Race Results for…
Half Moon Bay Triathlons

April 19, 2015 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
838
Last Updated:
6/9/2015 2:18:52 PM
Results are preliminary for 3 days.
Stats

Leaderboards

INT - AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 231 SCOTT KOLOFER 01:58:58 SUNNYVALE 24
2 368 EVAN RUDD 02:01:21 CAMPBELL 30
3 415 JULIAN SUNN 02:04:28 SANTA CRUZ 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 382 CHRISTINE SCOTT 02:16:40 SAN LUIS OBISPO 33
2 315 BRITTANY OLIVER 02:18:44 VENTURA 27
3 226 URSELA KNEZEVIC 02:25:42 OAKLAND 31

SP - AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 815 DERRILL STEPP 01:02:27 SUNNYVALE 53
2 611 JON BALLACK 01:02:50 REDWOOD CITY 50
3 780 EMIL PRAUN 01:03:32 UNION CITY 40
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 675 ILLI GARDNER 01:01:53 PALO ALTO 16
2 821 LAURA SUUR 01:03:41 SAN FRANCISCO 25
3 891 STEPHANIE SCHMOTTER 01:04:11 SAN FRANCISCO 25

INT - ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1 ALEX SHARP 02:05:05 SOUTH LAKE TAHOE 28
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 3 ROBIN POMEROY 02:13:48 FOLSOM 30
2 2 KIMBERLY GOODELL 02:26:45 SAN JOSE 35
3 4 JESS SMITH 00:00:00 REDWOOD CITY 34

INT - RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 506 SPLASH CRASH AND DASH 02:08:18 WOODSIDE
2 545 TEAM KAPLINSKY 02:12:44 LOS ALTOS
3 504 PIXAR TRI TEAM 02:18:48 SAN FRANCISCO

INT - CLYDESDALES

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 123 SCOTT DUNCOMBE 02:34:58 SAN FRANCISCO 30
2 466 JAY WEBSTER 02:42:29 PACIFICA 50
3 69 LUKE CHAPMAN 02:44:36 BOSTON 34

INT - ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 359 SARAH ROBERTS 03:45:58 REDWOOD CITY 31
2 385 LAUREN SHABER 03:49:36 SAN JOSE 24
3 334 RACHEL PERRIN 03:50:34 FOREST GROVE 44

SP - RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 879 TEAM MCCLENAHAN 01:13:52 SUNNYVALE
2 711 TEAM CHARLES WOO 01:23:53 UNION CITY
3 885 VALLE 01:36:41 MOUNTAIN VIEW

SP - CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 813 MIKE STAHALA 01:16:22 OAKLAND 34
2 662 DONNY EDWARDS 01:22:19 HUNTINGTON BEACH 53
3 786 TODD RITSEMA 01:29:50 LA SELVA BEACH 45

SP- ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 685 AMY HARLEY 01:21:24 MOUNTAIN VIEW 42
2 816 REBECCA STIEVATER 01:24:13 OAKLAND 30
3 750 JODIE MOCCIARO 01:42:17 SANTA ROSA 34

INT- AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 60 MARCUS CARROLL 01:40:57 SAN JOSE 47
2 526 NEIL FRASER 01:42:27 SAN RAFAEL 46
3 10 ANTHONY AMADIO 01:42:35 SAN MATEO 33
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 23 SALLY BALDWIN 01:55:24 FAIRFIELD 53
2 263 ANNA LUO 01:55:51 SUNNYVALE 52
3 96 SARA CUTRIGNELLI 02:03:30 SAN MARTIN 41

SP - AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 793 JARED SALIN 00:54:58 SAN FRANCISCO 27
2 820 FRANCOIS REGIS SURCIN 01:02:44 SAN FRANCISCO 29
3 716 DAVID KOZMA 01:04:52 SUNNYVALE 56
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 737 KRISTI MAHADOCON 00:49:08 FREMONT 45
2 868 MARY MARQUEZ 00:54:32 SAN JOSE 54
3 892 VALERIE KWAIBEN 01:00:20 51

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
478 entrants …
Int - Age Group Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
231 SCOTT KOLOFER SWIMOUTLET.COM 06:45:20 00:19:02 00:03:03 00:59:49 00:00:55 00:36:08 00:00:00 01:58:58 INT - AGE GROUP 0 24 O/A M 0
368 EVAN RUDD SWIMOUTLET.COM 06:48:20 00:21:26 00:03:23 00:59:51 00:00:52 00:35:48 00:00:00 02:01:21 INT - AGE GROUP 0 30 O/A M 0
415 JULIAN SUNN TEAM EVERY MAN JACK 06:48:20 00:22:23 00:03:54 01:02:01 00:01:14 00:34:55 00:00:00 02:04:28 INT - AGE GROUP 0 30 O/A M 0
353 TIM REYNOLDS TEAM EVERY MAN JACK 06:51:20 00:23:23 00:03:15 01:00:28 00:00:41 00:39:00 00:00:00 02:06:49 INT - AGE GROUP 1 35 1 M 1
216 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:19:58 00:03:10 01:02:42 00:01:08 00:40:02 00:00:00 02:07:01 INT - AGE GROUP 2 52 1 M 2
541 JAN VOBECKY TRI FORCE 06:51:20 00:23:27 00:03:49 01:00:15 00:00:12 00:39:33 00:00:00 02:07:18 INT - AGE GROUP 3 35 2 M 3
183 LENNARD HACHMANN TEAM SHEEPER 06:51:20 00:22:53 00:03:55 01:04:53 00:00:33 00:36:00 00:00:00 02:08:16 INT - AGE GROUP 4 39 3 M 4
144 MATTHEW FORD TEAM SHEEPER 06:51:20 00:23:31 00:03:07 01:03:08 00:00:43 00:37:56 00:00:00 02:08:26 INT - AGE GROUP 5 36 4 M 5
124 BRYAN DUNKER 06:51:20 00:22:13 00:03:47 01:03:58 00:01:18 00:39:03 00:00:00 02:10:20 INT - AGE GROUP 6 36 5 M 6
408 TANNER STEVENSON SWIMOUTLET.COM 06:45:20 00:21:58 00:03:12 01:06:25 00:01:13 00:38:18 00:00:00 02:11:08 INT - AGE GROUP 7 24 1 M 7
258 GRANT LITTLE TEAM SHEEPER 06:48:20 00:23:58 00:03:30 01:02:59 00:00:49 00:40:22 00:00:00 02:11:40 INT - AGE GROUP 8 33 1 M 8
161 MATTHEW GENOVESE 06:51:20 00:21:47 00:02:52 01:04:04 00:00:38 00:42:19 00:00:00 02:11:43 INT - AGE GROUP 9 38 6 M 9
191 AARON HEBELER BAKERSFIELD TRISPOKES 06:48:20 00:22:24 00:04:15 01:04:21 00:01:13 00:40:04 00:00:00 02:12:18 INT - AGE GROUP 10 31 2 M 10
360 AARON ROBINSON MASOCHIST TRIATHLETE 06:51:20 00:22:17 00:04:15 01:03:22 00:01:16 00:41:28 00:00:00 02:12:39 INT - AGE GROUP 11 40 1 M 11
319 BRIAN ONEIL TEAM EVERY MAN JACK 06:45:20 00:22:48 00:04:31 01:04:36 00:01:08 00:39:34 00:00:00 02:12:39 INT - AGE GROUP 12 25 1 M 12
82 PHILIP CLARK KAIN PERFORMANCE 06:48:20 00:24:03 00:04:54 01:02:43 00:01:30 00:39:42 00:00:00 02:12:53 INT - AGE GROUP 13 33 3 M 13
468 BLAKE WHEALE 06:45:20 00:20:24 00:03:17 01:09:47 00:01:24 00:38:15 00:00:00 02:13:10 INT - AGE GROUP 14 29 2 M 14
464 ADAM WEATHERBY WEATHERBY 06:51:20 00:21:04 00:05:25 01:04:37 00:01:23 00:41:07 00:00:00 02:13:39 INT - AGE GROUP 15 39 7 M 15
331 MATTHEW PATOUT 06:51:20 00:22:31 00:04:00 01:04:58 00:01:10 00:41:40 00:00:00 02:14:21 INT - AGE GROUP 16 43 2 M 16
19 BRENT AUSTIN 06:51:20 00:26:08 00:03:40 01:07:37 00:01:18 00:36:04 00:00:00 02:14:50 INT - AGE GROUP 17 42 3 M 17
90 DAVID CRONWALL KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:26:16 00:03:25 01:02:15 00:01:01 00:41:55 00:00:00 02:14:54 INT - AGE GROUP 18 48 1 M 18
441 TYLER TROMBETTA 06:45:20 00:22:25 00:04:01 01:09:30 00:01:08 00:38:46 00:00:00 02:15:53 INT - AGE GROUP 19 25 3 M 19
143 BRIAN FOGARTY 06:48:20 00:23:12 00:05:15 01:06:04 00:01:22 00:40:17 00:00:00 02:16:11 INT - AGE GROUP 20 31 4 M 20
142 ANDREW FISHER SVTC 06:45:20 00:24:55 00:05:45 01:05:25 00:01:56 00:38:25 00:00:00 02:16:29 INT - AGE GROUP 21 29 4 M 21
382 CHRISTINE SCOTT FREEPLAY 06:48:20 00:23:10 00:04:19 01:07:15 00:00:54 00:40:59 00:00:00 02:16:40 INT - AGE GROUP 0 33 O/A F 0
148 CHRISTOPHER FUENTES SWIMOUTLET.COM 06:45:20 00:24:14 00:04:04 01:09:19 00:01:01 00:38:03 00:00:00 02:16:43 INT - AGE GROUP 22 26 5 M 22
363 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 06:54:00 00:20:57 00:03:22 01:06:40 00:00:55 00:45:02 00:00:00 02:16:57 INT - AGE GROUP 23 50 2 M 23
342 CALEB PORTER 06:51:20 00:23:52 00:03:59 01:05:41 00:01:26 00:42:37 00:00:00 02:17:38 INT - AGE GROUP 24 39 8 M 24
246 DAVE LATOURETTE TRAIN TO ENDURE 06:54:00 00:24:37 00:04:16 01:03:56 00:01:27 00:43:30 00:00:00 02:17:48 INT - AGE GROUP 25 48 2 M 25
250 TONY LEACH 06:48:20 00:24:14 00:04:54 01:05:43 00:01:11 00:42:08 00:00:00 02:18:11 INT - AGE GROUP 26 32 5 M 26
315 BRITTANY OLIVER 06:45:20 00:21:32 00:03:17 01:10:34 00:00:48 00:42:31 00:00:00 02:18:44 INT - AGE GROUP 0 27 O/A F 0
118 PATRICK DRAEGER 06:48:20 00:21:34 00:05:03 01:05:18 00:01:33 00:45:15 00:00:00 02:18:45 INT - AGE GROUP 27 32 6 M 27
329 RICHARD PARRY 06:51:20 00:27:20 00:04:42 01:05:26 00:01:02 00:40:29 00:00:00 02:19:00 INT - AGE GROUP 28 43 4 M 28
220 MICHAEL KIEDEL 06:51:20 00:18:08 00:04:59 01:07:47 00:00:56 00:47:41 00:00:00 02:19:34 INT - AGE GROUP 29 40 5 M 29
322 MARK O'SULLIVAN TEAM SHEEPER 06:51:20 00:25:01 00:05:16 01:05:52 00:01:13 00:42:51 00:00:00 02:20:15 INT - AGE GROUP 30 39 9 M 30
406 MARTIN SPIERINGS SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 06:51:20 00:21:08 00:03:31 01:10:09 00:00:55 00:44:31 00:00:00 02:20:17 INT - AGE GROUP 31 39 10 M 31
210 ANTON JAGER KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:26:20 00:04:33 01:02:27 00:01:44 00:45:27 00:00:00 02:20:33 INT - AGE GROUP 32 53 3 M 32
35 JEFF BLOCK 06:54:00 00:24:18 00:04:26 01:07:05 00:01:20 00:43:45 00:00:00 02:20:56 INT - AGE GROUP 33 53 4 M 33
532 IAN HERSEY TEAM SHEEPER 06:54:00 00:25:47 00:04:47 01:08:13 00:01:15 00:40:55 00:00:00 02:20:59 INT - AGE GROUP 34 53 5 M 34
128 JIM EAGEN 06:54:00 00:14:07 00:19:44 01:02:52 00:01:29 00:42:59 00:00:00 02:21:13 INT - AGE GROUP 35 45 3 M 35
436 KEITH TORLUEMKE 06:48:20 00:23:12 00:05:49 01:11:26 00:00:58 00:39:50 00:00:00 02:21:18 INT - AGE GROUP 36 31 7 M 36
542 NICHOLAS RABER 06:45:20 00:25:28 00:04:19 01:09:52 00:01:32 00:40:09 00:00:00 02:21:23 INT - AGE GROUP 37 21 2 M 37
79 KEITH CHUN 06:51:20 00:24:56 00:05:20 01:07:00 00:01:17 00:44:15 00:00:00 02:22:50 INT - AGE GROUP 38 42 6 M 38
420 NATHAN TANG 06:48:20 00:23:18 00:04:05 01:07:16 00:02:12 00:46:07 00:00:00 02:23:00 INT - AGE GROUP 39 31 8 M 39
6 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 06:51:20 00:22:48 00:04:12 01:12:47 00:00:59 00:42:21 00:00:00 02:23:09 INT - AGE GROUP 40 38 11 M 40
47 DAN BROWN X-BLADES 06:45:20 00:24:40 00:04:07 01:14:28 00:01:41 00:38:36 00:00:00 02:23:34 INT - AGE GROUP 41 25 6 M 41
126 LANCE DURST 06:54:00 00:15:56 00:06:22 01:08:24 00:01:46 00:49:09 00:02:00 02:23:38 INT - AGE GROUP 42 45 4 M 42
383 TZACH SEGAL 06:51:20 00:24:25 00:04:28 01:11:52 00:01:28 00:41:24 00:00:00 02:23:39 INT - AGE GROUP 43 42 7 M 43
44 MICHAEL BREEN 06:51:20 00:23:56 00:06:03 01:07:26 00:01:53 00:45:00 00:00:00 02:24:20 INT - AGE GROUP 44 42 8 M 44
85 ANDREW COLE 06:45:20 00:21:50 00:06:05 01:09:48 00:01:35 00:45:30 00:00:00 02:24:50 INT - AGE GROUP 45 24 3 M 45
478 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
353 TIM REYNOLDS TEAM EVERY MAN JACK 06:51:20 00:23:23 00:03:15 01:00:28 00:00:41 00:39:00 00:00:00.000 02:06:49 INT - AGE GROUP 1 35 1 M 1
216 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:19:58 00:03:10 01:02:42 00:01:08 00:40:02 00:00:00.000 02:07:01 INT - AGE GROUP 2 52 1 M 2
541 JAN VOBECKY TRI FORCE 06:51:20 00:23:27 00:03:49 01:00:15 00:00:12 00:39:33 00:00:00.000 02:07:18 INT - AGE GROUP 3 35 2 M 3
5 KATHLEEN ABADIE KATHFLO 06:45:20 00:29:43 00:04:35 01:10:15 00:01:35 00:40:48 00:00:00.000 02:26:58 INT - AGE GROUP 51 23 1 F 1
478 SOPHIA WONG LINKEDIN 06:48:20 00:35:39 00:11:56 01:39:33 00:02:36 00:00:28 00:00:00.000 02:30:14 INT - AGE GROUP 63 32 1 F 2
196 ANNA HERTEL 06:48:20 00:26:06 00:05:56 01:08:14 00:01:10 00:49:47 00:00:00.000 02:31:16 INT - AGE GROUP 71 31 2 F 3
1 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
461 MICHELLE WATKINS 06:45:20 00:25:32 00:06:41 01:36:26 00:01:23 00:44:20 00:00:00.000 02:54:23 INT - AGE GROUP 218 18 1 F 37
301 ANGEL MORE 06:45:20 00:28:50 00:08:01 01:48:23 00:02:51 01:09:50 00:00:00.000 03:37:56 INT - AGE GROUP 366 13 2 F 93
169 NATALIE GOCOBACHI GOCOBACHI 06:45:20 00:41:30 00:12:21 01:56:57 00:02:23 01:24:12 00:00:00.000 04:17:24 INT - AGE GROUP 396 18 3 F 109
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
408 TANNER STEVENSON SWIMOUTLET.COM 06:45:20 00:21:58 00:03:12 01:06:25 00:01:13 00:38:18 00:00:00.000 02:11:08 INT - AGE GROUP 7 24 1 M 7
542 NICHOLAS RABER 06:45:20 00:25:28 00:04:19 01:09:52 00:01:32 00:40:09 00:00:00.000 02:21:23 INT - AGE GROUP 37 21 2 M 37
85 ANDREW COLE 06:45:20 00:21:50 00:06:05 01:09:48 00:01:35 00:45:30 00:00:00.000 02:24:50 INT - AGE GROUP 45 24 3 M 45
71 EMERIC CHARLES 06:45:20 00:27:23 00:05:42 01:08:03 00:01:50 00:43:33 00:00:00.000 02:26:33 INT - AGE GROUP 50 23 4 M 50
390 JOHN SHERIDAN 06:45:20 00:24:29 00:07:14 01:27:31 00:03:27 00:44:48 00:00:00.000 02:47:31 INT - AGE GROUP 171 24 5 M 142
5 KATHLEEN ABADIE KATHFLO 06:45:20 00:29:43 00:04:35 01:10:15 00:01:35 00:40:48 00:00:00.000 02:26:58 INT - AGE GROUP 51 23 1 F 1
70 FLORENCE CHARDON KATHFLO 06:45:20 00:25:14 00:05:45 01:13:53 00:01:58 00:48:13 00:00:00.000 02:35:04 INT - AGE GROUP 91 23 2 F 7
201 KELLY HOOSE 06:45:20 00:29:14 00:04:51 01:15:11 00:02:02 00:44:09 00:00:00.000 02:35:29 INT - AGE GROUP 94 23 3 F 8
402 LAUREN SOMMERS 06:45:20 00:30:27 00:07:17 01:25:46 00:02:29 00:53:14 00:00:00.000 02:59:14 INT - AGE GROUP 248 24 4 F 45
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
319 BRIAN ONEIL TEAM EVERY MAN JACK 06:45:20 00:22:48 00:04:31 01:04:36 00:01:08 00:39:34 00:00:00.000 02:12:39 INT - AGE GROUP 12 25 1 M 12
468 BLAKE WHEALE 06:45:20 00:20:24 00:03:17 01:09:47 00:01:24 00:38:15 00:00:00.000 02:13:10 INT - AGE GROUP 14 29 2 M 14
441 TYLER TROMBETTA 06:45:20 00:22:25 00:04:01 01:09:30 00:01:08 00:38:46 00:00:00.000 02:15:53 INT - AGE GROUP 19 25 3 M 19
142 ANDREW FISHER SVTC 06:45:20 00:24:55 00:05:45 01:05:25 00:01:56 00:38:25 00:00:00.000 02:16:29 INT - AGE GROUP 21 29 4 M 21
148 CHRISTOPHER FUENTES SWIMOUTLET.COM 06:45:20 00:24:14 00:04:04 01:09:19 00:01:01 00:38:03 00:00:00.000 02:16:43 INT - AGE GROUP 22 26 5 M 22
394 RANDI SHIROMIZU 06:45:20 00:25:25 00:04:21 01:16:55 00:01:43 00:47:36 00:00:00.000 02:36:01 INT - AGE GROUP 97 27 1 F 9
41 DANIELLE BRAKEMAN 06:45:20 00:30:04 00:06:22 01:18:08 00:02:19 00:49:46 00:00:00.000 02:46:42 INT - AGE GROUP 166 28 2 F 29
308 LISA NEWTON 06:45:20 00:21:49 00:04:58 01:25:23 00:01:50 00:56:25 00:00:00.000 02:50:28 INT - AGE GROUP 195 28 3 F 33
531 KIT DONOVAN 06:45:20 00:30:46 00:11:14 01:17:27 00:04:13 00:47:38 00:00:00.000 02:51:21 INT - AGE GROUP 201 26 4 F 35
137 KATERYNA FEOKTISTOVA 06:45:20 00:27:26 00:10:50 01:30:15 00:02:00 00:44:35 00:00:00.000 02:55:09 INT - AGE GROUP 225 28 5 F 39
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
258 GRANT LITTLE TEAM SHEEPER 06:48:20 00:23:58 00:03:30 01:02:59 00:00:49 00:40:22 00:00:00.000 02:11:40 INT - AGE GROUP 8 33 1 M 8
191 AARON HEBELER BAKERSFIELD TRISPOKES 06:48:20 00:22:24 00:04:15 01:04:21 00:01:13 00:40:04 00:00:00.000 02:12:18 INT - AGE GROUP 10 31 2 M 10
82 PHILIP CLARK KAIN PERFORMANCE 06:48:20 00:24:03 00:04:54 01:02:43 00:01:30 00:39:42 00:00:00.000 02:12:53 INT - AGE GROUP 13 33 3 M 13
143 BRIAN FOGARTY 06:48:20 00:23:12 00:05:15 01:06:04 00:01:22 00:40:17 00:00:00.000 02:16:11 INT - AGE GROUP 20 31 4 M 20
250 TONY LEACH 06:48:20 00:24:14 00:04:54 01:05:43 00:01:11 00:42:08 00:00:00.000 02:18:11 INT - AGE GROUP 26 32 5 M 26
478 SOPHIA WONG LINKEDIN 06:48:20 00:35:39 00:11:56 01:39:33 00:02:36 00:00:28 00:00:00.000 02:30:14 INT - AGE GROUP 63 32 1 F 2
196 ANNA HERTEL 06:48:20 00:26:06 00:05:56 01:08:14 00:01:10 00:49:47 00:00:00.000 02:31:16 INT - AGE GROUP 71 31 2 F 3
291 JENESSE MELLICAN 06:48:20 00:28:10 00:05:24 01:09:17 00:01:23 00:49:36 00:00:00.000 02:33:52 INT - AGE GROUP 83 32 3 F 5
33 CHRISSY BLAISDELL FMRC 06:48:20 00:29:47 00:05:02 01:15:54 00:01:26 00:44:28 00:00:00.000 02:36:39 INT - AGE GROUP 102 33 4 F 10
483 JAMIE YANG 06:48:20 00:30:29 00:06:21 01:13:52 00:01:54 00:44:15 00:00:00.000 02:36:54 INT - AGE GROUP 105 32 5 F 11
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
353 TIM REYNOLDS TEAM EVERY MAN JACK 06:51:20 00:23:23 00:03:15 01:00:28 00:00:41 00:39:00 00:00:00.000 02:06:49 INT - AGE GROUP 1 35 1 M 1
541 JAN VOBECKY TRI FORCE 06:51:20 00:23:27 00:03:49 01:00:15 00:00:12 00:39:33 00:00:00.000 02:07:18 INT - AGE GROUP 3 35 2 M 3
183 LENNARD HACHMANN TEAM SHEEPER 06:51:20 00:22:53 00:03:55 01:04:53 00:00:33 00:36:00 00:00:00.000 02:08:16 INT - AGE GROUP 4 39 3 M 4
144 MATTHEW FORD TEAM SHEEPER 06:51:20 00:23:31 00:03:07 01:03:08 00:00:43 00:37:56 00:00:00.000 02:08:26 INT - AGE GROUP 5 36 4 M 5
124 BRYAN DUNKER 06:51:20 00:22:13 00:03:47 01:03:58 00:01:18 00:39:03 00:00:00.000 02:10:20 INT - AGE GROUP 6 36 5 M 6
294 ANNA MICHEL 06:51:20 00:23:33 00:07:16 01:15:03 00:02:07 00:49:28 00:00:00.000 02:37:29 INT - AGE GROUP 107 39 1 F 12
209 WENDY JACOBSEN STANFORD TRI TEAM 06:51:20 00:29:31 00:04:59 01:14:36 00:02:07 00:48:19 00:00:00.000 02:39:34 INT - AGE GROUP 125 35 2 F 17
91 LYNN CROSSMAN 06:51:20 00:29:56 00:07:09 01:17:13 00:01:24 00:46:15 00:00:00.000 02:41:59 INT - AGE GROUP 136 37 3 F 20
197 KATRINA HEYDER 06:51:20 00:27:23 00:06:13 01:18:02 00:01:57 00:48:34 00:00:00.000 02:42:11 INT - AGE GROUP 137 35 4 F 21
323 HEIDI OTT 06:51:20 00:27:27 00:05:15 01:16:52 00:02:07 00:51:46 00:00:00.000 02:43:29 INT - AGE GROUP 144 37 5 F 22
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
360 AARON ROBINSON MASOCHIST TRIATHLETE 06:51:20 00:22:17 00:04:15 01:03:22 00:01:16 00:41:28 00:00:00.000 02:12:39 INT - AGE GROUP 11 40 1 M 11
331 MATTHEW PATOUT 06:51:20 00:22:31 00:04:00 01:04:58 00:01:10 00:41:40 00:00:00.000 02:14:21 INT - AGE GROUP 16 43 2 M 16
19 BRENT AUSTIN 06:51:20 00:26:08 00:03:40 01:07:37 00:01:18 00:36:04 00:00:00.000 02:14:50 INT - AGE GROUP 17 42 3 M 17
329 RICHARD PARRY 06:51:20 00:27:20 00:04:42 01:05:26 00:01:02 00:40:29 00:00:00.000 02:19:00 INT - AGE GROUP 28 43 4 M 28
220 MICHAEL KIEDEL 06:51:20 00:18:08 00:04:59 01:07:47 00:00:56 00:47:41 00:00:00.000 02:19:34 INT - AGE GROUP 29 40 5 M 29
138 AUGUST FERN 06:51:20 00:25:40 00:04:07 01:19:49 00:01:08 00:48:52 00:00:00.000 02:39:38 INT - AGE GROUP 126 41 1 F 18
59 KIM CARDENAS 06:51:20 00:25:43 00:05:09 01:16:50 00:00:59 00:56:37 00:00:00.000 02:45:20 INT - AGE GROUP 157 44 2 F 25
81 JENIFER CLARK 06:51:20 00:34:14 00:09:13 01:21:59 00:01:54 00:47:05 00:00:00.000 02:54:27 INT - AGE GROUP 219 42 3 F 38
219 JENNIFER KERNS 06:51:20 00:30:16 00:07:35 01:22:31 00:03:21 00:53:27 00:00:00.000 02:57:13 INT - AGE GROUP 239 40 4 F 44
469 SUSAN WHITEHEAD 06:51:20 00:36:48 00:06:56 01:17:53 00:03:15 00:54:40 00:00:00.000 02:59:35 INT - AGE GROUP 251 40 5 F 46
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
90 DAVID CRONWALL KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:26:16 00:03:25 01:02:15 00:01:01 00:41:55 00:00:00.000 02:14:54 INT - AGE GROUP 18 48 1 M 18
246 DAVE LATOURETTE TRAIN TO ENDURE 06:54:00 00:24:37 00:04:16 01:03:56 00:01:27 00:43:30 00:00:00.000 02:17:48 INT - AGE GROUP 25 48 2 M 25
128 JIM EAGEN 06:54:00 00:14:07 00:19:44 01:02:52 00:01:29 00:42:59 00:00:00.000 02:21:13 INT - AGE GROUP 35 45 3 M 35
126 LANCE DURST 06:54:00 00:15:56 00:06:22 01:08:24 00:01:46 00:49:09 00:02:00.000 02:23:38 INT - AGE GROUP 42 45 4 M 42
304 ERIK MULLER 06:54:00 00:26:07 00:05:16 01:07:42 00:01:24 00:44:35 00:00:00.000 02:25:06 INT - AGE GROUP 46 45 5 M 46
546 DEBORAH BATTAGLIA 06:54:00 00:24:50 00:04:47 01:14:34 00:02:26 00:47:17 00:00:00.000 02:33:55 INT - AGE GROUP 84 47 1 F 6
305 ISABELLE NADEAU 06:54:00 00:27:25 00:06:09 01:14:35 00:01:28 00:49:17 00:00:00.000 02:38:55 INT - AGE GROUP 116 45 2 F 16
335 DEBBIE PHILLIPS SVTC 06:54:00 00:29:04 00:05:00 01:18:29 00:00:59 00:52:48 00:00:00.000 02:46:22 INT - AGE GROUP 165 45 3 F 28
152 DIANA GARBARINO SVTC 06:54:00 00:35:27 00:05:20 01:19:32 00:01:50 00:58:50 00:00:00.000 03:01:01 INT - AGE GROUP 259 48 4 F 50
238 BRENDA KRING 06:54:00 00:36:20 00:09:14 01:25:09 00:02:35 01:03:25 00:00:00.000 03:16:46 INT - AGE GROUP 325 45 5 F 68
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
216 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:19:58 00:03:10 01:02:42 00:01:08 00:40:02 00:00:00.000 02:07:01 INT - AGE GROUP 2 52 1 M 2
363 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSOCIATION 06:54:00 00:20:57 00:03:22 01:06:40 00:00:55 00:45:02 00:00:00.000 02:16:57 INT - AGE GROUP 23 50 2 M 23
210 ANTON JAGER KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:26:20 00:04:33 01:02:27 00:01:44 00:45:27 00:00:00.000 02:20:33 INT - AGE GROUP 32 53 3 M 32
35 JEFF BLOCK 06:54:00 00:24:18 00:04:26 01:07:05 00:01:20 00:43:45 00:00:00.000 02:20:56 INT - AGE GROUP 33 53 4 M 33
532 IAN HERSEY TEAM SHEEPER 06:54:00 00:25:47 00:04:47 01:08:13 00:01:15 00:40:55 00:00:00.000 02:20:59 INT - AGE GROUP 34 53 5 M 34
147 CATHERINE FRYE KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:24:45 00:05:03 01:10:33 00:01:54 00:49:10 00:00:00.000 02:31:27 INT - AGE GROUP 73 54 1 F 4
499 CYNDI KOKE KAIN PERFORMANCE 06:54:00 00:24:54 00:06:20 01:12:16 00:02:25 00:51:48 00:00:00.000 02:37:45 INT - AGE GROUP 109 54 2 F 13
116 DEBRA DIMAS 06:54:00 00:26:23 00:07:08 01:10:48 00:03:17 00:50:54 00:00:00.000 02:38:32 INT - AGE GROUP 111 50 3 F 14
159 HOPE GELBACH GGTC 06:54:00 00:32:20 00:06:50 01:15:07 00:02:03 00:49:44 00:00:00.000 02:46:04 INT - AGE GROUP 163 50 4 F 27
290 NATHALIE MCMANAMON 06:54:00 00:27:47 00:06:44 01:14:51 00:03:11 00:56:27 00:00:00.000 02:49:02 INT - AGE GROUP 187 54 5 F 31
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
92 RICHARD CROWLEY TEAM SHEEPER 06:57:00 00:26:15 00:04:33 01:14:38 00:02:03 00:42:27 00:00:00.000 02:29:59 INT - AGE GROUP 60 55 1 M 59
386 MICHAEL SHARP MICHAEL SHARP 06:57:00 00:30:31 00:04:44 01:11:02 00:01:36 00:43:26 00:00:00.000 02:31:21 INT - AGE GROUP 72 57 2 M 69
399 DAVID SLOTHOWER 06:57:00 00:26:29 00:05:33 01:10:42 00:02:01 00:51:00 00:00:00.000 02:35:46 INT - AGE GROUP 95 58 3 M 87
98 MARK DAMES SVTC 06:57:00 00:30:35 00:07:10 01:07:20 00:01:57 00:49:10 00:00:00.000 02:36:15 INT - AGE GROUP 99 57 4 M 90
514 ERIC FILSETH TEAM SHEEPER 06:57:00 00:23:44 00:06:09 01:13:45 00:02:11 00:50:53 00:00:00.000 02:36:45 INT - AGE GROUP 103 55 5 M 93
76 ELIZABETH CHOLAWSKY 06:57:00 00:43:55 00:11:37 01:27:10 00:03:10 01:03:16 00:00:00.000 03:29:10 INT - AGE GROUP 353 59 1 F 84
248 BETTY LAWLER TEAM IN TRAINING 06:57:00 00:47:51 00:14:07 01:52:28 00:04:18 01:36:04 00:00:00.000 04:34:51 INT - AGE GROUP 402 57 2 F 112
160 MARINA GELMAN 06:57:00 00:51:49 00:14:02 01:54:49 00:06:24 01:30:12 00:00:00.000 04:37:18 INT - AGE GROUP 403 56 3 F 113
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
262 JEFFREY LUNEY 06:57:00 00:25:44 00:05:08 01:15:07 00:01:25 00:51:58 00:00:00.000 02:39:23 INT - AGE GROUP 122 60 1 M 106
64 JEFF CENTONI 06:57:00 00:27:33 00:09:35 01:15:06 00:02:35 00:54:45 00:00:00.000 02:49:36 INT - AGE GROUP 191 60 2 M 159
288 ALISDAIR MCGREGOR 06:57:00 00:33:38 00:09:05 01:14:32 00:03:01 00:53:50 00:00:00.000 02:54:08 INT - AGE GROUP 215 62 3 M 179
463 STAN WATT 06:57:00 00:35:35 00:12:58 01:27:24 00:03:34 00:53:26 00:00:00.000 03:12:59 INT - AGE GROUP 312 61 4 M 249
95 THOMAS CUSUMANO 06:57:00 00:59:07 00:23:27 01:37:39 00:05:02 01:15:30 00:00:00.000 04:20:47 INT - AGE GROUP 398 61 5 M 288
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
131 MIKE EMERSON 06:57:00 00:33:16 00:06:05 01:16:38 00:02:30 00:55:25 00:00:00.000 02:53:56 INT - AGE GROUP 214 65 1 M 178
474 JIM WILTENS 06:57:00 00:25:40 00:09:05 01:19:56 00:02:05 00:57:30 00:00:00.000 02:54:17 INT - AGE GROUP 216 66 2 M 180
376 DOUGLAS SCHATZ 06:57:00 00:37:57 00:10:06 01:27:10 00:03:37 00:59:41 00:00:00.000 03:18:33 INT - AGE GROUP 331 68 3 M 259
493 VED LESTER HERPAPDEZ BGY TRI 06:57:00 00:42:15 00:12:13 01:28:17 00:03:58 01:30:51 00:00:00.000 03:57:36 INT - AGE GROUP 390 65 4 M 286
396 SAMUEL SIMONS 06:57:00 00:45:00 00:05:56 01:35:41 00:03:28 01:40:31 00:00:00.000 04:10:38 INT - AGE GROUP 395 67 5 M 287
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
414 MIKE SULLIVAN 06:57:00 00:28:51 00:07:21 01:18:33 00:01:48 00:58:10 00:00:00.000 02:54:45 INT - AGE GROUP 221 71 1 M 183
164 DAVID GILDEA TEAM SHEEPER 06:57:00 00:27:03 00:11:59 01:33:20 00:01:56 01:31:46 00:00:00.000 03:46:06 INT - AGE GROUP 378 72 2 M 279
317 SALLIE OLSEN NONE 06:57:00 00:39:15 00:12:11 01:47:24 00:04:29 01:35:27 00:00:00.000 04:18:48 INT - AGE GROUP 397 73 1 F 110
75 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
276 WILLIAM MARSHALL 06:57:00 00:28:35 00:09:50 01:17:17 00:02:41 00:57:56 00:00:00.000 02:56:21 INT - AGE GROUP 236 75 1 M 193
80 NORMAN CIAMPI 06:57:00 00:39:07 00:17:58 00:40:41 00:04:58 01:22:49 00:00:00.000 03:05:35 INT - AGE GROUP 284 76 2 M 229
80 - 98
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
99 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
838
Last Updated:
6/9/2015 2:18:52 PM
Results are preliminary for 3 days.
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

INT - AGE GROUP - 412


Male
Total Finishers Avg Pace
294 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
118 00:00

SP - AGE GROUP - 214


Male
Total Finishers Avg Pace
107 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
107 00:00

INT - ELITE - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

INT - RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT - CLYDESDALES - 12


Male
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT - ATHENA - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SP - RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP - CLYDESDALE - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP- ATHENA - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

INT- AQUABIKE - 22


Male
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

SP - AQUABIKE - 12


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
9 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction