Race Results for…
Morgan Hill Sprint Triathlon

May 15, 2016 presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
580
Last Updated:
5/17/2016 8:07:20 AM

Results are preliminary for 5 days.

Stats

Leaderboards

AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 202 CIARAN BYRNE 01:32:41 CAMPBELL 44
2 230 MICHAEL INGARDIA 01:32:51 SAN JOSE 46
3 444 PETE KAIN 01:33:10 SCOTTS VALLEY 53
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 12 ILLI GARDNER 01:38:48 PALO ALTO 17
2 502 CLAIRE MANCINI 01:41:43 PALO ALTO 29
3 543 JENESSE MELLICAN 01:44:22 SAN JOSE 33

CLYDESDALES

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 279 CHUCK OGREN 02:10:51 SAN CARLOS 50
2 127 KEN FRICKLE 02:12:15 SANTA CLARA 37
3 494 DAVID MCINTYRE 02:16:45 SARATOGA 55

ATHENA

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 245 RICHARD GAMORAS 00:00:00 BENICIA 47
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 203 HOLLY CARTOZIAN 03:19:10 FRESNO 44
2 566 JANICE KEYS-BRAMLETT 03:34:16 FRESNO 55
3 278 DEBRA NELSON 00:00:00 MERCED 50

RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 555 STANFORD JUSTICE LEAGUE 01:35:23 REDWOOD CITY
2 609 TRIPE 01:42:49 FOSTER CITY
3 523 ABV3 01:46:26 BURLINGAME

AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 325 DERRILL STEPP 01:03:43 SUNNYVALE 54
2 497 KEVIN SCHAFFER 01:04:34 VACAVILLE 44
3 514 PETER TRANSBURG 01:08:17 SANTA CLARA 42
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 79 ALEXANDRA YAKOVLEVA 01:08:51 PALO ALTO 33
2 117 JULIANNE KANZAKI 01:09:26 DUBLIN 36
3 334 SUSAN DIGIROLAMO 01:20:38 SAN RAFAEL 56

ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1 DARRIN ROHR 01:37:31 MORGAN HILL 51
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 113 KIMBERLY GOODELL 01:40:43 SAN JOSE 36

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
497 entrants …
AGE GROUP Results
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
202 CIARAN BYRNE 07:10:00 00:19:32 00:01:28 00:41:08 00:01:04 00:29:28 00:00:00 01:32:41 AGE GROUP 1 44 1 M 1
230 MICHAEL INGARDIA TEAM SHEEPER 07:10:00 00:15:43 00:00:55 00:44:37 00:00:42 00:30:52 00:00:00 01:32:51 AGE GROUP 2 46 1 M 2
444 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:16:18 00:00:48 00:43:38 00:00:54 00:31:30 00:00:00 01:33:10 AGE GROUP 3 53 1 M 3
49 DANIEL RALEIGH 07:05:00 00:21:14 00:01:01 00:44:16 00:00:41 00:28:45 00:00:00 01:35:59 AGE GROUP 4 31 1 M 4
429 LEROY THOMAS SWIMOUTLET 07:10:00 00:19:58 00:01:15 00:43:20 00:00:58 00:30:44 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 5 44 2 M 5
277 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 07:15:00 00:18:30 00:01:24 00:43:26 00:01:03 00:31:59 00:00:00 01:36:25 AGE GROUP 6 50 2 M 6
469 TANNER STEVENSON SWIM OUTLET 07:00:00 00:17:56 00:01:02 00:45:33 00:00:59 00:31:17 00:00:00 01:36:48 AGE GROUP 7 25 1 M 7
12 ILLI GARDNER OTTER TRI 07:00:00 00:17:05 00:00:56 00:46:18 00:00:36 00:33:51 00:00:00 01:38:48 AGE GROUP 8 17 1 F 1
491 KEN FINE TEAM SHEEPER 07:10:00 00:20:02 00:01:29 00:44:17 00:01:28 00:32:23 00:00:00 01:39:40 AGE GROUP 9 48 2 M 8
83 TONY ESCARENO MO-FIT 07:05:00 00:24:01 00:01:26 00:42:04 00:01:06 00:31:15 00:00:00 01:39:55 AGE GROUP 10 34 2 M 9
76 STEVEN HUNT 07:05:00 00:16:33 00:01:02 00:46:01 00:00:58 00:35:29 00:00:00 01:40:04 AGE GROUP 11 33 3 M 10
529 GHERARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 07:10:00 00:21:04 00:01:27 00:46:04 00:00:48 00:30:46 00:00:00 01:40:11 AGE GROUP 12 40 3 M 11
465 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 07:05:00 00:18:44 00:01:37 00:46:55 00:00:47 00:32:28 00:00:00 01:40:33 AGE GROUP 13 39 1 M 12
225 JEFF TUDOR 07:10:00 00:19:36 00:00:58 00:46:29 00:00:46 00:32:46 00:00:00 01:40:36 AGE GROUP 14 45 3 M 13
208 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 07:10:00 00:19:41 00:01:23 00:43:40 00:00:48 00:33:09 00:02:00 01:40:43 AGE GROUP 15 44 4 M 14
502 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 07:00:00 00:19:56 00:01:12 00:45:53 00:00:40 00:34:00 00:00:00 01:41:43 AGE GROUP 16 29 1 F 2
270 MICHAEL BESLY 07:15:00 00:18:36 00:02:01 00:45:13 00:01:42 00:34:12 00:00:00 01:41:46 AGE GROUP 17 50 3 M 15
112 EVAN GEISERT 07:05:00 00:19:37 00:01:57 00:46:15 00:01:51 00:32:05 00:00:00 01:41:48 AGE GROUP 18 36 2 M 16
406 RICHARD MCKEE 07:05:00 00:21:13 00:01:47 00:43:47 00:01:10 00:31:54 00:02:00 01:41:53 AGE GROUP 19 33 4 M 17
311 DAVE LEROY SVCT 07:15:00 00:20:10 00:00:58 00:46:03 00:00:52 00:33:51 00:00:00 01:41:55 AGE GROUP 20 53 4 M 18
73 PATRICK DRAEGER SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 07:05:00 00:17:20 00:01:52 00:45:20 00:01:14 00:36:31 00:00:00 01:42:19 AGE GROUP 21 33 5 M 19
418 SVEN MAWSON TRIFORCE 07:05:00 00:17:41 00:02:19 00:44:50 00:00:57 00:36:32 00:00:00 01:42:21 AGE GROUP 22 39 3 M 20
533 IVAN RODRIGUEZ 07:05:00 00:25:13 00:01:44 00:46:04 00:01:11 00:29:46 00:00:00 01:44:01 AGE GROUP 23 33 6 M 21
543 JENESSE MELLICAN 07:05:00 00:21:25 00:01:41 00:43:27 00:01:09 00:36:38 00:00:00 01:44:22 AGE GROUP 24 33 1 F 3
204 GENE COTTER 07:10:00 00:19:54 00:02:14 00:49:00 00:00:55 00:32:19 00:00:00 01:44:24 AGE GROUP 25 44 5 M 22
109 CAMERON DEATSCH 07:05:00 00:20:02 00:01:42 00:47:10 00:00:58 00:34:32 00:00:00 01:44:26 AGE GROUP 26 36 4 M 23
241 BLAIR VENABLES 07:10:00 00:25:19 00:02:29 00:43:22 00:01:21 00:31:54 00:00:00 01:44:27 AGE GROUP 27 46 4 M 24
46 EDDIE KUNIGONIS 07:05:00 00:21:31 00:01:40 00:43:03 00:01:16 00:37:03 00:00:00 01:44:35 AGE GROUP 28 30 7 M 25
577 DAVID DEL FIUGO 07:10:00 00:20:24 00:01:03 00:45:26 00:01:06 00:37:06 00:00:00 01:45:06 AGE GROUP 29 46 5 M 26
424 ALEXANDER KAPLINSKY PALO ALTO TRIATHLON CLUB 07:10:00 00:20:07 00:01:52 00:44:01 00:01:10 00:37:58 00:00:00 01:45:11 AGE GROUP 30 44 6 M 27
54 EVAN WOOCK 07:05:00 00:20:55 00:00:57 00:46:47 00:00:41 00:36:08 00:00:00 01:45:29 AGE GROUP 31 31 8 M 28
576 VOSTA BOROVIAN 07:10:00 00:23:06 00:01:26 00:45:08 00:00:48 00:35:10 00:00:00 01:45:41 AGE GROUP 32 40 7 M 29
457 CHARLIE BROCKUS RENO AREA TRIATHLETES 07:15:00 00:19:50 00:01:57 00:46:25 00:01:06 00:36:28 00:00:00 01:45:48 AGE GROUP 33 65 1 M 30
310 PETER DELAHUNT PEN VELO TRI 07:15:00 00:19:49 00:01:09 00:49:07 00:00:55 00:35:12 00:00:00 01:46:14 AGE GROUP 34 53 5 M 31
544 SOLETTE WESTERBERG SVTC 07:05:00 00:19:22 00:01:22 00:48:37 00:00:56 00:36:10 00:00:00 01:46:29 AGE GROUP 35 39 1 F 4
253 ROB DICK TRI GRIT 07:10:00 00:20:37 00:01:19 00:46:33 00:01:17 00:36:50 00:00:00 01:46:38 AGE GROUP 36 48 6 M 32
437 LUCA FASOLI 07:10:00 00:22:15 00:01:51 00:48:58 00:01:08 00:32:25 00:00:00 01:46:39 AGE GROUP 37 48 7 M 33
254 JEREMY DIETZ 07:10:00 00:20:26 00:02:12 00:45:16 00:02:29 00:36:33 00:00:00 01:46:57 AGE GROUP 38 48 8 M 34
474 MARK O'SULLIVAN TEAM SHEEPER 07:10:00 00:21:45 00:01:14 00:46:47 00:00:46 00:37:20 00:00:00 01:47:55 AGE GROUP 39 40 8 M 35
264 JIMMY DWORKIN SVCT 07:10:00 00:18:12 00:01:30 00:47:30 00:01:00 00:39:45 00:00:00 01:47:59 AGE GROUP 40 49 9 M 36
98 MANUEL MENDEZ 07:05:00 00:19:12 00:01:16 00:50:00 00:01:00 00:36:53 00:00:00 01:48:24 AGE GROUP 41 35 5 M 37
442 KENT SASAKI 07:15:00 00:23:07 00:03:19 00:48:03 00:01:31 00:32:50 00:00:00 01:48:52 AGE GROUP 42 52 6 M 38
567 JM ATHANASSIADIS 07:05:00 00:22:03 00:01:28 00:48:42 00:00:44 00:36:03 00:00:00 01:49:01 AGE GROUP 43 32 9 M 39
410 DAVID DE SOTOMAYOR GOLDEN GATE TRIATHLON CLU 07:05:00 00:26:15 00:01:22 00:47:24 00:01:09 00:32:57 00:00:00 01:49:09 AGE GROUP 44 35 6 M 40
538 MICHAEL MADONALD 07:15:00 00:21:38 00:01:52 00:48:38 00:01:19 00:35:46 00:00:00 01:49:15 AGE GROUP 45 51 7 M 41
476 DIMITAR ALEXANDROV TEAM SHEEPER 07:10:00 00:26:01 00:02:23 00:45:43 00:01:13 00:34:58 00:00:00 01:50:20 AGE GROUP 46 41 9 M 42
29 JUSTIN JONES 07:00:00 00:24:34 00:01:33 00:48:18 00:01:20 00:34:35 00:00:00 01:50:23 AGE GROUP 47 27 2 M 43
590 RUBEN GUITIERREZ 07:10:00 00:16:40 00:02:41 00:51:51 00:01:28 00:37:47 00:00:00 01:50:29 AGE GROUP 48 44 10 M 44
452 DARAL VINING KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:18:27 00:01:47 00:48:39 00:01:23 00:40:13 00:00:00 01:50:30 AGE GROUP 49 58 1 M 45
343 DAVID ANDERSON 07:15:00 00:22:13 00:01:37 00:48:45 00:01:06 00:37:00 00:00:00 01:50:44 AGE GROUP 50 57 2 M 46
497 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
202 CIARAN BYRNE 07:10:00 00:19:32 00:01:28 00:41:08 00:01:04 00:29:28 00:00:00 01:32:41 AGE GROUP 1 44 1 M 1
230 MICHAEL INGARDIA TEAM SHEEPER 07:10:00 00:15:43 00:00:55 00:44:37 00:00:42 00:30:52 00:00:00 01:32:51 AGE GROUP 2 46 1 M 2
444 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:16:18 00:00:48 00:43:38 00:00:54 00:31:30 00:00:00 01:33:10 AGE GROUP 3 53 1 M 3
49 DANIEL RALEIGH 07:05:00 00:21:14 00:01:01 00:44:16 00:00:41 00:28:45 00:00:00 01:35:59 AGE GROUP 4 31 1 M 4
429 LEROY THOMAS SWIMOUTLET 07:10:00 00:19:58 00:01:15 00:43:20 00:00:58 00:30:44 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 5 44 2 M 5
12 ILLI GARDNER OTTER TRI 07:00:00 00:17:05 00:00:56 00:46:18 00:00:36 00:33:51 00:00:00 01:38:48 AGE GROUP 8 17 1 F 1
502 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 07:00:00 00:19:56 00:01:12 00:45:53 00:00:40 00:34:00 00:00:00 01:41:43 AGE GROUP 16 29 1 F 2
543 JENESSE MELLICAN 07:05:00 00:21:25 00:01:41 00:43:27 00:01:09 00:36:38 00:00:00 01:44:22 AGE GROUP 24 33 1 F 3
544 SOLETTE WESTERBERG SVTC 07:05:00 00:19:22 00:01:22 00:48:37 00:00:56 00:36:10 00:00:00 01:46:29 AGE GROUP 35 39 1 F 4
510 SHARLEY SIMPSON FORWARD MOTION RACE CLUB 07:10:00 00:20:48 00:01:48 00:50:38 00:01:12 00:36:29 00:00:00 01:50:56 AGE GROUP 51 44 1 F 5
13 - 15
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
570 IAN PARSONS 07:00:00 00:24:16 00:04:32 00:53:38 00:01:01 00:41:40 00:02:00 02:07:09 AGE GROUP 168 15 1 M 130
10 ELIZABETH KRAVTCHENKO 07:00:00 00:18:12 00:00:59 01:00:17 00:00:41 00:35:59 00:00:00 01:56:11 AGE GROUP 90 14 1 F 17
16 - 19
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
11 HIDESHI IZU 07:00:00 00:33:56 00:03:20 00:48:27 00:00:39 00:34:11 00:00:00 02:00:34 AGE GROUP 119 16 1 M 95
12 ILLI GARDNER OTTER TRI 07:00:00 00:17:05 00:00:56 00:46:18 00:00:36 00:33:51 00:00:00 01:38:48 AGE GROUP 8 17 1 F 1
13 NICOLE OWENS 07:00:00 00:27:38 00:02:56 01:04:03 00:02:03 00:43:25 00:00:00 02:20:08 AGE GROUP 272 17 2 F 70
20 - 24
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
439 BENJAMIN FRIEDEMANN FCA 07:10:00 00:16:48 00:02:32 00:55:14 00:01:41 00:41:45 00:00:00 01:58:02 AGE GROUP 99 22 1 M 79
20 CHRISTIAN SIMONSEN 07:00:00 00:26:56 00:02:00 00:53:47 00:01:19 00:35:22 00:00:00 01:59:25 AGE GROUP 114 24 2 M 91
400 ELIJAH BREON 07:00:00 00:23:16 00:03:22 00:58:42 00:01:51 00:36:18 00:00:00 02:03:31 AGE GROUP 144 20 3 M 113
15 SEAN MCCARTHY 07:00:00 00:29:03 00:02:36 00:59:51 00:00:40 00:38:32 00:00:00 02:10:44 AGE GROUP 196 21 4 M 154
399 WILL ANTES 07:00:00 00:28:20 00:03:18 00:58:13 00:02:19 00:38:33 00:00:00 02:10:45 AGE GROUP 197 20 5 M 155
521 COURTNEY WINTERBAUER 07:00:00 00:24:42 00:01:33 00:48:41 00:01:00 00:36:15 00:00:00 01:52:13 AGE GROUP 62 23 1 F 8
19 MARIEL MCCLENAHAN 07:00:00 00:25:19 00:03:02 01:02:23 00:03:07 00:41:37 00:00:00 02:15:30 AGE GROUP 240 24 2 F 56
25 - 29
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
469 TANNER STEVENSON SWIM OUTLET 07:00:00 00:17:56 00:01:02 00:45:33 00:00:59 00:31:17 00:00:00 01:36:48 AGE GROUP 7 25 1 M 7
29 JUSTIN JONES 07:00:00 00:24:34 00:01:33 00:48:18 00:01:20 00:34:35 00:00:00 01:50:23 AGE GROUP 47 27 2 M 43
38 DUSTIN LEE 07:00:00 00:17:45 00:01:44 00:54:12 00:01:02 00:42:12 00:00:00 01:56:56 AGE GROUP 93 28 3 M 75
35 ANDREW BREWER 07:00:00 00:23:57 00:02:44 00:52:10 00:02:04 00:37:11 00:00:00 01:58:09 AGE GROUP 100 28 4 M 80
42 STEVE GURSKE 07:00:00 00:26:30 00:03:14 00:54:23 00:01:08 00:37:19 00:00:00 02:02:36 AGE GROUP 134 29 5 M 107
502 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 07:00:00 00:19:56 00:01:12 00:45:53 00:00:40 00:34:00 00:00:00 01:41:43 AGE GROUP 16 29 1 F 2
26 ALEJANDRA SILVA 07:00:00 00:19:53 00:01:57 00:55:59 00:01:32 00:36:59 00:00:00 01:56:24 AGE GROUP 91 26 2 F 18
403 GINA VAN MEURS 07:00:00 00:23:29 00:01:34 00:52:38 00:00:48 00:41:37 00:00:00 02:00:07 AGE GROUP 116 29 3 F 24
34 BRITTANY STEERS SVCT 07:00:00 00:27:37 00:01:29 00:54:27 00:01:25 00:38:03 00:00:00 02:03:05 AGE GROUP 140 27 4 F 30
36 JENNY EMICK KAIN PERFORMANCE 07:00:00 00:25:04 00:03:13 00:54:39 00:01:24 00:39:38 00:00:00 02:04:00 AGE GROUP 151 28 5 F 33
30 - 34
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
49 DANIEL RALEIGH 07:05:00 00:21:14 00:01:01 00:44:16 00:00:41 00:28:45 00:00:00 01:35:59 AGE GROUP 4 31 1 M 4
83 TONY ESCARENO MO-FIT 07:05:00 00:24:01 00:01:26 00:42:04 00:01:06 00:31:15 00:00:00 01:39:55 AGE GROUP 10 34 2 M 9
76 STEVEN HUNT 07:05:00 00:16:33 00:01:02 00:46:01 00:00:58 00:35:29 00:00:00 01:40:04 AGE GROUP 11 33 3 M 10
406 RICHARD MCKEE 07:05:00 00:21:13 00:01:47 00:43:47 00:01:10 00:31:54 00:02:00 01:41:53 AGE GROUP 19 33 4 M 17
73 PATRICK DRAEGER SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 07:05:00 00:17:20 00:01:52 00:45:20 00:01:14 00:36:31 00:00:00 01:42:19 AGE GROUP 21 33 5 M 19
543 JENESSE MELLICAN 07:05:00 00:21:25 00:01:41 00:43:27 00:01:09 00:36:38 00:00:00 01:44:22 AGE GROUP 24 33 1 F 3
405 KRISTIN MIKSCH TRINITY TRI CLUB 07:05:00 00:22:49 00:01:52 00:51:39 00:01:23 00:40:11 00:00:00 01:57:56 AGE GROUP 98 30 2 F 20
64 TIFFANY NGO 07:05:00 00:26:46 00:02:15 00:55:02 00:01:54 00:34:40 00:00:00 02:00:38 AGE GROUP 120 32 3 F 25
56 CAMMY BELTRAN 07:05:00 00:23:14 00:02:10 00:54:51 00:01:13 00:39:17 00:00:00 02:00:47 AGE GROUP 122 32 4 F 26
74 JESSICA FRAZIER SVCT 07:05:00 00:24:46 00:01:24 00:55:33 00:01:03 00:42:53 00:00:00 02:05:41 AGE GROUP 160 33 5 F 37
35 - 39
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
465 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 07:05:00 00:18:44 00:01:37 00:46:55 00:00:47 00:32:28 00:00:00 01:40:33 AGE GROUP 13 39 1 M 12
112 EVAN GEISERT 07:05:00 00:19:37 00:01:57 00:46:15 00:01:51 00:32:05 00:00:00 01:41:48 AGE GROUP 18 36 2 M 16
418 SVEN MAWSON TRIFORCE 07:05:00 00:17:41 00:02:19 00:44:50 00:00:57 00:36:32 00:00:00 01:42:21 AGE GROUP 22 39 3 M 20
109 CAMERON DEATSCH 07:05:00 00:20:02 00:01:42 00:47:10 00:00:58 00:34:32 00:00:00 01:44:26 AGE GROUP 26 36 4 M 23
98 MANUEL MENDEZ 07:05:00 00:19:12 00:01:16 00:50:00 00:01:00 00:36:53 00:00:00 01:48:24 AGE GROUP 41 35 5 M 37
544 SOLETTE WESTERBERG SVTC 07:05:00 00:19:22 00:01:22 00:48:37 00:00:56 00:36:10 00:00:00 01:46:29 AGE GROUP 35 39 1 F 4
130 ALEKSANDRA GRADINAROVA TEAM BETTY 07:05:00 00:25:19 00:01:42 00:50:17 00:01:08 00:36:27 00:00:00 01:54:56 AGE GROUP 79 38 2 F 12
110 JENNIFER FORD TEAM SHEEPER 07:05:00 00:20:49 00:01:40 00:53:33 00:01:10 00:38:21 00:00:00 01:55:36 AGE GROUP 85 36 3 F 15
473 STACEY FINERMAN GOLDEN GATE TRIATHLON CLU 07:05:00 00:27:00 00:02:38 00:54:10 00:01:35 00:39:43 00:00:00 02:05:06 AGE GROUP 155 39 4 F 34
133 CORY LAURENCE 07:05:00 00:22:37 00:03:41 00:58:21 00:02:14 00:48:13 00:00:00 02:15:08 AGE GROUP 238 38 5 F 55
40 - 44
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
202 CIARAN BYRNE 07:10:00 00:19:32 00:01:28 00:41:08 00:01:04 00:29:28 00:00:00 01:32:41 AGE GROUP 1 44 1 M 1
429 LEROY THOMAS SWIMOUTLET 07:10:00 00:19:58 00:01:15 00:43:20 00:00:58 00:30:44 00:00:00 01:36:17 AGE GROUP 5 44 2 M 5
529 GHERARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 07:10:00 00:21:04 00:01:27 00:46:04 00:00:48 00:30:46 00:00:00 01:40:11 AGE GROUP 12 40 3 M 11
208 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 07:10:00 00:19:41 00:01:23 00:43:40 00:00:48 00:33:09 00:02:00 01:40:43 AGE GROUP 15 44 4 M 14
204 GENE COTTER 07:10:00 00:19:54 00:02:14 00:49:00 00:00:55 00:32:19 00:00:00 01:44:24 AGE GROUP 25 44 5 M 22
510 SHARLEY SIMPSON FORWARD MOTION RACE CLUB 07:10:00 00:20:48 00:01:48 00:50:38 00:01:12 00:36:29 00:00:00 01:50:56 AGE GROUP 51 44 1 F 5
427 NICKY BARBER KAIN PERFORMANCE 07:10:00 00:22:11 00:02:01 00:49:29 00:00:54 00:38:37 00:00:00 01:53:14 AGE GROUP 69 44 2 F 10
187 TINA ZAMORA SVCT 07:10:00 00:23:30 00:01:15 00:48:30 00:01:07 00:39:22 00:00:00 01:53:47 AGE GROUP 73 42 3 F 11
197 JENNIFER MOORE 07:10:00 00:20:04 00:01:46 00:49:04 00:01:13 00:42:52 00:00:00 01:55:00 AGE GROUP 80 43 4 F 13
196 MICHELE LANDRY TEAMSFQ 07:10:00 00:21:07 00:02:12 00:50:45 00:01:35 00:40:03 00:00:00 01:55:43 AGE GROUP 86 43 5 F 16
45 - 49
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
230 MICHAEL INGARDIA TEAM SHEEPER 07:10:00 00:15:43 00:00:55 00:44:37 00:00:42 00:30:52 00:00:00 01:32:51 AGE GROUP 2 46 1 M 2
491 KEN FINE TEAM SHEEPER 07:10:00 00:20:02 00:01:29 00:44:17 00:01:28 00:32:23 00:00:00 01:39:40 AGE GROUP 9 48 2 M 8
225 JEFF TUDOR 07:10:00 00:19:36 00:00:58 00:46:29 00:00:46 00:32:46 00:00:00 01:40:36 AGE GROUP 14 45 3 M 13
241 BLAIR VENABLES 07:10:00 00:25:19 00:02:29 00:43:22 00:01:21 00:31:54 00:00:00 01:44:27 AGE GROUP 27 46 4 M 24
577 DAVID DEL FIUGO 07:10:00 00:20:24 00:01:03 00:45:26 00:01:06 00:37:06 00:00:00 01:45:06 AGE GROUP 29 46 5 M 26
511 TANA JACKSON SILICON VALLEY TRIATHLON 07:10:00 00:24:04 00:01:45 00:48:23 00:01:23 00:39:56 00:00:00 01:55:32 AGE GROUP 84 46 1 F 14
269 ANNA SHORTT THOMAS 07:10:00 00:26:21 00:01:50 00:49:44 00:01:17 00:40:00 00:00:00 01:59:13 AGE GROUP 112 49 2 F 23
237 DEBBIE PHILLIPS SVCT 07:10:00 00:23:19 00:01:27 00:54:24 00:00:48 00:42:53 00:00:00 02:02:53 AGE GROUP 136 46 3 F 28
489 MICHELE LAPLANTE 07:10:00 00:26:09 00:02:32 00:54:02 00:01:46 00:38:43 00:00:00 02:03:14 AGE GROUP 141 47 4 F 31
233 KRISTI MAHADOCON 07:10:00 00:24:01 00:01:29 00:52:38 00:00:54 00:46:31 00:00:00 02:05:35 AGE GROUP 159 46 5 F 36
50 - 54
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
444 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:16:18 00:00:48 00:43:38 00:00:54 00:31:30 00:00:00 01:33:10 AGE GROUP 3 53 1 M 3
277 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 07:15:00 00:18:30 00:01:24 00:43:26 00:01:03 00:31:59 00:00:00 01:36:25 AGE GROUP 6 50 2 M 6
270 MICHAEL BESLY 07:15:00 00:18:36 00:02:01 00:45:13 00:01:42 00:34:12 00:00:00 01:41:46 AGE GROUP 17 50 3 M 15
311 DAVE LEROY SVCT 07:15:00 00:20:10 00:00:58 00:46:03 00:00:52 00:33:51 00:00:00 01:41:55 AGE GROUP 20 53 4 M 18
310 PETER DELAHUNT PEN VELO TRI 07:15:00 00:19:49 00:01:09 00:49:07 00:00:55 00:35:12 00:00:00 01:46:14 AGE GROUP 34 53 5 M 31
301 CHRISTY COWLEY EL CAMINO YMCA TRI CLUB 07:15:00 00:21:23 00:01:33 00:49:49 00:01:12 00:37:33 00:00:00 01:51:32 AGE GROUP 56 52 1 F 6
512 MICHELLE CURACH-TURNER PACWEST ATHLETICS 07:15:00 00:21:38 00:01:34 00:49:41 00:01:03 00:39:09 00:00:00 01:53:08 AGE GROUP 68 52 2 F 9
272 LORI CLERKIN 07:15:00 00:25:33 00:03:12 00:54:57 00:02:30 00:39:28 00:00:00 02:05:42 AGE GROUP 161 50 3 F 38
291 DEBRA DIMAS 07:15:00 00:26:31 00:03:18 00:55:59 00:01:18 00:45:16 00:00:00 02:12:24 AGE GROUP 209 51 4 F 45
316 KELLY NIX 07:15:00 00:21:56 00:03:02 01:00:24 00:01:39 00:45:21 00:00:00 02:12:25 AGE GROUP 210 53 5 F 46
55 - 59
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
452 DARAL VINING KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:18:27 00:01:47 00:48:39 00:01:23 00:40:13 00:00:00 01:50:30 AGE GROUP 49 58 1 M 45
343 DAVID ANDERSON 07:15:00 00:22:13 00:01:37 00:48:45 00:01:06 00:37:00 00:00:00 01:50:44 AGE GROUP 50 57 2 M 46
453 RON JOHNSON 07:15:00 00:19:45 00:02:08 00:51:15 00:01:07 00:37:56 00:00:00 01:52:14 AGE GROUP 63 59 3 M 55
339 DAVID QUINCY 07:15:00 00:18:50 00:02:20 00:46:48 00:01:31 00:43:22 00:00:00 01:52:52 AGE GROUP 66 56 4 M 58
328 MIKE CECILIO 07:15:00 00:22:31 00:02:43 00:50:50 00:01:33 00:37:32 00:00:00 01:55:11 AGE GROUP 82 55 5 M 69
330 CYNDI KOKE KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:20:02 00:01:26 00:47:33 00:01:07 00:41:39 00:00:00 01:51:49 AGE GROUP 57 55 1 F 7
355 BEVERLY ZALAN TREADMILL TRI CLUB 07:15:00 00:27:47 00:02:05 00:53:23 00:01:27 00:39:05 00:00:00 02:03:47 AGE GROUP 147 58 2 F 32
346 LINDA PYLE SANTA CRUZ TRIATHLON ASSO 07:15:00 00:25:09 00:03:30 00:53:48 00:01:44 00:45:39 00:00:00 02:09:52 AGE GROUP 191 57 3 F 42
575 BERNADETTE POWELL 07:15:00 00:30:09 00:02:44 00:56:11 00:01:17 00:41:33 00:00:00 02:11:56 AGE GROUP 205 57 4 F 44
350 KATHY ENGELMANN MENLO SWIM & SPORT TRIATH 07:15:00 00:22:29 00:03:20 00:56:03 00:02:06 00:48:55 00:00:00 02:12:54 AGE GROUP 217 58 5 F 47
60 - 64
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
363 DANIEL JOHNSON KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:19:50 00:01:45 00:49:52 00:01:19 00:38:18 00:00:00 01:51:06 AGE GROUP 55 60 1 M 50
456 KEITH GOODWIN KAIN PERFORMANCE 07:15:00 00:21:03 00:01:49 00:48:06 00:01:26 00:40:54 00:00:00 01:53:20 AGE GROUP 71 64 2 M 61
365 CHRIS JONES SVCT 07:15:00 00:20:50 00:03:54 00:53:28 00:01:43 00:38:44 00:00:00 01:58:40 AGE GROUP 106 61 3 M 84
372 RON WILLIAMS 07:15:00 00:23:41 00:02:54 00:51:13 00:01:57 00:43:47 00:00:00 02:03:34 AGE GROUP 145 63 4 M 114
371 JON SCHERBART 07:15:00 00:20:46 00:02:50 00:58:56 00:01:45 00:45:13 00:00:00 02:09:32 AGE GROUP 185 63 5 M 145
369 MARY BITONDO EL CAMINO YMCA TRI CLUB 07:15:00 00:32:07 00:02:59 01:11:18 00:01:25 01:05:17 00:00:00 02:53:06 AGE GROUP 388 63 1 F 123
373 ANNA LIPPI MENLO SWIM & SPORT TRIATH 07:15:00 00:27:39 00:05:13 01:20:01 00:01:23 01:15:38 00:00:00 03:09:56 AGE GROUP 403 64 2 F 133
65 - 69
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
457 CHARLIE BROCKUS RENO AREA TRIATHLETES 07:15:00 00:19:50 00:01:57 00:46:25 00:01:06 00:36:28 00:00:00 01:45:48 AGE GROUP 33 65 1 M 30
528 SEAN KELLY 07:15:00 00:19:43 00:01:43 00:51:10 00:00:40 00:39:07 00:00:00 01:52:26 AGE GROUP 65 65 2 M 57
496 BOBBY MCKEE ENDURANCE JUNKIES 07:15:00 00:23:56 00:02:16 00:51:20 00:00:36 00:36:01 00:00:00 01:54:11 AGE GROUP 76 67 3 M 65
378 LOWELL SEARS 07:15:00 00:27:44 00:02:41 00:48:46 00:01:42 00:49:02 00:00:00 02:09:57 AGE GROUP 193 65 4 M 151
377 GREGORY SAWYER GREGORY SAWYER 07:15:00 00:26:55 00:01:45 00:51:44 00:01:34 00:48:46 00:00:00 02:10:46 AGE GROUP 198 65 5 M 156
380 MAGGIE FILLMORE EPTA 07:15:00 00:25:44 00:03:35 00:58:02 00:01:51 00:45:06 00:00:00 02:14:20 AGE GROUP 227 66 1 F 52
375 ANN BURTON MENLO SWIM AND SPORT TRIA 07:15:00 00:25:53 00:02:51 01:01:22 00:01:45 00:50:25 00:00:00 02:22:18 AGE GROUP 285 65 2 F 78
495 EDIE HEIDEMAN TEAM SHEEPER 07:15:00 00:27:47 00:03:40 01:00:28 00:02:00 00:49:44 00:00:00 02:23:40 AGE GROUP 295 66 3 F 84
374 BETSY BARSAMIAN-TEMAN FORWARD MOTION RACE CLUB 07:15:00 00:31:45 00:03:09 01:01:23 00:01:42 00:50:44 00:00:00 02:28:45 AGE GROUP 325 65 4 F 102
379 CHRISTINA BROWNSON 07:15:00 00:33:33 00:05:15 01:12:23 00:03:01 01:01:11 00:00:00 02:55:25 AGE GROUP 391 66 5 F 126
70 - 74
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
392 ROBERT PLANT 07:15:00 00:22:25 00:01:29 00:51:12 00:01:22 00:41:39 00:00:00 01:58:09 AGE GROUP 101 73 1 M 81
460 PERRY SHOOR TEAM SHEEPER 07:15:00 00:24:20 00:03:08 00:51:45 00:01:35 00:45:48 00:00:00 02:06:38 AGE GROUP 165 71 2 M 127
388 JOHN HALL 07:15:00 00:27:07 00:02:39 01:04:17 00:01:08 00:53:23 00:00:00 02:28:37 AGE GROUP 324 71 3 M 223
391 DAVE GILDEA TEAM SHEEPER 07:15:00 00:20:29 00:03:51 00:56:44 00:01:57 01:08:26 00:00:00 02:31:29 AGE GROUP 337 73 4 M 233
394 STEN MAWSON 07:15:00 00:28:25 00:02:59 01:00:05 00:03:11 00:57:56 00:00:00 02:32:38 AGE GROUP 342 74 5 M 236
390 CAROLE MAWSON 07:15:00 00:31:46 00:04:07 01:07:33 00:02:08 01:02:57 00:00:00 02:48:33 AGE GROUP 382 72 1 F 121
395 SALLIE OLSEN 07:15:00 00:29:56 00:05:03 01:13:38 00:02:44 01:14:11 00:00:00 03:05:33 AGE GROUP 400 74 2 F 131
75 - 79
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
80 - 84
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Start Swim T1 Bike T2 Run USAT Penalty Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
580
Last Updated:
5/17/2016 8:07:20 AM

Results are preliminary for 5 days.

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

AGE GROUP - 412


Male
Total Finishers Avg Pace
273 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
139 00:00

CLYDESDALES - 10


Male
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

ATHENA - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

AQUABIKE - 38


Male
Total Finishers Avg Pace
20 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
18 00:00

ELITE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction