:36:00 00:16:09 00:01:21 00:23:10 00:01:10 00:22:09 00:00:00 01:04:01 SPRINT-AGE GROUP 31 40 3 M 26
949 ROBERT KEYES 07:36:00 00:15:59 00:02:23 00:23:46 00:01:01 00:22:53 00:00:00 01:06:04 SPRINT-AGE GROUP 36 41 4 M 30
683 SCOTT JOHNSTON ROCKLING ENDURANCE SPORTS 07:36:00 00:15:50 00:02:07 00:24:24 00:01:02 00:23:12 00:00:00 01:06:36 SPRINT-AGE GROUP 39 44 5 M 32
960 MICHELLE LARSON OLOLYMPIC CLUB 07:36:00 00:15:13 00:02:09 00:25:27 00:01:45 00:21:32 00:00:00 01:06:09 SPRINT-AGE GROUP 37 41 1 F 7
849 CANDI VAN DER MEER 07:36:00 00:15:10 00:01:48 00:26:22 00:01:04 00:28:34 00:00:00 01:13:00 SPRINT-AGE GROUP 84 40 2 F 20
714 CARIN LEVINE SVTC 07:36:00 00:20:44 00:01:40 00:23:55 00:00:45 00:26:20 00:00:00 01:13:26 SPRINT-AGE GROUP 88 44 3 F 22
633 CHRISTINE ERSKINE SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 07:36:00 00:17:07 00:01:58 00:29:25 00:01:32 00:28:41 00:00:00 01:18:45 SPRINT-AGE GROUP 131 44 4 F 39
903 STEPHANIE FULLERTON 07:36:00 00:20:27 00:02:58 00:27:37 00:01:19 00:29:14 00:00:00 01:21:36 SPRINT-AGE GROUP 164 43 5 F 50
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
737 TWAIN MEIN 07:36:00 00:13:40 00:01:22 00:21:08 00:01:00 00:20:27 00:00:00 00:57:39 SPRINT-AGE GROUP 8 49 1 M 8
735 KEN MEAGOR 07:36:00 00:13:01 00:01:04 00:22:23 00:00:41 00:20:38 00:00:00 00:57:48 SPRINT-AGE GROUP 9 45 2 M 9
946 PETER PIRNEJAD 07:36:00 00:15:54 00:01:59 00:22:21 00:01:07 00:23:20 00:00:00 01:04:44 SPRINT-AGE GROUP 35 45 3 M 29
717 JEROME LOCSIN 07:36:00 00:15:16 00:02:43 00:26:13 00:00:50 00:22:20 00:00:00 01:07:24 SPRINT-AGE GROUP 42 49 4 M 34
854 JON WAIDE 07:36:00 00:16:01 00:01:56 00:24:25 00:00:54 00:24:07 00:00:00 01:07:26 SPRINT-AGE GROUP 43 47 5 M 35
720 KRISTI MAHADOCON 07:36:00 00:16:26 00:01:06 00:24:02 00:00:47 00:26:57 00:00:00 01:09:21 SPRINT-AGE GROUP 55 45 1 F 13
951 DEBRA VASQUEZ WOLFPAK 07:36:00 00:20:48 00:00:50 00:24:22 00:00:27 00:23:33 00:00:00 01:10:02 SPRINT-AGE GROUP 61 45 2 F 14
803 JOVITA RUFFNER WOLFPAK 07:36:00 00:23:17 00:01:19 00:25:07 00:00:45 00:23:42 00:00:00 01:14:12 SPRINT-AGE GROUP 95 47 3 F 24
616 BRENDA DELLA MAGGIORE FINISH STRONG 07:36:00 00:18:02 00:02:53 00:27:49 00:01:26 00:27:57 00:00:00 01:18:09 SPRINT-AGE GROUP 125 47 4 F 36
740 RONDI MERTES 07:36:00 00:21:54 00:02:31 00:27:19 00:01:37 00:26:25 00:00:00 01:19:47 SPRINT-AGE GROUP 144 48 5 F 45
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
830 DERRILL STEPP 07:39:00 00:14:25 00:00:55 00:20:56 00:00:43 00:20:24 00:00:00 00:57:26 SPRINT-AGE GROUP 7 53 1 M 7
798 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 07:39:00 00:12:34 00:00:43 00:22:31 00:00:43 00:22:24 00:00:00 00:58:58 SPRINT-AGE GROUP 11 50 2 M 11
711 DAVE LEROY SVTC 07:39:00 00:14:22 00:00:47 00:22:58 00:01:02 00:21:58 00:00:00 01:01:09 SPRINT-AGE GROUP 19 52 3 M 18
955 RANDY BATTERSON SVTC 07:39:00 00:14:34 00:01:12 00:22:38 00:00:58 00:23:14 00:00:00 01:02:39 SPRINT-AGE GROUP 25 53 4 M 22
669 TIMOTHY HESS FCA ENDURANCE 07:39:00 00:16:30 00:01:47 00:22:24 00:01:45 00:23:56 00:00:00 01:06:24 SPRINT-AGE GROUP 38 51 5 M 31
908 TRACY LUCIDO TREADMILL TRI CLUB 07:39:00 00:18:55 00:02:53 00:27:43 00:01:28 00:27:44 00:00:00 01:18:46 SPRINT-AGE GROUP 132 50 1 F 40
696 CYNTHIA KITANI 07:39:00 00:18:58 00:02:30 00:28:00 00:01:48 00:32:05 00:00:00 01:23:23 SPRINT-AGE GROUP 181 50 2 F 58
649 DEBORAH GOLD FMRC 07:39:00 00:22:03 00:02:32 00:30:02 00:01:23 00:29:36 00:00:00 01:25:38 SPRINT-AGE GROUP 194 50 3 F 65
813 ROBBI SERA 07:39:00 00:18:52 00:02:07 00:28:39 00:01:21 00:35:56 00:00:00 01:26:57 SPRINT-AGE GROUP 197 50 4 F 66
807 MARTHA SANDINO DO IT OR DIE TRI-ING 07:39:00 00:25:03 00:05:05 00:30:38 00:02:06 00:32:36 00:00:00 01:35:30 SPRINT-AGE GROUP 248 53 5 F 97
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
824 DAVID SLOTHOWER 07:39:00 00:15:27 00:02:01 00:24:12 00:01:36 00:26:25 00:00:00 01:09:43 SPRINT-AGE GROUP 60 58 1 M 47
584 RON BROWN 07:39:00 00:17:50 00:01:11 00:25:08 00:00:52 00:26:31 00:00:00 01:11:33 SPRINT-AGE GROUP 77 57 2 M 59
796 MASUO ROBINSON 07:39:00 00:18:28 00:02:16 00:24:26 00:01:05 00:25:25 00:00:00 01:11:42 SPRINT-AGE GROUP 79 57 3 M 61
912 JOSEPH TUMAN 07:39:00 00:19:50 00:01:34 00:24:33 00:01:32 00:24:11 00:00:00 01:11:42 SPRINT-AGE GROUP 80 57 4 M 62
679 MARK ISAACSON 07:39:00 00:17:32 00:01:39 00:26:48 00:01:04 00:24:44 00:00:00 01:11:49 SPRINT-AGE GROUP 82 58 5 M 64
606 MARY ANNE CRADEUR EL CAMINO YMCA 07:39:00 00:18:02 00:01:23 00:25:40 00:00:55 00:25:00 00:00:00 01:11:02 SPRINT-AGE GROUP 73 58 1 F 18
573 CAROLYN BENSON 07:39:00 00:17:48 00:02:22 00:26:22 00:02:19 00:27:20 00:00:00 01:16:14 SPRINT-AGE GROUP 110 58 2 F 29
882 BEVERLY ZALAN TREADMILL TRI CLUB 07:39:00 00:22:27 00:01:57 00:27:45 00:01:12 00:25:31 00:00:00 01:18:54 SPRINT-AGE GROUP 134 57 3 F 41
954 ANNIE WARR SCTA 07:39:00 00:19:35 00:02:51 00:27:11 00:01:40 00:27:40 00:00:00 01:19:00 SPRINT-AGE GROUP 137 58 4 F 42
831 PEGGY STEVENS TC3 07:39:00 00:21:00 00:01:31 00:27:21 00:00:59 00:31:45 00:00:00 01:22:38 SPRINT-AGE GROUP 174 59 5 F 54
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
684 CHRIS JONES 07:39:00 00:14:42 00:03:02 00:25:22 00:01:13 00:24:37 00:00:00 01:08:58 SPRINT-AGE GROUP 53 60 1 M 41
635 HANS FACER 07:39:00 00:16:10 00:01:36 00:25:54 00:00:59 00:24:50 00:00:00 01:09:31 SPRINT-AGE GROUP 58 63 2 M 45
790 MICHAEL RATH 07:39:00 00:18:51 00:05:50 00:28:04 00:02:49 00:26:14 00:00:00 01:21:50 SPRINT-AGE GROUP 168 64 3 M 116
810 NEAL SCOTT SVTC 07:39:00 00:19:38 00:02:33 00:26:47 00:02:48 00:31:17 00:00:00 01:23:05 SPRINT-AGE GROUP 178 62 4 M 122
786 BRUCE RACKUSIN 07:39:00 00:29:38 00:02:14 00:39:48 00:01:45 00:29:59 00:00:00 01:43:26 SPRINT-AGE GROUP 282 62 5 M 164
738 DEBBIE MELNIKOFF 07:39:00 00:14:58 00:01:44 00:27:01 00:01:24 00:25:50 00:00:00 01:10:59 SPRINT-AGE GROUP 71 61 1 F 17
785 PHYLLIS QUINN THE OLYMPIC CLUB 07:39:00 00:14:48 00:03:14 00:28:20 00:01:32 00:29:17 00:00:00 01:17:12 SPRINT-AGE GROUP 118 60 2 F 33
811 PATTI SEARS FMRC 07:39:00 00:17:05 00:02:38 00:28:31 00:00:54 00:28:06 00:00:00 01:17:17 SPRINT-AGE GROUP 119 61 3 F 34
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
944 TIM LAVELLE 07:39:00 00:14:26 00:02:08 00:25:07 00:01:20 00:26:30 00:00:00 01:09:34 SPRINT-AGE GROUP 59 67 1 M 46
950 SHONE AZARFAR KAIN PERFORMANCE 07:39:00 00:14:40 00:02:06 00:26:53 00:01:49 00:29:14 00:00:00 01:14:43 SPRINT-AGE GROUP 99 65 2 M 74
753 JOHN MUNSEY 07:39:00 00:17:17 00:01:36 00:27:37 00:01:39 00:29:31 00:00:00 01:17:42 SPRINT-AGE GROUP 121 67 3 M 86
587 TOM CAMPBELL 07:39:00 00:15:20 00:01:29 00:29:20 00:02:38 00:30:09 00:00:00 01:18:58 SPRINT-AGE GROUP 135 65 4 M 94
579 STEPHEN BORASI 07:39:00 00:18:42 00:01:49 00:27:45 00:01:16 00:30:46 00:00:00 01:20:20 SPRINT-AGE GROUP 152 65 5 M 106
585 CHRISTINA BROWNSON EL CAMINO YMCA 07:39:00 00:21:03 00:05:21 00:31:40 00:02:11 00:37:44 00:00:00 01:38:01 SPRINT-AGE GROUP 261 65 1 F 104
801 CAROLYN ROSENBLATT FLOWER POWER SPORTS 07:39:00 00:30:37 00:02:55 00:35:41 00:02:30 00:41:34 00:00:00 01:53:18 SPRINT-AGE GROUP 302 67 2 F 129
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
639 DAVID FRASER EL CAMINO YMCA 07:39:00 00:22:56 00:01:52 00:46:36 00:01:43 00:38:33 00:00:00 01:51:42 SPRINT-AGE GROUP 298 72 1 M 172
966 SALLEE OLSEN 07:39:00 00:19:48 00:03:53 00:31:06 00:02:55 00:42:31 00:00:00 01:40:14 SPRINT-AGE GROUP 269 73 1 F 108
900 MARY CANTINI-NORKIN 07:39:00 00:30:48 00:04:05 00:38:03 00:01:54 00:45:00 00:00:00 01:59:51 SPRINT-AGE GROUP 307 71 2 F 133
75 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
80 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
887 BILL ZIERING TREADMILL TRI CLUB 07:39:00 00:32:14 00:06:02 00:32:40 00:03:38 00:47:07 00:00:00 02:01:43 SPRINT-AGE GROUP 308 85 1 M 175

Race Info

Participants:
416
Last Updated:
6/30/2015 10:14:06 AM
Results are preliminary for 5 days.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

SPRINT-AGE GROUP - 316


Male
Total Finishers Avg Pace
177 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
139 00:00

SPRINT-CLYDESDALE - 14


Male
Total Finishers Avg Pace
14 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-ATHENA - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SPRINT-AQUABIKE - 10


Male
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

SPRINT-CHALLENGED - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

SPRINT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction