Race Results for…
California Triathlons

June 26, 2016 presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
898
Last Updated:
7/6/2016 9:19:31 AM

Results are preliminary for 5 days.

Stats

Leaderboards

INT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 218 PETER MENDES 02:03:22 OAKLAND 43
2 445 BRADLEY KUPER-SMITH 02:03:38 SAN FRANCISCO 34
3 456 JIMMY SOPKO 02:06:56 MENLO PARK 34
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 45 EMILY WATTS 02:19:33 SAN JOSE 28
2 106 DANIELLE WIDENMANN 02:20:54 VACAVILLE 34
3 124 CHRISTINE GOULD 02:20:57 SAN MATEO 36

SPRINT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 864 KYLE FOX 00:53:13 SAN RAMON 28
2 514 NICOLAS DUCHEZ 00:53:23 SUNNYVALE 16
3 509 JOSHUA CAGNEY 00:54:13 FOLSOM 15
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 811 ILLI GARDNER 00:57:58 PALO ALTO 17
2 115 NICOLA BOYD 01:00:39 PORTOLA VALLEY 35
3 812 ANNIKA MCBRIDE 01:04:08 APTOS 17

INT-ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 442 ALISTAIR EECKMAN 02:03:41 BERKELEY 22
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 443 SARAH CAMETO 02:08:47 WALNUT CREEK 36
2 132 SARAH PIAMPIANO 02:13:46 SAN RAFAEL 36
3 131 KIMBERLY GOODELL 02:29:50 SAN JOSE 36

SPRINT-ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 574 MAX FENNELL 00:53:21 REDWOOD CITY 29
2 586 RYAN SEALEY 01:04:04 ANTIOCH 30

INT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 469 TIM SHEEPER 01:30:20 MENLO PARK 53
2 370 JEAN-MARC LEININGER 01:40:49 WINTERS 61
3 440 DAVID SLOTHOWER 01:43:03 MILPITAS 59
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 35 MARY MOORHEAD 01:31:54 SAN FRANCISCO 27
2 181 NICOLE NICOLAY 01:39:58 LIVERMORE 40
3 439 BROOKE WELLS 01:41:09 SAN FRANCISCO 31

SPRINT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 728 CHUCK GREEN 00:49:33 MOUNTAIN VIEW 50
2 778 PETER CHRUPALO 00:00:00 LIVERMORE 60
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 716 SHARON BARCLAY 00:48:50 ALAMEDA 48
2 860 VALERIE KWAIBEN 00:52:08 SAN JOSE 53
3 583 LISA MELENDY 01:06:06 SAN JOSE 30

INT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 441 ELISA CAUCHI 03:03:05 CAMPBELL 46
2 165 KRISTINA HAAS 03:49:14 SAN FRANCISCO 39
3 306 STEPHANIE NUNES 03:57:16 BEN LOMOND 50

INT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 258 CODY MAYER 02:51:21 DISCOVERY BAY 21
2 145 KEN FRICKLE 03:01:06 SANTA CLARA 37
3 323 JAY BEDSWORTH 03:13:16 SAUSALITO 52

SPRINT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 648 KALEI ACHIU 01:22:08 ALBANY 38
2 592 LIA AKHILANDA 01:28:20 SAN FRANCISCO 31
3 737 ROBBI SERA 01:33:16 PLEASANTON 51

SPRINT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 703 DAN WALKER 01:20:13 LOS ALTOS 45
2 766 DANNY MCCAFFERTY 01:22:26 LIVERMORE 58
3 585 BRETT JONES 01:22:31 OAKLAND 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 853 CASSY HAWKINS 01:48:04 SAN JOSE 48

INT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 391 PACERS 02:02:49 PALO ALTO
2 395 TEAM HARE 02:09:55 SAN FRANCISCO
3 396 TEAM PETALUMA 02:11:12 PETALUMA

SPRINT-RELAY

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 338 RUSSELL DAVIS 01:17:21 PLEASANTON 55
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 710 AKIKO LEWIS 01:15:05 SAN RAMON 46
Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 797 BEMAGILITY 01:13:09 SAN FRANCISCO
2 805 BORP ALL STARS 01:14:01 BERKELEY
3 800 TEAM NZ 01:14:33 SINGAPORE

SPRINT-CHALLENGED

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 680 CORVIN BAZGAN 01:09:58 SAN CARLOS 42

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
422 entrants …
INT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
218 PETER MENDES TEAM EVERY MAN JACK 00:22:18 00:01:03 01:00:15 00:00:37 00:39:07 00:00:00 02:03:22 INT-AGE GROUP 1 43 1 M 1
445 BRADLEY KUPER-SMITH TEAM EVERY MAN JACK 00:22:00 00:01:08 01:00:46 00:00:25 00:39:17 00:00:00 02:03:38 INT-AGE GROUP 2 34 1 M 2
456 JIMMY SOPKO TEAM SHEEPER 00:23:50 00:01:41 01:02:45 00:00:45 00:37:52 00:00:00 02:06:56 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
473 LEROY THOMAS SWIM OUTLET 00:24:36 00:00:51 01:01:45 00:00:57 00:39:05 00:00:00 02:07:16 INT-AGE GROUP 4 44 2 M 4
424 CHRISTOPHER DANESI OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:20:52 00:01:06 01:03:50 00:00:38 00:41:09 00:00:00 02:07:36 INT-AGE GROUP 5 48 1 M 5
474 JOHN NICKERSON TRIFORCE 00:22:35 00:01:30 01:02:56 00:00:54 00:40:27 00:00:00 02:08:24 INT-AGE GROUP 6 33 3 M 6
444 JUSTIN GREEN FIT ENDURANCE 00:23:18 00:01:08 01:02:10 00:00:31 00:42:52 00:00:00 02:10:02 INT-AGE GROUP 7 34 4 M 7
286 RICHARD BLANCO 00:22:50 00:01:02 01:01:04 00:00:54 00:44:26 00:00:00 02:10:18 INT-AGE GROUP 8 48 2 M 8
407 GRANT LITTLE TEAM SHEEPER 00:25:11 00:00:57 01:02:06 00:00:48 00:41:24 00:00:00 02:10:28 INT-AGE GROUP 9 34 5 M 9
73 KEITH TORLUEMKE PURPLEPATCH FITNESS 00:24:19 00:01:19 01:06:11 00:00:43 00:37:59 00:00:00 02:10:34 INT-AGE GROUP 10 32 6 M 10
277 DAN FOEHNER FACEBOOK TRI TEAM 00:27:04 00:00:58 01:02:26 00:00:43 00:39:45 00:00:00 02:10:58 INT-AGE GROUP 11 48 3 M 11
452 BRENT AUSTIN 00:24:25 00:01:11 01:07:13 00:00:50 00:37:39 00:00:00 02:11:20 INT-AGE GROUP 12 43 3 M 12
188 ERICK PIERCE 00:25:33 00:01:24 01:02:08 00:01:26 00:41:13 00:00:00 02:11:44 INT-AGE GROUP 13 41 4 M 13
272 DENNIS WOODSIDE 00:22:32 00:01:47 01:04:52 00:01:15 00:41:24 00:00:00 02:11:51 INT-AGE GROUP 14 47 4 M 14
300 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 00:24:41 00:01:13 01:03:49 00:00:48 00:41:37 00:00:00 02:12:11 INT-AGE GROUP 15 50 1 M 15
97 MICHAEL OYLER 00:26:15 00:00:54 01:03:04 00:00:35 00:41:49 00:00:00 02:12:39 INT-AGE GROUP 16 34 7 M 16
267 DAN SMEDLEY TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:23:41 00:01:08 01:04:18 00:00:40 00:42:53 00:00:00 02:12:42 INT-AGE GROUP 17 47 5 M 17
31 ALEX HANSON 00:21:38 00:01:07 01:05:25 00:00:53 00:43:45 00:00:00 02:12:50 INT-AGE GROUP 18 27 1 M 18
213 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 00:23:35 00:00:59 01:05:40 00:00:47 00:41:50 00:00:00 02:12:52 INT-AGE GROUP 19 43 5 M 19
42 AKHIL VIZ 00:24:31 00:01:10 01:06:11 00:00:49 00:40:38 00:00:00 02:13:19 INT-AGE GROUP 20 28 2 M 20
230 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 00:24:24 00:01:37 01:04:53 00:01:05 00:41:32 00:00:00 02:13:33 INT-AGE GROUP 21 44 6 M 21
89 TONY LEACH 00:24:03 00:00:56 01:05:15 00:00:58 00:42:22 00:00:00 02:13:37 INT-AGE GROUP 22 33 8 M 22
294 GARY SCHELLENBERG 00:24:52 00:00:53 01:04:21 00:00:36 00:43:03 00:00:00 02:13:47 INT-AGE GROUP 23 49 6 M 23
414 CALEB PORTER OLYMPIC CLUB TRI CLUB 00:24:22 00:01:24 01:03:01 00:01:15 00:43:43 00:00:00 02:13:47 INT-AGE GROUP 24 40 7 M 24
36 DAVID WINTON BAY CLUB 00:30:56 00:01:00 01:00:41 00:01:20 00:39:50 00:00:00 02:13:48 INT-AGE GROUP 25 28 3 M 25
65 MATTHEW FOX OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:21:47 00:01:43 01:08:15 00:01:22 00:40:45 00:00:00 02:13:52 INT-AGE GROUP 26 31 9 M 26
405 NICHOLAS CRUZE CRUZE2HEALTH CHIROPRACTIC 00:25:17 00:00:59 01:06:16 00:00:48 00:40:54 00:00:00 02:14:17 INT-AGE GROUP 27 33 10 M 27
100 VILEN RODESKI 00:25:23 00:01:23 01:04:36 00:00:55 00:42:55 00:00:00 02:15:14 INT-AGE GROUP 28 34 11 M 28
403 BRIAN MANCINI 00:22:04 00:00:58 01:12:44 00:00:51 00:39:15 00:00:00 02:15:54 INT-AGE GROUP 29 30 12 M 29
57 RICARDO MAZZINI GOLDEN GATE TRIATHLON CLU 00:22:20 00:01:01 01:10:38 00:01:28 00:40:25 00:00:00 02:15:54 INT-AGE GROUP 30 30 13 M 30
278 TROY SOARES FCA ENDURANCE 00:26:56 00:01:31 01:05:28 00:01:09 00:42:32 00:00:00 02:17:38 INT-AGE GROUP 31 48 7 M 31
413 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 00:26:33 00:01:25 01:08:49 00:00:42 00:40:12 00:00:00 02:17:44 INT-AGE GROUP 32 40 8 M 32
231 YANN KNEUBUHLER RICHMOND-TRI 00:22:54 00:01:29 01:10:17 00:01:33 00:42:49 00:00:00 02:19:04 INT-AGE GROUP 33 44 9 M 33
193 MICHAEL KIEDEL 00:20:48 00:01:32 01:07:24 00:01:04 00:48:23 00:00:00 02:19:14 INT-AGE GROUP 34 41 10 M 34
45 EMILY WATTS 00:25:03 00:01:10 01:08:24 00:00:42 00:44:12 00:00:00 02:19:33 INT-AGE GROUP 35 28 1 F 1
54 DEAN POLLITT 00:25:14 00:01:24 01:12:09 00:01:37 00:39:24 00:00:00 02:19:49 INT-AGE GROUP 36 29 4 M 35
260 BLAIR VENABLES 00:30:25 00:01:34 01:05:01 00:01:07 00:41:47 00:00:00 02:19:56 INT-AGE GROUP 37 46 8 M 36
47 CHIPPER NICODEMUS GOLDEN GATE TRIATHLON CLU 00:27:25 00:01:03 01:06:44 00:00:50 00:44:27 00:00:00 02:20:32 INT-AGE GROUP 38 29 5 M 37
59 EDDIE KUNIGONIS 00:27:09 00:01:16 01:03:37 00:00:54 00:47:55 00:00:00 02:20:53 INT-AGE GROUP 39 30 14 M 38
106 DANIELLE WIDENMANN 00:26:03 00:01:52 01:11:29 00:01:15 00:40:13 00:00:00 02:20:54 INT-AGE GROUP 40 34 1 F 2
124 CHRISTINE GOULD 00:22:11 00:01:40 01:08:29 00:01:33 00:47:03 00:00:00 02:20:57 INT-AGE GROUP 41 36 1 F 3
454 LI MOORE TRIFORCE 00:24:34 00:01:50 01:15:23 00:01:13 00:38:44 00:00:00 02:21:46 INT-AGE GROUP 42 37 1 M 39
138 CHAITANYA GHARPURE TRIFORCE 00:27:01 00:01:49 01:08:12 00:01:46 00:42:58 00:00:00 02:21:47 INT-AGE GROUP 43 37 2 M 40
2 DANIEL BARRUNDIA GEORGIA TECH TRIATHLON 00:24:22 00:00:37 01:10:14 00:00:45 00:46:10 00:00:00 02:22:10 INT-AGE GROUP 44 20 1 M 41
123 EVAN GEISERT 00:25:45 00:01:31 01:10:13 00:01:35 00:43:12 00:00:00 02:22:19 INT-AGE GROUP 45 36 3 M 42
150 JOE KARBOWSKI 00:29:25 00:01:44 01:02:29 00:01:08 00:47:35 00:00:00 02:22:24 INT-AGE GROUP 46 38 4 M 43
455 OLA WIBERG TEAM SHEEPER 00:28:13 00:01:51 01:03:53 00:01:40 00:47:20 00:00:00 02:22:59 INT-AGE GROUP 47 48 9 M 44
148 CHRISTIAN TALAUE TRILIF3 00:25:25 00:01:25 01:06:44 00:01:25 00:48:16 00:00:00 02:23:17 INT-AGE GROUP 48 38 5 M 45
50 SCOTT CARY 00:29:04 00:02:20 01:10:31 00:01:39 00:40:41 00:00:00 02:24:17 INT-AGE GROUP 49 29 6 M 46
120 CHRIS VALVERDE LEGACY HOMES TRI CLUB 00:27:58 00:01:15 01:07:17 00:01:10 00:46:43 00:00:00 02:24:23 INT-AGE GROUP 50 36 6 M 47
422 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
218 PETER MENDES TEAM EVERY MAN JACK 00:22:18 00:01:03 01:00:15 00:00:37 00:39:07 00:00:00 02:03:22 INT-AGE GROUP 1 43 1 M 1
445 BRADLEY KUPER-SMITH TEAM EVERY MAN JACK 00:22:00 00:01:08 01:00:46 00:00:25 00:39:17 00:00:00 02:03:38 INT-AGE GROUP 2 34 1 M 2
456 JIMMY SOPKO TEAM SHEEPER 00:23:50 00:01:41 01:02:45 00:00:45 00:37:52 00:00:00 02:06:56 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
473 LEROY THOMAS SWIM OUTLET 00:24:36 00:00:51 01:01:45 00:00:57 00:39:05 00:00:00 02:07:16 INT-AGE GROUP 4 44 2 M 4
424 CHRISTOPHER DANESI OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:20:52 00:01:06 01:03:50 00:00:38 00:41:09 00:00:00 02:07:36 INT-AGE GROUP 5 48 1 M 5
45 EMILY WATTS 00:25:03 00:01:10 01:08:24 00:00:42 00:44:12 00:00:00 02:19:33 INT-AGE GROUP 35 28 1 F 1
106 DANIELLE WIDENMANN 00:26:03 00:01:52 01:11:29 00:01:15 00:40:13 00:00:00 02:20:54 INT-AGE GROUP 40 34 1 F 2
124 CHRISTINE GOULD 00:22:11 00:01:40 01:08:29 00:01:33 00:47:03 00:00:00 02:20:57 INT-AGE GROUP 41 36 1 F 3
249 JORDAN BLANCO 00:25:37 00:01:29 01:09:56 00:01:25 00:48:33 00:00:00 02:27:02 INT-AGE GROUP 61 45 1 F 4
310 DANA GINSBURG 00:26:41 00:01:48 01:08:36 00:01:44 00:50:05 00:00:00 02:28:55 INT-AGE GROUP 65 51 1 F 5
1 - 15
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
16 - 19
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
1 JOSEPH DEL ROSARIO CHAN 00:25:12 00:01:42 01:13:21 00:00:38 00:44:16 00:00:00 02:25:12 INT-AGE GROUP 54 19 1 M 51
20 - 24
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
2 DANIEL BARRUNDIA GEORGIA TECH TRIATHLON 00:24:22 00:00:37 01:10:14 00:00:45 00:46:10 00:00:00 02:22:10 INT-AGE GROUP 44 20 1 M 41
10 JOSH PRYOR 00:24:21 00:00:51 01:08:15 00:01:19 00:58:30 00:00:00 02:33:18 INT-AGE GROUP 81 23 2 M 73
457 DANIEL CHIU 00:35:55 00:06:28 01:18:36 00:04:42 00:54:21 00:00:00 03:00:04 INT-AGE GROUP 216 23 3 M 159
12 RHED SHI 00:32:51 00:02:58 01:25:17 00:01:08 01:01:11 00:00:00 03:03:27 INT-AGE GROUP 233 23 4 M 174
4 ZAC HERSH 00:36:21 00:02:55 01:21:20 00:01:34 01:02:27 00:00:00 03:04:40 INT-AGE GROUP 237 22 5 M 176
3 AISIA AZUS TEAM ZOOT 00:23:19 00:01:08 01:17:08 00:00:56 00:48:18 00:00:00 02:30:52 INT-AGE GROUP 71 22 1 F 6
6 EMILY RIDGEWAY PACWEST ATHLETICS 00:30:56 00:00:56 01:12:26 00:00:42 00:54:10 00:00:00 02:39:12 INT-AGE GROUP 106 23 2 F 18
7 COURTNEY WINTERBAUER 00:31:42 00:01:21 01:13:49 00:00:53 00:59:14 00:00:00 02:47:01 INT-AGE GROUP 150 23 3 F 32
5 AMANDA DAMES 00:29:40 00:01:23 01:28:39 00:00:38 00:50:48 00:00:00 02:51:10 INT-AGE GROUP 169 22 4 F 36
15 MARIEL MCCLENAHAN 00:31:01 00:03:58 01:32:16 00:02:41 00:56:30 00:00:00 03:06:27 INT-AGE GROUP 244 24 5 F 64
25 - 29
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
31 ALEX HANSON 00:21:38 00:01:07 01:05:25 00:00:53 00:43:45 00:00:00 02:12:50 INT-AGE GROUP 18 27 1 M 18
42 AKHIL VIZ 00:24:31 00:01:10 01:06:11 00:00:49 00:40:38 00:00:00 02:13:19 INT-AGE GROUP 20 28 2 M 20
36 DAVID WINTON BAY CLUB 00:30:56 00:01:00 01:00:41 00:01:20 00:39:50 00:00:00 02:13:48 INT-AGE GROUP 25 28 3 M 25
54 DEAN POLLITT 00:25:14 00:01:24 01:12:09 00:01:37 00:39:24 00:00:00 02:19:49 INT-AGE GROUP 36 29 4 M 35
47 CHIPPER NICODEMUS GOLDEN GATE TRIATHLON CLU 00:27:25 00:01:03 01:06:44 00:00:50 00:44:27 00:00:00 02:20:32 INT-AGE GROUP 38 29 5 M 37
45 EMILY WATTS 00:25:03 00:01:10 01:08:24 00:00:42 00:44:12 00:00:00 02:19:33 INT-AGE GROUP 35 28 1 F 1
23 JEN SUNG 00:24:32 00:01:21 01:24:39 00:01:30 00:43:10 00:00:00 02:35:14 INT-AGE GROUP 90 26 2 F 13
17 ALYSSA AN SVTC 00:33:56 00:01:15 01:23:18 00:00:44 00:52:51 00:00:00 02:52:06 INT-AGE GROUP 179 25 3 F 39
27 ELIZABETH DAVIS 00:29:40 00:01:28 01:24:43 00:01:49 01:01:34 00:00:00 02:59:16 INT-AGE GROUP 210 26 4 F 55
29 JENNA HOLDEN TEAM SHEEPER 00:26:50 00:03:04 01:30:04 00:01:22 01:05:35 00:00:00 03:06:57 INT-AGE GROUP 246 27 5 F 65
30 - 34
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
445 BRADLEY KUPER-SMITH TEAM EVERY MAN JACK 00:22:00 00:01:08 01:00:46 00:00:25 00:39:17 00:00:00 02:03:38 INT-AGE GROUP 2 34 1 M 2
456 JIMMY SOPKO TEAM SHEEPER 00:23:50 00:01:41 01:02:45 00:00:45 00:37:52 00:00:00 02:06:56 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
474 JOHN NICKERSON TRIFORCE 00:22:35 00:01:30 01:02:56 00:00:54 00:40:27 00:00:00 02:08:24 INT-AGE GROUP 6 33 3 M 6
444 JUSTIN GREEN FIT ENDURANCE 00:23:18 00:01:08 01:02:10 00:00:31 00:42:52 00:00:00 02:10:02 INT-AGE GROUP 7 34 4 M 7
407 GRANT LITTLE TEAM SHEEPER 00:25:11 00:00:57 01:02:06 00:00:48 00:41:24 00:00:00 02:10:28 INT-AGE GROUP 9 34 5 M 9
106 DANIELLE WIDENMANN 00:26:03 00:01:52 01:11:29 00:01:15 00:40:13 00:00:00 02:20:54 INT-AGE GROUP 40 34 1 F 2
92 RACHEL MARULLO 00:22:35 00:02:38 01:20:28 00:02:26 00:46:12 00:00:00 02:34:20 INT-AGE GROUP 88 33 2 F 12
94 CLAUDIA THOMPSON 00:33:37 00:02:39 01:14:44 00:02:14 00:46:55 00:00:00 02:40:12 INT-AGE GROUP 112 34 3 F 19
81 VALENTINA TOSI 00:29:17 00:01:26 01:16:09 00:01:23 00:54:44 00:00:00 02:43:01 INT-AGE GROUP 126 32 4 F 24
72 EMILY LUEHRS PACWEST ATHLETICS 00:24:00 00:01:31 01:17:06 00:01:12 01:00:31 00:00:00 02:44:23 INT-AGE GROUP 133 32 5 F 26
35 - 39
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
454 LI MOORE TRIFORCE 00:24:34 00:01:50 01:15:23 00:01:13 00:38:44 00:00:00 02:21:46 INT-AGE GROUP 42 37 1 M 39
138 CHAITANYA GHARPURE TRIFORCE 00:27:01 00:01:49 01:08:12 00:01:46 00:42:58 00:00:00 02:21:47 INT-AGE GROUP 43 37 2 M 40
123 EVAN GEISERT 00:25:45 00:01:31 01:10:13 00:01:35 00:43:12 00:00:00 02:22:19 INT-AGE GROUP 45 36 3 M 42
150 JOE KARBOWSKI 00:29:25 00:01:44 01:02:29 00:01:08 00:47:35 00:00:00 02:22:24 INT-AGE GROUP 46 38 4 M 43
148 CHRISTIAN TALAUE TRILIF3 00:25:25 00:01:25 01:06:44 00:01:25 00:48:16 00:00:00 02:23:17 INT-AGE GROUP 48 38 5 M 45
124 CHRISTINE GOULD 00:22:11 00:01:40 01:08:29 00:01:33 00:47:03 00:00:00 02:20:57 INT-AGE GROUP 41 36 1 F 3
161 LILIAN ISKANDAR SVTC 00:30:01 00:01:56 01:13:07 00:01:14 00:46:19 00:00:00 02:32:39 INT-AGE GROUP 76 39 2 F 8
411 WENDY JACOBSEN 00:29:04 00:01:19 01:12:29 00:01:11 00:49:23 00:00:00 02:33:28 INT-AGE GROUP 84 36 3 F 9
136 PEGGY GRILLO TEAM RPM 00:30:25 00:02:23 01:15:29 00:00:50 00:56:38 00:00:00 02:45:46 INT-AGE GROUP 141 37 4 F 28
137 KIMBERLY BABIARZ TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:32:46 00:01:28 01:24:39 00:00:56 00:52:39 00:00:00 02:52:30 INT-AGE GROUP 182 37 5 F 41
40 - 44
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
218 PETER MENDES TEAM EVERY MAN JACK 00:22:18 00:01:03 01:00:15 00:00:37 00:39:07 00:00:00 02:03:22 INT-AGE GROUP 1 43 1 M 1
473 LEROY THOMAS SWIM OUTLET 00:24:36 00:00:51 01:01:45 00:00:57 00:39:05 00:00:00 02:07:16 INT-AGE GROUP 4 44 2 M 4
452 BRENT AUSTIN 00:24:25 00:01:11 01:07:13 00:00:50 00:37:39 00:00:00 02:11:20 INT-AGE GROUP 12 43 3 M 12
188 ERICK PIERCE 00:25:33 00:01:24 01:02:08 00:01:26 00:41:13 00:00:00 02:11:44 INT-AGE GROUP 13 41 4 M 13
213 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 00:23:35 00:00:59 01:05:40 00:00:47 00:41:50 00:00:00 02:12:52 INT-AGE GROUP 19 43 5 M 19
453 SHAWN CONNELL-CLARKSON 00:22:47 00:01:13 01:14:30 00:00:57 00:52:27 00:00:00 02:31:55 INT-AGE GROUP 74 42 1 F 7
179 KRISTEN GILES 00:26:47 00:01:31 01:12:29 00:01:01 00:52:19 00:00:00 02:34:10 INT-AGE GROUP 87 40 2 F 11
194 AMY ROUSSEAU 00:28:44 00:01:15 01:14:43 00:00:57 00:49:44 00:00:00 02:35:24 INT-AGE GROUP 91 41 3 F 14
216 CARRIE OHM SVTC 00:25:01 00:02:02 01:26:49 00:01:26 00:53:38 00:00:00 02:48:58 INT-AGE GROUP 158 43 4 F 34
225 ANGELA STARK 00:36:40 00:02:07 01:20:04 00:01:19 00:49:15 00:00:00 02:49:27 INT-AGE GROUP 161 43 5 F 35
45 - 49
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
424 CHRISTOPHER DANESI OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:20:52 00:01:06 01:03:50 00:00:38 00:41:09 00:00:00 02:07:36 INT-AGE GROUP 5 48 1 M 5
286 RICHARD BLANCO 00:22:50 00:01:02 01:01:04 00:00:54 00:44:26 00:00:00 02:10:18 INT-AGE GROUP 8 48 2 M 8
277 DAN FOEHNER FACEBOOK TRI TEAM 00:27:04 00:00:58 01:02:26 00:00:43 00:39:45 00:00:00 02:10:58 INT-AGE GROUP 11 48 3 M 11
272 DENNIS WOODSIDE 00:22:32 00:01:47 01:04:52 00:01:15 00:41:24 00:00:00 02:11:51 INT-AGE GROUP 14 47 4 M 14
267 DAN SMEDLEY TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:23:41 00:01:08 01:04:18 00:00:40 00:42:53 00:00:00 02:12:42 INT-AGE GROUP 17 47 5 M 17
249 JORDAN BLANCO 00:25:37 00:01:29 01:09:56 00:01:25 00:48:33 00:00:00 02:27:02 INT-AGE GROUP 61 45 1 F 4
262 KATHY RAPMUND FMRC 00:27:57 00:01:47 01:17:22 00:01:12 00:45:23 00:00:00 02:33:44 INT-AGE GROUP 85 47 2 F 10
288 ANNA SHORTT THOMAS COACHING BY GATOR 00:32:39 00:01:55 01:12:32 00:01:11 00:50:50 00:00:00 02:39:09 INT-AGE GROUP 105 49 3 F 17
465 CHRISTY MURPHY 00:29:25 00:01:31 01:17:49 00:01:02 00:52:03 00:00:00 02:41:52 INT-AGE GROUP 120 47 4 F 23
253 DEBBIE PHILLIPS SVTC 00:29:04 00:01:23 01:19:55 00:00:44 00:55:04 00:00:00 02:46:12 INT-AGE GROUP 146 46 5 F 30
50 - 54
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
300 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 00:24:41 00:01:13 01:03:49 00:00:48 00:41:37 00:00:00 02:12:11 INT-AGE GROUP 15 50 1 M 15
328 MICHAEL GINSBURG 00:24:14 00:02:07 01:12:56 00:01:32 00:52:19 00:00:00 02:33:10 INT-AGE GROUP 79 53 2 M 71
315 JOHN KEELER OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:31:53 00:01:59 01:11:57 00:01:34 00:53:43 00:00:00 02:41:08 INT-AGE GROUP 117 52 3 M 95
309 JEFF STEGNER 00:24:16 00:04:38 01:19:15 00:02:33 00:55:21 00:00:00 02:46:04 INT-AGE GROUP 144 51 4 M 115
307 JAY BANAAG TEAM LCR 00:35:49 00:02:23 01:12:56 00:02:06 00:55:24 00:00:00 02:48:39 INT-AGE GROUP 154 51 5 M 121
310 DANA GINSBURG 00:26:41 00:01:48 01:08:36 00:01:44 00:50:05 00:00:00 02:28:55 INT-AGE GROUP 65 51 1 F 5
313 CHRISTY COWLEY EL CAMINO YMCA TRI CLUB 00:27:14 00:01:32 01:16:37 00:01:19 00:50:47 00:00:00 02:37:30 INT-AGE GROUP 99 52 2 F 16
427 MICHELLE CURACH-TURNER 00:28:40 00:00:58 01:15:09 00:01:14 00:54:50 00:00:00 02:40:53 INT-AGE GROUP 116 52 3 F 22
304 ANNA JURGENS 00:34:48 00:02:31 01:11:42 00:02:28 00:52:10 00:00:00 02:43:40 INT-AGE GROUP 129 50 4 F 25
322 DIANA MCKENZIE 00:29:35 00:01:55 01:16:47 00:01:37 00:57:01 00:00:00 02:46:57 INT-AGE GROUP 149 52 5 F 31
55 - 59
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
359 JODY HOOSE EL CAMINO YMCA TRI CLUB 00:30:09 00:02:03 01:16:12 00:01:35 01:01:32 00:00:00 02:51:33 INT-AGE GROUP 171 59 1 M 135
429 ANDY OLVEIRA OAKLAND TRIATHLON CLUB 00:34:58 00:02:25 01:15:34 00:02:00 00:56:44 00:00:00 02:51:43 INT-AGE GROUP 175 57 2 M 138
344 CONRAD YOUNG SVTC 00:38:03 00:01:58 01:17:11 00:01:09 00:54:27 00:00:00 02:52:49 INT-AGE GROUP 185 56 3 M 143
430 JOSEPH TUMAN 00:31:33 00:03:14 01:20:59 00:02:17 00:57:37 00:00:00 02:55:41 INT-AGE GROUP 194 58 4 M 147
347 BRYAN FREW 00:38:08 00:01:59 01:16:04 00:01:43 01:00:21 00:00:00 02:58:18 INT-AGE GROUP 206 57 5 M 154
336 CYNDI KOKE KAIN PERFORMANCE 00:25:37 00:01:17 01:12:20 00:01:15 00:56:28 00:00:00 02:37:00 INT-AGE GROUP 95 55 1 F 15
460 PEGI WHEELER 00:30:08 00:01:22 01:13:42 00:01:28 00:53:31 00:00:00 02:40:14 INT-AGE GROUP 113 56 2 F 20
356 BEVERLY ZALAN TREADMILL TRI CLUB 00:36:44 00:01:57 01:21:23 00:01:39 00:52:20 00:00:00 02:54:05 INT-AGE GROUP 190 58 3 F 45
350 MARY CHAMPLIN 00:31:22 00:03:20 01:29:10 00:02:36 01:16:54 00:00:00 03:23:24 INT-AGE GROUP 308 57 4 F 81
357 DONNA FONG 00:44:40 00:01:46 01:30:14 00:01:07 01:09:54 00:00:00 03:27:44 INT-AGE GROUP 316 58 5 F 84
60 - 64
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
365 DANIEL JOHNSON KAIN PERFORMANCE 00:24:32 00:01:19 01:13:21 00:01:24 00:50:04 00:00:00 02:30:42 INT-AGE GROUP 69 60 1 M 64
375 J TRACY WEED 00:33:23 00:02:01 01:11:44 00:01:19 00:53:50 00:00:00 02:42:18 INT-AGE GROUP 123 62 2 M 100
432 FRANK EECKMAN NONE 00:34:51 00:02:16 01:11:46 00:01:48 00:51:37 00:00:00 02:42:19 INT-AGE GROUP 124 60 3 M 101
433 DAN ASPROMONTE 00:29:58 00:03:31 01:19:01 00:03:02 00:53:11 00:00:00 02:48:45 INT-AGE GROUP 155 61 4 M 122
374 ALFREDO MUIR 00:26:54 00:03:50 01:18:28 00:02:11 01:09:33 00:00:00 03:00:58 INT-AGE GROUP 223 62 5 M 165
368 LINDA CURTIS 00:25:51 00:01:11 01:15:26 00:01:07 00:56:55 00:00:00 02:40:32 INT-AGE GROUP 115 60 1 F 21
369 TERI ABRAHAMZON 00:36:32 00:02:47 01:16:10 00:01:43 00:55:33 00:00:00 02:52:47 INT-AGE GROUP 184 60 2 F 42
364 PATRICIA KOREN EL CAMINO YMCA TRI CLUB 00:38:16 00:03:02 01:37:56 00:01:56 01:14:26 00:00:00 03:35:37 INT-AGE GROUP 332 60 3 F 92
371 JANE FERGUSON 00:40:06 00:04:04 01:46:41 00:03:13 01:14:43 00:00:00 03:48:50 INT-AGE GROUP 344 61 4 F 95
65 - 69
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
381 BOBBY MCKEE ENDURANCE JUNKIES 00:29:58 00:02:02 01:18:10 00:00:39 00:48:40 00:00:00 02:39:32 INT-AGE GROUP 107 67 1 M 89
434 EDIE HEIDEMAN TEAM SHEEPER 00:34:04 00:03:08 01:28:03 00:01:58 01:11:54 00:00:00 03:19:10 INT-AGE GROUP 293 66 1 F 76
379 BETSY BARSAMIAN-TEMAN FMRC 00:40:35 00:03:06 01:30:44 00:02:27 01:15:11 00:00:00 03:32:05 INT-AGE GROUP 328 65 2 F 90
788 CHRISTINA BROWNSON EL CAMINO YMCA TRI CLUB 00:38:25 00:04:04 01:37:38 00:03:45 01:25:22 00:00:00 03:49:15 INT-AGE GROUP 345 66 3 F 96
70 - 74
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
437 PERRY SHOOR TEAM SHEEPER 00:29:59 00:02:53 01:14:49 00:01:44 01:02:11 00:00:00 02:51:37 INT-AGE GROUP 173 71 1 M 137
383 PAT MATTHEWS LEGACY HOMES 00:41:29 00:04:10 01:20:09 00:01:55 01:01:02 00:00:00 03:08:47 INT-AGE GROUP 257 70 2 M 189
386 GORDON SPELLMAN GORDON SPELLMAN 00:39:37 00:04:58 01:23:31 00:02:48 01:01:40 00:00:00 03:12:36 INT-AGE GROUP 276 73 3 M 205
385 JAMES WESLEY NO LIMITS HAMMER HARDER 00:37:10 00:05:36 01:20:01 00:02:42 01:12:18 00:00:00 03:17:50 INT-AGE GROUP 291 71 4 M 216
436 RICK BRANCHINI 00:31:47 00:03:41 01:24:26 00:02:39 01:16:57 00:00:00 03:19:31 INT-AGE GROUP 295 71 5 M 218
75 - 79
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
80 - 84
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
898
Last Updated:
7/6/2016 9:19:31 AM

Results are preliminary for 5 days.

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

INT-CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-AGE GROUP - 365


Male
Total Finishers Avg Pace
255 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
110 00:00

SPRINT-AGE GROUP - 287


Male
Total Finishers Avg Pace
154 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
133 00:00

INT-ELITE - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

SPRINT-ELITE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-AQUABIKE - 20


Male
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

SPRINT-AQUABIKE - 5


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

INT-ATHENA - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

INT-CLYDESDALE - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-ATHENA - 13


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
13 00:00

SPRINT-CLYDESDALE - 15


Male
Total Finishers Avg Pace
14 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-RELAY - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

SPRINT-CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction