Race Results for…
Morgan Hill Sprint Triathlon (24th Annual)

May 17, 2015 presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
571
Last Updated:
6/9/2015 2:08:03 PM
Results are preliminary for 5 days.
Stats

Leaderboards

AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 233 SCOTT KOLOFER 01:24:28 SUNNYVALE 24
2 528 ADAM KRZESINSKI 01:29:54 PALO ALTO 30
3 204 MICHAEL INGARDIA 01:31:03 SAN JOSE 45
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 155 KIMBERLY GOODELL 01:36:17 SAN JOSE 35
2 478 ALEXANDRA YAKOVLEVA 01:43:43 PALO ALTO 32
3 357 MEAGHAN PRAZNIK 01:43:58 ALAMO 28

CLYDESDALES

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 466 MICHAEL WALTON 02:10:34 MENLO PARK 32
2 198 PETER HUBER 02:12:03 SAN JOSE 39
3 298 DAVID MCINTYRE 02:17:28 SARATOGA 54

ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 571 LIZ BERNSTEIN 01:56:13 MILL VALLEY 40
2 568 KATHY LEBLEU 02:15:49 MORGAN HILL 50
3 203 ERIKA IMHOFF 02:29:05 MONTEREY 36

RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 505 GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 01:45:48 SAN RAMON
2 517 TPD 01:54:18 SAN JOSE
3 511 SMOKING LEGS 01:55:39 SUNNYVALE

AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 293 MICHAEL MCCARRY 01:16:42 SAN JOSE 31
2 296 WAYNE MCFADDEN 01:20:58 SANTA CRUZ 43
3 61 PAUL CARLSON 01:24:19 APTOS 49
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 286 MARY MARQUEZ 01:22:19 SAN JOSE 54
2 82 SARA CUTRIGNELLI 01:23:39 SAN MARTIN 41
3 444 ROSIE THOMPSON 01:24:34 SANTA BARBARA 70

ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 2 BRYAN LUNDQUIST 01:28:37 SAN JOSE 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1 CAROLINE GREGORY 01:42:00 WALNUT CREEK 36

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
506 entrants …
AGE GROUP Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
233 SCOTT KOLOFER SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:14:37 00:00:47 00:39:32 00:00:30 00:29:02 00:00:00 01:24:28 AGE GROUP 1 24 1 M 1
528 ADAM KRZESINSKI STANFORD TRI TEAM 07:04:00 00:16:57 00:00:48 00:42:00 00:00:28 00:29:38 00:00:00 01:29:54 AGE GROUP 2 30 1 M 2
204 MICHAEL INGARDIA 07:08:00 00:14:42 00:00:58 00:43:40 00:00:38 00:31:04 00:00:00 01:31:03 AGE GROUP 3 45 1 M 3
372 MITCHELL REISS 07:00:00 00:15:16 00:01:03 00:44:19 00:00:51 00:30:37 00:00:00 01:32:08 AGE GROUP 4 25 1 M 4
130 MATTHEW FORD TEAM SHEEPER 07:04:00 00:17:41 00:00:53 00:42:17 00:00:27 00:30:51 00:00:00 01:32:12 AGE GROUP 5 36 1 M 5
567 JAN VOBECKY TRI FORCE 07:04:00 00:17:29 00:01:02 00:42:38 00:00:48 00:30:58 00:00:00 01:32:57 AGE GROUP 6 35 2 M 6
555 GRANT LITTLE team sHEEPER 07:04:00 00:17:46 00:01:06 00:42:02 00:00:28 00:31:57 00:00:00 01:33:21 AGE GROUP 7 33 2 M 7
469 BLAKE WHEALE TEAM SHEEPER 07:00:00 00:15:12 00:00:43 00:47:13 00:00:23 00:29:59 00:00:00 01:33:33 AGE GROUP 8 29 2 M 8
135 CHRISTOPHER FUENTES SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:17:51 00:01:21 00:45:53 00:00:33 00:30:09 00:00:00 01:35:50 AGE GROUP 9 26 3 M 9
66 STEVEN CHAVEZ FMRC 07:12:00 00:18:55 00:01:32 00:44:18 00:00:41 00:30:45 00:00:00 01:36:13 AGE GROUP 10 58 1 M 10
155 KIMBERLY GOODELL TEAM SHEEPER 07:04:00 00:18:53 00:00:51 00:44:31 00:00:23 00:31:37 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 11 35 1 F 1
426 DERRILL STEPP 07:12:00 00:19:43 00:01:47 00:41:38 00:00:50 00:32:44 00:00:00 01:36:43 AGE GROUP 12 53 1 M 11
100 PATRICK DRAEGER SCTA 07:04:00 00:15:42 00:02:04 00:43:24 00:00:51 00:35:07 00:00:00 01:37:09 AGE GROUP 13 32 3 M 12
304 TWAIN MEIN 07:08:00 00:18:16 00:01:53 00:42:47 00:00:57 00:33:16 00:00:00 01:37:10 AGE GROUP 14 49 2 M 13
110 JON ERSKINE SCTA 07:08:00 00:23:23 00:01:33 00:41:36 00:00:45 00:29:57 00:00:00 01:37:16 AGE GROUP 15 45 3 M 14
270 BEN LOVELACE 07:00:00 00:19:04 00:01:19 00:44:41 00:00:32 00:32:04 00:00:00 01:37:42 AGE GROUP 16 28 4 M 15
302 KEN MEAGOR 07:08:00 00:17:41 00:01:21 00:45:12 00:00:34 00:32:58 00:00:00 01:37:48 AGE GROUP 17 45 4 M 16
232 THOMAS KNAUER 07:12:00 00:19:49 00:00:55 00:43:14 00:00:39 00:33:22 00:00:00 01:38:01 AGE GROUP 18 53 2 M 17
39 JEFF BLOCK 07:12:00 00:17:46 00:01:09 00:44:00 00:00:34 00:34:41 00:00:00 01:38:11 AGE GROUP 19 53 3 M 18
52 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 07:04:00 00:20:41 00:02:10 00:44:37 00:00:46 00:30:30 00:00:00 01:38:45 AGE GROUP 20 39 3 M 19
180 IAN HERSEY TEAM SHEEPER 07:12:00 00:19:41 00:01:24 00:44:06 00:00:44 00:32:49 00:00:00 01:38:47 AGE GROUP 21 53 4 M 20
324 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 07:08:00 00:18:54 00:01:22 00:44:51 00:00:45 00:33:20 00:00:00 01:39:14 AGE GROUP 22 42 1 M 21
573 TONY ESCARENO 07:04:00 00:22:07 00:02:05 00:42:34 00:01:12 00:31:32 00:00:00 01:39:32 AGE GROUP 23 33 4 M 22
343 MATTHEW PATOUT TEAM SHEEPER 07:08:00 00:17:42 00:01:46 00:45:43 00:00:49 00:34:03 00:00:00 01:40:06 AGE GROUP 24 43 2 M 23
552 MARK O'SULLIVAN TEAM SHEEPER 07:04:00 00:20:11 00:01:15 00:45:35 00:00:32 00:32:49 00:00:00 01:40:24 AGE GROUP 25 39 4 M 24
406 MITCHELL SHANAHAN 07:00:00 00:16:13 00:03:07 00:45:55 00:01:07 00:34:40 00:00:00 01:41:04 AGE GROUP 26 25 5 M 25
103 KELLEN DUKE 07:00:00 00:19:11 00:01:36 00:48:48 00:00:46 00:31:23 00:00:00 01:41:46 AGE GROUP 27 28 6 M 26
34 JORGE BENITEZ 07:00:00 00:18:23 00:01:10 00:49:56 00:00:47 00:31:29 00:00:00 01:41:48 AGE GROUP 28 15 1 M 27
131 CHRISTOPHER FOWLER 07:08:00 00:19:36 00:01:04 00:47:23 00:00:44 00:33:05 00:00:00 01:41:53 AGE GROUP 29 49 5 M 28
30 JON BALLACK AFFINITY MULTISPORT 07:12:00 00:14:44 00:01:00 00:46:34 00:00:39 00:39:01 00:00:00 01:41:59 AGE GROUP 30 50 5 M 29
142 EVAN GEISERT 07:04:00 00:19:31 00:02:27 00:46:35 00:01:34 00:32:09 00:00:00 01:42:19 AGE GROUP 31 35 5 M 30
96 STEVEN DOINIDIS SCTA 07:04:00 00:20:14 00:00:59 00:45:23 00:00:32 00:35:43 00:00:00 01:42:53 AGE GROUP 32 31 5 M 31
50 CHARLIE BROCKUS 07:12:00 00:18:29 00:01:46 00:45:43 00:00:48 00:36:17 00:00:00 01:43:05 AGE GROUP 33 64 1 M 32
478 ALEXANDRA YAKOVLEVA 07:04:00 00:18:15 00:01:11 00:48:32 00:01:18 00:34:25 00:00:00 01:43:43 AGE GROUP 34 32 1 F 2
544 ERIC GREENLEY team kman 07:00:00 00:19:16 00:01:23 00:49:14 00:00:45 00:33:10 00:00:00 01:43:51 AGE GROUP 35 24 2 M 33
357 MEAGHAN PRAZNIK GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:00:00 00:18:11 00:01:53 00:48:19 00:00:49 00:34:43 00:00:00 01:43:58 AGE GROUP 36 28 1 F 3
347 BENOIT PELCZAR SANTA CRUZ ENDURANCE 07:08:00 00:23:37 00:00:59 00:46:11 00:00:46 00:32:30 00:00:00 01:44:04 AGE GROUP 37 43 3 M 34
73 BOB COLLINS SVTC 07:12:00 00:17:26 00:02:01 00:50:25 00:00:51 00:33:52 00:00:00 01:44:38 AGE GROUP 38 50 6 M 35
32 RANDY BATTERSON SVTC 07:12:00 00:19:16 00:01:22 00:45:35 00:00:48 00:37:44 00:00:00 01:44:47 AGE GROUP 39 53 7 M 36
327 ZACH NOLLETTE SVTC 07:00:00 00:18:06 00:00:53 00:49:09 00:00:40 00:36:03 00:00:00 01:44:54 AGE GROUP 40 19 2 M 37
381 JOSHUA ROSS 07:08:00 00:20:09 00:02:44 00:46:10 00:00:53 00:35:04 00:00:00 01:45:02 AGE GROUP 41 43 4 M 38
4 JM ATHANASSIADIS 07:04:00 00:20:01 00:01:32 00:47:55 00:00:28 00:35:28 00:00:00 01:45:26 AGE GROUP 42 30 6 M 39
562 SHOSHANA ZIBLATT FORWARD MOTION RACE CLUB 07:08:00 00:18:55 00:02:40 00:49:28 00:01:11 00:33:19 00:00:00 01:45:34 AGE GROUP 43 41 1 F 4
166 MICHAEL HALPER 07:12:00 00:19:15 00:02:10 00:46:10 00:01:02 00:37:02 00:00:00 01:45:40 AGE GROUP 44 53 8 M 40
165 DANA HALL 07:04:00 00:23:14 00:03:07 00:44:27 00:01:30 00:33:23 00:00:00 01:45:43 AGE GROUP 45 31 7 M 41
223 ALEXANDER KAPLINSKY PALO ALTO TRIATHLON CLUB 07:08:00 00:20:59 00:02:12 00:44:26 00:01:10 00:36:56 00:00:00 01:45:46 AGE GROUP 46 43 5 M 42
493 GREG ANDERSON AVOUT RACING 07:12:00 00:18:03 00:02:09 00:48:47 00:01:13 00:35:38 00:00:00 01:45:53 AGE GROUP 47 55 2 M 43
104 JIMMY DWORKIN SVTC 07:08:00 00:16:58 00:01:31 00:47:51 00:01:02 00:39:10 00:00:00 01:46:34 AGE GROUP 48 48 6 M 44
92 JEREMY DIETZ 07:08:00 00:20:05 00:02:28 00:45:13 00:01:59 00:37:00 00:00:00 01:46:46 AGE GROUP 49 47 7 M 45
317 KYLE NAKAGAKI SVTC 07:00:00 00:16:55 00:02:17 00:50:48 00:01:02 00:35:58 00:00:00 01:47:03 AGE GROUP 50 23 3 M 46
506 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
233 SCOTT KOLOFER SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:14:37 00:00:47 00:39:32 00:00:30 00:29:02 00:00:00 01:24:28 AGE GROUP 1 24 1 M 1
528 ADAM KRZESINSKI STANFORD TRI TEAM 07:04:00 00:16:57 00:00:48 00:42:00 00:00:28 00:29:38 00:00:00 01:29:54 AGE GROUP 2 30 1 M 2
204 MICHAEL INGARDIA 07:08:00 00:14:42 00:00:58 00:43:40 00:00:38 00:31:04 00:00:00 01:31:03 AGE GROUP 3 45 1 M 3
372 MITCHELL REISS 07:00:00 00:15:16 00:01:03 00:44:19 00:00:51 00:30:37 00:00:00 01:32:08 AGE GROUP 4 25 1 M 4
130 MATTHEW FORD TEAM SHEEPER 07:04:00 00:17:41 00:00:53 00:42:17 00:00:27 00:30:51 00:00:00 01:32:12 AGE GROUP 5 36 1 M 5
155 KIMBERLY GOODELL TEAM SHEEPER 07:04:00 00:18:53 00:00:51 00:44:31 00:00:23 00:31:37 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 11 35 1 F 1
478 ALEXANDRA YAKOVLEVA 07:04:00 00:18:15 00:01:11 00:48:32 00:01:18 00:34:25 00:00:00 01:43:43 AGE GROUP 34 32 1 F 2
357 MEAGHAN PRAZNIK GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:00:00 00:18:11 00:01:53 00:48:19 00:00:49 00:34:43 00:00:00 01:43:58 AGE GROUP 36 28 1 F 3
562 SHOSHANA ZIBLATT FORWARD MOTION RACE CLUB 07:08:00 00:18:55 00:02:40 00:49:28 00:01:11 00:33:19 00:00:00 01:45:34 AGE GROUP 43 41 1 F 4
384 AMY ROUSSEAU 07:08:00 00:20:40 00:02:01 00:49:27 00:00:44 00:36:18 00:00:00 01:49:13 AGE GROUP 59 40 2 F 5
1 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
34 JORGE BENITEZ 07:00:00 00:18:23 00:01:10 00:49:56 00:00:47 00:31:29 00:00:00 01:41:48 AGE GROUP 28 15 1 M 27
327 ZACH NOLLETTE SVTC 07:00:00 00:18:06 00:00:53 00:49:09 00:00:40 00:36:03 00:00:00 01:44:54 AGE GROUP 40 19 2 M 37
183 JACKSON HETTLER 07:00:00 00:17:37 00:01:09 00:51:07 00:00:40 00:40:45 00:00:00 01:51:21 AGE GROUP 74 18 3 M 65
284 PETER MAROULIS 07:00:00 00:21:10 00:03:14 00:52:59 00:01:10 00:39:52 00:00:00 01:58:26 AGE GROUP 121 17 4 M 103
340 IAN PARSONS 07:00:00 00:23:23 00:03:31 00:58:47 00:01:19 00:44:16 00:00:00 02:11:17 AGE GROUP 214 14 5 M 168
491 DAISY GUINCHARD 07:00:00 00:18:42 00:01:31 00:55:50 00:01:09 00:34:33 00:00:00 01:51:48 AGE GROUP 77 14 1 F 10
405 SARAH SHAFFER MONTEREY BAY MULTISPORT 07:00:00 00:18:29 00:01:02 00:55:55 00:01:00 00:43:42 00:00:00 02:00:09 AGE GROUP 134 17 2 F 22
400 NOELLE SCHUMACKER 07:00:00 00:21:58 00:02:22 00:58:46 00:01:01 00:41:38 00:00:00 02:05:46 AGE GROUP 178 18 3 F 34
443 KEELY THOMPSON 07:00:00 00:26:25 00:02:13 00:59:27 00:00:53 00:42:29 00:00:00 02:11:29 AGE GROUP 215 19 4 F 47
341 MEGHAN PARSONS 07:00:00 00:22:40 00:02:49 00:59:33 00:01:33 00:54:38 00:00:00 02:21:15 AGE GROUP 295 19 5 F 78
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
233 SCOTT KOLOFER SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:14:37 00:00:47 00:39:32 00:00:30 00:29:02 00:00:00 01:24:28 AGE GROUP 1 24 1 M 1
544 ERIC GREENLEY team kman 07:00:00 00:19:16 00:01:23 00:49:14 00:00:45 00:33:10 00:00:00 01:43:51 AGE GROUP 35 24 2 M 33
317 KYLE NAKAGAKI SVTC 07:00:00 00:16:55 00:02:17 00:50:48 00:01:02 00:35:58 00:00:00 01:47:03 AGE GROUP 50 23 3 M 46
412 CHRISTIAN SIMONSEN 07:00:00 00:27:00 00:02:46 00:49:33 00:01:07 00:36:18 00:00:00 01:56:47 AGE GROUP 108 23 4 M 92
186 DILLON HOLLINGER SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:24:53 00:03:02 00:56:26 00:01:39 00:40:08 00:00:00 02:06:10 AGE GROUP 182 22 5 M 148
84 AMANDA DAMES SVTC 07:00:00 00:23:02 00:01:40 00:55:41 00:00:46 00:38:14 00:00:00 01:59:25 AGE GROUP 128 21 1 F 20
472 MELISSA WILDER 07:00:00 00:20:57 00:01:54 01:02:20 00:01:03 00:44:16 00:00:00 02:10:31 AGE GROUP 210 24 2 F 43
456 EMILY VAN HOUDT 07:00:00 00:26:10 00:03:23 00:56:39 00:01:44 00:46:41 00:00:00 02:14:39 AGE GROUP 237 24 3 F 56
449 DIEM SAMANTHA TRAN 07:00:00 00:24:45 00:04:04 01:12:12 00:00:51 00:47:10 00:00:00 02:29:06 AGE GROUP 332 23 4 F 100
88 SOLENE DELECOURT 07:00:00 00:28:23 00:03:35 01:09:51 00:01:22 00:51:07 00:00:00 02:34:19 AGE GROUP 352 23 5 F 106
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
372 MITCHELL REISS 07:00:00 00:15:16 00:01:03 00:44:19 00:00:51 00:30:37 00:00:00 01:32:08 AGE GROUP 4 25 1 M 4
469 BLAKE WHEALE TEAM SHEEPER 07:00:00 00:15:12 00:00:43 00:47:13 00:00:23 00:29:59 00:00:00 01:33:33 AGE GROUP 8 29 2 M 8
135 CHRISTOPHER FUENTES SWIMOUTLET.COM 07:00:00 00:17:51 00:01:21 00:45:53 00:00:33 00:30:09 00:00:00 01:35:50 AGE GROUP 9 26 3 M 9
270 BEN LOVELACE 07:00:00 00:19:04 00:01:19 00:44:41 00:00:32 00:32:04 00:00:00 01:37:42 AGE GROUP 16 28 4 M 15
406 MITCHELL SHANAHAN 07:00:00 00:16:13 00:03:07 00:45:55 00:01:07 00:34:40 00:00:00 01:41:04 AGE GROUP 26 25 5 M 25
357 MEAGHAN PRAZNIK GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:00:00 00:18:11 00:01:53 00:48:19 00:00:49 00:34:43 00:00:00 01:43:58 AGE GROUP 36 28 1 F 3
280 CLAIRE MANCINI 07:00:00 00:18:41 00:01:15 00:55:45 00:00:42 00:33:24 00:00:00 01:49:49 AGE GROUP 64 28 2 F 7
71 KATIE COALE 07:00:00 00:19:55 00:02:31 00:56:01 00:01:15 00:44:53 00:00:00 02:04:37 AGE GROUP 168 29 3 F 31
108 JENNIFER EMICK 07:00:00 00:24:03 00:03:25 00:57:13 00:01:17 00:39:33 00:00:00 02:05:33 AGE GROUP 176 27 4 F 33
492 JULIE KOSCIAK FORWARD MOTION RACE CLUB 07:00:00 00:27:28 00:03:37 00:56:16 00:00:58 00:43:26 00:00:00 02:11:47 AGE GROUP 216 29 5 F 48
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
528 ADAM KRZESINSKI STANFORD TRI TEAM 07:04:00 00:16:57 00:00:48 00:42:00 00:00:28 00:29:38 00:00:00 01:29:54 AGE GROUP 2 30 1 M 2
555 GRANT LITTLE team sHEEPER 07:04:00 00:17:46 00:01:06 00:42:02 00:00:28 00:31:57 00:00:00 01:33:21 AGE GROUP 7 33 2 M 7
100 PATRICK DRAEGER SCTA 07:04:00 00:15:42 00:02:04 00:43:24 00:00:51 00:35:07 00:00:00 01:37:09 AGE GROUP 13 32 3 M 12
573 TONY ESCARENO 07:04:00 00:22:07 00:02:05 00:42:34 00:01:12 00:31:32 00:00:00 01:39:32 AGE GROUP 23 33 4 M 22
96 STEVEN DOINIDIS SCTA 07:04:00 00:20:14 00:00:59 00:45:23 00:00:32 00:35:43 00:00:00 01:42:53 AGE GROUP 32 31 5 M 31
478 ALEXANDRA YAKOVLEVA 07:04:00 00:18:15 00:01:11 00:48:32 00:01:18 00:34:25 00:00:00 01:43:43 AGE GROUP 34 32 1 F 2
124 POLLY FEYEREISN 07:04:00 00:21:04 00:01:56 00:51:17 00:01:08 00:37:55 00:00:00 01:53:22 AGE GROUP 85 32 2 F 12
95 KATIE DODDS 07:04:00 00:18:22 00:02:14 00:54:10 00:01:11 00:40:34 00:00:00 01:56:33 AGE GROUP 106 31 3 F 15
427 EMMA STEWART GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:04:00 00:24:25 00:02:28 00:52:45 00:01:13 00:43:26 00:00:00 02:04:19 AGE GROUP 167 34 4 F 30
436 CHRYSTAL TAGUIRAN 07:04:00 00:27:20 00:03:13 00:58:22 00:01:44 00:40:12 00:00:00 02:10:53 AGE GROUP 212 30 5 F 45
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
130 MATTHEW FORD TEAM SHEEPER 07:04:00 00:17:41 00:00:53 00:42:17 00:00:27 00:30:51 00:00:00 01:32:12 AGE GROUP 5 36 1 M 5
567 JAN VOBECKY TRI FORCE 07:04:00 00:17:29 00:01:02 00:42:38 00:00:48 00:30:58 00:00:00 01:32:57 AGE GROUP 6 35 2 M 6
52 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 07:04:00 00:20:41 00:02:10 00:44:37 00:00:46 00:30:30 00:00:00 01:38:45 AGE GROUP 20 39 3 M 19
552 MARK O'SULLIVAN TEAM SHEEPER 07:04:00 00:20:11 00:01:15 00:45:35 00:00:32 00:32:49 00:00:00 01:40:24 AGE GROUP 25 39 4 M 24
142 EVAN GEISERT 07:04:00 00:19:31 00:02:27 00:46:35 00:01:34 00:32:09 00:00:00 01:42:19 AGE GROUP 31 35 5 M 30
155 KIMBERLY GOODELL TEAM SHEEPER 07:04:00 00:18:53 00:00:51 00:44:31 00:00:23 00:31:37 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 11 35 1 F 1
376 LIZ ROBERTS 07:04:00 00:25:20 00:02:14 00:53:52 00:00:58 00:41:23 00:00:00 02:03:49 AGE GROUP 164 38 2 F 28
572 RAINA CORDICH 07:04:00 00:19:54 00:03:08 00:57:10 00:01:50 00:47:31 00:00:00 02:09:35 AGE GROUP 207 39 3 F 41
262 VICTORIA LIU 07:04:00 00:32:30 00:02:38 00:54:31 00:01:19 00:42:06 00:00:00 02:13:06 AGE GROUP 229 39 4 F 54
363 BRANDI RACE TRINITY TRI CLUB 07:04:00 00:24:48 00:03:38 00:57:11 00:02:01 00:47:24 00:00:00 02:15:03 AGE GROUP 242 39 5 F 57
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
324 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 07:08:00 00:18:54 00:01:22 00:44:51 00:00:45 00:33:20 00:00:00 01:39:14 AGE GROUP 22 42 1 M 21
343 MATTHEW PATOUT TEAM SHEEPER 07:08:00 00:17:42 00:01:46 00:45:43 00:00:49 00:34:03 00:00:00 01:40:06 AGE GROUP 24 43 2 M 23
347 BENOIT PELCZAR SANTA CRUZ ENDURANCE 07:08:00 00:23:37 00:00:59 00:46:11 00:00:46 00:32:30 00:00:00 01:44:04 AGE GROUP 37 43 3 M 34
381 JOSHUA ROSS 07:08:00 00:20:09 00:02:44 00:46:10 00:00:53 00:35:04 00:00:00 01:45:02 AGE GROUP 41 43 4 M 38
223 ALEXANDER KAPLINSKY PALO ALTO TRIATHLON CLUB 07:08:00 00:20:59 00:02:12 00:44:26 00:01:10 00:36:56 00:00:00 01:45:46 AGE GROUP 46 43 5 M 42
562 SHOSHANA ZIBLATT FORWARD MOTION RACE CLUB 07:08:00 00:18:55 00:02:40 00:49:28 00:01:11 00:33:19 00:00:00 01:45:34 AGE GROUP 43 41 1 F 4
384 AMY ROUSSEAU 07:08:00 00:20:40 00:02:01 00:49:27 00:00:44 00:36:18 00:00:00 01:49:13 AGE GROUP 59 40 2 F 5
410 ILYCE SHUGALL 07:08:00 00:23:55 00:01:32 00:48:29 00:00:51 00:34:48 00:00:00 01:49:36 AGE GROUP 62 41 3 F 6
235 NOEL KOSIEK TRI GRIT 07:08:00 00:23:07 00:02:49 00:53:37 00:01:25 00:39:57 00:00:00 02:00:58 AGE GROUP 141 40 4 F 24
257 CARIN LEVINE SVTC 07:08:00 00:27:04 00:02:38 00:49:46 00:01:07 00:42:29 00:00:00 02:03:07 AGE GROUP 154 44 5 F 25
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
204 MICHAEL INGARDIA 07:08:00 00:14:42 00:00:58 00:43:40 00:00:38 00:31:04 00:00:00 01:31:03 AGE GROUP 3 45 1 M 3
304 TWAIN MEIN 07:08:00 00:18:16 00:01:53 00:42:47 00:00:57 00:33:16 00:00:00 01:37:10 AGE GROUP 14 49 2 M 13
110 JON ERSKINE SCTA 07:08:00 00:23:23 00:01:33 00:41:36 00:00:45 00:29:57 00:00:00 01:37:16 AGE GROUP 15 45 3 M 14
302 KEN MEAGOR 07:08:00 00:17:41 00:01:21 00:45:12 00:00:34 00:32:58 00:00:00 01:37:48 AGE GROUP 17 45 4 M 16
131 CHRISTOPHER FOWLER 07:08:00 00:19:36 00:01:04 00:47:23 00:00:44 00:33:05 00:00:00 01:41:53 AGE GROUP 29 49 5 M 28
524 TANA JACKSON 07:08:00 00:21:52 00:01:54 00:48:03 00:01:00 00:37:28 00:00:00 01:50:19 AGE GROUP 67 45 1 F 8
564 KAREN SMITH 07:08:00 00:20:49 00:02:02 00:50:39 00:01:11 00:38:32 00:00:00 01:53:16 AGE GROUP 84 47 2 F 11
179 CHRISTINA HEPPER 07:08:00 00:21:53 00:01:33 00:51:12 00:00:48 00:40:59 00:00:00 01:56:28 AGE GROUP 103 47 3 F 13
193 SARA HORSLEY 07:08:00 00:23:00 00:02:06 00:51:49 00:01:13 00:38:20 00:00:00 01:56:30 AGE GROUP 104 45 4 F 14
350 DEBBIE PHILLIPS SVTC 07:08:00 00:23:21 00:01:39 00:52:46 00:00:36 00:41:29 00:00:00 01:59:53 AGE GROUP 132 45 5 F 21
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
426 DERRILL STEPP 07:12:00 00:19:43 00:01:47 00:41:38 00:00:50 00:32:44 00:00:00 01:36:43 AGE GROUP 12 53 1 M 11
232 THOMAS KNAUER 07:12:00 00:19:49 00:00:55 00:43:14 00:00:39 00:33:22 00:00:00 01:38:01 AGE GROUP 18 53 2 M 17
39 JEFF BLOCK 07:12:00 00:17:46 00:01:09 00:44:00 00:00:34 00:34:41 00:00:00 01:38:11 AGE GROUP 19 53 3 M 18
180 IAN HERSEY TEAM SHEEPER 07:12:00 00:19:41 00:01:24 00:44:06 00:00:44 00:32:49 00:00:00 01:38:47 AGE GROUP 21 53 4 M 20
30 JON BALLACK AFFINITY MULTISPORT 07:12:00 00:14:44 00:01:00 00:46:34 00:00:39 00:39:01 00:00:00 01:41:59 AGE GROUP 30 50 5 M 29
494 CYNDI KOKE KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:19:13 00:01:45 00:46:48 00:01:33 00:41:38 00:00:00 01:50:59 AGE GROUP 72 54 1 F 9
81 MICHELLE CURACH-TURNER PACWEST ATHLETICS 07:12:00 00:21:26 00:01:08 00:50:02 00:01:15 00:43:45 00:00:00 01:57:38 AGE GROUP 113 51 2 F 17
182 REBECCA HETTEMA 07:12:00 00:21:32 00:03:20 00:51:31 00:01:30 00:40:27 00:00:00 01:58:22 AGE GROUP 120 53 3 F 18
109 KELLY EMO SVTC 07:12:00 00:25:23 00:01:55 00:51:31 00:00:58 00:38:48 00:00:00 01:58:36 AGE GROUP 122 51 4 F 19
532 PAIGE MURET EL CAMINO YMCA 07:12:00 00:22:28 00:02:18 00:55:23 00:01:04 00:42:58 00:00:00 02:04:12 AGE GROUP 166 54 5 F 29
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
66 STEVEN CHAVEZ FMRC 07:12:00 00:18:55 00:01:32 00:44:18 00:00:41 00:30:45 00:00:00 01:36:13 AGE GROUP 10 58 1 M 10
493 GREG ANDERSON AVOUT RACING 07:12:00 00:18:03 00:02:09 00:48:47 00:01:13 00:35:38 00:00:00 01:45:53 AGE GROUP 47 55 2 M 43
213 DANIEL JOHNSON KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:18:30 00:01:42 00:49:33 00:00:52 00:38:02 00:00:00 01:48:40 AGE GROUP 56 59 3 M 52
85 MARK DAMES SVTC 07:12:00 00:24:56 00:02:36 00:43:48 00:01:19 00:38:13 00:00:00 01:50:54 AGE GROUP 70 57 4 M 62
263 RICKY LIVERSIDGE 07:12:00 00:25:06 00:01:37 00:48:34 00:00:46 00:37:05 00:00:00 01:53:10 AGE GROUP 82 55 5 M 72
156 PAM GOODLEY VANDERKITTEN VIP 07:12:00 00:22:53 00:03:14 00:50:21 00:01:03 00:39:06 00:00:00 01:56:39 AGE GROUP 107 57 1 F 16
76 SHEILA COTTER FMRC 07:12:00 00:24:57 00:01:26 00:54:01 00:00:56 00:42:13 00:00:00 02:03:34 AGE GROUP 161 58 2 F 27
93 SUSAN DIGIROLAMO 07:12:00 00:20:58 00:01:42 00:53:14 00:00:59 00:50:12 00:00:00 02:07:07 AGE GROUP 191 55 3 F 37
565 ANNIE WARR 07:12:00 00:27:09 00:07:18 00:57:21 00:03:32 00:44:33 00:00:00 02:19:54 AGE GROUP 283 58 4 F 72
169 ANDREA HARMER 07:12:00 00:30:11 00:03:33 00:56:42 00:02:19 00:47:21 00:00:00 02:20:08 AGE GROUP 285 57 5 F 74
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
50 CHARLIE BROCKUS 07:12:00 00:18:29 00:01:46 00:45:43 00:00:48 00:36:17 00:00:00 01:43:05 AGE GROUP 33 64 1 M 32
229 SEAN KELLY 07:12:00 00:17:59 00:01:50 00:51:42 00:00:38 00:40:33 00:00:00 01:52:44 AGE GROUP 81 64 2 M 71
216 CHRIS JONES 07:12:00 00:19:50 00:06:18 00:51:51 00:01:32 00:39:11 00:00:00 01:58:44 AGE GROUP 125 60 3 M 106
83 JOSEPH CZECH 07:12:00 00:19:48 00:01:47 00:53:23 00:01:35 00:44:35 00:00:00 02:01:10 AGE GROUP 144 62 4 M 120
391 GREGORY SAWYER 07:12:00 00:25:41 00:02:01 00:52:27 00:01:32 00:44:29 00:00:00 02:06:12 AGE GROUP 183 64 5 M 149
403 PATTI SEARS GL COACHING/IGNITE TRIATHLON 07:12:00 00:22:48 00:02:17 01:00:45 00:01:44 00:43:38 00:00:00 02:11:14 AGE GROUP 213 61 1 F 46
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
475 JIM WILTENS 07:12:00 00:18:40 00:03:46 00:52:43 00:01:23 00:42:41 00:00:00 01:59:15 AGE GROUP 127 66 1 M 108
102 FRANK DROBOT EL CAMINO YMCA 07:12:00 00:27:20 00:02:50 00:48:11 00:01:03 00:41:49 00:00:00 02:01:14 AGE GROUP 145 66 2 M 121
107 MIKE EMERSON 07:12:00 00:24:36 00:02:32 00:52:02 00:01:24 00:44:59 00:00:00 02:05:34 AGE GROUP 177 65 3 M 144
56 RICK BURGESS 07:12:00 00:27:29 00:03:26 00:58:13 00:01:31 00:43:17 00:00:00 02:13:58 AGE GROUP 231 66 4 M 177
392 DOUGLAS SCHATZ 07:12:00 00:30:07 00:03:33 00:53:18 00:01:54 00:45:39 00:00:00 02:14:33 AGE GROUP 236 68 5 M 181
79 GLYNIS CRABB ENDURANCE JUNKIES 07:12:00 00:31:38 00:06:02 01:19:30 00:03:04 01:10:21 00:00:00 03:10:37 AGE GROUP 401 67 1 F 134
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
356 ROBERT PLANT 07:12:00 00:21:35 00:01:50 00:51:38 00:01:22 00:40:03 00:00:00 01:56:31 AGE GROUP 105 72 1 M 91
409 PERRY SHOOR TEAM SHEEPER 07:12:00 00:22:19 00:04:00 00:52:49 00:02:10 00:45:58 00:00:00 02:07:18 AGE GROUP 192 70 2 M 155
537 JOHN HALL 07:12:00 00:26:12 00:03:03 00:57:42 00:01:37 00:50:24 00:00:00 02:18:59 AGE GROUP 274 70 3 M 205
335 CHUCK OSBORN 07:12:00 00:27:04 00:04:26 00:58:49 00:03:43 00:55:22 00:00:00 02:29:25 AGE GROUP 334 73 4 M 234
75 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
80 - 84
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
13 HARRIET ANDERSON SVTC 07:12:00 00:29:47 00:07:25 01:07:39 00:03:27 01:05:56 00:00:00 02:54:15 AGE GROUP 395 80 1 F 130
85 - 98
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
488 BILL ZIERING 07:12:00 00:44:04 00:06:56 01:20:18 00:03:41 01:20:27 00:00:00 03:35:28 AGE GROUP 408 85 1 M 270
99 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
571
Last Updated:
6/9/2015 2:08:03 PM
Results are preliminary for 5 days.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

AGE GROUP - 409


Male
Total Finishers Avg Pace
271 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
138 00:00

CLYDESDALES - 8


Male
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

ATHENA - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

AQUABIKE - 18


Male
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
11 00:00

ELITE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction