Race Results for…
Half Moon Bay Triathlons

April 17, 2016 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
877
Last Updated:
4/19/2016 3:47:02 PM

Results are preliminary for 3 days.

Stats

Leaderboards

INT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 48 JACK CALHOUN 02:00:37 SANTA CRUZ 27
2 327 JULIAN SUNN 02:02:22 SANTA CRUZ 31
3 411 EVAN RUDD 02:03:00 LOS GATOS 31
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 300 CHRISTINE SCOTT 02:18:06 SAN LUIS OBISPO 34
2 389 LAUREN HARRISON 02:18:44 LOS ALTOS 39
3 252 STEPHANIE PANCOAST 02:19:00 SAN FRANCISCO 28

SP-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 503 NICOLAS DUCHEZ 01:00:59 SUNNYVALE 16
2 514 KONNOR VAN WORTH 01:01:25 CARSON CITY 17
3 895 LEE GUINCHARD 01:02:19 LIVERMOORE 46
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 825 GINA HORATH 01:03:04 APTOS 25
2 814 CHAVON ROSENTHAL 01:09:51 OAKLAND 31
3 801 ELIZABETH KRAVTCHENKO 01:10:58 SAN MATEO 14

INT-ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 447 MAX FENNELL 02:04:21 REDWOOD CITY 29
2 473 TIM SHEEPER 02:07:56 MENLO PARK 52
3 124 JONATHAN GONCALVES 03:24:11 MENLO PARK 31
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 433 JESS SMITH 02:14:30 REDWOOD CITY 35
2 258 JENNY PERROTTET 00:00:00 SAN DIEGO 36

INT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 476 SLOEBERKE 02:20:11 SAN MATEO
2 477 SPP RACING TEAM 02:29:53 SACRAMENTO
3 475 SEABAGGERS 02:43:21 SAN FRANCISCO

INT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 210 JEFF MARTINEZ 03:10:55 PATTERSON 34
2 11 MARIO ALVIOR 03:24:59 SOUTH SAN FRANCISCO 39
3 357 DANIEL WINTER 03:25:09 SANTA CLARA 46

INT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 131 CAROL HAFER 03:37:18 SACRAMENTO 41

SP-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 596 TONY DRIVER 01:20:17 FREMONT 27
2 606 KEN FRICKLE 01:22:25 SANTA CLARA 37
3 900 DALLAS RADCLIFFE 01:22:50 CUPERTINO 35

SP-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 574 LYDIA CHAMBERS 01:25:28 SAN FRANCISCO 33
2 622 AMY HARLEY 01:33:57 MOUNTAIN VIEW 43
3 543 LIA AKHILANDA 01:43:05 SAN FRANCISCO 31

INT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 27 JEREMY BARNES 01:28:29 CARMICHAEL 44
2 468 PETER TRANSBURG 01:38:18 SAN FRANCISCO 41
3 78 JIM DAVIES 01:41:29 WINDSOR 53
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 170 JULIANNE KANZAKI 01:44:16 DUBLIN 36
2 205 TAHRA MAKINSON-SANDERS 02:10:27 SAN FRANCISCO 48
3 182 KRIS KRUSE-ELLIOTT 02:13:52 REDWOOD CITY 58

SP-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 813 PAUL RING 01:01:11 SAN MATEO 45
2 600 STEVE ENGBAR 01:16:17 DENVER 57
3 896 PAUL MCDONALD 01:17:54 PLEASANT HILL 74
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 899 VALERIE KWAI BEN 00:59:06 SAN JOSE 52
2 656 KATHY KOHLMEYER 01:06:44 CONCORD 46
3 582 MICHELLE CONDIT 01:09:11 NOVATO 44

SP-ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 625 CALVIN HEMINGTON 01:24:23 PORTOLA VALLEY 24
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 627 LAUREN HEMINGTON 01:29:48 PORTOLA VALLEY 27
2 534 GINA HORATH 00:00:00 APTOS 25

INT-PADDLE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 456 TIM BAUTERS 03:01:46 SUNNYVALE 44
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 21 HEATHER BAILIE 02:46:39 NAPA 36
2 104 STARR FOWLER 02:51:16 LEHI 38
3 223 STEPHANIE MILLER 03:14:48 PACIFICA 32

INT-DUATHLON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 330 PETER TAYLOR 02:08:16 SANTA CRUZ 44
2 444 JIM MICHEAELS 02:12:56 SACRAMENTO 60
3 442 BARKIN BAYSAL 02:23:49 SUNNYVALE 42
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 397 JENNIFER LENTZKE 02:10:33 PEORIA 30
2 266 KATIE QUINN 02:12:35 MENLO PARK 29
3 387 ELVA GUTTORMSEN 02:32:44 PETALUMA 43

SP-PADDLE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 659 ROMAN KRISTL 01:24:27 CARMEL VALLEY 56
2 145 TRISTAN HOLSGROVE 01:28:22 EL GRANADA 34
3 897 BRIAN CLAES 01:28:25 SAN JOSE 65
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 759 JAMIE TAYLOR PRIESS 01:26:44 SONOMA 43
2 667 AMY LEAVER 01:34:41 SAN FRANCISCO 27
3 613 LESLI GEE 01:45:32 DANVILLE 50

SP-DUATHLON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 688 DARCY MCCARTY 00:56:45 WALNUT CREEK 40
2 531 ROBERT HARDY 00:59:10 SUNNYVALE 34
3 702 JEFF MORROW 00:59:42 WALNUT CREEK 57
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 808 JAMII NORTH 01:02:49 LOS GATOS 39
2 890 SUZANNE CORDES 01:05:36 ALAMO 57
3 748 MARTINA STEFFEN 01:09:20 LOS ALTOS HILLS 47

INT-AQUATHLON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 467 DAVE CAMPBELL 01:12:16 AUBURN 59
2 829 SIMON GREENWOOD 01:21:45 MILLBREA 48
3 22 JASON BAKER 01:22:51 SAN RAMON 35
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 6 SAMANTHA FORDE 01:21:53 SANTA CRUZ 44
2 62 TRACY CHMELAUSKAS 02:18:28 SAN FRANCISCO 51
3 274 CARLA RIVERA 00:00:00 QUERETARO 35

SP-AQUATHON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 726 GEORGE REHMET 00:36:20 DALY CITY 50
2 599 RACE ENGBAR 00:45:03 SAN FRANCISCO 27
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 886 PATTI SEARS 00:46:07 Danville 62
2 592 JOYCE DELA CRUZ 00:53:26 ROCKLIN 49

CHALLENGED

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 372 QIMIN YU 00:00:00 SAN FRANCISCO 38
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 779 ARI TANGHE 02:06:12 MODESTO 16

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
401 entrants …
INT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
48 JACK CALHOUN SWIM OUTLET 06:50:00 00:22:41 00:01:33 01:01:53 00:01:21 00:33:07 00:00:00 02:00:37 INT-AGE GROUP 1 27 1 M 1
327 JULIAN SUNN TEAM EVERY MAN JACK 06:53:00 00:24:41 00:01:41 01:00:28 00:01:14 00:34:15 00:00:00 02:02:22 INT-AGE GROUP 2 31 1 M 2
411 EVAN RUDD SWIM OUTLET 06:53:00 00:24:43 00:01:47 01:00:22 00:01:20 00:34:45 00:00:00 02:03:00 INT-AGE GROUP 3 31 2 M 3
399 DEREK LEWIS SANTA CLARA UNIVERSITY 06:50:00 00:25:10 00:01:48 01:03:18 00:01:13 00:35:47 00:00:00 02:07:19 INT-AGE GROUP 4 21 1 M 4
469 JASON CAMPBELL 06:59:00 00:25:55 00:01:47 00:59:38 00:01:41 00:38:40 00:00:00 02:07:43 INT-AGE GROUP 5 55 1 M 5
887 LEROY THOMAS 06:56:00 00:28:32 00:02:13 00:59:43 00:01:54 00:35:52 00:00:00 02:08:17 INT-AGE GROUP 6 44 1 M 6
471 MICHAEL SPIEGEL 06:53:00 00:23:23 00:02:16 01:03:45 00:01:29 00:37:28 00:00:00 02:08:22 INT-AGE GROUP 7 33 3 M 7
110 CHRIS FUENTES SWIM OUTLET 06:50:00 00:26:42 00:01:34 01:04:00 00:01:24 00:35:43 00:00:00 02:09:26 INT-AGE GROUP 8 27 2 M 8
461 BRIAN MANCINI 06:53:00 00:25:05 00:01:53 01:04:05 00:01:26 00:37:17 00:00:00 02:09:48 INT-AGE GROUP 9 30 4 M 9
165 CHRISTOPHE JOLY 06:56:00 00:26:35 00:01:53 01:01:47 00:01:04 00:38:29 00:00:00 02:09:50 INT-AGE GROUP 10 48 1 M 10
428 BLAKE WHEALE OLYMPIC CLUB TRI CLUB 06:53:00 00:24:04 00:01:28 01:07:18 00:01:14 00:35:57 00:00:00 02:10:02 INT-AGE GROUP 11 30 5 M 11
423 ALEXANDER WINTER SANTA CLARA UNIV. TRI TEA 06:50:00 00:25:02 00:02:22 01:01:51 00:01:49 00:39:08 00:00:00 02:10:15 INT-AGE GROUP 12 20 2 M 12
253 RONALD PAPA 06:50:00 00:25:24 00:02:21 01:04:37 00:01:42 00:36:16 00:00:00 02:10:22 INT-AGE GROUP 13 29 3 M 13
341 RICARDO URBINA OLYMPIC CLUB TRI CLUB 06:53:00 00:28:47 00:01:34 01:01:38 00:01:26 00:37:09 00:00:00 02:10:35 INT-AGE GROUP 14 37 1 M 14
432 GRANT LITTLE TEAM SHEEPER 06:53:00 00:28:06 00:01:19 01:01:14 00:01:44 00:39:36 00:00:00 02:11:59 INT-AGE GROUP 15 34 6 M 15
275 AARON ROBINSON MASOCHIST SPORTS 06:56:00 00:25:54 00:02:05 01:02:28 00:01:48 00:41:11 00:00:00 02:13:28 INT-AGE GROUP 16 41 2 M 16
445 MITCHELL REISS ETPA 06:50:00 00:24:49 00:02:23 01:05:10 00:01:55 00:39:54 00:00:00 02:14:13 INT-AGE GROUP 17 26 4 M 17
107 MATTHEW FOX 06:53:00 00:23:26 00:02:21 01:07:50 00:02:18 00:38:33 00:00:00 02:14:30 INT-AGE GROUP 18 31 7 M 18
416 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 06:56:00 00:27:57 00:02:29 01:03:54 00:01:35 00:38:43 00:00:00 02:14:40 INT-AGE GROUP 19 44 3 M 19
282 JOHN RYAN BURLINGAME TRIATHLON CLUB 06:56:00 00:32:35 00:01:24 01:01:13 00:02:17 00:37:12 00:00:00 02:14:42 INT-AGE GROUP 20 47 2 M 20
218 KEN MEAGOR 06:56:00 00:26:10 00:02:22 01:04:58 00:01:36 00:39:52 00:00:00 02:15:00 INT-AGE GROUP 21 45 3 M 21
446 ALEX SHARP 06:50:00 00:29:34 00:01:57 01:07:20 00:01:48 00:35:00 00:00:00 02:15:41 INT-AGE GROUP 22 29 5 M 22
44 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 06:56:00 00:29:19 00:02:12 01:05:45 00:01:34 00:36:50 00:00:00 02:15:42 INT-AGE GROUP 23 40 4 M 23
175 MICHAEL KIEDEL MUDDY WATERS 06:56:00 00:22:14 00:02:46 01:06:33 00:01:31 00:43:13 00:00:00 02:16:19 INT-AGE GROUP 24 41 5 M 24
347 NICHOLAS WALULIK 06:50:00 00:24:18 00:02:05 01:03:38 00:01:57 00:44:25 00:00:00 02:16:25 INT-AGE GROUP 25 27 6 M 25
379 ALEX BEGG 06:59:00 00:25:06 00:02:04 01:03:35 00:01:44 00:43:56 00:00:00 02:16:27 INT-AGE GROUP 26 54 1 M 26
324 TANNER STEVENSON SWIM OUTLET 06:50:00 00:25:51 00:01:55 01:07:52 00:01:39 00:39:15 00:00:00 02:16:34 INT-AGE GROUP 27 25 7 M 27
430 JUSTIN GREEN FIT ENDURANCE COACHING 06:53:00 00:27:23 00:02:07 01:02:54 00:01:38 00:43:15 00:00:00 02:17:18 INT-AGE GROUP 28 34 8 M 28
319 DANIEL SPEED TRS RACING 06:50:00 00:30:14 00:03:18 01:03:00 00:01:24 00:39:55 00:00:00 02:17:52 INT-AGE GROUP 29 27 8 M 29
300 CHRISTINE SCOTT FREEPLAY 06:53:00 00:25:18 00:02:41 01:09:03 00:01:35 00:39:26 00:00:00 02:18:06 INT-AGE GROUP 30 34 1 F 1
87 PATRICK DRAEGER SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 06:53:00 00:25:22 00:03:19 01:04:19 00:02:09 00:43:28 00:00:00 02:18:39 INT-AGE GROUP 31 33 9 M 30
406 CALEB PORTER 06:56:00 00:27:43 00:02:24 01:03:35 00:01:58 00:42:57 00:00:00 02:18:39 INT-AGE GROUP 32 40 6 M 31
389 LAUREN HARRISON 06:53:00 00:28:49 00:02:22 01:05:24 00:01:30 00:40:37 00:00:00 02:18:44 INT-AGE GROUP 33 39 1 F 2
377 BILL ANDERSON SVTC 06:56:00 00:26:32 00:02:12 01:06:26 00:01:45 00:41:55 00:00:00 02:18:52 INT-AGE GROUP 34 44 7 M 32
409 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 06:59:00 00:24:37 00:00:59 01:06:22 00:01:40 00:43:15 00:02:00 02:18:56 INT-AGE GROUP 35 51 2 M 33
252 STEPHANIE PANCOAST 06:50:00 00:31:10 00:02:17 01:06:47 00:01:45 00:36:59 00:00:00 02:19:00 INT-AGE GROUP 36 28 1 F 3
8 KEVIN SO JAKROO 06:50:00 00:25:30 00:02:48 01:09:30 00:01:55 00:39:57 00:00:00 02:19:42 INT-AGE GROUP 37 24 3 M 34
470 ANDREAS WOLF 06:56:00 00:26:29 00:03:45 01:06:01 00:01:46 00:42:02 00:00:00 02:20:05 INT-AGE GROUP 38 42 8 M 35
883 SVEN MAWSON 06:53:00 00:26:39 00:02:19 01:06:46 00:02:00 00:42:35 00:00:00 02:20:21 INT-AGE GROUP 39 38 2 M 36
310 GLEB SMIRNOFF 06:53:00 00:27:17 00:02:45 01:06:32 00:01:24 00:43:01 00:00:00 02:21:01 INT-AGE GROUP 40 35 3 M 37
452 WILLIAM ROSSITER NACHOS 06:56:00 00:31:11 00:02:21 01:06:09 00:05:16 00:36:04 00:00:00 02:21:04 INT-AGE GROUP 41 40 9 M 38
17 DAVID ARGUDO 06:50:00 00:29:26 00:02:48 01:05:34 00:02:28 00:40:50 00:00:00 02:21:08 INT-AGE GROUP 42 29 9 M 39
395 STEVEN LARSON TEAM DELTA BRAVO 06:53:00 00:27:00 00:01:56 01:08:50 00:01:55 00:41:43 00:00:00 02:21:27 INT-AGE GROUP 43 36 4 M 40
481 ROB TRAMMELL 06:56:00 00:25:10 00:03:40 01:03:49 00:01:20 00:47:35 00:00:00 02:21:35 INT-AGE GROUP 44 47 4 M 41
405 MATTHEW PATOUT TEAM SHEEPER 06:56:00 00:27:23 00:02:13 01:08:06 00:02:03 00:42:14 00:00:00 02:22:01 INT-AGE GROUP 45 44 10 M 42
261 ERICK PIERCE 06:56:00 00:28:39 00:03:10 01:03:25 00:01:56 00:44:49 00:00:00 02:22:02 INT-AGE GROUP 46 41 11 M 43
388 CHRIS HARRIS TRIFINITI 06:53:00 00:31:00 00:02:57 01:06:20 00:01:33 00:41:17 00:00:00 02:23:09 INT-AGE GROUP 47 36 5 M 44
80 MATIAS DELL AMERLINA RIOS 06:53:00 00:24:00 00:04:59 01:05:10 00:03:44 00:47:04 00:00:00 02:24:58 INT-AGE GROUP 48 35 6 M 45
450 HAILEY MANNING COEUR SPORTS 06:53:00 00:26:39 00:03:24 01:09:43 00:01:55 00:43:46 00:00:00 02:25:30 INT-AGE GROUP 49 36 2 F 4
263 EMIL PRAUN 06:56:00 00:30:39 00:01:52 01:08:33 00:01:49 00:42:47 00:00:00 02:25:41 INT-AGE GROUP 50 41 12 M 46
401 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
48 JACK CALHOUN SWIM OUTLET 06:50:00 00:22:41 00:01:33 01:01:53 00:01:21 00:33:07 00:00:00 02:00:37 INT-AGE GROUP 1 27 1 M 1
327 JULIAN SUNN TEAM EVERY MAN JACK 06:53:00 00:24:41 00:01:41 01:00:28 00:01:14 00:34:15 00:00:00 02:02:22 INT-AGE GROUP 2 31 1 M 2
411 EVAN RUDD SWIM OUTLET 06:53:00 00:24:43 00:01:47 01:00:22 00:01:20 00:34:45 00:00:00 02:03:00 INT-AGE GROUP 3 31 2 M 3
300 CHRISTINE SCOTT FREEPLAY 06:53:00 00:25:18 00:02:41 01:09:03 00:01:35 00:39:26 00:00:00 02:18:06 INT-AGE GROUP 30 34 1 F 1
389 LAUREN HARRISON 06:53:00 00:28:49 00:02:22 01:05:24 00:01:30 00:40:37 00:00:00 02:18:44 INT-AGE GROUP 33 39 1 F 2
252 STEPHANIE PANCOAST 06:50:00 00:31:10 00:02:17 01:06:47 00:01:45 00:36:59 00:00:00 02:19:00 INT-AGE GROUP 36 28 1 F 3
1 - 15
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
5 ANGEL MORE 06:50:00 00:31:12 00:03:51 01:40:32 00:02:30 01:06:38 00:00:00 03:24:44 INT-AGE GROUP 295 14 1 F 82
16 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
399 DEREK LEWIS SANTA CLARA UNIVERSITY 06:50:00 00:25:10 00:01:48 01:03:18 00:01:13 00:35:47 00:00:00 02:07:19 INT-AGE GROUP 4 21 1 M 4
423 ALEXANDER WINTER SANTA CLARA UNIV. TRI TEA 06:50:00 00:25:02 00:02:22 01:01:51 00:01:49 00:39:08 00:00:00 02:10:15 INT-AGE GROUP 12 20 2 M 12
8 KEVIN SO JAKROO 06:50:00 00:25:30 00:02:48 01:09:30 00:01:55 00:39:57 00:00:00 02:19:42 INT-AGE GROUP 37 24 3 M 34
3 ZACHARY STEVENS 06:50:00 00:30:32 00:03:15 01:16:17 00:02:37 00:46:08 00:00:00 02:38:51 INT-AGE GROUP 100 20 4 M 85
86 ZACK DRACH 06:50:00 00:38:21 00:03:28 01:12:52 00:01:33 00:51:02 00:00:00 02:47:19 INT-AGE GROUP 147 24 5 M 120
314 ARIANNA PASCARELLA 06:50:00 00:34:53 00:02:00 01:13:39 00:01:51 00:43:39 00:00:00 02:36:04 INT-AGE GROUP 84 24 1 F 10
424 COURTNEY WINTERBAUER 06:50:00 00:36:21 00:02:45 01:11:01 00:02:00 00:44:48 00:00:00 02:36:58 INT-AGE GROUP 88 23 2 F 11
384 EVA FRIEDEN 06:50:00 00:34:41 00:03:13 01:21:54 00:02:20 00:44:36 00:00:00 02:46:46 INT-AGE GROUP 141 24 3 F 25
154 CAROLINE HUSKEY 06:50:00 00:34:54 00:04:50 01:25:39 00:03:08 00:45:45 00:02:00 02:56:18 INT-AGE GROUP 187 23 4 F 41
1 ARIEL ADAMS 06:50:00 00:36:20 00:04:39 01:30:33 00:02:11 00:45:12 00:02:00 03:00:57 INT-AGE GROUP 209 20 5 F 50
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
48 JACK CALHOUN SWIM OUTLET 06:50:00 00:22:41 00:01:33 01:01:53 00:01:21 00:33:07 00:00:00 02:00:37 INT-AGE GROUP 1 27 1 M 1
110 CHRIS FUENTES SWIM OUTLET 06:50:00 00:26:42 00:01:34 01:04:00 00:01:24 00:35:43 00:00:00 02:09:26 INT-AGE GROUP 8 27 2 M 8
253 RONALD PAPA 06:50:00 00:25:24 00:02:21 01:04:37 00:01:42 00:36:16 00:00:00 02:10:22 INT-AGE GROUP 13 29 3 M 13
445 MITCHELL REISS ETPA 06:50:00 00:24:49 00:02:23 01:05:10 00:01:55 00:39:54 00:00:00 02:14:13 INT-AGE GROUP 17 26 4 M 17
446 ALEX SHARP 06:50:00 00:29:34 00:01:57 01:07:20 00:01:48 00:35:00 00:00:00 02:15:41 INT-AGE GROUP 22 29 5 M 22
252 STEPHANIE PANCOAST 06:50:00 00:31:10 00:02:17 01:06:47 00:01:45 00:36:59 00:00:00 02:19:00 INT-AGE GROUP 36 28 1 F 3
183 KATY KUNKLE 06:50:00 00:30:55 00:03:02 01:14:40 00:04:21 00:38:16 00:00:00 02:31:16 INT-AGE GROUP 68 29 2 F 7
106 CAROLINE FOX 06:50:00 00:30:37 00:02:39 01:19:12 00:01:47 00:43:04 00:00:00 02:37:21 INT-AGE GROUP 90 28 3 F 12
92 CHRISTINE EDMONDS 06:50:00 00:35:23 00:02:37 01:17:47 00:02:01 00:46:39 00:00:00 02:44:30 INT-AGE GROUP 129 26 4 F 21
281 JENNIFER RYAN 06:50:00 00:32:43 00:03:29 01:23:49 00:02:07 00:45:00 00:00:00 02:47:10 INT-AGE GROUP 145 26 5 F 27
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
327 JULIAN SUNN TEAM EVERY MAN JACK 06:53:00 00:24:41 00:01:41 01:00:28 00:01:14 00:34:15 00:00:00 02:02:22 INT-AGE GROUP 2 31 1 M 2
411 EVAN RUDD SWIM OUTLET 06:53:00 00:24:43 00:01:47 01:00:22 00:01:20 00:34:45 00:00:00 02:03:00 INT-AGE GROUP 3 31 2 M 3
471 MICHAEL SPIEGEL 06:53:00 00:23:23 00:02:16 01:03:45 00:01:29 00:37:28 00:00:00 02:08:22 INT-AGE GROUP 7 33 3 M 7
461 BRIAN MANCINI 06:53:00 00:25:05 00:01:53 01:04:05 00:01:26 00:37:17 00:00:00 02:09:48 INT-AGE GROUP 9 30 4 M 9
428 BLAKE WHEALE OLYMPIC CLUB TRI CLUB 06:53:00 00:24:04 00:01:28 01:07:18 00:01:14 00:35:57 00:00:00 02:10:02 INT-AGE GROUP 11 30 5 M 11
300 CHRISTINE SCOTT FREEPLAY 06:53:00 00:25:18 00:02:41 01:09:03 00:01:35 00:39:26 00:00:00 02:18:06 INT-AGE GROUP 30 34 1 F 1
420 DANIELLE WIDENMANN 06:53:00 00:31:28 00:03:53 01:13:20 00:02:13 00:39:48 00:00:00 02:30:43 INT-AGE GROUP 64 34 2 F 6
262 ANCA POPOVICI 06:53:00 00:35:24 00:02:52 01:11:45 00:02:15 00:43:01 00:00:00 02:35:18 INT-AGE GROUP 80 30 3 F 9
334 CLAUDIA THOMPSON 06:53:00 00:34:50 00:02:58 01:13:25 00:02:30 00:43:52 00:00:00 02:37:37 INT-AGE GROUP 92 34 4 F 13
198 EMILY LUEHRS PACWEST ATHLETICS 06:53:00 00:27:36 00:03:25 01:15:44 00:02:10 00:52:41 00:00:00 02:41:38 INT-AGE GROUP 117 32 5 F 18
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
341 RICARDO URBINA OLYMPIC CLUB TRI CLUB 06:53:00 00:28:47 00:01:34 01:01:38 00:01:26 00:37:09 00:00:00 02:10:35 INT-AGE GROUP 14 37 1 M 14
883 SVEN MAWSON 06:53:00 00:26:39 00:02:19 01:06:46 00:02:00 00:42:35 00:00:00 02:20:21 INT-AGE GROUP 39 38 2 M 36
310 GLEB SMIRNOFF 06:53:00 00:27:17 00:02:45 01:06:32 00:01:24 00:43:01 00:00:00 02:21:01 INT-AGE GROUP 40 35 3 M 37
395 STEVEN LARSON TEAM DELTA BRAVO 06:53:00 00:27:00 00:01:56 01:08:50 00:01:55 00:41:43 00:00:00 02:21:27 INT-AGE GROUP 43 36 4 M 40
388 CHRIS HARRIS TRIFINITI 06:53:00 00:31:00 00:02:57 01:06:20 00:01:33 00:41:17 00:00:00 02:23:09 INT-AGE GROUP 47 36 5 M 44
389 LAUREN HARRISON 06:53:00 00:28:49 00:02:22 01:05:24 00:01:30 00:40:37 00:00:00 02:18:44 INT-AGE GROUP 33 39 1 F 2
450 HAILEY MANNING COEUR SPORTS 06:53:00 00:26:39 00:03:24 01:09:43 00:01:55 00:43:46 00:00:00 02:25:30 INT-AGE GROUP 49 36 2 F 4
434 MARLENE SUMMERS 06:56:00 00:26:19 00:01:47 01:10:17 00:01:51 00:49:01 00:00:00 02:29:17 INT-AGE GROUP 57 38 3 F 5
463 WENDY JACOBSEN STANFORD TRI TEAM 06:53:00 00:32:20 00:02:06 01:11:33 00:01:56 00:45:10 00:00:00 02:33:07 INT-AGE GROUP 76 36 4 F 8
299 JENNIFER SCOPAZZI 06:53:00 00:33:39 00:02:47 01:12:45 00:01:44 00:50:22 00:00:00 02:41:20 INT-AGE GROUP 114 39 5 F 16
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
887 LEROY THOMAS 06:56:00 00:28:32 00:02:13 00:59:43 00:01:54 00:35:52 00:00:00 02:08:17 INT-AGE GROUP 6 44 1 M 6
275 AARON ROBINSON MASOCHIST SPORTS 06:56:00 00:25:54 00:02:05 01:02:28 00:01:48 00:41:11 00:00:00 02:13:28 INT-AGE GROUP 16 41 2 M 16
416 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 06:56:00 00:27:57 00:02:29 01:03:54 00:01:35 00:38:43 00:00:00 02:14:40 INT-AGE GROUP 19 44 3 M 19
44 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 06:56:00 00:29:19 00:02:12 01:05:45 00:01:34 00:36:50 00:00:00 02:15:42 INT-AGE GROUP 23 40 4 M 23
175 MICHAEL KIEDEL MUDDY WATERS 06:56:00 00:22:14 00:02:46 01:06:33 00:01:31 00:43:13 00:00:00 02:16:19 INT-AGE GROUP 24 41 5 M 24
89 ANONA DUTTON 06:56:00 00:30:18 00:05:05 01:15:41 00:02:37 00:47:46 00:00:00 02:41:28 INT-AGE GROUP 115 40 1 F 17
385 ERIKA GLIEBE 06:56:00 00:30:46 00:02:51 01:17:35 00:03:13 00:57:49 00:00:00 02:52:16 INT-AGE GROUP 168 44 2 F 35
353 SUSAN WHITEHEAD 06:56:00 00:41:07 00:03:17 01:16:21 00:03:15 00:52:58 00:00:00 02:57:00 INT-AGE GROUP 189 41 3 F 42
272 ANNA ROBERDS 06:56:00 00:41:26 00:04:53 01:26:11 00:02:51 00:47:52 00:00:00 03:03:15 INT-AGE GROUP 224 40 4 F 57
240 BRENDA NGUYEN SVTC 06:56:00 00:42:28 00:06:47 01:22:26 00:02:45 00:50:11 00:00:00 03:04:40 INT-AGE GROUP 228 43 5 F 58
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
165 CHRISTOPHE JOLY 06:56:00 00:26:35 00:01:53 01:01:47 00:01:04 00:38:29 00:00:00 02:09:50 INT-AGE GROUP 10 48 1 M 10
282 JOHN RYAN BURLINGAME TRIATHLON CLUB 06:56:00 00:32:35 00:01:24 01:01:13 00:02:17 00:37:12 00:00:00 02:14:42 INT-AGE GROUP 20 47 2 M 20
218 KEN MEAGOR 06:56:00 00:26:10 00:02:22 01:04:58 00:01:36 00:39:52 00:00:00 02:15:00 INT-AGE GROUP 21 45 3 M 21
481 ROB TRAMMELL 06:56:00 00:25:10 00:03:40 01:03:49 00:01:20 00:47:35 00:00:00 02:21:35 INT-AGE GROUP 44 47 4 M 41
51 STEFANO CARLETTI 06:56:00 00:31:32 00:02:21 01:07:49 00:03:46 00:41:51 00:00:00 02:27:21 INT-AGE GROUP 53 47 5 M 49
402 ISABELLE NADEAU GGTC 06:56:00 00:32:37 00:05:12 01:09:11 00:02:28 00:48:44 00:00:00 02:38:14 INT-AGE GROUP 98 46 1 F 15
403 PEGGY NEIDIG TEAM RWB 06:56:00 00:34:49 00:03:55 01:16:24 00:02:03 00:48:08 00:00:00 02:45:21 INT-AGE GROUP 135 46 2 F 23
260 DEBBIE PHILLIPS SVTC 06:56:00 00:32:55 00:03:24 01:17:44 00:01:47 00:50:26 00:00:00 02:46:18 INT-AGE GROUP 138 46 3 F 24
186 MICHELE LAPLANTE 06:56:00 00:37:44 00:04:30 01:19:25 00:03:10 00:47:10 00:00:00 02:52:02 INT-AGE GROUP 167 47 4 F 34
892 SHELLY CENTIS 06:56:00 00:32:27 00:05:58 01:20:25 00:04:04 00:49:50 00:00:00 02:52:46 INT-AGE GROUP 169 49 5 F 36
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
379 ALEX BEGG 06:59:00 00:25:06 00:02:04 01:03:35 00:01:44 00:43:56 00:00:00 02:16:27 INT-AGE GROUP 26 54 1 M 26
409 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 06:59:00 00:24:37 00:00:59 01:06:22 00:01:40 00:43:15 00:02:00 02:18:56 INT-AGE GROUP 35 51 2 M 33
204 BILL MAIMONE 06:59:00 00:29:00 00:03:19 01:11:53 00:01:58 00:45:27 00:00:00 02:31:38 INT-AGE GROUP 71 54 3 M 64
70 BOB COLLINS SVTC 06:59:00 00:29:36 00:04:30 01:15:15 00:02:03 00:44:20 00:00:00 02:35:47 INT-AGE GROUP 82 51 4 M 73
360 JESSE WOMMACK 06:59:00 00:46:59 00:08:40 00:39:44 00:03:19 01:00:56 00:00:00 02:39:40 INT-AGE GROUP 106 54 5 M 91
146 RITA HOOKSTEAD 06:59:00 00:29:17 00:03:42 01:18:30 00:03:15 00:53:26 00:00:00 02:48:13 INT-AGE GROUP 153 52 1 F 28
440 JACKIE MARDESICH 06:59:00 00:33:58 00:05:03 01:19:52 00:02:15 00:49:07 00:00:00 02:50:17 INT-AGE GROUP 161 52 2 F 31
88 KECIA DUFFY 06:59:00 00:36:07 00:07:49 01:22:19 00:04:06 00:57:03 00:00:00 03:07:26 INT-AGE GROUP 246 51 3 F 64
241 JENNIFER NIX 06:59:00 00:35:53 00:10:23 01:26:11 00:05:31 00:54:20 00:00:00 03:12:20 INT-AGE GROUP 260 53 4 F 68
203 KATHERINE MACDONALD 06:59:00 00:43:42 00:07:42 01:30:33 00:03:22 01:19:59 00:00:00 03:45:21 INT-AGE GROUP 330 52 5 F 94
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
469 JASON CAMPBELL 06:59:00 00:25:55 00:01:47 00:59:38 00:01:41 00:38:40 00:00:00 02:07:43 INT-AGE GROUP 5 55 1 M 5
382 RICHARD CROWLEY TEAM SHEEPER 06:59:00 00:30:31 00:03:18 01:12:23 00:02:05 00:41:43 00:00:00 02:30:01 INT-AGE GROUP 61 56 2 M 56
304 MICHAEL SHARP 06:59:00 00:36:08 00:03:08 01:13:47 00:02:30 00:43:56 00:00:00 02:39:31 INT-AGE GROUP 105 58 3 M 90
82 JEFFERY DESLICH SVTC 06:59:00 00:38:52 00:02:24 01:10:49 00:02:20 00:47:14 00:00:00 02:41:40 INT-AGE GROUP 118 57 4 M 100
323 RAYMOND STERN 06:59:00 00:29:47 00:04:02 01:14:12 00:02:28 00:51:35 00:00:00 02:42:05 INT-AGE GROUP 120 55 5 M 102
392 CYNDI KOKE KAIN PERFORMANCE 06:59:00 00:29:52 00:03:57 01:10:31 00:02:19 00:51:03 00:00:00 02:37:43 INT-AGE GROUP 93 55 1 F 14
881 NATHALIE MCMANAMON 06:59:00 00:36:06 00:03:40 01:13:19 00:03:20 00:56:45 00:00:00 02:53:12 INT-AGE GROUP 172 55 2 F 37
32 SANDY BERGAN EL CAMINO YMCA TRI CLUB 06:59:00 00:41:45 00:03:07 01:13:38 00:02:21 00:54:47 00:00:00 02:55:40 INT-AGE GROUP 182 59 3 F 39
885 JENNIFER HOLLIBAUGH 06:59:00 00:43:02 00:04:18 01:24:59 00:03:18 00:58:49 00:00:00 03:14:28 INT-AGE GROUP 267 59 4 F 72
217 MERIEM MCKAY RES - ROCKLIN ENDURANCE S 06:59:00 00:48:16 00:06:55 01:37:51 00:04:19 01:17:37 00:00:00 03:55:01 INT-AGE GROUP 336 55 5 F 97
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
279 JOHN ROYSON OTC 06:59:00 00:29:06 00:03:13 01:07:23 00:02:52 00:46:08 00:00:00 02:28:43 INT-AGE GROUP 56 63 1 M 52
390 PETER HARVEY 06:59:00 00:31:20 00:04:21 01:09:34 00:01:59 00:45:44 00:00:00 02:32:59 INT-AGE GROUP 75 61 2 M 68
200 JEFFREY LUNEY 06:59:00 00:29:48 00:03:01 01:14:52 00:02:40 00:50:04 00:00:00 02:40:27 INT-AGE GROUP 110 61 3 M 95
421 RON WILLIAMS 06:59:00 00:33:11 00:03:57 01:17:45 00:03:56 00:54:18 00:00:00 02:53:10 INT-AGE GROUP 170 63 4 M 134
55 JEFF CENTONI 06:59:00 00:33:54 00:04:57 01:21:13 00:03:21 00:56:52 00:00:00 03:00:18 INT-AGE GROUP 205 61 5 M 157
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
422 JIM WILTENS 06:59:00 00:30:08 00:05:50 01:19:51 00:02:33 00:54:47 00:00:00 02:53:10 INT-AGE GROUP 171 67 1 M 135
46 RICK BURGESS 06:59:00 00:37:42 00:06:13 01:27:12 00:02:44 00:53:25 00:00:00 03:07:18 INT-AGE GROUP 242 67 2 M 180
410 DAVID ROSENFELD GGTC 06:59:00 00:56:48 00:09:40 01:28:21 00:03:55 01:00:42 00:00:00 03:39:28 INT-AGE GROUP 322 65 3 M 232
888 MARK FRENCHI 06:59:00 00:55:22 00:06:47 01:27:48 00:04:08 00:55:28 00:00:00 03:29:35 INT-AGE GROUP 307 65 1 F 86
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
40 RICK BRANCHINI 06:59:00 00:37:24 00:06:43 01:22:23 00:03:30 01:09:34 00:00:00 03:19:36 INT-AGE GROUP 285 71 1 M 207
120 DAVE GILDEA TEAM SHEEPER 06:59:00 00:33:06 00:07:40 01:25:44 00:04:49 01:29:23 00:00:00 03:40:43 INT-AGE GROUP 324 73 2 M 233
75 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
64 NORMAN CIAMPI 06:59:00 00:45:04 00:11:42 01:34:43 00:06:23 01:24:40 00:00:00 04:02:34 INT-AGE GROUP 341 77 1 M 242
80 - 84
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 89
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
90 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
877
Last Updated:
4/19/2016 3:47:02 PM

Results are preliminary for 3 days.

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

INT-AGE GROUP - 348


Male
Total Finishers Avg Pace
245 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
103 00:00

SP-AGE GROUP - 235


Male
Total Finishers Avg Pace
138 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
97 00:00

INT-ELITE - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-RELAY - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-CLYDESDALE - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-ATHENA - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

SP-CLYDESDALE - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-ATHENA - 10


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

INT-AQUABIKE - 16


Male
Total Finishers Avg Pace
11 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

SP-AQUABIKE - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SP-ELITE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-PADDLE - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

INT-DUATHLON - 24


Male
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

SP-PADDLE - 9


Male
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SP-DUATHLON - 23


Male
Total Finishers Avg Pace
13 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

INT-AQUATHLON - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

SP-AQUATHON - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction