Race Results for…
California Triathlons

June 25, 2017 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
1000
Last Updated:
7/12/2017 2:16:09 PM

Results are preliminary for 5 days.

Stats

Leaderboards

INT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 261 ALBERTO HERMOSO DIAZ 02:02:22 SAN FRANCISCO 28
2 401 JOHN SAVAGE 02:02:50 OAKLAND 30
3 197 DERK DE KORVER 02:03:24 SAN FRANCISCO 34
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 494 CLAIRE MANCINI 02:24:19 HILLSBOROUGH 30
2 243 CHRISTINE GOULD 02:24:29 KENTFIELD 37
3 305 HA NA LEE 02:26:22 SAN MATEO 24

SPRINT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 847 PETER MENDES 00:56:06 ALBANY 44
2 758 DANIEL RALEIGH 00:56:31 SAN FRANCISCO 32
3 831 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 00:57:31 MOUNTAIN VIEW 40
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 759 SARA RANDOLPH 01:01:12 BENICIA 41
2 710 EMMA MADGIC 01:05:41 SAN MATEO 16
3 702 LYNN KEANE 01:06:41 GOLD RIVER 52

INT-ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 871 ALISTAIR EECKMAN 01:57:39 BERKELEY 23
2 296 MARK KOLDING 02:00:31 EL CERRITO 25
3 207 JACKSON DOVEY 02:02:44 SAN JOSE 33
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 327 KATE MAJOR 02:14:10 SAN RAFAEL 40

INT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 490 THOMAS JACOB 01:31:32 SAN JOSE 33
2 111 DEAN WOERNER 01:32:38 MARTINEZ 54
3 581 DERRILL STEPP 01:35:03 SUNNYVALE 55
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 281 FELICITY JOYCE 01:32:03 MILL VALLEY 36
2 87 MARCELA SAJFR 01:52:07 MOUNTAIN VIEW 38
3 42 ERIKA GLIEBE 01:55:10 SAN FRANCISCO 45

SPRINT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 600 KYLE PARISH 00:42:57 SAN CARLOS 39
2 838 CHUCK GREEN 00:45:25 MOUNTAIN VIEW 51
3 739 RAYMOND NIEH 00:00:00 FREMONT 61
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 736 FLORA NELSON 00:46:14 SAN JOSE 44
2 696 VALERIE KWAI BEN 00:52:14 SAN JOSE 54
3 890 LYNNE BUI 01:03:35 44

INT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 367 BRIANA OTTINGER 04:13:54 MARTINEZ 36
2 480 JESSICA BULOS 04:18:26 SAN JOSE 53
3 302 SHIRLEY LABOY 00:00:00 HAYWARD 54

INT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 41 JONATHAN GEISLER 02:42:50 MONTEREY 41
2 149 ANTHONY BERNARD 02:43:33 SACRAMENTO 34
3 449 JUSTIN WALD 02:44:26 SANTEE 33

SPRINT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 672 EMMA HEAD 01:23:08 LIVERMORE 28
2 639 JANAE DIXON 01:25:26 FRESNO 26
3 898 JENNIFER COYLE 01:26:25 SAN JOSE 46

SPRINT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 720 JASON MCCARTY 01:11:03 BENICIA 48
2 653 KEN FRICKLE 01:14:33 SANTA CLARA 38
3 540 MARK HEITKAMP 01:16:23 WALNUT CREEK 60
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 626 JOHN CLAUSER 01:29:32 LIVERMORE 29

INT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 472 STRAMBECCO 02:15:01 KENTFIELD
2 86 OVERCONFIDENT & UNDERTRAI 02:27:53 REDWOOD CITY
3 473 TWO DUDES AND A CHICK 02:28:00 SAN LORENZO

SPRINT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 827 IB WAITING AT THE FINISH 01:06:24 VACAVILLE
2 821 NO LIMITS COLLABORATIVE 4 01:11:28 ORINDA
3 896 FRANK THE TREE 01:12:10 SANTA CLARA

SPRINT-CHALLENGED

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 596 KERRY KINGDON 02:38:12 SAN LORENZO 36

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
472 entrants …
INT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
261 ALBERTO HERMOSO DIAZ GOLDEN GATE TRI CLUB 00:20:47 00:00:30 01:04:58 00:00:37 00:35:28 02:02:22 INT-AGE GROUP 1 28 1 M 1
401 JOHN SAVAGE EVERY MAN JACK 00:20:49 00:00:41 01:04:09 00:00:45 00:36:24 02:02:50 INT-AGE GROUP 2 30 1 M 2
197 DERK DE KORVER PUPLEPATCH 00:23:02 00:00:53 01:00:49 00:00:53 00:37:45 02:03:24 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
478 RYAN BICKERSTAFF 00:22:04 00:00:34 01:03:12 00:00:51 00:38:37 02:05:21 INT-AGE GROUP 4 36 1 M 4
109 MICHAEL WHITE BICYCLES PLUS 00:21:34 00:00:33 01:01:30 00:01:02 00:41:09 02:05:50 INT-AGE GROUP 5 36 2 M 5
495 BRIAN MANCINI 00:22:24 00:01:06 01:03:36 00:01:01 00:38:03 02:06:11 INT-AGE GROUP 6 31 3 M 6
331 JOHN MATSON SILICON VALLEY TRI CLUB 00:23:09 00:01:09 01:03:23 00:00:40 00:38:47 02:07:11 INT-AGE GROUP 7 28 2 M 7
443 CESAR VALERA BAY CLUB PROLAB 00:23:34 00:00:43 01:03:39 00:00:52 00:39:49 02:08:38 INT-AGE GROUP 8 40 1 M 8
377 BARRY PHELPS 00:25:06 00:00:44 01:04:16 00:00:55 00:37:53 02:08:56 INT-AGE GROUP 9 51 1 M 9
336 CHARLES MCCARROLL COACH MUDDY RACING 00:23:06 00:01:22 01:04:18 00:01:01 00:39:44 02:09:33 INT-AGE GROUP 10 39 3 M 10
482 JASON CAMPBELL PACWEST ATHLETICS 00:22:37 00:00:37 01:03:28 00:01:11 00:41:49 02:09:44 INT-AGE GROUP 11 56 1 M 11
334 RICARDO MAZZINI 00:23:41 00:00:44 01:04:09 00:01:10 00:40:00 02:09:47 INT-AGE GROUP 12 31 4 M 12
172 CIARAN BYRNE COACH MUDDY RACING 00:25:45 00:01:19 01:03:29 00:01:05 00:38:35 02:10:14 INT-AGE GROUP 13 45 1 M 13
190 ADAM CARLSON 00:26:09 00:00:28 01:05:16 00:00:44 00:38:34 02:11:13 INT-AGE GROUP 14 35 4 M 14
252 ALEX HANSON 00:22:44 00:00:44 01:04:18 00:01:10 00:42:22 02:11:20 INT-AGE GROUP 15 28 3 M 15
233 CHAITANYA GHARPURE TRIFORCE 00:23:47 00:01:08 01:07:38 00:01:07 00:38:12 02:11:54 INT-AGE GROUP 16 38 5 M 16
390 TIM REYNOLDS EVERY MAN JACK 00:25:03 00:00:44 01:04:26 00:01:00 00:41:20 02:12:35 INT-AGE GROUP 17 37 6 M 17
354 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 00:23:56 00:01:01 01:05:39 00:00:58 00:41:55 02:13:30 INT-AGE GROUP 18 44 2 M 18
317 BEN LOVELACE 00:25:30 00:00:50 01:05:45 00:00:53 00:40:35 02:13:35 INT-AGE GROUP 19 30 5 M 19
65 MATTHEW C LOGAN 00:24:06 00:01:03 01:09:56 00:01:45 00:36:52 02:13:44 INT-AGE GROUP 20 32 6 M 20
380 DEAN POLLITT 00:26:00 00:01:41 01:07:07 00:01:15 00:39:08 02:15:13 INT-AGE GROUP 21 30 7 M 21
215 TONY ESCARENO SANTA CRUZ TRI ASSOCIATIO 00:27:19 00:01:52 01:06:33 00:01:35 00:38:35 02:15:56 INT-AGE GROUP 22 35 7 M 22
460 DENNIS WOODSIDE AFFINITY MULTISPORT 00:24:13 00:01:50 01:05:59 00:01:26 00:42:31 02:16:01 INT-AGE GROUP 23 48 2 M 23
413 DAN SMEDLEY TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:24:32 00:00:51 01:06:30 00:00:51 00:43:28 02:16:13 INT-AGE GROUP 24 48 3 M 24
395 VILEN RODESKI 00:26:19 00:01:26 01:05:09 00:01:05 00:42:14 02:16:17 INT-AGE GROUP 25 35 8 M 25
168 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 00:25:59 00:01:13 01:08:48 00:00:51 00:40:55 02:17:48 INT-AGE GROUP 26 41 3 M 26
342 KEN MEAGOR 00:24:44 00:01:16 01:07:51 00:01:08 00:43:41 02:18:41 INT-AGE GROUP 27 47 4 M 27
122 THORNTON WEILER PACWEST ATHLETICS 00:26:53 00:00:47 01:05:53 00:01:11 00:44:46 02:19:33 INT-AGE GROUP 28 52 2 M 28
74 JODY MIXON 00:25:16 00:00:55 01:09:46 00:01:38 00:42:08 02:19:45 INT-AGE GROUP 29 37 9 M 29
874 DAVE CAMPBELL GOLD COUNTRY TRIATHLON CL 00:26:56 00:01:13 01:11:50 00:00:51 00:40:03 02:20:54 INT-AGE GROUP 30 60 1 M 30
397 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRI ASSOCIATIO 00:22:25 00:00:37 01:09:13 00:00:59 00:48:03 02:21:17 INT-AGE GROUP 31 52 3 M 31
492 CHRIS LIOU SILICON VALLEY TRI CLUB 00:26:59 00:00:55 01:07:35 00:00:54 00:44:56 02:21:21 INT-AGE GROUP 32 50 4 M 32
1 STEVEN CHAVEZ FORWARD MOTION 00:26:49 00:00:56 01:11:32 00:01:15 00:41:28 02:22:02 INT-AGE GROUP 33 60 2 M 33
308 DAVE LEROY SILICON VALLEY TRI CLUB 00:25:42 00:00:43 01:10:40 00:01:03 00:44:10 02:22:20 INT-AGE GROUP 34 54 5 M 34
493 DEREK LIOU SILICON VALLEY TRI CLUB 00:26:12 00:01:33 01:09:55 00:00:44 00:44:00 02:22:25 INT-AGE GROUP 35 46 5 M 35
184 JEROME TAVE 00:28:59 00:01:39 01:07:32 00:01:08 00:43:32 02:22:53 INT-AGE GROUP 36 29 4 M 36
19 SHANE BLATZ 00:28:20 00:01:37 01:07:04 00:02:22 00:43:44 02:23:10 INT-AGE GROUP 37 31 8 M 37
26 KEVIN CHAO 00:25:17 00:02:12 01:09:15 00:01:15 00:45:09 02:23:10 INT-AGE GROUP 38 36 10 M 38
157 VOJTECH BOROVIAN 00:31:18 00:01:00 01:06:34 00:01:02 00:43:33 02:23:30 INT-AGE GROUP 39 41 4 M 39
335 JASON MCCAFFERTY TRIFORCE 00:27:01 00:01:18 01:09:56 00:00:50 00:44:32 02:23:38 INT-AGE GROUP 40 36 11 M 40
369 GABOR PAPP 00:29:18 00:01:43 01:07:10 00:01:33 00:43:57 02:23:41 INT-AGE GROUP 41 35 12 M 41
240 JOHN GODDARD 00:25:56 00:01:22 01:08:42 00:01:19 00:46:45 02:24:07 INT-AGE GROUP 42 49 6 M 42
385 FREDERIC RAYNAL ENDURANCE JUNKIES 00:27:49 00:01:14 01:05:57 00:01:21 00:47:48 02:24:11 INT-AGE GROUP 43 46 7 M 43
423 LEE SURING 00:28:06 00:01:23 01:11:49 00:01:17 00:41:35 02:24:12 INT-AGE GROUP 44 28 5 M 44
494 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 00:25:24 00:00:55 01:11:16 00:01:00 00:45:43 02:24:19 INT-AGE GROUP 45 30 1 F 1
243 CHRISTINE GOULD GOLDEN GATE TRI CLUB 00:22:41 00:01:06 01:11:43 00:01:16 00:47:40 02:24:29 INT-AGE GROUP 46 37 1 F 2
174 STEVE CAIN 00:29:06 00:03:39 01:09:47 00:01:17 00:40:46 02:24:37 INT-AGE GROUP 47 48 8 M 45
258 JAMES HAYES BAY CLUB 00:26:56 00:01:44 01:10:56 00:01:27 00:43:51 02:24:55 INT-AGE GROUP 48 30 9 M 46
226 PJ GALLEGHER PUPLEPATCH 00:26:32 00:01:53 01:05:36 00:02:22 00:48:39 02:25:03 INT-AGE GROUP 49 47 9 M 47
22 LUCAS BUNZEL 00:21:00 00:01:25 01:15:40 00:01:05 00:46:22 02:25:35 INT-AGE GROUP 50 26 6 M 48
472 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
261 ALBERTO HERMOSO DIAZ GOLDEN GATE TRI CLUB 00:20:47 00:00:30 01:04:58 00:00:37 00:35:28 02:02:22 INT-AGE GROUP 1 28 1 M 1
401 JOHN SAVAGE EVERY MAN JACK 00:20:49 00:00:41 01:04:09 00:00:45 00:36:24 02:02:50 INT-AGE GROUP 2 30 1 M 2
197 DERK DE KORVER PUPLEPATCH 00:23:02 00:00:53 01:00:49 00:00:53 00:37:45 02:03:24 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
478 RYAN BICKERSTAFF 00:22:04 00:00:34 01:03:12 00:00:51 00:38:37 02:05:21 INT-AGE GROUP 4 36 1 M 4
109 MICHAEL WHITE BICYCLES PLUS 00:21:34 00:00:33 01:01:30 00:01:02 00:41:09 02:05:50 INT-AGE GROUP 5 36 2 M 5
494 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 00:25:24 00:00:55 01:11:16 00:01:00 00:45:43 02:24:19 INT-AGE GROUP 45 30 1 F 1
243 CHRISTINE GOULD GOLDEN GATE TRI CLUB 00:22:41 00:01:06 01:11:43 00:01:16 00:47:40 02:24:29 INT-AGE GROUP 46 37 1 F 2
305 HA NA LEE GOLDEN GATE TRI CLUB 00:29:50 00:01:33 01:09:08 00:01:06 00:44:43 02:26:22 INT-AGE GROUP 52 24 1 F 3
445 NICHOLE VENSKO 00:27:45 00:01:02 01:12:58 00:01:07 00:45:11 02:28:04 INT-AGE GROUP 64 34 2 F 4
239 DANA GINSBURG RENO AREA TRIATHLETES 00:27:11 00:02:03 01:10:49 00:02:02 00:49:29 02:31:36 INT-AGE GROUP 81 52 1 F 5
1 - 15
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
16 - 19
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
394 TYLER ROBINSON 00:40:02 00:04:35 01:40:08 00:01:27 00:56:18 03:22:32 INT-AGE GROUP 349 19 1 M 273
885 BRENNAN BOCHENEK THE HERD 00:40:42 00:03:06 01:30:12 00:02:20 01:12:10 03:28:32 INT-AGE GROUP 365 19 2 M 283
115 SHUBHRAKANTI GANGULY 00:36:06 00:04:17 01:40:12 00:02:56 01:05:21 03:28:54 INT-AGE GROUP 366 19 3 M 284
20 - 24
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
448 RYAN VONDERACH THE HERD 00:31:36 00:01:32 01:08:46 00:01:48 00:45:59 02:29:42 INT-AGE GROUP 70 23 1 M 66
18 DAVID BERMAN GOLD COUNTRY TRIATHLON CL 00:31:07 00:02:10 01:21:38 00:02:15 00:47:24 02:44:36 INT-AGE GROUP 151 24 2 M 137
886 BRYCE BOCHENEK THE HERD 00:32:06 00:02:03 01:16:17 00:02:14 00:52:36 02:45:18 INT-AGE GROUP 157 24 3 M 143
399 NIKITA RYZHOV 00:31:17 00:01:39 01:21:54 00:01:25 00:50:23 02:46:39 INT-AGE GROUP 168 20 4 M 153
129 ROBERT AMOS 00:34:26 00:01:35 01:15:28 00:02:02 00:53:22 02:46:55 INT-AGE GROUP 169 22 5 M 154
305 HA NA LEE GOLDEN GATE TRI CLUB 00:29:50 00:01:33 01:09:08 00:01:06 00:44:43 02:26:22 INT-AGE GROUP 52 24 1 F 3
858 EMILY RIDGEWAY PACWEST ATHLETICS 00:29:45 00:00:38 01:12:05 00:01:05 00:49:59 02:33:34 INT-AGE GROUP 93 24 2 F 9
195 MAUREEN DAUM SILICON VALLEY TRI CLUB 00:27:59 00:01:23 01:18:34 00:01:19 00:52:36 02:41:53 INT-AGE GROUP 138 24 3 F 13
154 PETRA BOESTER SPORTS BASEMENT 00:25:55 00:02:39 01:22:51 00:01:38 01:06:40 02:59:46 INT-AGE GROUP 261 20 4 F 46
210 JESSIE DUAN 00:36:26 00:02:39 01:40:51 00:01:48 00:59:02 03:20:48 INT-AGE GROUP 342 23 5 F 74
25 - 29
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
261 ALBERTO HERMOSO DIAZ GOLDEN GATE TRI CLUB 00:20:47 00:00:30 01:04:58 00:00:37 00:35:28 02:02:22 INT-AGE GROUP 1 28 1 M 1
331 JOHN MATSON SILICON VALLEY TRI CLUB 00:23:09 00:01:09 01:03:23 00:00:40 00:38:47 02:07:11 INT-AGE GROUP 7 28 2 M 7
252 ALEX HANSON 00:22:44 00:00:44 01:04:18 00:01:10 00:42:22 02:11:20 INT-AGE GROUP 15 28 3 M 15
184 JEROME TAVE 00:28:59 00:01:39 01:07:32 00:01:08 00:43:32 02:22:53 INT-AGE GROUP 36 29 4 M 36
423 LEE SURING 00:28:06 00:01:23 01:11:49 00:01:17 00:41:35 02:24:12 INT-AGE GROUP 44 28 5 M 44
151 ALICE BINNS 00:27:54 00:01:46 01:18:26 00:01:20 00:43:47 02:33:15 INT-AGE GROUP 90 28 1 F 7
422 JEN SUNG 00:24:35 00:00:57 01:27:11 00:00:58 00:42:40 02:36:23 INT-AGE GROUP 111 27 2 F 12
457 LINDSAY WIESE TEAM SHEEPER 00:28:10 00:01:47 01:21:00 00:02:04 00:55:21 02:48:23 INT-AGE GROUP 183 29 3 F 20
158 CARLY BOTHE 00:37:04 00:03:14 01:19:37 00:02:05 00:47:14 02:49:16 INT-AGE GROUP 188 28 4 F 21
236 MADELEINE GILL 00:35:10 00:02:19 01:25:35 00:01:07 00:45:38 02:49:51 INT-AGE GROUP 195 25 5 F 23
30 - 34
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
401 JOHN SAVAGE EVERY MAN JACK 00:20:49 00:00:41 01:04:09 00:00:45 00:36:24 02:02:50 INT-AGE GROUP 2 30 1 M 2
197 DERK DE KORVER PUPLEPATCH 00:23:02 00:00:53 01:00:49 00:00:53 00:37:45 02:03:24 INT-AGE GROUP 3 34 2 M 3
495 BRIAN MANCINI 00:22:24 00:01:06 01:03:36 00:01:01 00:38:03 02:06:11 INT-AGE GROUP 6 31 3 M 6
334 RICARDO MAZZINI 00:23:41 00:00:44 01:04:09 00:01:10 00:40:00 02:09:47 INT-AGE GROUP 12 31 4 M 12
317 BEN LOVELACE 00:25:30 00:00:50 01:05:45 00:00:53 00:40:35 02:13:35 INT-AGE GROUP 19 30 5 M 19
494 CLAIRE MANCINI TEAM SHEEPER 00:25:24 00:00:55 01:11:16 00:01:00 00:45:43 02:24:19 INT-AGE GROUP 45 30 1 F 1
445 NICHOLE VENSKO 00:27:45 00:01:02 01:12:58 00:01:07 00:45:11 02:28:04 INT-AGE GROUP 64 34 2 F 4
263 ANNA HERTEL SILICON VALLEY TRI CLUB 00:28:18 00:01:36 01:09:52 00:01:14 00:52:29 02:33:29 INT-AGE GROUP 92 33 3 F 8
412 VANESSA SLAVICH PUPLEPATCH 00:26:52 00:01:25 01:16:06 00:01:19 00:50:02 02:35:46 INT-AGE GROUP 107 32 4 F 11
145 ELIZABETH ROBINSON OLYMPIC CLUB 00:32:16 00:03:46 01:17:50 00:02:02 00:50:08 02:46:04 INT-AGE GROUP 164 33 5 F 15
35 - 39
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
478 RYAN BICKERSTAFF 00:22:04 00:00:34 01:03:12 00:00:51 00:38:37 02:05:21 INT-AGE GROUP 4 36 1 M 4
109 MICHAEL WHITE BICYCLES PLUS 00:21:34 00:00:33 01:01:30 00:01:02 00:41:09 02:05:50 INT-AGE GROUP 5 36 2 M 5
336 CHARLES MCCARROLL COACH MUDDY RACING 00:23:06 00:01:22 01:04:18 00:01:01 00:39:44 02:09:33 INT-AGE GROUP 10 39 3 M 10
190 ADAM CARLSON 00:26:09 00:00:28 01:05:16 00:00:44 00:38:34 02:11:13 INT-AGE GROUP 14 35 4 M 14
233 CHAITANYA GHARPURE TRIFORCE 00:23:47 00:01:08 01:07:38 00:01:07 00:38:12 02:11:54 INT-AGE GROUP 16 38 5 M 16
243 CHRISTINE GOULD GOLDEN GATE TRI CLUB 00:22:41 00:01:06 01:11:43 00:01:16 00:47:40 02:24:29 INT-AGE GROUP 46 37 1 F 2
426 MEGHAN TAFF TEAM SHEEPER 00:27:21 00:01:47 01:13:39 00:00:50 00:48:55 02:32:35 INT-AGE GROUP 87 38 2 F 6
131 JAMIE ANDALIS 00:34:22 00:03:38 01:18:52 00:01:33 00:51:19 02:49:46 INT-AGE GROUP 194 36 3 F 22
882 EMMA STEWART KINNEY MULTISPORT 00:34:20 00:01:54 01:15:18 00:01:23 00:58:08 02:51:05 INT-AGE GROUP 203 36 4 F 27
222 KYLE HARPER SILICON VALLEY TRI CLUB 00:34:59 00:01:57 01:22:29 00:01:14 00:52:02 02:52:43 INT-AGE GROUP 214 35 5 F 30
40 - 44
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
443 CESAR VALERA BAY CLUB PROLAB 00:23:34 00:00:43 01:03:39 00:00:52 00:39:49 02:08:38 INT-AGE GROUP 8 40 1 M 8
354 QUANG NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 00:23:56 00:01:01 01:05:39 00:00:58 00:41:55 02:13:30 INT-AGE GROUP 18 44 2 M 18
168 GERHARD BRUMMER ENDURANCE JUNKIES 00:25:59 00:01:13 01:08:48 00:00:51 00:40:55 02:17:48 INT-AGE GROUP 26 41 3 M 26
157 VOJTECH BOROVIAN 00:31:18 00:01:00 01:06:34 00:01:02 00:43:33 02:23:30 INT-AGE GROUP 39 41 4 M 39
899 EMIL PRAUN 00:25:55 00:01:19 01:12:36 00:01:30 00:46:55 02:28:17 INT-AGE GROUP 65 42 5 M 61
417 ROBIN SOARES FCA ENDURANCE 00:28:51 00:01:49 01:14:38 00:01:40 00:46:39 02:33:40 INT-AGE GROUP 94 43 1 F 10
44 ELIZABETH GRASWICH BLACK RHINO TRI-SPORT 00:33:06 00:02:05 01:26:40 00:02:07 00:52:57 02:56:56 INT-AGE GROUP 238 43 2 F 37
189 TRACY COURTNEY SILICON VALLEY TRI CLUB 00:33:48 00:01:47 01:22:08 00:01:20 00:57:57 02:57:02 INT-AGE GROUP 239 40 3 F 38
355 BRENDA NGUYEN ENDURANCE JUNKIES 00:36:28 00:02:10 01:23:03 00:01:54 00:54:57 02:58:33 INT-AGE GROUP 248 44 4 F 42
182 CHAROLETTE CHOLOMETES 00:35:45 00:06:28 01:23:55 00:02:40 00:50:32 02:59:22 INT-AGE GROUP 257 40 5 F 45
45 - 49
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
172 CIARAN BYRNE COACH MUDDY RACING 00:25:45 00:01:19 01:03:29 00:01:05 00:38:35 02:10:14 INT-AGE GROUP 13 45 1 M 13
460 DENNIS WOODSIDE AFFINITY MULTISPORT 00:24:13 00:01:50 01:05:59 00:01:26 00:42:31 02:16:01 INT-AGE GROUP 23 48 2 M 23
413 DAN SMEDLEY TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:24:32 00:00:51 01:06:30 00:00:51 00:43:28 02:16:13 INT-AGE GROUP 24 48 3 M 24
342 KEN MEAGOR 00:24:44 00:01:16 01:07:51 00:01:08 00:43:41 02:18:41 INT-AGE GROUP 27 47 4 M 27
493 DEREK LIOU SILICON VALLEY TRI CLUB 00:26:12 00:01:33 01:09:55 00:00:44 00:44:00 02:22:25 INT-AGE GROUP 35 46 5 M 35
47 ANNE HARDY PACWEST ATHLETICS 00:37:45 00:01:45 01:17:21 00:01:27 00:51:44 02:50:04 INT-AGE GROUP 196 49 1 F 24
378 DEBBIE PHILLIPS SILICON VALLEY TRI CLUB 00:30:05 00:01:24 01:22:16 00:01:19 00:57:48 02:52:55 INT-AGE GROUP 218 47 2 F 32
114 DIANA FREELE TRIACTIVE ENDURANCE 00:29:41 00:01:43 01:24:16 00:01:06 00:56:41 02:53:29 INT-AGE GROUP 220 46 3 F 33
363 CAITLIN OLESKY 00:28:36 00:03:08 01:27:20 00:03:11 00:56:16 02:58:33 INT-AGE GROUP 250 48 4 F 43
256 LOUISE HATFIELD 00:35:50 00:03:08 01:24:13 00:01:59 00:53:23 02:58:34 INT-AGE GROUP 251 48 5 F 44
50 - 54
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
377 BARRY PHELPS 00:25:06 00:00:44 01:04:16 00:00:55 00:37:53 02:08:56 INT-AGE GROUP 9 51 1 M 9
122 THORNTON WEILER PACWEST ATHLETICS 00:26:53 00:00:47 01:05:53 00:01:11 00:44:46 02:19:33 INT-AGE GROUP 28 52 2 M 28
397 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRI ASSOCIATIO 00:22:25 00:00:37 01:09:13 00:00:59 00:48:03 02:21:17 INT-AGE GROUP 31 52 3 M 31
492 CHRIS LIOU SILICON VALLEY TRI CLUB 00:26:59 00:00:55 01:07:35 00:00:54 00:44:56 02:21:21 INT-AGE GROUP 32 50 4 M 32
308 DAVE LEROY SILICON VALLEY TRI CLUB 00:25:42 00:00:43 01:10:40 00:01:03 00:44:10 02:22:20 INT-AGE GROUP 34 54 5 M 34
239 DANA GINSBURG RENO AREA TRIATHLETES 00:27:11 00:02:03 01:10:49 00:02:02 00:49:29 02:31:36 INT-AGE GROUP 81 52 1 F 5
20 CHRISTINA BRIGANTINO MONTEREY PENINSULA TRI TE 00:33:57 00:01:23 01:19:02 00:01:14 00:52:07 02:47:46 INT-AGE GROUP 175 51 2 F 17
96 KAREN SMITH 00:30:01 00:01:42 01:21:34 00:01:52 00:55:10 02:50:20 INT-AGE GROUP 198 50 3 F 25
361 LINDA NOLLETTE SILICON VALLEY TRI CLUB 00:32:33 00:02:21 01:18:42 00:01:53 00:58:18 02:53:49 INT-AGE GROUP 221 54 4 F 34
269 CLAIR HOWARD 00:39:51 00:02:54 01:19:33 00:02:21 00:53:41 02:58:21 INT-AGE GROUP 247 53 5 F 41
55 - 59
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
482 JASON CAMPBELL PACWEST ATHLETICS 00:22:37 00:00:37 01:03:28 00:01:11 00:41:49 02:09:44 INT-AGE GROUP 11 56 1 M 11
171 JOHN CHIPPONERI 00:26:05 00:01:24 01:09:40 00:01:23 00:51:12 02:29:45 INT-AGE GROUP 71 55 2 M 67
409 JAMES SILK 00:26:15 00:01:06 01:11:57 00:00:57 00:50:24 02:30:40 INT-AGE GROUP 74 58 3 M 70
356 HUY NGUYEN TRIFORCE 00:34:00 00:02:52 01:09:45 00:01:19 00:47:45 02:35:42 INT-AGE GROUP 106 56 4 M 96
116 BOB HOOVER CALIFORNIA TRIATHLON 00:22:19 00:01:16 01:16:55 00:01:43 00:58:25 02:40:40 INT-AGE GROUP 133 57 5 M 121
484 PEGI WHEELER 00:32:37 00:02:23 01:12:45 00:01:43 00:55:02 02:44:30 INT-AGE GROUP 150 56 1 F 14
43 PAM GOODLEY 00:31:11 00:03:18 01:20:09 00:01:40 00:51:16 02:47:36 INT-AGE GROUP 173 59 2 F 16
496 NANCY MASON 00:33:57 00:02:36 01:37:55 00:02:18 01:13:18 03:30:06 INT-AGE GROUP 368 56 3 F 82
393 JOHANNE ROBERTS 00:44:23 00:03:16 01:35:41 00:02:32 01:19:29 03:45:23 INT-AGE GROUP 399 57 4 F 94
13 DEBBIE APARICIO TRI VALLEY TRIATHLON CLUB 00:44:24 00:02:11 01:52:00 00:02:06 01:31:54 04:12:37 INT-AGE GROUP 418 56 5 F 101
60 - 64
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
874 DAVE CAMPBELL GOLD COUNTRY TRIATHLON CL 00:26:56 00:01:13 01:11:50 00:00:51 00:40:03 02:20:54 INT-AGE GROUP 30 60 1 M 30
1 STEVEN CHAVEZ FORWARD MOTION 00:26:49 00:00:56 01:11:32 00:01:15 00:41:28 02:22:02 INT-AGE GROUP 33 60 2 M 33
339 MARK MCKEE GOLDEN GATE TRI CLUB 00:27:22 00:01:44 01:10:30 00:01:31 00:49:27 02:30:36 INT-AGE GROUP 73 60 3 M 69
278 CHRIS JONES SILICON VALLEY TRI CLUB 00:25:33 00:01:34 01:13:04 00:01:28 00:50:56 02:32:37 INT-AGE GROUP 88 62 4 M 82
276 DANIEL JOHNSON KAIN PERFORMANCE 00:25:29 00:02:04 01:16:30 00:02:06 00:51:03 02:37:14 INT-AGE GROUP 117 61 5 M 105
586 ANNIE WARR 00:35:22 00:05:22 01:24:26 00:03:22 00:57:07 03:05:41 INT-AGE GROUP 290 60 1 F 57
400 GRISEL SAEZ GOLDEN GATE TRI CLUB 00:35:14 00:02:10 01:23:18 00:01:49 01:03:29 03:06:02 INT-AGE GROUP 295 60 2 F 59
221 SHEILA COTTER FORWARD MOTION 00:40:49 00:01:51 01:27:49 00:01:08 01:04:15 03:15:55 INT-AGE GROUP 333 60 3 F 71
272 ANDREA IVAN SILICON VALLEY TRI CLUB 00:46:43 00:04:11 01:38:42 00:05:17 01:50:04 04:24:59 INT-AGE GROUP 421 63 4 F 102
65 - 69
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
241 KEITH GOODWIN KAIN PERFORMANCE 00:28:04 00:01:34 01:13:12 00:01:44 00:53:52 02:38:27 INT-AGE GROUP 124 65 1 M 112
214 MIKE EMERSON 00:32:42 00:04:17 01:20:39 00:01:50 01:01:47 03:01:17 INT-AGE GROUP 266 67 2 M 218
93 LOWELL SEARS SILICON VALLEY TRI CLUB 00:36:09 00:02:35 01:14:48 00:02:16 01:05:51 03:01:41 INT-AGE GROUP 269 66 3 M 221
438 DEAN TUCKER PACWEST ATHLETICS 00:39:43 00:06:48 01:29:31 00:04:00 01:24:13 03:44:18 INT-AGE GROUP 397 65 4 M 303
262 VED HERNANDEZ BGYTRI 00:50:56 00:05:21 01:30:35 00:02:29 01:20:16 03:49:40 INT-AGE GROUP 405 68 5 M 308
229 SALLY GAINES HIGH SIERRA TRI CLUB 00:27:17 00:01:17 01:21:32 00:00:58 00:56:42 02:47:48 INT-AGE GROUP 176 65 1 F 18
139 NANCY AVITABILE 00:34:03 00:01:24 01:21:14 00:01:12 00:59:11 02:57:06 INT-AGE GROUP 240 69 2 F 39
209 ALEXANDRA DRONKERS FORWARD MOTION 00:32:59 00:01:56 01:24:03 00:01:40 01:01:52 03:02:32 INT-AGE GROUP 278 66 3 F 51
340 SUNNY MCKEE GOLDEN GATE TRI CLUB 00:35:16 00:02:17 01:27:57 00:02:14 01:05:53 03:13:38 INT-AGE GROUP 323 68 4 F 68
144 BETSY BARSAMIAN-TEMAN FORWARD MOTION 00:42:13 00:03:01 01:34:53 00:02:18 01:19:00 03:41:28 INT-AGE GROUP 394 66 5 F 93
70 - 74
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
138 DENIS HONEYCHURCH 00:30:36 00:02:32 01:26:47 00:02:42 01:06:40 03:09:18 INT-AGE GROUP 307 71 1 M 244
98 GORDON SPELLMAN 00:45:47 00:02:54 01:28:32 00:02:29 01:06:37 03:26:22 INT-AGE GROUP 361 74 2 M 281
855 STEVE MUSSER 00:38:58 00:08:51 01:46:56 00:03:07 01:06:09 03:44:02 INT-AGE GROUP 396 73 3 M 302
73 MICHAEL MILLER SILICON VALLEY TRI CLUB 00:34:49 00:03:59 01:41:56 00:03:30 01:28:55 03:53:10 INT-AGE GROUP 407 71 4 M 309
75 - 79
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
208 PAT JOBES SANTA CRUZ TRI ASSOCIATIO 00:47:49 00:06:26 01:47:15 00:02:12 01:02:16 03:46:00 INT-AGE GROUP 401 75 1 M 306
35 HOWARD MASON 00:44:06 00:04:49 01:53:01 00:04:03 01:31:58 04:18:00 INT-AGE GROUP 420 75 2 M 318
80 - 84
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Swim T1 Bike T2 Run Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
1000
Last Updated:
7/12/2017 2:16:09 PM

Results are preliminary for 5 days.

Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

INT-AGE GROUP - 423


Male
Total Finishers Avg Pace
319 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
104 00:00

SPRINT-AGE GROUP - 303


Male
Total Finishers Avg Pace
152 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
151 00:00

INT-ELITE - 4


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-AQUABIKE - 24


Male
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
14 00:00

SPRINT-AQUABIKE - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

INT-ATHENA - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

INT-CLYDESDALE - 5


Male
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-ATHENA - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

SPRINT-CLYDESDALE - 10


Male
Total Finishers Avg Pace
9 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

INT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction