Race Results for…
Ride the Highlander

August 26, 2017 Results presented by USC Racing and timed by Igniteyourevent.com
Participants:
105
Last Updated:
8/28/2017 10:13:11 AM
Stats

Leaderboards

LONG RACE (AGE GROUPS)

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 75 MIKE TRAMONTINI 01:37:11 38
2 185 BRAIDEN VOS 01:38:36 15
3 55 TYLER WESTON 01:38:38 32
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 192 LEXXIE MAPES 02:04:43 19
2 73 MARILYN KAMP 02:10:31 54
3 189 MARY LEON 02:43:54 25

SHORT RACE (AGE GROUPS)

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 414 AUSTIN LEECK 01:09:01 OSSINEKE 24
2 492 JACOB KLOSS 01:09:13 31
3 478 CHRISTIAN JANSSENS 01:13:17 PETOSKEY 43
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 497 TINA DOMINIC 01:19:27 40
2 421 LORI VOELKER 01:34:18 HARBOR SPRINGS 53
3 417 LAURA PIIPPO 01:41:31 ADA 50

KIDS

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 428 QUINTIN JANSSENS 00:11:26 11
2 431 JACK KLAU 00:12:04 7
3 437 KADEN GRIFFIN 00:12:29 9
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 429 AMELIE JANSSENS 00:14:29 8
2 432 EMMA MEADOWS 00:16:01 10

Overall Results

Tip: Slide the results table left and right to view more.
55 entrants …
Long Race (age groups) Results
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
75 MIKE TRAMONTINI 01:37:11 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M 1 1 1
185 BRAIDEN VOS 01:38:36 15 LONG RACE (AGE GROUPS) M 2 2 1
55 TYLER WESTON 01:38:38 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 3 3 2
179 JAMISON SHEPPARD 01:39:28 27 LONG RACE (AGE GROUPS) M GREENVILLE MI NEUCADIA/HARVEY'S COMMODI 4 4 2
183 CHAD WELLS 01:42:54 35 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI CHAD WELLS 5 5 3
198 KYLE MCDERMAID 01:43:12 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 6 6 4
153 JOHN BURMEISTER 01:44:25 31 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 7 7 5
169 SPENCER NEMECEK 01:46:06 23 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 8 8 3
193 MIKE POWERS 01:46:34 39 LONG RACE (AGE GROUPS) M 9 9 6
16 MIKE ANDERSON 01:46:59 28 LONG RACE (AGE GROUPS) M 10 10 4
174 JONATHAN ROYLE 01:47:27 36 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI LATITUDE 45 TWISTED STONE 11 11 7
159 COREY GRAZUL 01:47:38 31 LONG RACE (AGE GROUPS) M GRAND RAPIDS MI SPEED MERCHANTS 12 12 8
194 TIM PULLIAM 01:49:04 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M 13 13 1
195 STEVE ANDRIESE 01:49:19 52 LONG RACE (AGE GROUPS) M 14 14 1
152 CONNOR BUNTIN 01:49:25 24 LONG RACE (AGE GROUPS) M MARQUETTE MI LATITUDE 45/ TWISTED STON 15 15 5
146 JEFF ADAMCIK 01:49:42 48 LONG RACE (AGE GROUPS) M MIDLAND MI 16 16 2
166 SPENCER MENDEL 01:49:57 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M ALPENA MI 17 17 3
197 JOSH DANIEL 01:52:07 34 LONG RACE (AGE GROUPS) M 18 18 9
168 JEREMY MONIZ 01:52:07 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M TRAVERSE CITY MI JEREMY MONIZ 19 19 10
177 STEVE SCHULTZ 01:53:20 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M HARBOR SPRINGS MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 20 20 11
155 GREG DANFORTH 01:54:15 54 LONG RACE (AGE GROUPS) M BOYNE CITY MI TWISTED STONE/LATITUDE 45 21 21 2
186 CHRIS KLAU 01:54:23 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M 22 22 12
167 CHRISTOPHER MIKULSKI 01:56:32 39 LONG RACE (AGE GROUPS) M CHARLEVOIX MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 23 23 13
149 JOHN BEESON 01:56:34 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M ANN ARBOR MI MAYA NORMUSBUTT 24 24 4
190 DAN BLOOM 01:56:41 30 LONG RACE (AGE GROUPS) M 25 25 14
158 TODD FREIDINGER 01:57:13 35 LONG RACE (AGE GROUPS) M ST CLAIR SHORES MI NORTH COUNTRY CYCLE SPORT 26 26 15
252 CHRIS GAUDEN 01:57:30 53 LONG RACE (AGE GROUPS) M 27 27 3
165 NICK MCLAIN 01:58:14 26 LONG RACE (AGE GROUPS) M TRAVERSE CITY MI MCLAIN RACE TEAM 28 28 6
191 RON ANDERSON 02:02:18 60 LONG RACE (AGE GROUPS) M 29 29 4
181 JEFF VOELKER 02:02:39 39 LONG RACE (AGE GROUPS) M HARBOR SPRINGS MI 30 30 16
150 CHRISTOPHER BENSON 02:02:50 48 LONG RACE (AGE GROUPS) M HARBOR SPRINGS MI LATITUDE 45 / TWISTED STO 31 31 5
182 MIKE WALTERS 02:03:16 40 LONG RACE (AGE GROUPS) M TRAVERSE CITY MI EINSTEIN RACING-SHORT'S B 32 32 6
157 JOSHUA FARMER 02:04:10 31 LONG RACE (AGE GROUPS) M CHARLEVOIX MI LATITUDE 45/ TWISTED STON 33 33 17
192 LEXXIE MAPES 02:04:43 19 LONG RACE (AGE GROUPS) F 1 34 1
171 JOEY RACINE 02:06:16 23 LONG RACE (AGE GROUPS) M DEXTER MI TLT 34 35 7
170 TIM RACINE 02:06:38 26 LONG RACE (AGE GROUPS) M DEXTER MI 35 36 8
74 DAVID TIETZ 02:07:04 55 LONG RACE (AGE GROUPS) M 36 37 5
161 DUSTIN HART 02:10:18 40 LONG RACE (AGE GROUPS) M ALANSON 37 38 7
73 MARILYN KAMP 02:10:31 54 LONG RACE (AGE GROUPS) F 2 39 1
200 NATHANIEL SALDARIN 02:11:00 20 LONG RACE (AGE GROUPS) M 38 40 9
196 STEVE OSBORN 02:11:24 39 LONG RACE (AGE GROUPS) M 39 41 18
251 SCOTT DUNHAM 02:12:28 45 LONG RACE (AGE GROUPS) M 40 42 8
156 TOMMY DOWD 02:14:14 51 LONG RACE (AGE GROUPS) M ALPENA MI AUSTIN BROTHERS BEER CO. 41 43 6
178 DAVE SCOTT 02:16:40 51 LONG RACE (AGE GROUPS) M CADILLAC MI UNIVERSAL RACING 42 44 7
164 JIM MCLAIN 02:18:10 54 LONG RACE (AGE GROUPS) M EAST GRAND RAPIDS MI 43 45 8
176 PAUL SCHNEIDER 02:21:49 41 LONG RACE (AGE GROUPS) M TRAVERSE CITY MI 44 46 9
180 DYLAN SHOTWELL 02:23:47 29 LONG RACE (AGE GROUPS) M HARBOR SPRINGS MI TWISTED STONE / LATITUDE 45 47 10
175 TIM RUMBLES 02:37:09 53 LONG RACE (AGE GROUPS) M ALPENA MI AUSTIN BROTHERS/HARBORSID 46 48 9
187 TODD SHEPERD 02:37:54 47 LONG RACE (AGE GROUPS) M 47 49 10
253 JARED DUNHAM 02:39:13 18 LONG RACE (AGE GROUPS) M 48 50 11
55 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
75 MIKE TRAMONTINI 01:37:11 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M 1 1 1
185 BRAIDEN VOS 01:38:36 15 LONG RACE (AGE GROUPS) M 2 2 1
55 TYLER WESTON 01:38:38 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 3 3 2
192 LEXXIE MAPES 02:04:43 19 LONG RACE (AGE GROUPS) F 1 34 1
73 MARILYN KAMP 02:10:31 54 LONG RACE (AGE GROUPS) F 2 39 1
189 MARY LEON 02:43:54 25 LONG RACE (AGE GROUPS) F 3 52 2
1 - 29
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
185 BRAIDEN VOS 01:38:36 15 LONG RACE (AGE GROUPS) M 2 2 1
179 JAMISON SHEPPARD 01:39:28 27 LONG RACE (AGE GROUPS) M GREENVILLE MI NEUCADIA/HARVEY'S COMMODI 4 4 2
169 SPENCER NEMECEK 01:46:06 23 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 8 8 3
16 MIKE ANDERSON 01:46:59 28 LONG RACE (AGE GROUPS) M 10 10 4
152 CONNOR BUNTIN 01:49:25 24 LONG RACE (AGE GROUPS) M MARQUETTE MI LATITUDE 45/ TWISTED STON 15 15 5
192 LEXXIE MAPES 02:04:43 19 LONG RACE (AGE GROUPS) F 1 34 1
189 MARY LEON 02:43:54 25 LONG RACE (AGE GROUPS) F 3 52 2
199 EMILY HUGHES 02:46:12 29 LONG RACE (AGE GROUPS) F 4 53 3
1 - 35
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
185 BRAIDEN VOS 01:38:36 15 LONG RACE (AGE GROUPS) M 2 2 1
179 JAMISON SHEPPARD 01:39:28 27 LONG RACE (AGE GROUPS) M GREENVILLE MI NEUCADIA/HARVEY'S COMMODI 4 4 2
55 TYLER WESTON 01:38:38 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 3 3 2
169 SPENCER NEMECEK 01:46:06 23 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 8 8 3
183 CHAD WELLS 01:42:54 35 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI CHAD WELLS 5 5 3
192 LEXXIE MAPES 02:04:43 19 LONG RACE (AGE GROUPS) F 1 34 1
189 MARY LEON 02:43:54 25 LONG RACE (AGE GROUPS) F 3 52 2
199 EMILY HUGHES 02:46:12 29 LONG RACE (AGE GROUPS) F 4 53 3
30 - 39
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
75 MIKE TRAMONTINI 01:37:11 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M 1 1 1
55 TYLER WESTON 01:38:38 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 3 3 2
183 CHAD WELLS 01:42:54 35 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETOSKEY MI CHAD WELLS 5 5 3
198 KYLE MCDERMAID 01:43:12 32 LONG RACE (AGE GROUPS) M 6 6 4
153 JOHN BURMEISTER 01:44:25 31 LONG RACE (AGE GROUPS) M PETSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 7 7 5
36 - 99
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
75 MIKE TRAMONTINI 01:37:11 38 LONG RACE (AGE GROUPS) M 1 1 1
194 TIM PULLIAM 01:49:04 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M 13 13 1
195 STEVE ANDRIESE 01:49:19 52 LONG RACE (AGE GROUPS) M 14 14 1
146 JEFF ADAMCIK 01:49:42 48 LONG RACE (AGE GROUPS) M MIDLAND MI 16 16 2
155 GREG DANFORTH 01:54:15 54 LONG RACE (AGE GROUPS) M BOYNE CITY MI TWISTED STONE/LATITUDE 45 21 21 2
73 MARILYN KAMP 02:10:31 54 LONG RACE (AGE GROUPS) F 2 39 1
151 PAM BUFE 02:56:48 46 LONG RACE (AGE GROUPS) F PETOSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 5 55 2
40 - 49
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
194 TIM PULLIAM 01:49:04 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M 13 13 1
146 JEFF ADAMCIK 01:49:42 48 LONG RACE (AGE GROUPS) M MIDLAND MI 16 16 2
166 SPENCER MENDEL 01:49:57 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M ALPENA MI 17 17 3
149 JOHN BEESON 01:56:34 43 LONG RACE (AGE GROUPS) M ANN ARBOR MI MAYA NORMUSBUTT 24 24 4
150 CHRISTOPHER BENSON 02:02:50 48 LONG RACE (AGE GROUPS) M HARBOR SPRINGS MI LATITUDE 45 / TWISTED STO 31 31 5
151 PAM BUFE 02:56:48 46 LONG RACE (AGE GROUPS) F PETOSKEY MI LATITUDE 45/TWISTED STONE 5 55 2
50 - 99
Bib Name Gun Elapsed Age Division Gender City State Team Name Gender Place Div Place Age Place
195 STEVE ANDRIESE 01:49:19 52 LONG RACE (AGE GROUPS) M 14 14 1
155 GREG DANFORTH 01:54:15 54 LONG RACE (AGE GROUPS) M BOYNE CITY MI TWISTED STONE/LATITUDE 45 21 21 2
252 CHRIS GAUDEN 01:57:30 53 LONG RACE (AGE GROUPS) M 27 27 3
191 RON ANDERSON 02:02:18 60 LONG RACE (AGE GROUPS) M 29 29 4
74 DAVID TIETZ 02:07:04 55 LONG RACE (AGE GROUPS) M 36 37 5
73 MARILYN KAMP 02:10:31 54 LONG RACE (AGE GROUPS) F 2 39 1

Race Info

Participants:
105
Last Updated:
8/28/2017 10:13:11 AM
Tip: Slide the results table left and right to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Race Statistics

LONG RACE (AGE GROUPS) - 55


Male
Total Finishers Avg Pace
50 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

SHORT RACE (AGE GROUPS) - 37


Male
Total Finishers Avg Pace
34 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

KIDS - 14


Male
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
2 00:00
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction