Race Results for…
Nevada Senior Games - Cycling - 10K Time Trial

October 05, 2014 Results presented by Xtreme Timing and timed by Xtreme Timing
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

10KTT

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 206 Mark Palmer 00:14:44.825 56
2 217 Scott Winzeler 00:15:02.772 54
3 202 Dennis Nelson 00:15:17.603 59
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 479 Donna Ingle 00:16:17.795 63
2 216 Patti Vanderhoff 00:16:39.127 53
3 486 Susan Martinovich 00:17:26.699 53

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
29 entrants …
10KTT Results
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
1 206 Mark Palmer ID 10KTT 00:14:44.825 M 1 56 1
2 217 Scott Winzeler NV 10KTT 00:15:02.772 M 2 54 1
3 202 Dennis Nelson NV 10KTT 00:15:17.603 M 3 59 2
4 471 Joseph Dailey WY 10KTT 00:15:21.246 M 4 54 2
5 478 Curtis Ingle NV 10KTT 00:15:32.246 M 5 64 1
6 479 Donna Ingle NV 10KTT 00:16:17.795 F 1 63 1
7 204 James Noonan WA 10KTT 00:16:28.405 M 6 68 1
8 216 Patti Vanderhoff AR 10KTT 00:16:39.127 F 2 53 1
9 459 Patrick Bohan CO 10KTT 00:16:42.509 M 7 50 3
10 480 Roger Johnson OR 10KTT 00:17:03.233 M 8 73 1
11 488 James Mccarver AZ 10KTT 00:17:04.118 M 9 66 2
12 467 William Cofer CO 10KTT 00:17:13.087 M 10 66 3
13 465 William Cassity NV 10KTT 00:17:18.589 M 11 61 2
14 486 Susan Martinovich NV 10KTT 00:17:26.699 F 3 53 2
15 207 Frank Pepe HI 10KTT 00:17:45.903 M 12 52 4
16 462 Robert Brown NV 10KTT 00:17:59.476 M 13 62 3
17 205 Robert Paganini CA 10KTT 00:18:01.625 M 14 78 1
18 464 Buddy Caples NV 10KTT 00:18:04.947 M 15 66 4
19 483 Patrick Kapp CA 10KTT 00:18:27.955 M 16 73 2
20 214 Rich Stuart NV 10KTT 00:18:34.019 M 17 69 5
21 215 James Twomey NV 10KTT 00:18:53.385 M 18 66 6
22 466 Chambo Chambers NM 10KTT 00:19:05.608 M 19 75 2
23 222 Barbara Gicquel 10KTT 00:19:30.273 F 4 74 1
24 210 James Sadilek NV 10KTT 00:19:31.278 M 20 77 3
25 472 Rino Debiasio BC 10KTT 00:19:32.796 M 21 80 1
26 212 Siegfried Schnelle NV 10KTT 00:20:59.608 M 22 80 2
27 484 Joe Martin AK 10KTT 00:21:13.242 M 23 59 3
28 460 Glenda Boland NV 10KTT 00:22:34.178 F 5 62 2
29 209 Fernando Rivera NV 10KTT 00:23:49.908 M 24 60 4
29 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
1 206 Mark Palmer ID 10KTT 00:14:44.825 M 1 56 1
2 217 Scott Winzeler NV 10KTT 00:15:02.772 M 2 54 1
3 202 Dennis Nelson NV 10KTT 00:15:17.603 M 3 59 2
4 471 Joseph Dailey WY 10KTT 00:15:21.246 M 4 54 2
5 478 Curtis Ingle NV 10KTT 00:15:32.246 M 5 64 1
6 479 Donna Ingle NV 10KTT 00:16:17.795 F 1 63 1
8 216 Patti Vanderhoff AR 10KTT 00:16:39.127 F 2 53 1
14 486 Susan Martinovich NV 10KTT 00:17:26.699 F 3 53 2
23 222 Barbara Gicquel 10KTT 00:19:30.273 F 4 74 1
28 460 Glenda Boland NV 10KTT 00:22:34.178 F 5 62 2
50 - 54
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
2 217 Scott Winzeler NV 10KTT 00:15:02.772 M 2 54 1
4 471 Joseph Dailey WY 10KTT 00:15:21.246 M 4 54 2
9 459 Patrick Bohan CO 10KTT 00:16:42.509 M 7 50 3
15 207 Frank Pepe HI 10KTT 00:17:45.903 M 12 52 4
8 216 Patti Vanderhoff AR 10KTT 00:16:39.127 F 2 53 1
14 486 Susan Martinovich NV 10KTT 00:17:26.699 F 3 53 2
55 - 59
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
1 206 Mark Palmer ID 10KTT 00:14:44.825 M 1 56 1
3 202 Dennis Nelson NV 10KTT 00:15:17.603 M 3 59 2
27 484 Joe Martin AK 10KTT 00:21:13.242 M 23 59 3
60 - 64
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
5 478 Curtis Ingle NV 10KTT 00:15:32.246 M 5 64 1
13 465 William Cassity NV 10KTT 00:17:18.589 M 11 61 2
16 462 Robert Brown NV 10KTT 00:17:59.476 M 13 62 3
29 209 Fernando Rivera NV 10KTT 00:23:49.908 M 24 60 4
6 479 Donna Ingle NV 10KTT 00:16:17.795 F 1 63 1
28 460 Glenda Boland NV 10KTT 00:22:34.178 F 5 62 2
65 - 69
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
7 204 James Noonan WA 10KTT 00:16:28.405 M 6 68 1
11 488 James Mccarver AZ 10KTT 00:17:04.118 M 9 66 2
12 467 William Cofer CO 10KTT 00:17:13.087 M 10 66 3
18 464 Buddy Caples NV 10KTT 00:18:04.947 M 15 66 4
20 214 Rich Stuart NV 10KTT 00:18:34.019 M 17 69 5
70 - 74
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
10 480 Roger Johnson OR 10KTT 00:17:03.233 M 8 73 1
19 483 Patrick Kapp CA 10KTT 00:18:27.955 M 16 73 2
23 222 Barbara Gicquel 10KTT 00:19:30.273 F 4 74 1
75 - 79
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
17 205 Robert Paganini CA 10KTT 00:18:01.625 M 14 78 1
22 466 Chambo Chambers NM 10KTT 00:19:05.608 M 19 75 2
24 210 James Sadilek NV 10KTT 00:19:31.278 M 20 77 3
80 - 84
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
25 472 Rino Debiasio BC 10KTT 00:19:32.796 M 21 80 1
26 212 Siegfried Schnelle NV 10KTT 00:20:59.608 M 22 80 2
85 - 89
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
90 - 98
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place
99 - 99
Race Place Bib Name State Division Chip Elapsed Gender Gender Place Age Age Place

Race Info

Participants:
29
Last Updated:
10/5/2014 8:59:20 AM
5K Time Trial Results 40K Road Race Results 20K Road Race Results
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

NoDivision - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

10KTT - 29


Male
Total Finishers Avg Pace
24 02:53

Female
Total Finishers Avg Pace
5 02:58
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event